Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#8659
Mihai_xyz2

Mihai_xyz2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2019
Salut baieti! O sa am nevoie de o oferta de pret pt 6 ferestre termopan si 3 usi. Incarc aici 2 foto cu detaliile este ok? Sau se procedeaza altfel?
Multumesc anticipat pt raspunsuri! ( as vrea pvc, softline 70, roto, sticla de la fabricanti seriosi, pt casa, Bucuresti)

#8660
catwo

catwo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2019
Salut,

Sunt în căutarea unor ferestre pentru o casă nou construită și am nevoie de un sfat din partea voastră. Îmi doresc ca aceste ferestre să asigure o izolație termică foarte bună, izolație fonică și să aibă durabilitate ridicată în timp.
Am fost pe la puținele firme la care pot apela în oraș și am primit câteva oferte pe care le voi prezenta, pe scurt, mai jos:

1) Franciza BARRIER
- profil Rehau, cu 5 camere, aferent produsului de pe site Barrier 70;
- feronerie RotoNT Titan;
- 3 foi de sticlă (4S / F4 / LowE) cu argon – 40 mm.


2) QFORT
- profil Aluplast (?), cu 5 camere, aferent produsului de pe site 4Stars;
sau
- profil VEKA, cu 5 camere, aferent produsului de pe site 5Stars, cred;
- feronerie Winkhaus;
- 3 foi de sticlă (4S / F4 / LowE), dar nu știu dacă este inclus argonul, fără precizarea grosimii.


3) O firmă locală
- profil Salamander StreamLine, cu 5 camere;
- feronerie GU -Eurojet;
- 3 foi de sticlă (4S / F4 / LowE) cu argon – 40 mm.


De asemenea, am atașat și ofertele primite acestei postări.

Din punct de vedere al costurilor, în ordine crescătoare, ordinea este QFORT, BARRIER, firma locală. În privința montajului și a execuției, nu am nicio referință, încă sunt în căutare de persoane care au lucrat cu aceste firme în Călărași.

Întrebările mele sunt?

1. Vreunul dintre profilele propuse se încadrează în clasa A?
2. Ce ofertă îmi recomandați dintre cele de mai sus?
3. Pentru o ușă pentru intrarea principală (de exterior) și pentru o ușă care face legătura cu terasa la ce ar trebui să fiu atent? Care ar fi calitățile pe care ar trebui să le aibă?


Vă mulțumesc,
Cătălin

P.S. Dintre cei care dau sfaturi profesioniste aici, poate vreunul să facă ferestre și pentru Călărași?

Attached Files



#8661
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
1.veka sigur,slabe sanse la sl76
3.oricare in afara de cea de la nea vasile.”faima” lui a ajuns si la mine in oras 🤣

#8662
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 catwo, on 22 mai 2019 - 08:37, said:

Salut,

3. Pentru o ușă pentru intrarea principală (de exterior) și pentru o ușă care face legătura cu terasa la ce ar trebui să fiu atent? Care ar fi calitățile pe care ar trebui să le aibă?[/font][/size]



In primul rand, pentru toata lucrarea trebuie sa fii atent la ofertant, la competentele acestuia, cat este el de capabil sa-ti oferteze o lucrare buna. Daca o lucrare este bine ofertata din start atunci sunt toate sansele ca ceea ce ajunge la tine sa fie un produs bun, bine gandit si bine realizat.

Pentru usi e bine sa citesti cu atentie specificatiile din oferta si sa fii atent la diferentele intre usi si ferestre. La toate piesele scrie de regula, printre altele, ce tip de toc (partea fixa) si ce tip de cercevea (partea mobila) se folosesc.

Daca la specificatiile pentru usi exista componente care se regasesc si la ferestre, atunci nu suna bine, mai ales daca nu ai fost consultat si nu ti-au fost explicate diferentele, ceea ce la tine pare ca nu s-a obosit nimeni. Ideea este ca poti primi o fereastra pe post de usa (la usi de intrare se intampla rar, dar la usile de terasa se intampla frecvent), poti primi o usa “hibrid”, nu e nici usa nici fereastra. La usi se mai folosesc diverse profile suplimentare, unii le folosesc, altii nu, profile de rigidizare (acolo unde este nevoie), profile de compensare (de regula este nevoie), aceste se vad sub pozitia usii in oferta.

Tot la usi ofertantii in general au variante de echipare (maner, balamale, broasca) pot fi standard, sau imbunatatite. Standard inseamna de regula un maner turcesc sau polonez, balamale mai slabute, iar la variantele imbunatatite primesti ceva mai bun.

Dar trebuie sa se explice asta si sa fii consultat, pentru majoritatea ofertantilor este complicat, merg pe standard pentru ca asa au un pret competitiv.

Sigur ca standard la unii ofertanti inseamna premium la alti ofertanti, produsele q fort, madrugada, optimedia si cu siguranta mai sunt multi altii, acestea vin in standard echipate cu componente despre care alti ofertanti nici nu au auzit. De multe ori nici ofertantii producatorilor amintiti si ai celor de acelasi nivel, nici acestia nu stiu sau nu vor sa oferteze si sa explice diferentele intre propriile produse.

Habar n-am ce este in ofertele tale, daca voi avea timp ma voi uita peste ele si poate voi avea si alte recomandari.


#8663
Mihai_xyz2

Mihai_xyz2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2019
Am primit urmatoarea oferta si nu stiu ce sa fac.
Nu cunosc firma respectiva si voiam sa stiu daca ati mai lucrat cu ea sau cunoasteti info despre calitatea produselor pe care le comercializeaza.

Eu am cerut profile VEKA Softline 70, cu feronerie Roto NT. Sticla(sandwich-ul) mi s-a spus ca este facuta de fabrica/atelierul lor si ca foaia de sticla este Saint-Gobain...
Producatorul ar fi un atelier/fabrica din Bragadiru, nu mi-a specificat numele, desi am intrebat acest lucru.
Nu au showroom, mi s-a propus fie sa merg sa vad materialelel dintr-o masina inainte sa plece la montat la cineva fie, daca vreau neaparat sa merg intr-o zi, la atelier/fabrica.

Daca  ma puteti ajuta cu cateva pareri, mi-ati fi de mare ajutor:
1. Este pretul corect in raport cu produsele? (este scump, peste media pietei sau este ieftin, si atunci intram la suspect de bun pt pretul acesta).
2. Ar tr sa ma ingrijoreze ca nu au showroom cu macar o usa si o fereastra si cateva sticle sa le pot vedea?
3. Ar tr sa ma ingrijoreze ca nu dau numele firmei care le produce? Daca este o fabrica sau un atelier sau poate un garaj? Veka Romania mi-a confirmat ca au ateliere cu care lucreaza in Bragadiru dar nu ca ar fi o fabrica acolo.
4. Una dintre ingrijorarile mele ar fi sticla produsa in-house la ei in atelier/fabrica. Ati merge pe asa ceva? Au zis ca nu aduc alta sticla sub nicio forma.
5. Mi-au zis ca nu se poate pune combinatia de sticla: 4S sau LowE la interior si Reflexive bronze la exterior, pentru ca s-ar sparge sticla. Eu am asa ceva acasa de 3 ani, dar poate nu e bine, nu stiu.
6. In final, ati lua de la ei sau aveti o alta recomandare unde sa incerc?

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre, indiferent ca raspundeti la toate intrebarile sau doar la una dintre ele.

Multumesc!

Attached Files


Edited by Mihai_xyz2, 22 May 2019 - 21:39.


#8664
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
1.nu stim pretul deci habar nu am dca e mare sau mic
2.sunt firme care fac treaba buna si nu au showroom,de obicei showroomul este apanajul dealerilor
3.ies ferestre de calitate si din fabricute,dar daca nu dau nume....
4.depinde de ce tehnologie au,spre exemplu cea mai buna sticla din oras e produsa de o firma in-house daca e sa spunem asa
5.nu prea merge in pachet de 2 combinatia reflexiv/low(poate doar cu reflexia la exterior),cu problemele care apar.Iar 4s cu low exclus.Nici un producator intreg la cap nu face asa ceva
6.nu stiu/nu raspund.Dar poti face o vizita

LE acum vad oferta

Edited by bogumilandia, 22 May 2019 - 21:49.


#8665
Mihai_xyz2

Mihai_xyz2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2019

 bogumilandia, on 22 mai 2019 - 21:44, said:

1.nu stim pretul deci habar nu am dca e mare sau mic
2.sunt firme care fac treaba buna si nu au showroom,de obicei showroomul este apanajul dealerilor
3.ies ferestre de calitate si din fabricute,dar daca nu dau nume....
4.depinde de ce tehnologie au,spre exemplu cea mai buna sticla din oras e produsa de o firma in-house daca e sa spunem asa
5.nu prea merge in pachet de 2 combinatia reflexiv/low(poate doar cu reflexia la exterior),cu problemele care apar.Iar 4s cu low exclus.Nici un producator intreg la cap nu face asa ceva
6.nu stiu/nu raspund.Dar poti face o vizita

In primul rand multumesc pt raspunsuri. Apoi, ti-am raspuns la fiecare, punctual.
1. am atasat oferta, macar ca idee
2. firma care vinde, este doar un dealer al acelei fabrici/atelier si in cazul de fata, poate doar ca e ceva mai mica
3. daca nu te deranjeaza, imi poti da un hint in privat.
4. stiu ca si qfort isi face sandwichurile, insa vorbim acolo de o fabrica foarte mare. nu stiu daca e cazul aici, daca ei totusi ii ascund numele :(
5. cerinta mea era 4S+reflexiv. nu contest ca e bine sau rau. stiu doar ca am acasa si momentan este ok. sticla e de la remar interglass Ploiesti. Vad ca au si acum LowE+Reflexiv Bronze

#8666
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Din cate vad pe oferta firma se pare ca e astrix.La un goagle am gasit ca este astrix plus decor.Cu sediul in comuna Rosu.Habar nu am unde e asta.La street view la adresa indicata nu pare a fi o fabrica/atelier sau asa ceva.Pe situl lor se lauda ca au 15 ani vechime la cautare pe listele de firme apare doar cu 2 ani vechime,3 angajati...dar pe profit
Cum am spus si o firma mica poate face produse bune,dar ei par dealeri,au oferte la ce vrei tu.Rehau,Salamander,Veka....otto richter(nu degeaba am folosit litere mici)Poate iau de la o firma mai mare si le este frica sa iti spuna de unde iau ca sa nu te duci direct la ei.Zic si eu.
Firma cu sticla buna de la mine din oras nu cred ca are 10 angajati sticla+tamplarie.
4s cu reflexiv sincer nu am vazut sau auzit.Dar daca este e musai sa aiba o parte tratata afara.Ceea ce duce la pierederea proprietatilor in timp
Nu fi rusinos.Intreaba-ma ce vrei.Aici sau in privat

#8667
Mihai_xyz2

Mihai_xyz2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2019
Multumesc @bogumilandia !

Poate a mai auzit altcineva de ei, de bine sau de rau. :) Sau macar de atelierul/fabrica din Bragadiru.

Pretul cum vi se pare? Suspect in vreun fel? Raport calitate pret ok?

Astept si alte pareri.

#8668
Mihai_xyz2

Mihai_xyz2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2019
Despre fabrica de termopane Lamar din Bragadiru ce parere aveti?

#8669
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Goagle lamar bragadiru si citeste review-rile

#8670
Mihai_xyz2

Mihai_xyz2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2019
Mda, cam nasol. Renunt in cazul asta la ei.

#8671
SpeeDyX2

SpeeDyX2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 02.02.2008
Salutare dragi colegi,


Va rog sa ma ajutati cu o parere despre ofertele primite pentru a monta o tamplarie pvc cu geam termoizolant la un balcon.
Ofertele duble sunt cele care includ variante diferite de echipare a feroneriei.
Pentru variatele sl76+ si be92, am discutat cu un colaborator al madrugada la Brasov, am cerut un update al ofertei cu  pervaz, solbanc.
Pe varianta be 92 am auzit ca ar merge solbanc dublu sau mai gros( nu stiu exact, astept parerile celor mai priceputi ca mine). Pachetul de sticla pentru cele doua variante ar fi executat la Brasov la fabrica Olin pentru tripan de 52 cu bagheta calda in format(4lowe-20-fl-20-4lowe cu argon), costul este 50 euro/mp tva inclus. Din calculele mele pe varianta be 92 cu geam, montaj, si ce mai este as ajunge la o valoare de 7000-7500 lei.

Intrebarea mea este pe ce merita sa dau banii din ofertele atasate?
Se justifica costul in plus la variantele unde am feronerie in echipare completa?
merita sa pun solbanc?

Va multumesc.

Attached Files



#8672
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

 SpeeDyX2, on 23 mai 2019 - 17:23, said:

Salutare dragi colegi,
.........


lasa mi un nr de telefon in privat si te lamuresc rapid.

vlad

#8673
SpeeDyX2

SpeeDyX2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 02.02.2008
Salut, am discutat cu conu71 si mi-a explicat toate detaliile pentru a achizitiona o tamplarie pvc cu geam termoizolant corespunzatoare in functie de bugetul disponibil. Ii multumesc pentru timpul acordat si va recomand sa apelati la el cu incredere.

#8674
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
bina ziua. ce puteți sa îmi spuneți despre următoarea ofertă? preț total 4450 lei

Attached Files



#8675
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Din punctul meu de vedere este ok si asta pentru apartament, o imbunatatire ar putea fi un tripan de 38mm, dar la alt pret.

#8676
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

 Dorel-Mesterel, on 27 mai 2019 - 21:23, said:

Din punctul meu de vedere este ok si asta pentru apartament, o imbunatatire ar putea fi un tripan de 38mm, dar la alt pret.
mulțumesc pentru părere

 Dorel-Mesterel, on 27 mai 2019 - 21:23, said:

Din punctul meu de vedere este ok si asta pentru apartament, o imbunatatire ar putea fi un tripan de 38mm, dar la alt pret.
mulțumesc pentru părere

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate