Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#8641
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
nu le as pune nici pe alea. daca mi as face casa din nou si as avea bani as pune bluevolution 92 cu tripanul consacrat si poate as pune warm edge spacer cel mult. logic, compensatoare sub usi, cercevele de usa, solbanc, 4s, argon, etc

#8642
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Mie tot saracia aia de salamander 3d imi place mai mult 😁

#8643
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
ma bag si eu in seama, fac casa si o sa fie nevoie de tamplarie si geamuri, ce pun, cat costa, cat dureaza, cand ma interesez, cine imi face un deviz? (tot tacamul!)

#8644
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postp0rtalu, on 15 mai 2019 - 16:23, said:

ma bag si eu in seama, fac casa si o sa fie nevoie de tamplarie si geamuri, ce pun, cat costa, cat dureaza, cand ma interesez, cine imi face un deviz? (tot tacamul!)

Pui ce vrei si ce esti dispus sa platesti.
O sa vezi cat costa, depinde ce alegi.
O sa vezi si cat dureaza tot in functie de ce alegi.
E bine sa te interesezi inainte sa se definitiveze proiectarea. O sa-ti spuna majoritatea ofertantilor de ce tamplaria ta costa mai mult decat ti-ai inchipuit si poate mai poti si vrei sa schimbi ceva.
Oricine iti face o oferta daca ai niste dimensiuni orientative, un proiect din care sa se poata extrage dimensiunile, eu recomand sa se mearga cu tabloul de tamplarie gata extras.

#8645
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@portalu cand vrei treci pe la mine pentru un training rapid.nu costa nimic.si e fara obligatii

#8646
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Mersi,am priceput, proiectarea este definitivată și deja în execuție, fac un dosar și mă apuc de calcule și devize. Vă fac o vizită, intr-o zi mai lejeră, dau un telefon.

#8647
a_adam21

a_adam21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.10.2018
exista spray cu spuma poliuretanica cu celule inchise?

#8648
baseq

baseq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2005
Salut,

Vreau sa inchid un balcon cu termopan/BCA. Termopanul are inaltimea 1100, latimea de 4000, dupa imaginea atasata.
Va rog frumos, daca se poate, 3 cotatii de pret: ieftin, mediu, scump.
Mentionez ca as dori:
- maxim 5 camere
- doar PVC
- sticla cu tratament anti-uv (folie sau ce tehnologii mai sunt)
- rulouri antitantari

Multumesc mult.

Attached Files



#8649
kaspersky

kaspersky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 12.08.2004
As vrea sa stiu cum sint profilele Brugmann Eco, ca cele din oferta atasata. Cum vi se pare pretul (este fara tva)? Multumesc!
[ https://i.ibb.co/4ZxVVkb/termo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kaspersky, 17 May 2019 - 19:43.


#8650
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@kas din punctul meu de vedere brugmann este un profil slabut fiind un pic supraevaluat
Ca si pret?Eu am facut asa niste calcule in gand si este mai scump decat daca faci sl76 la mine.Dar poate pentru zona ta este un pret super
Mai ai si alte oferte ca sa putem compara?De fapt pe ce criteriu ai apelat la producatorul acesta?Tecomandare...reclama...unic producator in zona?
O seara faina sa ai

#8651
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postkaspersky, on 17 mai 2019 - 19:41, said:

As vrea sa stiu cum sint profilele Brugmann Eco, ca cele din oferta atasata. Cum vi se pare pretul (este fara tva)? Multumesc!
[ https://i.ibb.co/4ZxVVkb/termo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In termopane “eco” vine de la economic, adica economisesti acum si platesti mai tarziu.

#8652
gabrielbuze

gabrielbuze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.05.2019
Salut
Referitor la inaltimea pragului - odata stabilita aceasta, se mai poate ridica?
De exemplu, montatorului i-a fost data o inaltime de 10cm si acum as avea nevoie sa fie mai mare datorita abaterilor de nivel prea mari (diferente de 5cm) si a lipsei termoizolatiei sub placa.
- Se mai poate face ceva sau trebuie sa ma incadrez (cu egalizarea, termoizolatia sub ipat, placa cu nuturi, sapa, si finisajele) in acesti 10cm?
- aveti idee daca ipat trebuie pusa neaparat pe suport drept? Instalatorul mi-a recomandat sa reglam abaterea din sapa finala peste tevi, dar nu mi se pare ok intr o parte sa fie de 4cm si in cealalta de 9 cm

@conu71, chiar daca mi-ai lasat nr tau nu am vrut sa deranjez in w/e ;)

#8653
gabrielbuze

gabrielbuze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.05.2019
Am omis sa spun ca tamplaria a fost comandata deja si urmeaza sa fie montata candva saptamana ce vine.

#8654
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgabrielbuze, on 18 mai 2019 - 09:39, said:

Salut
Referitor la inaltimea pragului - odata stabilita aceasta, se mai poate ridica?
De exemplu, montatorului i-a fost data o inaltime de 10cm si acum as avea nevoie sa fie mai mare datorita abaterilor de nivel prea mari (diferente de 5cm) si a lipsei termoizolatiei sub placa.
- Se mai poate face ceva sau trebuie sa ma incadrez (cu egalizarea, termoizolatia sub ipat, placa cu nuturi, sapa, si finisajele) in acesti 10cm?
- aveti idee daca ipat trebuie pusa neaparat pe suport drept? Instalatorul mi-a recomandat sa reglam abaterea din sapa finala peste tevi, dar nu mi se pare ok intr o parte sa fie de 4cm si in cealalta de 9 cm

@conu71, chiar daca mi-ai lasat nr tau nu am vrut sa deranjez in w/e ;)

Teoretic montatorul a mai luat in calcul 1-2cm deasupra pentru spuma, se mai poate ridica acolo. Daca usa este cu prag de aluminiu peste prag nu mai poti urca. Daca este cu toc atunci poti urca peste usa cu 2cm.

#8655
gabrielbuze

gabrielbuze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.05.2019
Merci Dorel pt raspuns

- La usa de la intrare, da; am prag aluminiu
Desi am cerut peste tot, la cele 2 usi ce dau in terasa (atasament) nu mi-a pus.
Pot sa ii reamintesc oricand, chiar si in stadiul de montare?

-  Atunci am o singura varianta: trebuie sa ma incadrez (cu egalizarea, termoizolatia sub ipat, placa cu nuturi si sapa) in acesti 10cm - asta da provocare
Referitor la ipat daca trebuie pusa neaparat pe suport drept si reglarea abaterii de nivel de 5cm din sapa peste ipat ai vreo idee oare?

Attached Files



#8656
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
La ferestrele alea care dau in terasa ar fi fost un pic mai dificil(sau mai costisitor) ca sa puna prag de aluminiu.asta pentru ca sunt oscilobatanta.La gealan e un prag special pentru chestia asta si costa ceva banuti.asa daca nu ai osclio pe prag de aluminiu mai poti face “artificii” ca sa pui si alt prag

LE odata facut cu prag de aluminiu sau prag din toc normal nu prea mai piate fi schimbat,gen la fata locului.daca e cu prag de al si il vrei inchis trebuie micsorate deschiderile,invers trebuie micsorat tocul.Asta daca vrei sa te folosesti de ce ai taiat deja

#8657
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgabrielbuze, on 18 mai 2019 - 14:41, said:

Merci Dorel pt raspuns

- La usa de la intrare, da; am prag aluminiu
Desi am cerut peste tot, la cele 2 usi ce dau in terasa (atasament) nu mi-a pus.
Pot sa ii reamintesc oricand, chiar si in stadiul de montare?

-  Atunci am o singura varianta: trebuie sa ma incadrez (cu egalizarea, termoizolatia sub ipat, placa cu nuturi si sapa) in acesti 10cm - asta da provocare
Referitor la ipat daca trebuie pusa neaparat pe suport drept si reglarea abaterii de nivel de 5cm din sapa peste ipat ai vreo idee oare?

Depinde ce a fost luat in calcul la masuratori, eu in general las tolerante de 2- 3 cm si daca este nevoie se ridica usile mai sus. Daca as fi masurat eu ai fi avut cel putin 2cm garantati.

Nu este neaparat rau ca nu ai prag de aluminiu, pe toc usile/ ferestrele inchid/etanseaza mai bine decat pe prag.
Nu prea mai poti modifica nimic fara costuri suplimentare si nu se poate face nimic la fata locului din acest punct de vedere.

#8658
gabrielbuze

gabrielbuze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.05.2019

View Postgabrielbuze, on 14 mai 2019 - 20:27, said:

Salut
..............
Montarea va incepe luni saptamana urmatoare.
Alte detalii care poate sunt utile: ferestrele 4,5 (living care da intr-o terasa de 3,5m acoperita) 8 si 9 (etaj) au orientare SV iar restul NE
Mersi anticipat

View Postbogumilandia, on 15 mai 2019 - 00:17, said:

Nu stiu ce sa zic desprefolosirea benzii precomprimate.Dorel ar spune ca da...conu ca e prea scumpa.Fa si tu o sinteza.Si fara probleme.Chiar te rugam sa revi cu pozele.Spor

Revin cu cateva poze pe cealalta jumatate a duplexului .. Mentionez ca aceeasi echipa de montatori si aceeasi configuratie va fi si la mine (pana la urma am renuntat la compriband dar ma gandesc sa cer folii Greenteq interior si exterior + spuma Soudal - sper astfel ca din cei 800eur ofertati initiali sa mai scad costurile)
Daca e nevoie si de alte poze si prinse alte detalii de montare va rog sa imi spuneti.
Tamplaria "asteapta" in stadiul acesta de o saptamana deja - oare ar fi bine protejate canturile sau facut ceva la ele cat stau asa ?
Totodata as aprecia mult sa imi spuneti daca exista variante de imbunatatire la montare? (mersi anticipat)
Ca idee am vazut fixarea si cu ajutorul unor cleme metalice .. e un oarecare "upgrade" util acesta?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate