Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#7417
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
E mai scump un tripan de 40 - 4s+satinat alb+low-e decat un 24 - satinat bronz+low-e?

#7418
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

 Spatareanul, on 17 aprilie 2018 - 19:50, said:

E mai scump un tripan de 40 - 4s+satinat alb+low-e decat un 24 - satinat bronz+low-e?
da este mai scump

#7419
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

 ene78, on 16 aprilie 2018 - 18:07, said:

Scuze.

NU am de a face cu WINDOW SOLUTION. Am zambit ca mai sunt si altii careii cauta....isi cauta si discountul din tamplarie :)

#7420
Simion_Adrian

Simion_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2010
Salut,

Constructorul meu mi-a zis ca termopanele pe care o sa le puna sunt Salamander streamline 76 (sper sa fi inteles corect).
Ce ar trebui sa mai intreb/cer pentru a putea beneficia de un termopan ok in ceea ce priveste raportul calitate/pret.
Deja o sa fie niste modificari la geamuri si chiar daca ar fi o suplimentare cu ceva superior nu ar fi probleme.

Va multumesc anticipat,
Adrian,

#7421
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

 Simion_Adrian, on 19 aprilie 2018 - 14:15, said:

Salut,
...........


lasa mi un nr de tel in pm te rog ca imi ia cateva ore sa ti scriu aici


vlad

#7422
Simion_Adrian

Simion_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2010

 conu71, on 19 aprilie 2018 - 14:25, said:



lasa mi un nr de tel in pm te rog ca imi ia cateva ore sa ti scriu aici


vlad
Pai mai bine ar fi sa raspunzi aici poate mai sunt si altii ca mine care cauta niste raspunsuri. Pe langa asta ma intalnesc in seara asta cu dezvoltatorul si o sa am mai multe detalii.
O sa iti trimit si numarul pe PM.

Multumesc,
Adrian.

#7423
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Solicit si eu o oferta pentru Bucuresti, sect 1. Schitele cu dimensiunile si configuratia primara sunt atasate, numarul incercuit reprezinta numarul de elemente necesare, una contine 5 ferestre si restul cate una. Toate vedere din interior.

Tip profil Rehau 3 cam (standard 60 cred ca ii zice) color Mahon (!). Geamurile termopan Saint-Gobain TE24, LOW_E + clar + argon w/m2k=1.25. Geam supralumina de la balcon aceeasi configuratie doar ca geamul exterior sablat. Geamul de la usa de intrare aceeasi configuratie termica doar ca geamul exterior model poza 1). Feronerie Roto NT prinderi in cat mai multe puncte (pentru etarnsare corecta, nu se tolereaza abateri de etansare).
Se includ la toate ferestrele glaf interior mahon 15-20cm (trebuie sa se masoare exact ca difera grosimea zidariei fata de parter). Se include plasa la fiecare fereastra rama maron.
Doresc ca oferta sa includa demontare geamuri vechi cu minim deranj la zid si imprejurimi. Lucrarea se va face la etajul 1 a unei case vechi care are deja termopane identice instalate la parter ce trebuie protejate deci nu se por arunca chestii de la etaj Posted Image
Deasemenea se includ rolete simple cu prindere direct pe profil ca cele din a doua poza cu culoare neutra adica alb echilibrat nu rece nu cald... bine astea sunt detalii ce vor fi revizuite ulterior.
Ca sa nu apara confuzii ca am mai patit cu unii... ce inteleg eu prin deschidere spre stanga este ca manerul/clanta sa fie in dreapta si cand deschid se deplaseaza usa/geamul spre stanga mea. Toate ferestrele sa fie oscilobatante. Partea de jos a ambelor usi panel mahon.
Inainte de comanda finala doresc ca un inginer sa verifice masuratorile la fata locului si sa ajusteze unde e cazul. Eu am masurat cu aproximatie din marginea vizibila a tocului dar el are ceva si in zid.

Attached File  01.png   748.01K   14 downloads Attached File  02.png   615.63K   25 downloads
Attached File  03.png   608.3K   23 downloads Attached File  04.png   741.73K   31 downloads

Attached File  model geam usa.jpg   402.8K   47 downloads Attached File  rolete.jpg   270.71K   43 downloads

Rog nu recomandati alte profile sau combinatii intrucat numai acestea se pot monta, trebuie sa fie identice cu restul cladirii.

ps - nu radeti de greseli sau omisiuni din schite, eu le fac manual, old school Posted Image

Edited by andreic, 22 April 2018 - 00:58.


#7424
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
N-am primit nicio oferta, mai astept pana luni dupa care merg pe firma la care am fost initial.
Am actualziat schita de la usa intrare sa fie mai clara.

Edited by andreic, 22 April 2018 - 01:00.


#7425
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
Andrei, din pacate nu cred sa fie cineva care sa lucreze pe euro 60 pe forum. din cauza asta nu ai primit oferte. vad ca stii ce doresti asa ca nici macar cu sfaturi nu te pot ajuta.

poti incerca la urmatoarele firme: decopvc, lamar, marpet

iti urez succes

#7426
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiam ca nu merg pe dimensiuni mai slim, credeam ca se pune orice e disponibil ori cerut de client... mersi, nu e problema ca gasesc la cei cu care am mai lucrat, eram curios daca sunt diferente intre oferte respectiv daca e mai convenabil... trebuie sa fie slimuri elegante nu pot fi groase ca e si zidul mai subtire si trebuei sa fie acelasi profil ca la parter Posted Image

Edited by andreic, 22 April 2018 - 09:33.


#7427
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Rehau 60 a fost un varf de gama la vremea sa.de aceea cred ca rste cel mai ‘’copiat’’ profil ever.ma refer aici la dimensiuni si la linii.daca nu gaseai puteam sa iti recomand cel putin 2 profile care sa nu iti strice designul.dar daca ai foat multimit de colaboratea cu firma respectiva,continua cu ei.probabil un “experiment” cu altii ti-ar fi economisit 5-10%.dar fara sa stii ce iese

#7428
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Vad zilele astea ce iese. Intr-adevar profilul e fain si elegant pe nuanta mahon. Am de 2 ani la parter si merg impecabil, au trecut si testul iernii, caldurii etc...

Edited by andreic, 22 April 2018 - 22:25.


#7429
Alealucara

Alealucara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.04.2018
Buna ziua, as vrea sa pun termopane intr-un apartent de 2 camere din Bucuresti. Mentionez ca apartamentul este pozituonat pe partea de est, cu alte cuvinte de dimineata si pana la 5 dupa-amiaza este soare. Am primit mai multe oferte asemanatoare insa cum nu ma pricep nu-mi dau seama daca este buna oferta sau nu. Poate ma puteti ajuta cu sfaturi.
Fereastra Rehau eur 70,alb
Geam t24 low e+clar(16) w/m2k=1.35
Feronerie roto nt
Toc 5camere rehau
Cercevea drept 5 cam
Bagheta dreapta alb
Coef transfer termic 1.32

Pretul 933 eur pentru 3 geamuri si o usa de balcon interioara.

Le multumesc anticipat celor care isi fac timp sa-mi raspunda.

#7430
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@alea
1.rehau euro 70 e un profil low acum,mai ales seria euro,dar este peste profile gen viva ,weiss,ramplast...
2.daca nu stiu dimensiunile ferestrelor nu pot sa spun daca este scump sau ieftin,dar in configuratia data pare scump la prima vedere
3.daca ai soare toata ziua ar fi de preferat o sticla de genul 4s/sun4 in locul low-ului

#7431
Alealucara

Alealucara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.04.2018
@bogumilandia
Multumesc pentru raspuns. Dimensiunile sunt aprox. urmatoarele: fereastra 1: 1400x1500, fereastra 2: 2990x1400;usa:2300x 76;fereastra3: 2300x 1400.

#7432
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@alea
in cazul de fata,fiind niste dimensiuni mari pretul nu mai este atat de mare.daca nu dispui de fonduri pentru o tamplarie care accepta 3 foi de sticla poti merge pe varianta asta doar sa schimbi low-ul cu 4season
ps.daca ti se ofera o ''combinatie '' cu 3 sticle pe euro70 declin-o.o sa ai un pachet de sticla de 32mm,care nu o sa justifice marirea de pret fata de beneficiile pe care o sa le ai

#7433
Alealucara

Alealucara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.04.2018
@bogumi
Nu am un buget foarte mare, max. 1000 eur, daca m-as incadra in buget cu un profil tripan as opta pentru asta. Ma gandesc insa ca pt anumite camere cum ar fi dormitorul nu este necesar un profil tripan deoarece este protejat de balcon care la randul lui este inchis. Ce parere ai? Poti sa-mi recomanzi profile care accepta 3 foi de sticla? Ms

@bogumi
Nu am un buget foarte mare, max. 1000 eur, daca m-as incadra in buget cu un profil tripan as opta pentru asta. Ma gandesc insa ca pt anumite camere cum ar fi dormitorul nu este necesar un profil tripan deoarece este protejat de balcon care la randul lui este inchis. Ce parere ai? Poti sa-mi recomanzi profile care accepta 3 foi de sticla? Ms

#7434
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@alea
ca si seriile deprofile care acepta geam triplu(in conditiile in care acesta este eficient) se numara salamander streamline76,veka82.veka 70,rehau synego,gealan s8000
nu e rea ideea ta,incearca sa afli o oferta de pret cu ferestrele care dau la exterior cu sticla tripla,iar la cele care dau in balcon cu sticla dubla.e posibil sa te incadrezi asa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate