Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#7273
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

 julian_alex2007, on 14 martie 2018 - 11:32, said:

Am primit mai multe oferte , e greu sa ma hotarasc singur.
......

Va multumesc,

depinde ce vrei sa faci cu ferestrele: le pui pe o casa sau inchizi un balcon? daca le vrei pt casa atunci ai gresit total. daca vrei sa inchizi un balcon ca sa te feresti de ploaie, vant, insecte, zapada atunci mergi pe cea mai mica oferta

#7274
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
E corect ce zici, e util să țină un pic de adăpost, dar eu personal nu mi-aș pune acasă "foițe de țigară" gen Otto Richter. Cred că e clasă C (sau D dacă o exista).
E strict o părere personală, fiecare își folosește banii cum consideră. Julian, vezi că la balcoane mari e nevoie cam obligatoriu de profile de rigidizare. Indiferent de profilul ales, trebuie și rigidizare.

Edited by Digix, 14 March 2018 - 11:57.


#7275
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Uita de otto richter,bauplast.niste baragladine de profil.cea mai proasta fereastra pe care am facut-o in viata mea a fost pe otto richter.ma indoiesc sa puna cineva armatura de 1.7 pe profilele astea.sunt profile ultra low budget asa ca de ce ar pune o armatura de genul pe ele.reiner o sa fac saptamana viitoare o fereastra de proba.
La roto si maco nu ai de ce sa te feresti.la GU era problema.

#7276
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Babau-plast.

#7277
julian_alex2007

julian_alex2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2007
Pentru inchiderea balconului imi trebuie Conu71.
Am mai gasit profil Klass (zice ca e facut la Bistrita) si Salamander Streamline 76 , diferenta e de vreo 200 euro intre cele doua.
Referitor la profilele de rigidizare, se pun pe exteriorul profilului, sunt vizibile? Nu am vazut in ofertele primite nimic in legatura cu rigidizarea...doar armaturi de 1.7 mm, e acelasi lucru?
In legatura cu partea de jos, doi ofertanti mi-au zis ca nu merita panel ca e slab calitativ si se deterioreaza cu timpul daca il bate soarele, voi ce ziceti?

Va multumesc,

#7278
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Intr-un an doi panelul slab calitativ se transforma din alb in galben pai.
Rigidizare= armatura dar sincer nu prea am vazut de 1.7
La naiba de profilul klass nu am auzit.nu stiu inde le gasesti dar ai un plus de la mine

#7279
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Sunt mai multe feluri, sunt și pe exterior (între rame) sunt și la interior. Cel la interior - o platbandă în profil de compensare și avea vreo 5 mm grosime, nu 1,7. Cel exterior era un pătrat de 40 X 80 cu un fier rectangular de 1,5-2 mm în el. Dacă nu ai primit ofertă cu rigidizare, e cam țeapă. Poți avea numai belele cu rame înalte fără rigidizare.

#7280
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@ digix crezi ca la otto richter exista profil rigidizare/os and stuff?

#7281
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Nu prea cred, dar poate se adaptează ceva de pe la alte sisteme. Nu cred că are destinația decât pentru ferestre de dimensiuni limitate.

Merge o compensare obișnuită de 20 mm cu platbandă groasă în ea. Dacă are 70 mm grosime, se poate lua de la Rehau.

Edited by Digix, 14 March 2018 - 15:09.


#7282
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 conu71, on 14 martie 2018 - 11:48, said:



depinde ce vrei sa faci cu ferestrele: le pui pe o casa sau inchizi un balcon? daca le vrei pt casa atunci ai gresit total. daca vrei sa inchizi un balcon ca sa te feresti de ploaie, vant, insecte, zapada atunci mergi pe cea mai mica oferta

Vezi ca are 2800h si cred ca vrea sa faca spatiu comun intre balcon si camera, daca alege “petardele” alea e posibil sa te trezesti cu balconul lui la tine in curte.

#7283
aiurelbn

aiurelbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2007
Eu sunt din Bistrita, dar nu am auzit in viata mea de profile PVC pe nume Klass. Daca chiar exista, sunt cu adevarat celebre pt calitatea lor, nu-i asa ? Posted Image
La noi cica a fost o firma Klass Media, care a intrat in faliment prin 2012. Mira-m-as sa fie vorba de ei.
Cica prin Valcea ar fi o firma gen Klass Coating care ar face infolieri, si cica si-ar fi luat ceva extrudere pt profile PVC prin 2015. De ei sa fie vorba?
Am mai gasit o singura referire la profile Klass K400 si K600, insa situl respectiv e vai si amar de el, pare la inceput, in constructie. Asa or fi si profilele respective... Posted Image

#7284
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
rau nu are cum sa fie profilul KLASS.iulian zice ca e diferenta doar de 200 euro intre klass si streamline.deci e pe acolo pe undeva.parerea mea

#7285
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
As dori si eu o oferta calitate pret pt configuratia din imagini.Proportiile geam/panel nu sunt batute in cuie.
Buget 1000 euro.Nu ma pricep la feronerie,tamplarie si tip de geam.

Balcon + sufragerie.Nu va fi open space, ultimul etaj.

Attached Files


Edited by cccrys, 20 March 2018 - 22:11.


#7286
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Pareri?

Attached Files



#7287
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Va rog sa-mi spuneti la ce ar trebui sa fiu atent/ce sa solicit atunci cand o sa vina baietii de la Primarie ca sa faca masuratorile pentru inchiderea cu termopan a unui balcon, situat pe colt, et.8 din 8, orientare N-NW, lungime 11m, in forma de L, adancime 0.9m, cu vanturi destul de puternice (primavara si toamna). Blocul a intrat in programul de reabilitare termica pe fonduri publice si private (Bucuresti).

#7288
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Astia de la primarii tot turcisme pun in programele de reabilitare?

#7289
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
REHAU cu 5 camere, cele mai proaste posibil.

Primaria a contractat o firma turceasca sa se ocupe de ferestrele si balcoanele noastre ...

#7290
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Există și mai proaste decât Rehau. Dacă sunt bine executate, Rehau pot fi decente. Ce înălțime va avea balconul?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate