Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#7183
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
dupa parerea mea clar as renunta la montantul ala si as pune stulp in loc cu inchiderea mentionata.modificarea propusa de dumneavoastra a fost si ea pertinenta.
un coleg de breasla spune ''noi nu vindem tamplarie,noi vindem solutii''.
si in alta ordine de idei poti sa imi vorbest cu tu,ma,bai...le prefer oricand in loc de domnu,dumneavoastra
ar fi frumos sa intri mai des pe aici si sa mai spui cate o parere.sa stii ca nu muscam.a bine poate doar Dorel Posted Image

#7184
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015
Emelem111
Usa nr 11 este cea de la Camera Tehnica , se vede si in poza 1 atasata ( chiar cea din fata care trebuie modificata putin ) .
Usa 9 e de la terasa din poza 2 iar
Usa 10 e de sus de la balcon .
Sa nu fie cu suparare dar fiecare are dreptul de a se informa , exact cum a spus si colegul @bogumilandia mai sus ca ar fi bine daca ar intra pe forum si producatori/dealeri/montatori ca sa ajungem la o intelegere .
Nu vreau sa aduc critici firmei ADF dar la ce oferte am mai primit din alte parti prefer sa ma informez si din alte parti nu doar stand de vorba cu vanzatorul .
Pana in stadiul acesta cu casa am luat niste tzepe frumusele si chiar nu mai am chef de altele
Deci daca se poate modifica oferta cu ce am cerut in email si e ,,unda verde '' si de la sotie 😁 atunci o sa va fac o vizita .
Multumesc tuturor

Attached Files



#7185
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
mbotes, pune i pe cei de la adf sa iti refaca oferta la fel ca prima oferta. prima oferta este facuta ok numai ca imi pare cam scumpa.

Edited by conu71, 20 February 2018 - 07:40.


#7186
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015
Am solicitat deja modificarea dar astept sa vad daca primesc oferta .
Daca nu e prea mare deranjul cat ar ajunge oferta la dvs 😁 , macar sa-mi fac o idee .
Am auzit ca preturile in zona noastra sunt mai mari decat in Sv de ex , de ce nu as putea sa spun .
Multumesc

#7187
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
cu aprox 400 euro mai ieftin

#7188
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015
Am inteles .
Multumesc

#7189
Emelem111

Emelem111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2018
Salut, legat de diferențele de pret fata de Suceava sau alte zone, sincer toate show-roomurile au aceiași grila de discount cu aceiași baza de date. Într-adevăr pot fi diferențe dacă sunt modificări de caracteristici între oferte. Panoul in cauza va suferi oricum modificări majore dat fiind faptul ca nu a fost nimeni la fata locului pentru a-l consilia pe Domnul Botes in teren.

Edited by Emelem111, 20 February 2018 - 14:10.


#7190
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015
In sfarsit doresc sa va anunt ca m-am hotarat in alegerea executantului de ferestre si usi :)
Motivul care a facut diferenta a fost CONSULTANTA , care e foarte importanta in alegerea unei tamplarii . Una e sa stai de vorba cu un vanzator care stie ce vorbeste si iti explica avantaje si dezavantaje si e deschis la subiect si alta e cand iti spune doar ce il intrebi tu ca beneficiar ( daca ai habar cat de cat ce vrei )  sau mai rau cand primesti doar raspunsuri evazive si configuratii aiurea .
ADF au facut configuratia din start cam ce a recomandat @Conu71 , caruia tind sa-i multumesc prin aceasta cale pt sprijin , rar intalnesti oameni care chiar vor sa te ajute , exact cum spunea colegul @Bogumilandia intr-un post ca ,,Noi nu vindem termopane ci vindem solutii ''  .
Multumesc tuturor pt ajutor
P.S : O sa revin cu poze dupa montaj


Aa si am uitat sa mentionez ca colegul @Emelem111 (ADF) e cel care m-a convins de decizie , caruia ii si multumesc .

Attached Files



#7191
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
sa fie intr-un ceas bun.sunt sigur ca o sa fi multumit de alegerea facuta.deci putem sa te trecem la catastif ca si beneficiari ai consilierii de pe forum
acum sper sa nu ne uitati.tu dl Botes sa ne trimiti poze cu rezultatul final iar tu dl EM sa nu uiti sa mai treci pe aici sa ne mai ajuti in incercarile noastre de a consilia persoanele de pe forum

#7192
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 mbotes82, on 20 februarie 2018 - 17:15, said:

In sfarsit doresc sa va anunt ca m-am hotarat in alegerea executantului de ferestre si usi Posted Image
Motivul care a facut diferenta a fost CONSULTANTA , care e foarte importanta in alegerea unei tamplarii . Una e sa stai de vorba cu un vanzator care stie ce vorbeste si iti explica avantaje si dezavantaje si e deschis la subiect si alta e cand iti spune doar ce il intrebi tu ca beneficiar ( daca ai habar cat de cat ce vrei )  sau mai rau cand primesti doar raspunsuri evazive si configuratii aiurea .
ADF au facut configuratia din start cam ce a recomandat @Conu71 , caruia tind sa-i multumesc prin aceasta cale pt sprijin , rar intalnesti oameni care chiar vor sa te ajute , exact cum spunea colegul @Bogumilandia intr-un post ca ,,Noi nu vindem termopane ci vindem solutii ''  .
Multumesc tuturor pt ajutor
P.S : O sa revin cu poze dupa montaj


Aa si am uitat sa mentionez ca colegul @Emelem111 (ADF) e cel care m-a convins de decizie , caruia ii si multumesc .

Cele 2 ferestre arcada de la F2 ar arata mult mai bine cu 2 deschideri (cercevele).Altfel, apar 2 dimensiuni de geam dreptungiular + 1 geam cu bolta.
Asa cum sunt configurate acum ar merge doar daca ar fi pe aceeasi fatada, la acelasi nivel, si doar cu deschidere in sens invers, gen sa fie in oglinda (una cu deschidere spre stg, alta cu deschidere spre dr).
Succes!

#7193
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015
@GPal
Sunt modificate , doar ca nu sunt trecute in oferta , doar verbal , a ramas ca o sa fie modificate cand trebuie sa merg sa semnez contractul dupa masuratorile exacte.


@Bogumilandia nu va uit :)


#7194
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 mbotes82, on 20 februarie 2018 - 17:15, said:


Motivul care a facut diferenta a fost CONSULTANTA , care e foarte importanta in alegerea unei tamplarii .


Da, consultanta este unul din cele mai importante aspecte care duc la obtinerea unei tamplarii bune, potrivita cu bugetul, nevoile si dorintele beneficiarului.

Acesta este motivul pentru care mai spun eu uneori ca profilele sunt doar niste conducte din pvc un pic mai smechere. Probabil ca beneficiarii in general nu vor intelege niciodata asta.


#7195
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 GPal, on 20 februarie 2018 - 17:59, said:



Cele 2 ferestre arcada de la F2 ar arata mult mai bine cu 2 deschideri (cercevele).


Orice fereastra care permite doua deschideri arata mult mai bine cu doua deschideri, eu vad asta la lucrarile de export, afara foarte rar sunt acceptate parti fixe, poate la panouri cu acces facil, la parter si atunci se urmareste simetria (parte fixa in dreapta, parte fxa si in stanga).

O fereastra lata cu o parte fixa are un nesemnificativ avantaj termic si un semnificativ avantaj financiar,  insa are dezavantaje in exploatare (in principal la curatare) dar si estetic, arata ca naiba. Insa lucrurile astea cred ca au fost deja discutate in cazul de fata.

#7196
Emelem111

Emelem111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2018
Mulțumesc și eu de încrederea acordată, aștept cu nerăbdare sa se efectueze și montajul pentru a citi și părerea despre colegi mei. Deși din câte văd aici pe forum se acorda foarte multă importantă consultantei, perfect normal, dar chiar și cea mai buna tamplarie dacă este montata prost, nu se folosesc calele distantier corespunzătoare, etc, poate deveni cea mai proasta.

#7197
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Emelem111, on 21 februarie 2018 - 22:23, said:

Mulțumesc și eu de încrederea acordată, aștept cu nerăbdare sa se efectueze și montajul pentru a citi și părerea despre colegi mei. Deși din câte văd aici pe forum se acorda foarte multă importantă consultantei, perfect normal, dar chiar și cea mai buna tamplarie dacă este montata prost, nu se folosesc calele distantier corespunzătoare, etc, poate deveni cea mai proasta.

Te rog, sa nu vii si tu cu “montajul inseamna 50/60/70/80% din calitatea unei tamplarii”, ca ne facem poza cu montatorul, o punem in golul de geam si gata-i tamplaria “passive house”.

#7198
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
https://prnt.sc/ihzzxz

poti sa spui ceva de acest montaj?

Edited by bogumilandia, 21 February 2018 - 23:02.


#7199
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 bogumilandia, on 21 februarie 2018 - 23:02, said:


poti sa spui ceva de acest montaj?


Da, calitatea montajului cred ca este potrivita cu pretul platit pentru acesta.

Asa cum beneficiarii nu inteleg ce este consilierea si de ce este foarte importanta, tot asa nu inteleg nici ce este montajul si cata importanta are. Sunt doua aspecte ale unei tamplarii bune pentru care beneficiarul trebuie sa plateasca si mare lucru nu vede. Iar daca vede ceva diferente acestea ii par firesti chiar daca nu a platit pentru ele, el (beneficiarul) nestiind ca nu a platit pentru ele, deci nu e vina lui.



#7200
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Am avut și eu o problemă de genul ăsta. După ce am terminat montajul, a veni zugravul, iar primul lucru pe care l-a zis după o oarecare ezitare a fost că tâmplăria nu e drept montată. I-am oferit nivela să verifice singur, iar după ce a pus-o pe toate laturile și direcțiile posibile, și-a cerut scuze, pentru că tâmplăria era bine montată. Așa că zidul nu poate fi considerat un punct bun de reper.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate