Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#6949
DmF16

DmF16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 06.05.2006

 conu71, on 24 noiembrie 2017 - 18:04, said:

oferta este ok facuta dar sa iti puna solbancuri sub ferestre. nu este adevarat, baga tripan mai ales ca diferenta de pret nu este mare

sa iti oferteze cu multi roto a usa de intrare in loc de multi std. nu ai nevoie de balamale cat palma si o sa iti mai scada pretul cu aproximativ 100 euro

pretul este ok tinand seama ca este vorba de constanta si acolo preturile au fost mereu mari in schimb mi a placut cum ti a ofertat pe streamline 76 plus

edit: acum am vazut ca fereastra 2 este cu bipan. pune tripan ca este in jur de 30 de euro diferenta pentru fereastra aia. o sa arate diferit pe casa deoarece asta este cu low-e si restul cu 4s si se vede diferenta din avion

daca pui incalzire in pardoseala sa iti puna sub usa de intrare un compensator de 100 ca sa iti rupa sapa de afara de cea din casa


Multumesc mult pentru raspuns. Geamul cu 2 foi de sticla este la interior, de aceea am considerat ca nu am nevoie de tripan.

#6950
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Cei care lucreaza in domeniu imi poate spun exact cum e cu feroneria Roto. Daca manerul este Roto nu trebuie fie emblema Roto pe el, eu cel putin asa am vazut si stiu ca e normal sa fie! Eu stiu ca daca e Nike scrie Nike pe el si nu Mike, daca e Philips scrie Philips si nu Dhilips iar daca e Roto scrie Roto nu altceva sau mai rau, nimic.

Culoarea titan mat e cenusiu inchis sau e argintiu, Eu stiu ca e titan e cenusiu inchis si nu argintiu, banana nu e rosie si sangele nu e verde. Eu am la ferestre balamalele titan iar manerele sunt argintii. Ce parere aveti, e o noua moda, sa nu se pupe balamaua cu manerul in culoare? Mai multe detalii despre aceste probleme in acest link.

#6951
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
greseala este a mea si se va remedia luni cu manerele. se intampla si la case mai mari, principalul este ca se rezolva

#6952
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007

 nellyan, on 22 noiembrie 2017 - 11:38, said:

3. este necesar sa am si acest gaz Argon sau Kripton ? am citit multe pareri pe acest forum si sunt destul de impartite.
Pai luand pentru simplitatea de calcul pretul maxim posibil de 1 leu pe kWh, pe un metru patrat de sticla dubla standard (zis si termopan / bipan) fara gaz nobil (pur aer intre) pierzi 95 de lei pe sezon incalzire (pierderi de caldura).
La cel cu argon 80 de lei pe sezon, la krypton 73 de lei. Asta la un pachet de sticla 4mm float + 4mm low-e cu o distanta de 16mm intre foi.

Ca si comparatie, la ferestre vechi de lemn duble, care inchideau cat de cat, pierderea pe metru patrat e de 200 lei pe sezon. La ferestre termopan fara low-e (adica cam tot ce exista acum 5-10 ani) pierderea e cam la fel!

La un tripan de 32: 4mm float/clear + 10mm aer + 4mm float/clear + 10mm aer + 4mm float/clear pierzi 150 lei pe sezon.
La 4mm float/clear + 10mm argon + 4mm float/clear + 10mm argon + 4mm float/clear 132 lei.
La 4mm float/clear + 10mm aer + 4mm low-e + 10mm aer + 4mm low-e 73 lei.
La 4mm float/clear + 10mm argon + 4mm low-e + 10mm argon + 4mm low-e 60 lei.
La 4mm float/clear + 10mm krypton + 4mm low-e + 10mm krypton+ 4mm low-e 36 lei pe sezon.

Aceste calcule sunt pentru pachete sticla ideale, si nu iau in considerare pierderi prin bagheta distantiera, dar ca si comparatie ar trebui sa-ti ajunga sa poti lua o decizie asupra aer/argon/krypton.

Daca gasiti undeva o firma in RO care sa umple pachetul de sticla cu krypton, sa-mi ziceti si mie.

Calculele au fost efectuate folosind programul numit guardian configurator glass performance  calculator v4.1.210 db 20171120 si luand o diferenta de temperatura medie interior exterior de 17 grade pe durata sezon de incalzire (24h * 30 zile * 6 luni). Pretul incalzirii cu lemne, gaze, etc. momentan este mult mai ieftin, pe undeva 20-30 bani pe kWh, ajungand chiar si la 19 bani la blocuri cu termoficare Cluj, insa va creste in viitor.

Edited by anti77, 27 November 2017 - 15:45.


#6953
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008

 conu71, on 25 noiembrie 2017 - 11:21, said:

greseala este a mea si se va remedia luni cu manerele. se intampla si la case mai mari, principalul este ca se rezolva
cum se rezolva problema asta?...trimite mandrugada altele (pe ce motiv?..ca alea montate initial, din greseala, au fost no-nam-uri?) sau montatorul le-a achizitionat de la bazar..si le-a montat pe tamplarie ca fiind..de firma?

#6954
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
manerele sunt roto numai ca nu sunt inscriptionate. am fost ieri si am cumparat unele inscriptionate roto iar pe cele gresite le fac retur la madrugada. greseala a fost de fapt ca au trimis manere argintii in loc de titan mat iar mascutele de la balama sunt titan mat.

#6955
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Conule..eu te cred..insa un omustean care nu are leg cu forumurile..cum ar putea crede ca un maner este roto daca nu scrie absolut nimic pe el? Nu-i inteleg pe astia..de ce nu le inscriptioneaza pe toate..si lasa loc de interpretari?

#6956
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
din cauza ca aceleasi manere se pot pune si pe alte feronerii inclusiv turcesti.

#6957
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Salut baieti. O antrebare mi-a facut o oferta aplastul cu feronerie winkhaus activ pilot maro.profilul este ideal4000 asta am ales eu la ce bani am dar nu stiu sigur daca baga armatura de cel putin 1,5mm. Este ok modelul de winkhaus sau este altul mai bun. Anca ceva am doua geamuri panou fix 3metri/2metri am ales 4s la toata tamplaria dar am anteles ca ar fi mai bine reflexiv la cele doua . Voi ce spuneti

#6958
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
profilul este prost. feroneria buna. la armature nu stiu ce sa ti spun...dumnezeu cu mila....

panoul ala este impartit in cate parti? sub nici o forma reflexive. daca vrei mai in detaliu lasa mi un nr de tel in pm

#6959
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Panourile ca sunt doua vin ampartite in 3 iar ca asezare au cam toata ziua soare

#6960
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
pune 4s neaparat. imi multumesti dupa ce te muti:)))

cu sticla reflexiva vei muri de cald

edit: de curiozitate ti a ofertat bipan sau tripan?

Edited by conu71, 04 December 2017 - 12:24.


#6961
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Nu am pretentii chiar exagerate la aceasta tamplarie aband an vedere ca nu stiu sigur cu timpul daca va fi locuita ,dar ma gandeam sa pun ceva mai bun decat profilink cu vorne si la sticla poate iti pune clar+clar (producator local in garaj la tara). De asta mam oprit la acest profil eventual si la gealan dar facuta antro fabrica decat in garaj. Di pacate nu stiu sa pun planul cu masuratorile tamlpariei pe forum asa poate ne dadeam mai bine seama. Oricum sumt 8 ferestre si 4 usi de exterior. O problema pe care o am este ca una din ferestrele panou fix are 5 laturi iar latura de sus orizontala are 1800mm  dupa care coboara cealalta oblica deci nu prea cade drept in drept montantul cu feteastra dreptunghiulara ampartita in trei pentru ca vin puse una deasupra celeilalte. Multumesc

Eu am ales bipan conule,motivele fiind cele de mai sus

#6962
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 ene78, on 04 decembrie 2017 - 11:01, said:

Salut baieti. O antrebare mi-a facut o oferta aplastul cu feronerie winkhaus activ pilot maro.profilul este ideal4000 asta am ales eu la ce bani am dar nu stiu sigur daca baga armatura de cel putin 1,5mm. Este ok modelul de winkhaus sau este altul mai bun. Anca ceva am doua geamuri panou fix 3metri/2metri am ales 4s la toata tamplaria dar am anteles ca ar fi mai bine reflexiv la cele doua . Voi ce spuneti

Profilul este bun (din punctul meu de vedere), totul tine de cum este configurata tamplaria in functie de dimensiuni, deschideri, culoare, pachet de geam, etc. .

Feroneria este buna, trebuie insa sa te asiguri ca vei primi activ pilot si nu pro pilot, oricum daca esti ofertat cu activ si primesti pro, le dai cu tamplaria in cap la livrare si nu le dai restul de bani pana nu rezolva.

Aplast foloseste armatura de minim 2mm pentru Aluplast ideal 4000 color.

Din ce inteleg tamplaria este color, mai bine atasezi aici un tablou de tamplarie sa vedem cum au configurat lucrarea, la ofertele Aplast de regula se pot aduce imbunatatiri fara costuri suplimentare insemnate, doar niste completari la dezinteresul si lipsa de cunostinte a ofertantilor pot face o lucrare mult mai buna.

Asa cum zice Conu, mai bine 4s decat reflexiv, eu as zice mai bine niste rulouri exterioare, chiar daca pentru viitor, ele ar trebui luate in considerare de acum.

 conu71, on 04 decembrie 2017 - 12:22, said:


edit: de curiozitate ti a ofertat bipan sau tripan?


Ar fi fost culmea sa-i oferteze tripan, cu ce il ajuta pachetul de maxim 32mm? Doar cu kripton era o smecherie, insa chiar nu e cazul.

 ene78, on 04 decembrie 2017 - 12:58, said:

Di pacate nu stiu sa pun planul cu masuratorile tamlpariei pe forum asa poate ne dadeam mai bine seama.

Fereastra de replay are doua butoane in dreapta jos, post si more reply options, daca mergi pe more reply options vei avea si optiunea de atasare fisiere.

#6963
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Nu stiu daca am reusit sa atasez

#6964
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 ene78, on 04 decembrie 2017 - 14:36, said:

Nu stiu daca am reusit sa atasez

Nu ai reusit,prima data alegi fisierul dupa care dai "attach this file", asta e valabil pe PC, pe "smart/rasnita" mea nu merge. Daca incerci insa sa atasezi schite si masuratori sunt irelevante, importanta este oferta, acolo se vede cum a fost configurata lucrarea.

#6965
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
de unde sa aleg fisierul banuiesc ca din trun email . bun si acolo am un PDF unde al deschid si ami arata oferta sau nu e ala un fisier. ma scuzati dar la calculator nu prea ma descurc

#6966
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 ene78, on 04 decembrie 2017 - 19:04, said:

de unde sa aleg fisierul banuiesc ca din trun email . bun si acolo am un PDF unde al deschid si ami arata oferta sau nu e ala un fisier. ma scuzati dar la calculator nu prea ma descurc

Sa nu-mi spui ca ai cerut oferta pe net, ai primit oferta pe mail si ne ceri pareri, te rog nu-mi spune ca esti atat de interesat de calitatea tamplariei incat nici nu ai stat de vorba cu un ofertant la el in “cosmelie”.

Daca e asa, atunci cumpara-ti tamplarie, vezi tu ce primesti. Poate le arati si altora care au senzatia ca orice se poate cumpara “pa net”.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate