Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#6481
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
Salut,
Vreau sa inchid un balcon relativ micut cu geam termopan si tamplarie din PVC. Astazi a venit un tip care lucreaza la o firma de specialitate si a facut masuratori pt estimarea de pret. Sunt novice in trebhri de genul asta si nu cunosc preturile pietei, as vrea sa stiu daca pretul oferit de acesta firma este unul confom cu realitatea.
Va scriu cateva detalii atat despre balcon cat si despre materialele folosite(asa cum le-am inteles si retinut).

Tipologia balconului: in "L", are doua laturi ce tb. inchise.
Dimensiuni latura mare/perete din fata(L x H): 205cm x 165cm. La partea asta se va folosi pentru deschidere un sistem oscilo-culisant, toata partea fiind impartita in doua.
Dimensiuni latura mica/peretele din stanga(L x H): 150cm x 165cm. La partea asta se va folosi un sistem de deschidere obusnuit oscilobatant.
Ambele laturi ale balconului vor fi impartite la o inaltime de 120cm, adica nu este geam de sus pana jos...daca intelegeti ce vreu sa spun.
Tamplarie Rehau de culoare alba, 2 straturi/foi de sticla (am retinut ca din aia cu usor efect de oglinda, nu foarte pronuntat), feronerie Maco(sper ca zic bine).

Cost: 3600 lei

In acest cost sunt incluse:
- plase tantari pentru ambele ferestre ce se deschid (atat cea normala cat si cea oscilo-culisanta);
- pervaz interior si exterior(nu stiu din ce material este)
- acea protectie ce se monteaza pe afara deasupra ferestrei, nu stiu exact cum ii spune...

Cum vi se pare pretul le care mi l-a calculat firma?

Daca mai tb sa va dau alte informatii...apelati cu incredere la mine! 😀

#6482
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 cezar0707, on 26 iunie 2017 - 14:51, said:

nu mi-ai raspuns, fiecare profil poate avea 2 sau 3 randuri de sticla? fiecare sticla din cele planitherm poate avea diferite grosimi sau sunt standard?

Nu ți-am răspuns la asta. In principiu da, pe Rehau euro 70 și Brillant 70 se poate monta atat tripan cât și termopan, pe profile mai late gen synego și geneo ar fi culmea sa pui termopan.  Vezi ca seriile synego  și geneo sunt mai late, permit pachete de geam mai late și au trei garnituri

Atenție la tripan, este importantă grosimea acestuia, tripanul dacă nu este configurat corect și dacă nu are o grosime totala adecvata poate fi la fel sau mai slab ca eficientă termică  decat un termopan, mai ales in condițiile in care îți dorești sticle de grosimi diferite.

Sticlele pot fi de 4, 5, 6 mm, cu sau fără depunere, de 5mm sunt mai rar întâlnite și nu știu dacă sunt cu depunere. Probabil mai exista și altele. Oricum sticlele de 6mm cu depunere sunt mai scumpe, poți pune o sticla float de 6mm iar sticlele cu depunere sa fie de 4mm.

 kondas, on 26 iunie 2017 - 08:39, said:



- sunt profile dedicate? mai bine spus, in cazul in care se doresc rulouri, merg pe orice tamplarie?
- de ce s-ar dispune foaia mai groasa la mijloc si nu catre exterior?

In principiu rulourile exterioare se pot monta pe orice tamplarie, in cazul in care tamplaria este montata deja exista situații in care ruloul cu acționare manuala nu se mai poate monta sau dacă se montează nu se mai poate pune plasa de țânțari decat încorporată  sau dacă se montează nu va funcționa corect. Asta in funcție de cum a fost măsurată și configurată tamplaria.

Din ce-mi amintesc eu, motivul pentru care se pune sticla de 6 la mijloc este acela ca ar avea o rezistența termică mai mare in condițiile in care prima sticla acționează asupra celei de-a doua ca o lupa. Totuși nu am văzut încă sa fie probleme dacă toate sticlele sunt de 4mm și nici dacă sticla de 6 este la exterior sau la interior.

#6483
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
Salut,

Am 2 balcoane care sunt deja inchise cu tamplarie PVC dar cu geam simplu nu termopan. Mi s-a sugerat sa schimb doar sticla dar eu vreau sa schimb tot. Garniturile sunt coapte si impreuna cu condensul lasa dare negre pe tamplarie. Stau la etajul 4 si soarele bate de la 10-11 dimineata pana cand apune. Pe aceeasi parte mai este un geam termopan pe care vreau sa-l schimb si care se afla deasupra unui calorifer.
Am nevoie de un sfat pentru ca nu ma pricep ce sa cer. Ce tip de profil, sticla si armatura pentru balcoane si pentru geam? Unii ofera un tratament de Autocuratare pentru sticla. Functioneaza sau este doar marketing? La etajul 4 este putin cam periculos sa iesi pe-afara sa cureti geamurile.
Dupa ce primesc oferte o sa le postez aici si vedem pe care mi-o recomandati s-o aleg.
Multumesc!

#6484
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 gavroche83, on 26 iunie 2017 - 15:27, said:

Salut,
Vreau sa inchid un balcon relativ micut cu geam termopan si tamplarie din PVC. Astazi a venit un tip care lucreaza la o firma de specialitate si a facut masuratori pt estimarea de pret. Sunt novice in trebhri de genul asta si nu cunosc preturile pietei, as vrea sa stiu daca pretul oferit de acesta firma este unul confom cu realitatea.
Va scriu cateva detalii atat despre balcon cat si despre materialele folosite(asa cum le-am inteles si retinut).

Tipologia balconului: in "L", are doua laturi ce tb. inchise.
Dimensiuni latura mare/perete din fata(L x H): 205cm x 165cm. La partea asta se va folosi pentru deschidere un sistem oscilo-culisant, toata partea fiind impartita in doua.
Dimensiuni latura mica/peretele din stanga(L x H): 150cm x 165cm. La partea asta se va folosi un sistem de deschidere obusnuit oscilobatant.
Ambele laturi ale balconului vor fi impartite la o inaltime de 120cm, adica nu este geam de sus pana jos...daca intelegeti ce vreu sa spun.
Tamplarie Rehau de culoare alba, 2 straturi/foi de sticla (am retinut ca din aia cu usor efect de oglinda, nu foarte pronuntat), feronerie Maco(sper ca zic bine).

Cost: 3600 lei

In acest cost sunt incluse:
- plase tantari pentru ambele ferestre ce se deschid (atat cea normala cat si cea oscilo-culisanta);
- pervaz interior si exterior(nu stiu din ce material este)
- acea protectie ce se monteaza pe afara deasupra ferestrei, nu stiu exact cum ii spune...

Cum vi se pare pretul le care mi l-a calculat firma?

Daca mai tb sa va dau alte informatii...apelati cu incredere la mine! 😀

Salut,

Profilul / feroneria in principiu sunt ok., asta in cazul in care nu iti aduce Euro 60 / 3 camere :)  Ceea ce nu inteleg ... ?! de ce ai avea nevoie de osciloculisanta in plan paralel la un balcon unde H parapetul este probabil la cel putin 800mm inaltime iar cerceveaua osciloculisanta este sub 1500mm inaltime? Asa vrei tu dintr-un motiv anume (ex. vrei sa pui o masuta / birou / etc. pe balcon si te-ar incurca foaia mobila cand o deschizi) Daca ofertantul a venit cu ideea asta si nu ai cerut tu imi este clar... Iti va monta sistemul de feronerie Maco SKB standard cu actionare manuala, sigur va folosi cercevea de fereastra in loc de cercevea  de usa de terasa ... si te asigur ca nici un surub de prindere la fixarea carucioarelor ( partea de feronerie care asigura culisarea elementui mobil ) nu va ajunge sa prinda in armatura, vor face o "ciorba tipic romaneasca". Nu inteleg pentru ce te incarca cu acele traverse pe orizontala? Sticla din ce cred eu va fi 4 anotimpuri cu Float 4 (termopan de 24mm).
Parerea mea este ca arunci banii "pe fereastra". Un balcon de acest gen ar trebui impartit in 3 ochiuri (cele doua extremitati fixe si mijlocul oscilobatant) sticle egalizate, fara traverse pe orizontala sunt inutile dupa parerea mea. Max ce ar trebui sa platesti este 450-500 Euro cu toate accesoriile incluse. Bafta!



#6485
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

 Marshall_Tm, on 27 iunie 2017 - 17:30, said:



Salut,

Profilul / feroneria in principiu sunt ok., asta in cazul in care nu iti aduce Euro 60 / 3 camere :)  Ceea ce nu inteleg ... ?! de ce ai avea nevoie de osciloculisanta in plan paralel la un balcon unde H parapetul este probabil la cel putin 800mm inaltime iar cerceveaua osciloculisanta este sub 1500mm inaltime? Asa vrei tu dintr-un motiv anume (ex. vrei sa pui o masuta / birou / etc. pe balcon si te-ar incurca foaia mobila cand o deschizi) Daca ofertantul a venit cu ideea asta si nu ai cerut tu imi este clar... Iti va monta sistemul de feronerie Maco SKB standard cu actionare manuala, sigur va folosi cercevea de fereastra in loc de cercevea  de usa de terasa ... si te asigur ca nici un surub de prindere la fixarea carucioarelor ( partea de feronerie care asigura culisarea elementui mobil ) nu va ajunge sa prinda in armatura, vor face o "ciorba tipic romaneasca". Nu inteleg pentru ce te incarca cu acele traverse pe orizontala? Sticla din ce cred eu va fi 4 anotimpuri cu Float 4 (termopan de 24mm).
Parerea mea este ca arunci banii "pe fereastra". Un balcon de acest gen ar trebui impartit in 3 ochiuri (cele doua extremitati fixe si mijlocul oscilobatant) sticle egalizate, fara traverse pe orizontala sunt inutile dupa parerea mea. Max ce ar trebui sa platesti este 450-500 Euro cu toate accesoriile incluse. Bafta!

Salut,
Multumesc pentru interventie.
Parte cu osciloculisanta a fost doar dorinta mea, pt ca vreau sa pun o mica canapea de 2 locuri pe balcon si vroiam sa am loc acolo daca geamul va fi deschis. Faptul ca nu prea merita costul acestui tip de deschidere... exact asta mi-a spus ei tipul care mi-a facut calculul.
Dupa ce mi-a spus si el si dupa ce am aflat pretul am decis sa renut la acest sistem.
Astazi m.a sunat si mi.a recalculat ...este muuult mai bine asa. Latura mare a balconului va fi imapartita in 3 parti, cu cea din centru mobila iar latura mai mica va fi impartita in 2 parti cu o parte mobila. Ambele vor fi si oscilobatante.
Nu sunt convins ca am inteles ce inseamna "traverse pe orizontala", daca ma poti ajuta un pic...
Da, geamul este 4 anotimpuri si parca profilul este cu 5 camere, cel putin asa am retinut.
Am cerut o estimare de pret si pentru varianta cu 3 randuri de sticla. Cam bate soarele dupa ora 14.00 -15.00, ma va ajuta? Sau este mai indicat sa pun rulouri de Aluminiu?

Mersi inca o data!

#6486
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
merita investitia pana la tripan pt un apartament cu 2 camere? cam cat ar fi diferenta de pret? nu am vazut la nimeni tripan pe aici in localitate. e mai mult un moft sau prin alte localitati e folosit mas des? cum se descurca un tripan in bucuresti pe caldura asta?

Edited by cezar0707, 28 June 2017 - 08:53.


#6487
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
tripanul merita oricand si oriunde. diferenta de pret nu este mare, aproximativ 12-15 euro/mp dar coeficientul termic se imbunatateste semnificativ

#6488
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
poate aparea condensul mai repede sau mucegai daca e tripan sau nu are legatura? adica sa nu aerisesc des iarna ca se duce toate caldura

#6489
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu are nici o legatura condensul sau mucegaiul cu faptul ca e geamul bipan sau tripan...in schimb cu aerisirea da...aici ai nimerit-o.

#6490
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
condensul apare mai greu dar trebuie aerisit oricum, nu conteaza daca ai bipan sau tripan.

#6491
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 gavroche83, on 27 iunie 2017 - 22:32, said:

Salut,
Multumesc pentru interventie.
Parte cu osciloculisanta a fost doar dorinta mea, pt ca vreau sa pun o mica canapea de 2 locuri pe balcon si vroiam sa am loc acolo daca geamul va fi deschis. Faptul ca nu prea merita costul acestui tip de deschidere... exact asta mi-a spus ei tipul care mi-a facut calculul.
Dupa ce mi-a spus si el si dupa ce am aflat pretul am decis sa renut la acest sistem.
Astazi m.a sunat si mi.a recalculat ...este muuult mai bine asa. Latura mare a balconului va fi imapartita in 3 parti, cu cea din centru mobila iar latura mai mica va fi impartita in 2 parti cu o parte mobila. Ambele vor fi si oscilobatante.
Nu sunt convins ca am inteles ce inseamna "traverse pe orizontala", daca ma poti ajuta un pic...
Da, geamul este 4 anotimpuri si parca profilul este cu 5 camere, cel putin asa am retinut.
Am cerut o estimare de pret si pentru varianta cu 3 randuri de sticla. Cam bate soarele dupa ora 14.00 -15.00, ma va ajuta? Sau este mai indicat sa pun rulouri de Aluminiu?

Mersi inca o data!


Salut,
Sunt aici din dorinta de a ajuta pe cei care au nevoie de sfaturi utile in acest domeniu... ai procedat corect ca ai postat aici deoarece sunt cativa "meseriasi" pe aici :) care te pot indruma.
Dar ca sa-ti raspund la intrebari:
1. Acele traverse (montanti) pe orizontala care vin la 1.200mm (H) din partea de jos al tamplariei... aici ma refeream la faptul ca dupa parerea mea este inutila aceasta impartire... Inaltimea balcoanelor comuniste de regula au o inaltime medie de 1.600 - 1.650mm (din H parapet) nu trebuie impartit pe inaltime... asta am dedus eu din ce ai scris tu... "Ambele laturi ale balconului vor fi impartite la o inaltime de 120cm, adica nu este geam de sus pana jos...daca intelegeti ce vreu sa spun" ... cred ca am inteles, sau?!
2. Rulourile din alu. clar ca ar ajuta foarte mult, te protejeaza atat iarna si vara, costul lor insa pot depasi valoarea tamplariei. Tripanul este o investitie care merita din punctul meu de vedere, doar sa te asiguri ca tripanul sa fie de 40mm, iti spun deoarece la acest sistem se poate monta si de 32-36mm...  am mai spus pe acest topic si ma repet... tripanul trebuie sa fie de minim 40mm sa aibe randament, altfel nu merita te ajuta doar la izolatia fonica. Sa ai in vedere si izolarea exterioara / interioara a balconului - oblibatoriu altfel faci cam degeaba investitia.
P.S. Dupa ce iti monteza balconul pune o poza sa vedem ce a iesit. Succes!

#6492
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
2 randuri de sticla mai groasa intr-un profil clasa A nu e asemanator cu un tripan cu sticla mai subtire?

#6493
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 cezar0707, on 28 iunie 2017 - 16:09, said:

2 randuri de sticla mai groasa intr-un profil clasa A nu e asemanator cu un tripan cu sticla mai subtire?

Depinde de tripan, un tripan poate fi la fel de eficient ca un geam cu doua sticle de aceeasi grosime.

Dacă însă tripanul este bine configurat și bine executat atunci coeficientul de transfer termic al acestuia scade pana la jumătate fata de ceea ce se poate obține cu un geam termopan (cu doua sticle).

In domeniu însă exista și situații intermediare, de la "nu merita investiția și îngreunarea tâmplăriei " și pana la "chiar dacă nu e maxim posibil, este acolo".

Clasa profilului este importantă ca și rezistența a tâmplăriei (din toate punctele de vedere), ca și eficientă  profilul in sine nu aduce mare lucru doar prin faptul ca e clasa A. Asta ca sa nu mai vorbim despre faptul ca doar clasa profilului (așa cum este ea definita la noi), aceasta nu înseamnă neaparat o  calitate superioară a tâmplăriei, exista profile românești, turcesti, etc. care respecta standardele de clasa A așa cum sunt ele definite la noi.

Pachetul de geam cu doua sticle indiferent de grosimea acestora nu are cum sa fie la fe de eficient ca un tripan bine configurat, bine executat și combinat cu un profil și o feronerie potrivite.

Sigur ca toate acestea depind de altceva decat de nume de profile, clase de profile, grosimi de sticle, nume de feronerii etc., acestea depind de ofertant, de compentența și interesul acestuia pentru ceea ce face.

#6494
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
As mai avea si eu nevoie de o informatie. E cam greu (cititi "imposibil") de obtinut pe caile obisnuite: te duci la magazin si intrebi cat costa.. toti te vrajesc cu "pai nu, ca pretul se face doar daca imi dai configuratia, sa-ti fac o oferta, ca sunt discounturi, ca sticla aia vine cu alta tamplarie... bla-bla-bla".
Deci: Care ar fi diferenta medie de pret pe metru patrat pentru 0,1W/m2K, la sticla si la tamplarii? Poate varia intre niste limite largi, de la producator la producator, desigur, dar chiar as vrea niste cifre pentru ca sa-mi fac o idee.... mai concreta. De exemplu: saint-gobain, 0,5W/mpK = atat/mp; la 0,7W/mpk, e atat..
Va rog.......

de exemplu, Conu spune mai sus ca "tripanul merita oricand si oriunde. diferenta de pret nu este mare, aproximativ 12-15 euro/mp dar coeficientul termic se imbunatateste semnificativ"; (saru'mana Conule) dar as vrea si ceva cifre, si mai multe exemple..

 cezar0707, on 28 iunie 2017 - 12:29, said:

poate aparea condensul mai repede sau mucegai daca e tripan sau nu are legatura? adica sa nu aerisesc des iarna ca se duce toate caldura
Aerisirea trebuie sa o faci, macar de 3 (daca nu 4) ori pe zi; insa nu e nevoie decat de 1 (un) minut pentru o aerisire iarna. Aerul se inlocuieste foarte repede, nu e necesar sa simti ca s-a racit atmosfera drastic pentru a inchide intr-un final geamurile... dupa un sfert de ora. Dar trebuie deschise toate ferestrele in acel minut.
Sau.. ventilatie cu recuperare de caldura.

#6495
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

 cezar0707, on 28 iunie 2017 - 16:09, said:

2 randuri de sticla mai groasa intr-un profil clasa A nu e asemanator cu un tripan cu sticla mai subtire?

nu cand este vorba de un tripan cu 4s, low-e si argon

#6496
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
am vazut ca se mai vorbeste de configuratie tripan 4s-clear-low-e, dar combinand 4s cu low-e nu e cam degeaba? 4s opreste caldura la exterior deci intra doar lumina, low-e ce rol mai are ? intareste stratul protector termic din interior? dar nu asta ar trebui sa o faca si sticla simpla?

#6497
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 cezar0707, on 29 iunie 2017 - 10:24, said:

am vazut ca se mai vorbeste de configuratie tripan 4s-clear-low-e, dar combinand 4s cu low-e nu e cam degeaba? 4s opreste caldura la exterior deci intra doar lumina, low-e ce rol mai are ? intareste stratul protector termic din interior? dar nu asta ar trebui sa o faca si sticla simpla?

Stimati beneficiari /viitori beneficiari de tamplarie termoizolanta!

Citesc cu mare interes cele relatate de voi... am intervenit cand si unde am considerat ca pot fi util, doresc in continuare sa ajut pe cei care au nevoie... Dar, nu inteleg de ce trebuie sa insistati atat de mult sa aflati anumite lucruri pe care cred ca oricum nu le intelegeti si mai mult de atat se creaza de multe ori o confizie totala. Ma refer la faptul ca multi intreaba de clasa profilelor ( A, B, C...) ce importanta are acest lucru? cu ce va incalzeste faptul ca e clasa A sau B? Mai nou vad ca incep unii sa intrebe de tot felul de aberatii, cat este grosimea armaturii si cum poate sa verifice??? ...daca cumva e obligatoriu sa fie de 2mm?! Nu! armatura nu trebuie sa fie neaparat de 2mm. Ea are rolul ei bine definita dar depinde unde si cum folosim. Apoi dezbateti feroneria... inutil deoarece oricum nu cred ca s-a uitat cineva din cumparatorii de ferestre intr-un catalog de feronerie... Dar daca cineva e curios exista online pe net toate!  ... e cea mai complexa si complicata parte al unei ferestre. Nu mai spun de  configurari de sticle duble (termopan) si triple (tripan) de coeficienti etc.. etc.. toti va dati cu parerea, de cele mai multe plecati de la ideea ca va trebuie profile de 85-90mm adancime, tripan de 50-52mm si sfarsiti in a cumpara pretul si nu produsul. Ce nu inteleg insa de ce nu intreaba nimeni de produsul finit FEREASTRA sau USA??? Nu intreaba nimeni de certificare??? de-si in acest domeniu marcajul CE este obligatoriu.
Certificarile / testele care se fac sunt defapt importante. De ce cautati mai mereu pretul, chilipiruri? In orice parte a tarii esti exisata producatori / francizori / dealeri de ferestre si usi ai unor producatori cu renume care investesc in produs in marketing, etc...si isi promoveaza produsele finite, vand in Germania, Austria, Italia, etc. Nu numai profilul este important ca e SALAMANDER, VEKA, REHAU ... Feroneria ROTO, WINKHAUS, MACO ... Sticla, etc, etc ci dupa parerea mea produsul care contine si profile  si armatura si feronerie si sticla si o doza foarte mare de cunostinte, profesionalism si nu in ultimul rand factorul uman! Avem in Romania aproape peste tot ferestre si usi de calitate! Desigur, poate ca nu cautati de cele mai multe ori unde trebuie.


#6498
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 addysoftware, on 29 iunie 2017 - 00:07, said:


De exemplu: saint-gobain, 0,5W/mpK = atat/mp; la 0,7W/mpk, e atat


Intre cele doua tripane diferența este nesemnificativa, se poate spune ca au același preț, pentru ca singura diferența vine din bagheta distanțier dintre sticle care chiar nu contează ca preț, doar dacă se compara un pachet cu bagheta calda și unul cu bagheta clasica atunci prețul baghetei contează, sau dacă pachetul conține kripton, și asta duce la diferențe de preț și de eficientă.

Pentru a obține insa 0,7 (doar pe sticla, pe total tamplarie nu știu dacă se poate obține) se poate folosi cam orice profil din gama 70/74/76mm, iar pentru a obține 0,5 trebuie folosite profile de la 76mm in sus, sau folosirea Kriptonului in pachetele de geam pentru profile de70mm sau mai mici.

In piața exista profile de 76mm (doar cele care permit pachet de 48 mm)care oferă aceleași performante ca și profilele mai late, atat din punct de vedere al profilului cat și din punct de vedere al pachetului de geam.

Deci acel 0,1w poate fi mai scump sau mai ieftin in funcție de profil (asta dacă presupunem ca tripanul este configurat corect).

Sigur dacă ne mai interesează și rezistenta tamplăriei (avand in vedere ca ingreunam sarcina pe tamplarie), atunci acel 0,1 w devine și mai scump prin folosirea armăturilor mai groase, triplate, etc. , astfel incat un profil din gama 76 mm armat cu 2,5mm triplata ajunge la aceeași bani ca și cele mai late armate cu 1,5 maxim 2mm.

De aici încolo  fiecare da banii pe ce vrea, unii vor profile mari, alții vor armaturi speciale, in funcție de cum înțelege  fiecare rezistenta unei structuri, oțel vs plastic, otelul nu prea contează pentru majoritatea beneficiarilor, de parca nu ar mai conta ca bate vantul pe langă deschideri atunci cand ele sunt închise.

Sunt foarte multe aspecte care pot influența 0,1 w, pentru cineva care chiar își  dorește performanța la nivel de 0,1 w costurile tamplăriei se pot dubla. 0, 1 de la grosimea pachetului de geam, 0,1 de la bagheta calda, 0,1 de la termomodule, armaturi termice etc., și montajul RAL cred ca aduce un 0,1, pe lângă  altele.

L.E. Adevarul e ca 0,1 w poate fi foarte scump, depinde de unde pleci.

Edited by Dorel-Mesterel, 29 June 2017 - 22:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate