Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#37
termopan1

termopan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdavides, on Feb 29 2008, 09:53, said:

Deci argonul nu influenteaza cu nimic rau sticla si ofera o mai buna izolare... ook ms de lamuriri ;)

Mai am o intrebare ... daca se pierde acest argon (dupa ce`i 2 ani) ... este vreo problema?Sunt obligat sa reincarc ?


Nu te obliga nimeni sa incarci (se pot reincarca dar procedura este destul de complicata trebuie sa dai sticla jos te duci cu ea la cei care fabrica sticla termopan.........nu merita)

Deci ramane asa 50 ani. cam asta e durata medie de viata a unu profil PVC din cate spun producatorii :D

#38
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Posttermopan1, on Feb 29 2008, 09:37, said:

Cam peste tot acest argon este oferit gratuit la pachetul float+low e
unde bre se intampla chestia asta? argonul nu isi pierde calitatile ci dispare din cauza moleculei foarte mici. 2 ani? cam multisor. hai ca nu ma mai bag...

#39
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

View Postconu71, on Feb 29 2008, 10:17, said:

unde bre se intampla chestia asta? argonul nu isi pierde calitatile ci dispare din cauza moleculei foarte mici. 2 ani? cam multisor. hai ca nu ma mai bag...


pai i`am auzit pe altii ca in 5 ani se pierde :D pe altii in 6 luni ;)

#40
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Am si eu marea rugaminte, pentru cine-l lasa inima, o oferta de tamplarie PVC pentru o casa noua, pentacamerala, stejar sau mahon si mai ales buna calitativ ( Brilliant, Zendow, Veka, Aluplast ). Pana acum am cerut o singura calculatie si m-am trezit cautand in buzunare pana m-am apucat de rotula  :death:
Attached File  scan_termopan.jpg   310.44K   380 downloads

#41
termopan1

termopan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.02.2008

View Postjozefin, on Feb 29 2008, 22:22, said:

Am si eu marea rugaminte, pentru cine-l lasa inima, o oferta de tamplarie PVC pentru o casa noua, pentacamerala, stejar sau mahon si mai ales buna calitativ ( Brilliant, Zendow, Veka, Aluplast ). Pana acum am cerut o singura calculatie si m-am trezit cautand in buzunare pana m-am apucat de rotula  :death:
Attachment scan_termopan.jpg


spune-mi te rog ce fel de usi sunt??? de balcon de interior sau de exterior sunt de trafic intens ???

View Postconu71, on Feb 29 2008, 10:17, said:

unde bre se intampla chestia asta? argonul nu isi pierde calitatile ci dispare din cauza moleculei foarte mici. 2 ani? cam multisor. hai ca nu ma mai bag...


Da se poate sa ai dreptate iar la Ploiesti peste tot float+low-e vine cu argon gratuit (eu asa folosesc la orice tamplarie extrioara float+low-e+argon)

Iar despre pierderea argonului sunt fel si fel de variante unii zic 6 luni unii zic 1 an si chiar nu stiu cum se poate verifica treaba asta.

Edited by termopan1, 29 February 2008 - 23:13.


#42
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
nimic nu vine gratuit. banuiesc cu lucrezi cu Dra..c din ploiesti. suntem printre cei mai babani clienti ai lor si noua nu ne da cu argon dar avem preturi sub piata la sticla. lucrurile astea cu gratuitatile sunt gogorite de marketing. am fost o data la concurenta sa verific preturile. tamplarie care la noi costa 900 de euro la ei costa 2000 dar imi ofereau reducere de 45%. repet: vrajeli ieftine pt aburirea clientului. altii ofera plasa de tantari gratis sau pervazurile. nimic mai fals: totul este inclus in pret. mai vin clienti la mine si pana sa le fac un calcul ma intreaba: oferiti plasele de tantari gratis? ca in alta parte asa mi-au spus. cand le spun nu, stramba din nas, dar cand vad pretul final lasa avansul

Edited by conu71, 01 March 2008 - 07:32.


#43
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

View Posttermopan1, on Feb 29 2008, 23:22, said:

spune-mi te rog ce fel de usi sunt??? de balcon de interior sau de exterior sunt de trafic intens ???

Scuze,precizari: F2 este din bucatarie spre curte si necesita cheie ( n-am idee daca trebuie considerata de trafic intens ), celelalte doua sunt usi de balcon.

Mersi

#44
termopan1

termopan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.02.2008

View Postconu71, on Mar 1 2008, 07:31, said:

nimic nu vine gratuit. banuiesc cu lucrezi cu Dra..c din ploiesti. suntem printre cei mai babani clienti ai lor si noua nu ne da cu argon dar avem preturi sub piata la sticla. lucrurile astea cu gratuitatile sunt gogorite de marketing. am fost o data la concurenta sa verific preturile. tamplarie care la noi costa 900 de euro la ei costa 2000 dar imi ofereau reducere de 45%. repet: vrajeli ieftine pt aburirea clientului. altii ofera plasa de tantari gratis sau pervazurile. nimic mai fals: totul este inclus in pret. mai vin clienti la mine si pana sa le fac un calcul ma intreaba: oferiti plasele de tantari gratis? ca in alta parte asa mi-au spus. cand le spun nu, stramba din nas, dar cand vad pretul final lasa avansul


Ceea ce zici tu inseamna marketing....ca sa pot sa vand si sa imi atrag clienti trebuie sa apelez la astfel de tactici.

Nu comand de la dra..c pentru ca sunt scumpi eu comand in alta parte uite daca vrei da-mi un pm cu pretul care il ai la low-e+float si daca eu il iau mai bine te indrum cu cea mai mare placere spre firma unde comand eu sticla.

#45
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
nu am de ce sa ma ascund. 19 euro fara tva. chiar daca ar fi undeva mai ieftin patronul nu vrea sa lucreze decat cu D.....

este o relatie excelenta intre ei iar sticla este de calitate superioara si ni se livreaza unde dorim chiar daca ei sunt din ploiesti si noi din bragadiru. chiar sunt curios cu cat iei sticla. am avut oferte de la T-Gl.s si cand au auzit cat comandam pe luna au vrut sa ne dea sub pretul lui D.....
mai sunt si relatiile interumane la mijloc. nu doar profitul

#46
termopan1

termopan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.02.2008

View Postconu71, on Mar 1 2008, 18:57, said:

nu am de ce sa ma ascund. 19 euro fara tva. chiar daca ar fi undeva mai ieftin patronul nu vrea sa lucreze decat cu D.....

este o relatie excelenta intre ei iar sticla este de calitate superioara si ni se livreaza unde dorim chiar daca ei sunt din ploiesti si noi din bragadiru. chiar sunt curios cu cat iei sticla. am avut oferte de la T-Gl.s si cand au auzit cat comandam pe luna au vrut sa ne dea sub pretul lui D.....
mai sunt si relatiile interumane la mijloc. nu doar profitul

Daca e vb de relatii e de inteles eu comand undeva la 17 euro fara tva si nu depinde de cantitate si ei livreaza prin bucuresti buzau dambovita samd....

Edited by termopan1, 01 March 2008 - 19:26.


#47
AM0N

AM0N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2007
si deoarece vad buna credinta si onestitate pe acest thread, va solicit o clipa din timpul dvs, oameni priceputi, pentru a'mi face o calculatie la un apt de 3 camere ( de bloc, heh... ), dupa cum urmeaza:

- doua  "geamuri"----------- 150 cm x 117 cm  impartit in doua,  ce se vor deschide , amandoua desigur (numai unul batant vertical)
- un "geam "----------------- 150 cm x 117 cm , impartit dupa cum urmeaza: un geam fix de 70 cm si diferenta pana la 150 cm, 80 cm ,  se deschide (si e batant vertical)
- un "geam"------------------118 cm  x  118 cm  (pentru usa de la balcon) batant vertical si lateral
- usa de la balcon----------- 200 cm  x 88 cm (cu traversa la mijloc) cu 4 balamale

- ansamblu geam balcon ( vezi schita)

nu stiu ce ar fi mai bine sa aleg - 3 ori 5 camere, insa, cu siguranta,  culoarea va fi alb.

va multumesc, va salut si va raman indatorat.

Attached Files



#48
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
jozefin & AMON, moment please!  -_-

#49
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
As vrea si eu o cotatie pentru asa ceva:

- 200cm x 190cm - 2 buc - fix
- 50cm x 190cm - 2 buc - oscilobatant
- 30cm x 190cm - 1 buc - fix
- 50cm x 120cm - 1 buc - deschidere la 15 grade
- 80cm x 120cm - 1 buc - fix (e geamul de la dresing, nu prea as vrea sa il fac cu deschidere)
- 50cm x 60cm - 2 buc - oscilobatant
- 200cm x 120cm - 3 buc - din 3 cadre, cu o singura deschidere normala
- 120cm x 120cm - 1 buc - din 2 cadre, cu o singura deschidere normala
- 130cm x 120cm - 1 buc - din 2 cadre, cu o singura deschidere normala
- usa balcon 70cm x 210cm - 1 buc - deschidere normala
- usa terasa 160cm x 210cm - 1 buc - din 2 cadre, deschideri normale, independente

Cotele sunt cele specificate in proiect, posibil ca la fata locului sa difere putin. Inaltimea este a doua cota. Sper ca m-am exprimat pe intelesul cuiva care lucreaza cu geamuri.

Edited by LED, 03 March 2008 - 14:09.


#50
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Un sfat si pentru mine daca se poate.
Am nevoie o fereastra 120x150.Nu stiu daca latimea de 120 nu ar fi prea mare pentru un singur cadru si nici daca nu ar fi prea greu pentru deschiderea dupa axa orizontala.

#51
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
ofertele voastre
jozefin
[ http://img516.imageshack.us/img516/667/joze1od0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img410.imageshack.us/img410/5457/joze2vz5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
întrucât F7 și F8 sunt similare dar vazute în oglindă, prețul coincide. deși ele au unghiuri deosebite le-am reprezentat ca patrulatere. un neajuns din soft. F2 are cheie, praj de aluminiu.

AMON
[ http://img410.imageshack.us/img410/1098/amon1em7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img114.imageshack.us/img114/5898/amon2ca8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
3 sau 5? mai bine color (stejar, mahon, etc) căci acestea s-au ieftinit. când te hotărești, dă-ne de veste. află doar că,colorul este disponibil doar la 4, respectiv 5 camere.

LED
[ http://img114.imageshack.us/img114/5214/led1yn3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img114.imageshack.us/img114/2540/led2ug7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img410.imageshack.us/img410/10/led3is3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ușa de la terasă, pt varianta propusă, are cremoane doar pe interior.
poate ar tb aplicată o reducere mai substanțială pt suprafața propusă spre ofertare.
__________________

bobo, 1200X1500 este exagerat de mare pt varianta de deschidere propusă. poate doar dacă rămâne în oscilo pt aerisire și rar în deschidere batantă pt șters/curățat. în schimb, nicio pb dacă optezi doar pt deschidere oscilo, adică balamale în latura de jos, cremon pe latura de sus, foarfeci limitatoare pe laterale.

:peacefingers:

#52
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
La ce se refera "sticla termopan: clar (4) - Low-E (4)" ? Practic ce tip de sticla este, clar sau low-e?

#53
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
sticla CLAR(4) - LOWE(4) 4-16-4,
adică geam termopan, grosime 24mm, cu două coli de sticlă de 4mm dintre care una FLOAT și alta LowE(varianta hard).
__________________
altă specificație,
feroneria este integral GU UniJet.

#54
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
am facut si eu oferta pt led. nu stiu daca trebuia aici sau nu(si mie mi-a cerut o oferta) dar m-am gandit ca euribiontuL vrea sa ajute lumea sa faca niste comparatii de pret. euribiontuL: 3 camere, rehau alb, sticla low e 2701 euro
                                                     eu: 5 camere, trocal alb, sticla low e 2481 euro si mai scad un 3% pt led ca imi este simpatic si ofer 7 ani garantie per total


euribiontuL, nu vreau sa ma intelegi gresit dar stiam ca rehau este cu mult mai ieftin decat trocal. nu am venit aici sa fac reclama, dar am vazut topicul si am crezut ca suntem prin zona sa ajutam userii asa ca mi-am exprimat si eu oferta. daca deranjeaza este de ajuns sa spui doar ca te deranjeaza si ma mut mai incolo. am verificat oferta mea cu a ta pagina cu pagina asa ca nu exista erori sau ferestre uitate. oferta nu o uploadez ca imi este lene sa fac resize de la 3,5 mega/pagini(lene, nici nu stiu cum si nici nu ma intereseaza sa fac resize)

Edited by conu71, 04 March 2008 - 11:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate