Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#19
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
danielm, am văzut întocmai și la timp solicitarea ta pe celălalt topic cum zici. am văzut că sunt unele poziții apar de 2X (aceleași cote, aceleași deschideri) când ar fi trebuit mai simplu scris 2buc. acum am văzut pe îndelete.
cum spuneam, diferența de preț între un furnizor și altul este inevitabilă, darmite între furnizoti ce lucrează cu profile difetire. la oferta ta, este de remarcat garanția suspect de îndelungată, 10ani profile și feronerie. și foarte scurtă cea pt sticlă, 2ani. în schimb asigurarea service-ului 5 ani este o chestie binevenită.

atașez comparativ un alt preț, urmând să analizezi și să iei cea mai bună decizie.
[ http://img519.imageshack.us/img519/4138/danielmsp1nx8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img519.imageshack.us/img519/7817/danielmsp2we8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img519.imageshack.us/img519/2222/danielmsp3lg9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
feroneria este GU-UniJet. valoarea TVA=445Euro, adăugată la suma pozițiilor => 1800Euro, preț ce include toate cheltuielile posibile și căruia îi este aplicat discount corespunzător pt suprafața de 22,44m,

cât aș încerca, nu cred că pot fi pe înțeles în așa fel încât să justific diferența de 250Euro dintre ofertele tale. prețurile de achiziție al materialelor folosite sunt diferite. fiecare tip de profil cu prestigiul lui, dar și cu prețul lui. mai depinde de acuratețea cu care fiecare atelier își prelucrează produsul finit, care amănunt poate face toți banii. într-unbloc, într-un grup de prieteni/cunoștințe, se poate crea un curent de opinie favorabil unui tip de profil sau altul. numai că, aparte de aceștia există evaluatori imparțiali care utilizează în alcătuirea clasamentelor diferiți indici care nouă nu ne spun nimic.
________________

Edited by euribiontuL, 08 February 2008 - 20:48.


#20
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
a nu se confunda o discutie privata cu o discutie normala in limita regulamentului. :nonobad: . Anumite posturi au fost moderate, adica sterse, adica ma nervez, adica aveti grija, ca de nu...... :naughty: .

#21
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
dacă-i multumim, arhipunkt va crede că a avut fix dreptate. el oricum știe apriori că este deținătorul acestuia de unde și acțiunile-i fără de trac. dar și noi tot traci suntem.  :lol:
dacă nu spunem nimic, va considera că prin tăcerea noastră recunoaștem tacit cele învederate.
adevarul este că pe ici-colea mai tb coafat din cand în cand, altfel se formează o claie peste gramadă.
grijă sporită să nu 'nervați  :rolleyes:

#22
MAP

MAP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.05.2006
Salut!

Vin si io cu o "inventie"! Nu a mea, a unei firme, care face termopan de 70, cu 3 foi de geam, dar 4-8-4-8-4. Si low-e. Am doua intrebari:
1. Se merita? E cat de cat suficient 8 mm intre foile de geamuri?
2. Unde se poate aplica low-e? Am vorbit cu cineva care are exact asa 4-8-4-8-4, cu low-e pe fetzele dinspre exterior ale primelor doua geamuri dinspre interior si cica la -10 grade afara sticla interioara era cam la temperatura camerei, nu rece. Si ar exista o explicatie, ca radiatia care nu e reflectata de primul strat low-e se reflecta partial in al doilea si produce incalzirea camerei interioare de aer, dinspre interior.

multumesc!

#23
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
asa stiam si eu, ca daca vrei caldura iarna, trebuie sa pui low-e pe fetele 2 si 4. De ce vrei sa iei cu 8mm distanta cand se poate face si cu 12 mm, banuiesc ca la aproximativ acelasi pret (difera doar pretul baghetei, zic eu)?

#24
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
MAP,daca tot esti in discutii cu firme de genul asta,poti sa-mi spui te rog un pret estimativ pe mp pt geamul tripan (in orice dimensiune) si cel normal,dublu?Daca ai si oferte de pret...chiar si pe PM. Thanks.

#25
MAP

MAP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.05.2006

 CRG, on Feb 17 2008, 20:20, said:

asa stiam si eu, ca daca vrei caldura iarna, trebuie sa pui low-e pe fetele 2 si 4. De ce vrei sa iei cu 8mm distanta cand se poate face si cu 12 mm, banuiesc ca la aproximativ acelasi pret (difera doar pretul baghetei, zic eu)?
Nu, nu poate face cu 12, pt ca distanta max. este 28 mm. Se pare ca daca sari la profilele alea care permit peste 36mm, adica 4-12-4-12-4, sari la alte preturi.

 dan_ghetau, on Feb 17 2008, 20:42, said:

MAP,daca tot esti in discutii cu firme de genul asta,poti sa-mi spui te rog un pret estimativ pe mp pt geamul tripan (in orice dimensiune) si cel normal,dublu?Daca ai si oferte de pret...chiar si pe PM. Thanks.

800x1600, imitatie lemn ambele fete, oscilo/batant, profine, siegenia, 5 ani garantie, cam 320 euro cu tva inclus. Pt cel normal dublu, nu am cerut oferta.

Dar, te rog, ce inseamna "firme de genul asta"?!?! E de bine sau de rau?

Edited by MAP, 18 February 2008 - 11:07.


#26
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
s-a discutat mai sus legat de preturile la geam: 23 eur/mp pentru dublu, 45-46 eur/mp tripan. Posibil sa difere si armatura, in special la partile mobile (cei de la CN mi-au spus ca nu se mai foloseste armatura cu trei laturi ci cu 4, adica un patrat complet, nu stiu cum sa explic mai bine).

#27
MAP

MAP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.05.2006

 CRG, on Feb 18 2008, 11:57, said:

s-a discutat mai sus legat de preturile la geam: 23 eur/mp pentru dublu, 45-46 eur/mp tripan. Posibil sa difere si armatura, in special la partile mobile (cei de la CN mi-au spus ca nu se mai foloseste armatura cu trei laturi ci cu 4, adica un patrat complet, nu stiu cum sa explic mai bine).

problema e la profilele de termopan, nu la geamurile propriu-zise. Geamurile se fac, nu-i problema. Dar ca sa ai un profil care sa permita asa grosime de geam, se pare ca trebuie sa ai si o linie corespunzatoare de prelucrare a profilelor. Oricum, eu abia am gasit pe cineva care sa spuna ca face cu 3 foi de geam, ca pe unde am fost pe la diferite standuri si am pomenit de 3 foi de sticla s-au uitat la mine f lung. Iar unde am sunat la firme mai mari, au tinut sa+mi precizeze ca cu 3 foi o sa ma costeeee... si ca mai bine sa fac cu 2!

#28
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
MAP,nu e de rau,am vrut sa soun firme care produc timplarie/geamuri izolatoare...
Normal ca cele cu 3 foi e mai scump...eu am nevoie de 4 geamuri fixe de cca 1mp fiecare.Vroiam sa stiu diferenta de pret,doar o data le fac.
Se pare ca firmele dau inapoi cind aud de tripan,prefera sa faca dublu.

#29
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
vă recomand cu caldură ca dacă aveti "invenții" de pus în practică, aceasta perioada este cea mai favorabilă. pe masură ce se apropie sezonul, orice solicitari care contravin uzualului, sunt onorate dupa timpi de asteptare îndelungați. alteori se refuză din principiu. aceasta se explica prin faptul ca atelierele nu lucreaza la capacitate max, si atunci isi pot lua timpul să bibilească la "invenții". acestea de regula sunt restranse. în sezon, timpul alocat unei inventii valoreaza cat pt câteva lucrari aducatoare de profit. deci nu e timp pt stat la discutii. in sezon, pană și alte culori la profile sunt greu de procurat, afară dacă nu se lucreaza pe stoc.

#30
MAP

MAP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.05.2006

 euribiontuL, on Feb 20 2008, 00:21, said:

vă recomand cu caldură ca dacă aveti "invenții" de pus în practică, aceasta perioada este cea mai favorabilă. pe masură ce se apropie sezonul, orice solicitari care contravin uzualului, sunt onorate dupa timpi de asteptare îndelungați. alteori se refuză din principiu. aceasta se explica prin faptul ca atelierele nu lucreaza la capacitate max, si atunci isi pot lua timpul să bibilească la "invenții". acestea de regula sunt restranse. în sezon, timpul alocat unei inventii valoreaza cat pt câteva lucrari aducatoare de profit. deci nu e timp pt stat la discutii. in sezon, pană și alte culori la profile sunt greu de procurat, afară dacă nu se lucreaza pe stoc.

Ok, multumesc de incurajare, insa, daca nu-i cu suparare, te rog frumos, as vrea si o parere ref la cele 2 intrebari puse mai sus. Macar un "nu stiu daca e bine". Multumesc anticipat oricui poate da o opinie! Firma respectiva a lucrat si in sezon "inventia" in cauza si mi s-a parut destul de ok lucrat.

#31
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
plecand de la premisa că nu există un sistem perect adiabatic și că realizarea lui impune costuri mari de multe ori, în referire la "inventii" am de obiectat următoarle:

- utilizarea geamurilor cu 3 foi tb să justifice: frig excesiv si prelungit de crapă pietrele (Polul N, sau S), zonă poluată fonic extrem (aeroporturi, zone industriale, etc).  
în principiu, se poate executa orice configurație. Fabricanții întreabă doar cât de gros tb să fie pachetul 20, 24...36, etc și ce foi de sticlă dorești 4mm, 6, 8, 10, laminat, etc. nu le este greu ca în locul unei baghete de al (dispusă între foi) de 8mm, să pună de 10, 12, 14, 16, 18...24. depinde ce anume caracteristica urmărești. pt caldura optin este 16mm. vrei atenuare zgomote, puneți geamuri laminate sau rulouri. astea din urmă mai protejează întrucâtva și termic.
cand vine vorba de utilizarea acestor invenții la nevoile casnice, no problem. câte mașini n-ați vazut pe stradă impopoțonate, kicioase? Este plăcerea proprietarului. Și cum plăcerea ca și prostia (dar fără a le asocia) (persoanele de față se exclud) se plătesc, se plătesc deci costă.  :lol:
-LowE se aplică pe interior indiferent de vară/iarnă. mai multe straturi in aceleași pachet de geam termoizolant pot interfera. beneficiile sunt greu de cuantificat. Pt a înlătura aceste neajunsuri au fost create pe langă LowE-soft, și alte tipuri de straturi LowE-hard, sticle speciale: Soundgard, net calitative. HighQ-moreMoney.
ar tb demarat un studiu științific costisitor pt determinarea transferului/beneficiilor/prețurilor. și cum acesta a fost deja realizat s-a impus și un standard: 4-16-4LowE+Argon(opțional) este cel mai competitiv.

#32
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 euribiontuL, on Feb 21 2008, 00:39, said:

s-a impus și un standard: 4-16-4LowE+Argon(opțional) este cel mai competitiv.
Momentan. E vorba de raportul calitate pret.

Sunt convins ca peste cativa ani altul va fi standardul. Diferenta de 4db la izolatie fonica, intre 2 foi si 3 foi de geam e ceva. Si va conta in orasele aglomerate unde fiecare claxoneaza pe fiecare.

#33
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
corect!  E vorba de raportul calitate pret.
și sigur că da, peste cațiva ani standardul se va modifica: tehnilogia FLOAT în ce priveste compoziția sticlei va avansa. așa s-a întâmplat când s-a trecut de la sticlă simplă la Float. în schimb, 16mm aer va rămâne o constantă. deja coeficientul de izolație termica se schimbă pt 4-14-6LowE+Argon (termic mai puțin, fonic mai mult).
buuun! Am geamuri care izolează beton. dup'aia vor ajunge să mă deranjeze zgomotele din interiorul imobilului, de la vecini. până și unghiile unui caine de companie ce pășesc pe gresie sau parchet mi se va părea un tropăit enervant. deci dăi și pune izolație: tavan, pereți. mai bine faci studio de înregistrări de la început și capitonezi integral cu bureți absorbanți.

#34
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
Salut ...

Cum sa`ncep? ... Eu sunt "pe langa" cu treaba asta cu termopanele dar daca ati putea sa ma lamuriti si pe mine in chestia asta cu argonul ... adik cum e mai bine sa le pun?cu argon sau fara argon?pateaza argonu? in cat timp se consuma?

Apreciez pt. cei care ve`ti posta

Multumesc !

#35
termopan1

termopan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.02.2008

 davides, on Feb 29 2008, 09:17, said:

Salut ...

Cum sa`ncep? ... Eu sunt "pe langa" cu treaba asta cu termopanele dar daca ati putea sa ma lamuriti si pe mine in chestia asta cu argonul ... adik cum e mai bine sa le pun?cu argon sau fara argon?pateaza argonu? in cat timp se consuma?

Apreciez pt. cei care ve`ti posta

Multumesc !

De obicei geamul termopan float + low e vine cu tot cu argon  (iar acest argon are rol de a scane coeficientul de izolare termica a pachetului de geam termopan)

La 4-16-4 float +low e are coef 1,3 iar daca se  pune argon are 1,1 deci izoleaza mai bine termic, pirderea de caldura este mai scazuta.
De pete nu se pune problema argonul este un gaz nu au de unde sa apara petele.
Lucrez de ceva ani buni in tamplarie si toata lumea spune ca dupa 2 ani se cam pierd proprietatile acestui argon.
Cam peste tot acest argon este oferit gratuit la pachetul float+low e

#36
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
Deci argonul nu influenteaza cu nimic rau sticla si ofera o mai buna izolare... ook ms de lamuriri ;)

Mai am o intrebare ... daca se pierde acest argon (dupa ce`i 2 ani) ... este vreo problema?Sunt obligat sa reincarc ?

Edited by davides, 29 February 2008 - 09:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate