Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transnistria vrea sa ceara alipir...

Defectiune masina de spalat vase ...

Orase de trait -Europa

Monstruoasa coalitie - PNL&PSD
 Fractura humerus+radius(cubitus)&...

Propuneti sigla PSDNL pentru euro...

Tencuiala tavane cu folie de plas...

A cunoaste DOAR limba engleza e u...
 Izolatie tavan?

Telefoane low end - generalitati

setare permanenta 16:10 in VLC?

Schimbare nume strada se schimba ...
 ¨Pentru ca ti-a placut Einstein &...

Produsele marca proprie ar putea ...

Slabire burta

Extender mikrotik

Atrofiere musculara

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

CPX

CPX

Active Member

• Grup: Members
Servus.Dupa mai bine de jumate de an de exercitii zilnice si dieta am reusit si eu sa slabesc(aveam 87 de kg si o borta mare :confuzzled: ).Din pacate acuma arat foarte rau si nu am muschi deloc. Desi fac in fiecare zi flotari,abdomene,exercitii cu ganterele si alergare nu observez nici o dezvoltare ba chiar o scadere in volum  :deadtongue: .Nu pot merge la sala deocamdata datorita unor probleme de sanatate mai complexe (respiratorii si neorologice).As putea eventual sa cumpar un aparat de gimnastica universal daca asta ar ajuta.Precizez ca iau de 3 saptamani Alive!..am simtit la inceput o usoara crestere energetica.Nu am deloc putere..cu greu ridic 6 kg si fac 30 de flotari odata(serie fara pauza).Am 25 de ani , 61.5 kg,178 cm inaltime si 12 % grasime.
Va rog sa-mi dati niste sfaturi daca puteti.Multumesc mult.

Edited by CPX, 31 January 2008 - 04:17.

ciutacu

ciutacu

Active Member

• Grup: Senior Members

CPX, on Jan 31 2008, 04:57, said:

Servus.Dupa mai bine de jumate de an de exercitii zilnice si dieta am reusit si eu sa slabesc(aveam 87 de kg si o borta mare :confuzzled: ).Din pacate acuma arat foarte rau si nu am muschi deloc. Desi fac in fiecare zi flotari,abdomene,exercitii cu ganterele si alergare nu observez nici o dezvoltare ba chiar o scadere in volum  :deadtongue: .Nu pot merge la sala deocamdata datorita unor probleme de sanatate mai complexe (respiratorii si neorologice).As putea eventual sa cumpar un aparat de gimnastica universal daca asta ar ajuta.Precizez ca iau de 3 saptamani Alive!..am simtit la inceput o usoara crestere energetica.Nu am deloc putere..cu greu ridic 6 kg si fac 30 de flotari odata(serie fara pauza).Am 25 de ani , 61.5 kg,178 cm inaltime si 12 % grasime.
Va rog sa-mi dati niste sfaturi daca puteti.Multumesc mult.
Ai slabit prea repede si trebuie sa suporti consecintele. Un concentrat proteic ti-ar fi de folos acum, pe langa niste vitamine si minerale.

CPX

CPX

Active Member

Nu am slabit repede.Am pierdut 16 kg in 6 luni.Daca mananc mai mult mi se depune pe burta imediat :death: .Ce iau eu contine aminoacizi,vegetale.E o formula destul de complexa.Si iau si vitamine si minerale.
Lipsa de putere o am de ani de zile nu numai de acuma,dar speram ca odata cu efortul fizic sa dispara..nu a fost asa din pacate.

Edited by CPX, 31 January 2008 - 19:11.

zalman

zalman

Member

CPX, on Jan 31 2008, 19:09, said:

Nu am slabit repede.Am pierdut 16 kg in 6 luni.Daca mananc mai mult mi se depune pe burta imediat :death: .Ce iau eu contine aminoacizi,vegetale.E o formula destul de complexa.Si iau si vitamine si minerale.
Lipsa de putere o am de ani de zile nu numai de acuma,dar speram ca odata cu efortul fizic sa dispara..nu a fost asa din pacate.

nu faci ceva in exces...adica de genu` fumat...alcool...somn extrem de putin ?...cum ai slabit? te-ai infometat sau ai facut mult sport combinat cu regim ( adica fara dulciuri,sucuri,fast-food,fara mancat dupa o anumita ora)?...

CPX

CPX

Active Member

zalman, on Jan 31 2008, 20:32, said:

nu faci ceva in exces...adica de genu` fumat...alcool...somn extrem de putin ?...cum ai slabit? te-ai infometat sau ai facut mult sport combinat cu regim ( adica fara dulciuri,sucuri,fast-food,fara mancat dupa o anumita ora)?...
Nu fumez,nu beau alcool.De dormit nu prea dorm(6-8 ore cu intreruperi) dar asta e de ani de zile deoarece mi se infunda nasul si ma sufoc. :deadtongue: .Am slabit cu sport si mancat rational(adica am incercat sa nu ma simt umflat dupa fiecare masa chiar daca imi era inca foame si sa mananc cat mai rar si putin.Nu m-am infometat forte tare..intotdeuna cand am simitit o nevoie puternica de a manca am luat o gustare.Oricum acuma mananc  mai putin de jumatate din cantitatea de acum 6 luni.Incerc sa nu depasesc ~1500 de calori zilnice,de sarbatori am mancat in jur de 2000 cateva zile si imediat am luat in greutate ~ 1 kil :confuzzled:
Din pacate ca am si spatele foarte stranb si nu stiu in ce masura exercitiile ce le fac ajuta sau dimpotriva imi inrautatesc problema.
Astept in continuare sfaturile voastre.Multumesc mult.

Edited by CPX, 01 February 2008 - 15:29.

geopsi

geopsi

Senior Member

cam nasol ce faci tu. 30 de flotari fara intrerupere nu e putin in schimb sa ridici greu 6 kg mi s epare putin. incearca totusi sa iti faci timp sa mergi la o sala, acolo va fi un instructor care te va vedea si va sti ce sa faci. pentru forta e bine sa iei niste aminoacizi si 5g de creatina/zi(ambele de calitate gen prolab, universal, etc). daca alergi sau faci exercitii cu multe repetari normal ca va scadea muschiul. un aparat multifuctional iti asigura ceva exercitii, si te va tine cam 6 luni din 2 motive 1. se duce naibii(la mine scartaie ca dreaq si am facut 1 luna la el) si 2. ajungi repede sa lucrezi cu greutatea maxima ar fi bune si 2-3 seturi de gantere dar luate pe parcurs ca sa poti inbunatati forta bratelor. e bine sa exiti exercitiile care solicita coloana in masura in care ai anumite deficiente(in specia sa nu lucrezi umeri)!

CPX

CPX

Active Member

geopsi, on Feb 1 2008, 16:09, said:

cam nasol ce faci tu. 30 de flotari fara intrerupere nu e putin in schimb sa ridici greu 6 kg mi s epare putin. incearca totusi sa iti faci timp sa mergi la o sala, acolo va fi un instructor care te va vedea si va sti ce sa faci. pentru forta e bine sa iei niste aminoacizi si 5g de creatina/zi(ambele de calitate gen prolab, universal, etc). daca alergi sau faci exercitii cu multe repetari normal ca va scadea muschiul. un aparat multifuctional iti asigura ceva exercitii, si te va tine cam 6 luni din 2 motive 1. se duce naibii(la mine scartaie ca dreaq si am facut 1 luna la el) si 2. ajungi repede sa lucrezi cu greutatea maxima ar fi bune si 2-3 seturi de gantere dar luate pe parcurs ca sa poti inbunatati forta bratelor. e bine sa exiti exercitiile care solicita coloana in masura in care ai anumite deficiente(in specia sa nu lucrezi umeri)!
Eu am vazut aparate multifuntionale cu greutati incrementabile..se adauga exact ca la haltere.La sala as merge  daca as gasi una cu aer curat(conditionat din exterir)..din pacate asa ceva este o raritate iar eu din cauza problemelor respiratorii nu pot sta decat in aer proaspat(la mine e geamul deschis non stop vara/iarna).Si chiar o scadere mica a cantitatii de oxigen imi provoaca probleme neurologice(in special pierderi  e vedere).Deci evit pe cat posbil aglomeratiile..iar la efort fizic  am si mai multa nevoie de oxigen.

zalman

zalman

Member

CPX, on Feb 1 2008, 16:14, said:

Eu am vazut aparate multifuntionale cu greutati incrementabile..se adauga exact ca la haltere.La sala as merge  daca as gasi una cu aer curat(conditionat din exterir)..din pacate asa ceva este o raritate iar eu din cauza problemelor respiratorii nu pot sta decat in aer proaspat(la mine e geamul deschis non stop vara/iarna).Si chiar o scadere mica a cantitatii de oxigen imi provoaca probleme neurologice(in special pierderi  e vedere).Deci evit pe cat posbil aglomeratiile..iar la efort fizic  am si mai multa nevoie de oxigen.

incearca sporturile in aer liber...care sa iti puna in miscare toti muschii...fotbal(membrele inferioare)+tenis(membrele superioare)

CPX

CPX

Active Member

Crezi ca as rezista fizic sa fac un sport..nu prea stiu...si nu cred ca as avea sanse sa intru in vreun club..mereu am fost antitalent..si sincer nici nu imi plac...Daca ar fi sa fac exercitii de forta le-as face pentru mine..nu din placere ci din necesitate..Eventual daca puteti sa-mi recomandati aparate de gimnastica (marci,modele) si suplimente va raman recunoscator.Deasemena metode de indreptat coloana mi-ar trebui.. daca stiti.

zalman

zalman

Member

CPX, on Feb 1 2008, 21:49, said:

Crezi ca as rezista fizic sa fac un sport..nu prea stiu...si nu cred ca as avea sanse sa intru in vreun club..mereu am fost antitalent..si sincer nici nu imi plac...Daca ar fi sa fac exercitii de forta le-as face pentru mine..nu din placere ci din necesitate..Eventual daca puteti sa-mi recomandati aparate de gimnastica (marci,modele) si suplimente va raman recunoscator.Deasemena metode de indreptat coloana mi-ar trebui.. daca stiti.

intra aici si aici o sa gasesti tot ce ai nevoie...

geopsi

geopsi

Senior Member

pai zi cati bani poti aloca lunar pe suplimente si cat poti da pe aparate!

CPX

CPX

Active Member

Ok..o sa caut pe acel site si pe forum desi am mai fost pe acolo...
Pentru aparat sa zicem ca pot aloca ~500 ron.Pentru suplimente chiar nu stiu..depinde daca au efect sau nu..dar sa fie si scumpe si sa le si iau degeaba nu are sens...

Edited by CPX, 01 February 2008 - 22:54.

keeekeeess

keeekeeess

Active Member

Alearga sa tii se mareasca plamanii si poate nu o sa mai fii asa de dependent de aer curat.

CPX

CPX

Active Member

Pai asta fac momentan..alerg..dar nu mi s-au marit plamanii..mi-a zis si doctorul ca respir la 25 % din capacitatea normala..Din cauza ca am nasul blocat aproape tot timpul nu pot respira decat pe gura si mie foarte greu..

geopsi

geopsi

Senior Member

si nu poti rezolva asta pe cale medicala??
suplimente ar trebui sa bagi cam de 300 lei pe luna sa se vada. o alta varianta e sa bagi creatin pro mass sau gfx8 de la pronutrition dar tot mai bine iesi cu niste amino+creatina, un concentrat proteic mai slab si niste vitamine cu multiminerale.
la 500 lei iei un multifunctional din ala cum al luat si eu si il tin de bibelou ca daca lucrez mai tare scartaie ca naiba.

CPX

CPX

Active Member

Pai  nu cred ca voi liucra eu prea tare considerand ca abia ma descurc cu cateva kilograme acuma.Din pacate si daca as vrea sa cumpar ceva mai performant nu am loc in camera. :deadtongue: .Problema ce o am eu la nas nu prea e rezolvabila usor..e un proces lung din pacate.Au fost si pe aria medicala discutii.

geopsi

geopsi

Senior Member

CPX, nu lucrezi putin. totusi, eu fac 16 repetari cu 16 kg pe gantera la biceps dar nu pot face  mai mult de 20 de flotari! e nasol daca nici nu ai loc, si sa sti ca nici motivare nu o sa ai acasa. pe de alta parte sa sti ca forta si masa e data cel mai bine de greutatile libere... si eu am anumite probleme respiratorii pentru ca nu m-am operat de cornete nazale dar am ales sa fac sport si acum nici nu mai racesc des, alerg cam 5 km fara intrerupere, si nu ma mai deranjaza decat rar cand sunt racit.
ai putea sa te duci si sa discuti cu un instructor de la o sala(de preferinta cea mai apropiata de tine) sa ii expui problema sa vezi cat de aerisita e sala. la sala la acre ma duc eu mai tot timpul vara/iarna e geamul deschis cu exceptia zilelor foarte reci sau foarte calde pentru ca sala e pe lngime si nu se raceste usor incaperea iarna.

CPX

CPX

Active Member

Pai eu fac flotari mai multe deoarece sunt mai usor..cand eram mai greu(~70 kg) nu treceam nici eu de 20.Legat de motivare..nu stiu ce sa zic..eu  sunt mult mai motivat cand sunt singur..si alergarea o fac singur..alte persoane ma distrag.Din pacate sportul mie nu mi-a rezolvat problema cu nasul...Prin greutati libere ce intelegi..gantere?....iarta-ma dar sunt foarte nepriceput in domeniu..Eu am din pacate si probleme cu coloana..mie curbata inclusiv in zona gatului.Nu stiu in ce masura acest sport/practica m-ar putea ajuta sa rezolv problema s-au mi-ar agrava-o.As vrea sfaturi si in acest sens daca aveti...O sa ma interesez de sali de forta in zona mea cu aer curat..

Edited by CPX, 02 February 2008 - 21:43.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate