Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

pic 16f676 --HEX

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
am o placa cu senzori de temperatura (cumparata) care foloseste pic 16f676. Intrebarea mea este daca pot copia cumva fisierul hex din acel pic pt a-l scrie in altele.

#2
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Da, daca Pic-ul ne este protejat la citire.

#3
pannther

pannther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.08.2004
cum zii si mie am nevoiee de chestia sata cu un pic 16f877A

#4
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
Este precis protejat ! Si daca insisti...........grrrr..........brrrr.....poc......fssss..!
Da cei asa mare scofala sa faci asa ceva !

Don Mario

#5
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
ma ciombe e nu am avut timp sa ma apuc inca de programatoru ala al tau, dar imediat ce il termin, poate ma vei ajuta sa refac schema asta cu termometrul. am luat un front panel de 5.25" cu senzor de temperatura (cu picu' ala) dar care din pacate nu-mi arata temp pt toti senzorii deodata, ci tre sa comut pe fiecare senzor separat. Si mie imi trebuie toti trei. deodata!

#6
pannther

pannther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.08.2004
va rog spuneti-mi si mie cum scot hex-ul din pic!!
vreau sa-l modific si am pierut vechiul hex!!!!

#7
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Ai nevoie de un programator de PIC-uri. Iti recomand JDM programmer http://www.jdm.homepage.dk/newpic.htm

#8
pannther

pannther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.08.2004
eu il programez pe seriala!!
nu imi trebui nici un programator!!
scriu programele direc cu mufa seriala!!
cum as putea sa iau hex-ul innapoi

#9
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
Ma "pannther" da tu nu intelegi ca daca este protectia ON nu poti sa citesti PIC-ul ?
Nu sa inventat asta si gata !
Ma "alicumircea" treaba cu temperaturile se face fara nici o problema ! Doar
sa stii tu exact ce vrei sa faci ! Io am facut o placa de achizitii de date care printre altele are si 8 intrari analogice care pot fi temp sau tens sau ce e nevoie ! Depinde cum le interpretezi,cum le scalezi.Deci putem folosii de acolo ce bucatele de soft avem nevoie si le imbirligam cum trebuie ca sa ne dea ce vrei tu ! Nici o problema !

S'auzim numa' de bine !

Don Mario

#10
pannther

pannther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.08.2004
chestia e ca tot  eu am programat picul si nu cred ca am pus protectie la citire!! , intelegi??
chestia e cum citesc din el??

#11
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
Cum ai scris asa citesti ! Adica orice program de "scris" prin PIC-uri sau alte alea,alea  are si optiunea "read" !
Ca altfel cum ar putea verifica ca a scris corect ? !

Daca vreti sa vedeti ceva interesant uitativa pe http://82.76.216.188

#12
pannther

pannther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.08.2004
la programul ala cu care scriu eu am decat optiunea WRITE FLASH
e singurul buton din fereastra!!
oricum merci de sfat!!!

#13
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
Parerea mea,fara sa doresc sa te supar,este ca programul ala este de jucarie, ca ceva serios nu poate fi ! Eu nu am auzit pina acum de program numai de scris,fara sa ai posibilitatea sa si citesti ca sa stii daca sa scris corect ! ? Ma intreb daca nu-ti merge ceva in program,de unde stii de unde e buba? Adica daca este de la program sau nu sa inscris corect ! ?........

Don Mario

#14
pannther

pannther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.08.2004
programul e facut de un coleg de al meu si nu are decat butonul asta WRITE FLASH + o chestie sa alegi COM-ul la seriala +2 optiuni pt Quartz

#15
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
gata.... am terminat azi progr5amatorul. de fapt am facut unul pe serial pt ca pt al tau, ciombe am 2 probleme: C1,C2 si C5 sunt de 100nF? iar cealalta piedica a fost ca nu am avut cablajul si nu am mai avut rabdare sa il fac. cel pe serial l-am gasit cu tot cu cablaj si a mers destul de repede. M-am cam chinuit la metoda cu markeru'.... Zi-mi si mie care sunt dezavantajele la progu pe serial? (schema e pe http://www.bobtech.home.ro/ ). Mi-am luat si un pic 16F84A-04/P si o carte despre picuri care s-a dovedit interesanta. de ce la alte 16F84 care au alte terminatii difera foarte mult pretul? care e diferenta. Dati-mi si mie niste scheme cu picuri (pt. incepatori) ca ar trebui sa-l testez....

#16
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
NU este nici un dezavantaj cu nici un programator ! Atit timp cit merge e.....OK ! Da, conzii sunt de 100nF sau pe acolo ! Sunt decuplari pentru alimentari,deci nimic pretentios dar trebuie sa-i pui ca sa nu ai probleme !
Imi pare rau ca ai dat bani pe un 16F84 ! Cu banii aia puteai sa-ti cumperi cel putin 2 PIC-uri 16F627/8 care sunt cu mult mai bune.Dar ma rog,daca nu ai intrebat ! Pretul creste cu frecventa de lucru ! La F84 creste chiar exagerat ! ? Scheme gasesti pe net "girla" ,incepe si tu cu www.microchip.com.Eu pot sa-ti spun cum sa faci schema pentru o aplicatie anume, daca nu te descurci ! Nu stiu ce scheme sa-ti dau ca am facut sute cred ! Dar le-am facut pentru aplicatii dedicate nu didactice cum ti-ar trebui tie.Eu am trecut prin faza didactica cam acum 4 ani.

Succese

Don Mario

#17
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
poti daca te rog sa pui o poza a programatorului tau aici? (pe cealalta fata). Azi am programat primul pic si a mers bine! (cu ic-prog) si hex facut cu mpasm. a mers fara erori.

#18
Sofian

Sofian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.05.2004
unde lucrezi ciombe daca nu sunt indiscret
poti sa-mi spui si mie cam ce ai facut ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate