Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Encoder Mpeg2 for Quad Core?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005
Test pe material 1m05 sec cu CCE VBR -Q6600
Adevarat nu toate cele 4 proc merg in 100%
Acelasi material 2m50sec

Attached Files


Edited by Matraguna, 05 February 2008 - 00:08.


#38
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007

 mihai770, on Feb 4 2008, 23:39, said:

XP SP2 suporta quad si chiar foarte frumos
Bai frate, eu nu am spus ca XP-ul e chior, ci ca nu a fost optimizat la nasterea lui pentru asa ceva, cititi mai oameni buni pe site-ul Microsoft si nu va mai agitati atata de pomana. Eu ma chinui sa va spun ce sa faceti sa optimizati acest sistem de operare si voi imi dati in cap? Va costa bani sa va uitati pe un site sau sa dati jos un patch? Asta e romanul frate, incerci sa-l ajuti si el... Uitati-va aici! Ceau!

#39
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
HC Encoder e free. ;)

enjoy,
Mtz

#40
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
koji,eu cred ca a fost o mica neintelegere in sensul ca tu ai zis sa aplicam patchurile alea ca sa functioneze mai bine procul, iar noi am inteles ca daca nu aplicam patchurile alea winxp nu stie sa foloseasca toate nucleele(ceea ce este fals). Imi pare rau dar asa te-ai exprimat, asa s-a inteles ;)

plus de asta vreau sa adaug ca eu nu am intalnit aplicatie sub xpsp2 sa nu foloseasca decat 2 nuclee in 100 iar celelalte deloc..

Edited by mihai770, 05 February 2008 - 02:01.


#41
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
@marcopolo: Attached File  01.jpg   114.52K   30 downloads happy?

#42
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Ankh maestre, macar tu instaleaza patch-ul si fa dupa aceea ce scrie in link-ul din mesajul meu de aseara, garantat ca vei avea o crestere de performanta, la mine asa s-a intamplat. Sunt trei pasi simpli de facut: se instaleaza patch-ul, se adauga un Throttle in registry si un switch in Boot.ini, iti spun pe bune ca se merita. Pasul 2 si 3 nu e indicat sa se faca pentru cei care au platforme mobile, scade stand-by-ul pe acumulatori.

#43
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
O sa-l instalez de curiozitate saptamana viitoare, pana atunci nu ma bag in discutie, pt. ca nu stiu. :)

#44
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

 Ankh, on Feb 5 2008, 17:50, said:

@marcopolo: happy?
Daca ne referim la 2 core:mda...daca ne referim la viteza:ce ai tu acolo(ce proc ai acolo,DC e clar ,E6XXX??) e mai slab ca Mainconcept-ul(ala a codat 2m49sec in 1min5 sec adica peste 2xrealtime)...Dar ca sa caut cine stie ce chestii exotice(Rhozet,etc) pt ceea ce face si Mainconcept-ul care costa subtire si il gasesti almost everywhere :No thanks...

Iar pentru Koji:crede-ma patch-ul ala nu face minuni,cel putin nu pe AMD,a fost scos in special pt games(anumite jocuri mergeau mai prost decit pe single core) si mai rezolva si problema ping-ului negativ care apare uneori la sistemele cu proace AMD(ati vazut ping cu minus??super tare,unu cu plus unu cu minus).La proace Intel(cele pe care le-am vazut eu si am vazut destle) n-am sesizat modificari nici in bine nici in rau...Windows XP iti vede(si foloseste in anumite aplicatii,ex:Cinebench 9.5,10,toate cele 4 core fara nici un patch) corect toate cele 4 core in task manager...

#45
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

 marcopolo80, on Feb 5 2008, 20:34, said:

Daca ne referim la 2 core:mda...daca ne referim la viteza:ce ai tu acolo(ce proc ai acolo,DC e clar ,E6XXX??) e mai slab ca Mainconcept-ul(ala a codat 2m49sec in 1min5 sec adica peste 2xrealtime)...Dar ca sa caut cine stie ce chestii exotice(Rhozet,etc) pt ceea ce face si Mainconcept-ul care costa subtire si il gasesti almost everywhere :No thanks...
  
   Aceleasi rezultate le am si cu Procoder, iar tu ai pus un printscreen de dualcore; oricum nu ai cum sa-ti dai seama de viteza (deoarece mai conteaza si ce codezi si cum), daca vrei pot sa-ti pun un screen cu 5xRT :D. Am folosit MainConcept cativa ani buni, dar am renuntat in favoarea Procoder (Rhozet)(in principiu calitatea si watch-ul m-au interesat, binenteles, calitatea e o chestie discutabila) si ca tot veni vorba MainConcept a inceput sa coste serios (h.264 - 2290 $).

Edited by Ankh, 05 February 2008 - 20:48.


#46
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007

 marcopolo80, on Feb 5 2008, 20:34, said:

Iar pentru Koji:crede-ma patch-ul ala nu face minuni,cel putin nu pe AMD

Daca vrei sa ascunzi ceva, crede-ma, il pui intre ochii omului si nu-l mai vede in veci! Pentru AMD exista alt patch, dar nu l-am indicat pe acela pentru ca nu intrase in discutie Phenom-ul, Iar cand te mai uiti pe diferite forumuri sa filtrezi informatii pe care le-am dat eu aici, du-te pe unele serioase sau incearca sa citesti cum trebuie pe pagina de la Microsoft. Eu nu sunt vreo mare desteptaciune, dar cei de la Microsoft or fi stiind ei ceva mai mult decat mine sau decat tine sau decat amandoi la un loc, cine stie...?!? Eu nu am facut altceva decat sa va indic ceva folositor, dar imi pare rau ca unii dintre voi deveniti refractari in fata evidentei. Asa cum spunea si Ankh, parca, sper sa nu gresesc, cand ai o groaza de fisiere de randat, 10, 15, 15% conteaza enorm. Faza cea mai frumoasa e ca eu ma ocup de editare video, randare, transcodare, authoring DVD, etc, doar ca hobby si nu ma scoate timpul afara din casa, deci nu sunt disperat din cauza timpului, nici gamer nu sunt, nu ma bat cu nimeni in benchmark-uri, doar am vrut sa le arat unora ce trebuie sa faca pentru a simti ca au un procesor puternic in carcasa. Apropos, majoritatea producatorilor de film americani, au niste render-farm-uri uriase, de cate 3000 de procesoare, o sa-mi spui acum ca lucreaza sub XP SP2... nu fratioare, lucreaza sub Linux, pentru ca Linux-ul poate fi customizat sa lucreze asa cum ii dictezi, de exemplu, la ILM (Industrial Light and Magic), al lui George Lucas, acum 2 ani aveau versiuni de Linux care puneau procesoarele sa lucreze cu 64 de virgule mobile (floating point-uri). Va rog sa acceptati scuzele mele pentru ca am deviat de la subiect, dar... Ceau!

#47
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

 koji, on Feb 5 2008, 21:20, said:

Pentru AMD exista alt patch, dar nu l-am indicat pe acela pentru ca nu intrase in discutie Phenom-ul,
Prietene,tu deja ai o problema...Nu vorbeam de patch pt quad in mod deosebit,patch-ul a aparut in principal pt procesoarele de laptop.O chestie dubioasa se intimpla si la Vista,unde pe quad-ul amicului meu ii arata nucleele la 1,6Ghz.A gasit nush ce chestie de power management,a dezactivat-o si gata,sunt la 2.4.Iar AMD mai avea un pach care se numeste Dual Core Optimizer.Iar Microsoft mai are unul pentru seria Core 2 Duo,si tot asa.Eu iti spun si iti repet:patchul Microsoft nu face minuni...Cit despre linux,unii de pe aici poate chiar s-au jucat cu el,dar nu este inca o optiune viabila la Windows,daca pui Cedega si Crossover pt softuri de windows de ce sa mai pui linux??Si de ce linux si nu MAC?Vezi?Si nu o sa mai ajungem nicaieri.

@Ankh H.264 e altceva.Noi vorbin de MPEG2 parca.Sa vezi cit costa masinaria de la CinemaCraft pt H.264...Si tu ai pus printscreen de dual core...Sau nu vad eu bine la Rhozet??De aceea te itrebam ce procesor ai :)

#48
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
screen-ul era de la un E6700

#49
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007

 marcopolo80, on Feb 5 2008, 23:17, said:

de ce sa mai pui linux??Si de ce linux si nu MAC?Vezi?Si nu o sa mai ajungem nicaieri

Asta ai putea sa-i intrebi pe cei care fac film, nu pe mine, dar daca vrei iti raspund in asa fel incat sa intelegi si sa vezi ca nu am o problema ci poate am avut profesori de romana si engleza diferiti, aceste companii folosesc Linux (in nici un caz nu am spus ca folosesc eu acel Linux), tocmai pentru ca e foarte flexibil si versatil, are marele avantaj ca e open-source, in orice distributie ai la dispozitie si codul sursa ca sa-l poti modifica dupa propriile cerinte. Cum Microsoft, Apple, Solaris, BSD, etc, etc, nu au dorit sa ofere si altor dezvoltatori de soft codul sursa, acestia au optat pentru varianta Linux. Exista o varianta comerciala de Linux care integreaza tot ce are nevoie un film-maker si care e foarte puternica, se bate de la egal la egal cu brand-uri de renume PPro, AVID, FCP, etc, dar care e folosita cu precadere de profesionisti pentru ca este foarte sintetica si nu are un target de masa ci doar unul punctual. In final, ai dreptate, cedez, nu mai ajungem nicaieri, eu am gresit, dar cine doreste sa citeasca pe pagina Microsoft, va vedea ca pentru platformele mobile se recomanda doar patch-ul, pentru cele desktop existand inca doi pasi de facut. Nu voi mai raspunde la provocari pentru ca transformam topicul intr-o disputa pe marginea unui subiect care pare deja steril. Ceau!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate