Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Buna,

Sunt student la UCDC Cluj. Aceasta facultate are un forum, pe care credeam ca se poate discuta liber (in limitele discutiilor civilizate) despre tot ce se poate intampla in aceasta facultate. M-am inselat. Acela e un forum de pareri pro si cam atat. Orice parere contra este imediat stearsa, mesajul meu extrem de critic, publicat acolo, a stat cam vreo 10 minute, dupa care a fost sters. Deoarece cred in dreptul la libera exprimare, nu e nici o problema, imi voi publica opinia pe alte forumuri, asupra carora distinsii si impartialii moderatori ai forumului UCDC (sper) ca au mai putina influenta.
Iata continutul mesajului original:

Quote

Buna ziua tuturor,

Ma numesc Florian Chende, si sunt student in anul I la UCDC Cluj, asta ca sa nu creez impresia ca ma ascund in spatele unu nick. Imi asum in mod direct si responsabil tot ceea ce voi scrie in continuare.

Aceasta e o scrisoare deschisa de protest, impotriva metodelor si mentalitatilor existente cel putin in cadrul catedrei de Informatica a UCDC Cluj. Este destinata tuturor celor care considera ca studentii nu sunt o masa de oameni care asteapta 5-ul la examene, si care considera ca si un feedback din partea noastra e un impuls si o motivatie inspre imbunatatirea procesului de invatamant. Acest lucru nu poate fi decat in beneficiul tuturor.

Elementul care din punctul meu de vedere m-a facut sa iau atitudine este faptul ca am primit nota 4 la examenul de informatica. Pana acum toate bune si frumoase, insa eu stiu ce am facut la examen. Nu am facut de 10, este perfect adevarat, dar nici de 4. Totusi, am fost notat cu aceasta nota, si am sa explic de ce. Informatiile provin din intrevederea la care am participat, impreuna cu d-l profesor Groze si cu inca o persoana (care nu am aflat daca este student sau un asistent de-al dansului), participarea acestei persoane fiind solicitata de catre d-l profesor, pentru a evita o situatie in care as fi fost prezent doar eu si dansul.

De ce protestez? Pentru ca eu de meserie sunt programator de sisteme hardware (asamblare pentru microcontrollere) si proiectant de echipamente electronice (electronica analogica, radiofrecventa, sisteme digitale, etc). De peste 10 ani imi desfasor activitatea in acest domeniu, in sistem privat, am propria afacere, si imi castig existenta din aceasta meserie. Asa ca nu este cazul sa presupuneti ca sufar de o doza anormala de infatuare, si ca din aceasta cauza consider rusinos acest rezultat la examen, este pur si simplu rezultatul muncii mele ceea ce il contrazice pe d-l profesor de informatica, prin calificativul care mi l-a acordat la examen. Repet, nu am pretentia la nota 10, dar nu accept nota 4.

Ca sa fac referire strict la ceea ce s-a intamplat la examen, formularea subiectelor a fost ambigua (si gresita gramatical la unul din puncte), in sensul ca, personal, nu am putut sa imi dau seama exact pana la ce nivel de detaliu trebuia dusa rezolvarea problemei. Mai specific, la punctul 1a, se cerea sa se explice efectul unei scheme logice, care facea adunarea a 5 numere. Am descris efectul, pe scurt, si am dat rezultatul. D-l profesor a considerat acest subiect ca fiind nerezolvat, deoarece nu am dat detalii despre fiecare bloc logic in parte. In primul rand nu s-a cerut asa ceva in mod explicit prin enuntul problemei, si in al doilea rand, daca doriti, pot da detalii pana la modul de functionare si constructie al unei celule de memorie, am cunostinte destule si de microelectronica, insa ar trebui ca examenul sa dureze vreo 4-5 ore. La alte subiect care presupunea calcularea unei fractii si conversia partii intregi in diverse baze de numeratie am fost notat tot cu 4, cu toate ca am oferit rezultatul corect. De ce? Pentru ca din nou, nu s-a cerut in mod explicit descrierea metodei de calcul in enuntul problemei, iar eu am oferit direct rezultatul. Calculele erau pe ciorna, iar d-l profesor a considerat ca am copiat rezultatul, fara sa fie insa capabil sa si dovedeasca acest lucru. Din pacate pentru dansul, eu pot face calculele de conversie intre baza 2 si baza 8 si 16 si mental, fara nici un calculator. Dvs. puteti, domnule profesor?

O analiza mai aprofundata a situatiei, duce insa, din punctul meu de vedere, la niste concluzii care ar trebui sa ii puna pe ganduri pe cei ce conduc destinele acestei facultati. La materii care presupun invatare mot-a-mot, da, sunt de acord ca este nevoie de a memora si de a insusi ceea ce se preda. Insa informatica nu este o materie a exercitiului de memorie, ci una a logicii si a gandirii structurate. In aceste conditii, Dvs., domnule profesor ne cereti ca la examen sa reproducem exact ceea ce ati predat la curs, ceea ce mi se pare o aberatie. Informatica este o stiinta universala, nu o interpretare personala a unui individ.

Ceea ce se preda la o facultate este materialul de baza cu care se cladeste o cariera, cu care se merge inainte in viata, este acel liant care ne face pe noi, cei ce am ales sa invatam pe banii nostri in facultatea Dvs. sa facem aceasta alegere, deoarece consideram ca dispuneti de un proces de invatare bine pus la punct. Ceea ce s-a intamplat acum, din punctul meu de vedere a daramat o caramida din ceea ce credeam ca este o fundatie solida.

Nota pe care mi-ati acordat-o la acest examen, stimate domnule profesor, la o materie din care imi castig existenta de 10 ani intr-un mediu concurential, nu este decat un "quod erat demonstrandum", nu asupra utilitatii materiei predate de Dvs., ci asupra metodelor folosite. Din pacate, aceasta nota va apartine Dvs., nu mie.

Pentru administratorii si moderatorii acestui forum: consider ca acest forum este o metoda prin care studentii isi pot exprima, desigur, in mod decent ci civilizat, parerile fie pro fie contra la adresa facultatii Dvs. Va rog sa nu cenzurati acest mesaj sau sa il stergeti.


Cu deosebita stima si respect,

Florian Chende


#2
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Se pare ca nu sunt singur
http://forum.softped...howtopic=343743

#3
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Asa, acuma vin cu ceva noutati. In urma reexaminarii de catre o comisie a lucrarii initiale (nu am dat din nou examenul), l-am trecut. In mod ciudat, din comisie a facut parte si profesorul care m-a picat, insa de data asta a avut o atitudine mult mai "flasca", in contrast cu cea care a avut-o initial. De asteptat. O sa ma duc si la marire, dar asta e alt subiect.
Cel mai important lucru, insa, este ca va urma o procedura de evaluare a activitatii profesorilor, procedura la care pot toti studentii sa isi spuna parerea, si am asigurarea d-lui prodecan ca se tine cont de ele in modul cel mai serios. Ramane de vazut ce inseamna asta. Pana una alta, abia astept reevaluarea :D

/pisoiu

#4
gabriel_boss_oltenita

gabriel_boss_oltenita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.08.2007
din pacate toata facultatea e asa si in bucuresti e la fel profesori isi bat joc de bani si de timpul nostru cat si de noi

#5
Illidan555

Illidan555

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2008
s-ar parea ca univ Dimitrie Cantemir este una dintre universitatile"comuniste" din bucuresti... stiti vreun forum sau site unde as putea afla detalii cu privire la ac fac? adica : calitati si dificultati privind cursurile, examenele, profesorii,conditiile de invatare si de trai etc.Camin, masa(mancare)-preturi,distractii etc. Fiindca sunt un biet provicial cu o medie acceptabila la bac si care vrea sa se destepte in capitala pe bani putini(pentru parinti) la facultatea de drept din cadrul ucdc.Pace voua!

#6
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007

View PostIllidan555, on Jul 8 2008, 20:51, said:

s-ar parea ca univ Dimitrie Cantemir este una dintre universitatile"comuniste" din bucuresti...


ha! cata dreptate iti dau!

#7
Cristiano2u

Cristiano2u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.07.2008
Am si eu o intrebare:Conteaza prezenta la Cantemir?...adik daca ma inscriu la zi si vin din an in paste la cursuri are vreo importanta in acordarea notelor in sesiune?

#8
cyder

cyder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.12.2001
In majoritatea cazurilor prezenta la seminar + curs este "obligatorie". Nota finala la un examen se calculeaza (nota examen*2 + nota seminar / 3). Prezenta are o pondere mica in nota de la seminar, dar ca sa iei o nota cat mai buna la seminar trebuie sa faci proiecte, referate, recenzii, etc.
Asa ca iti recomand FR.

Edited by cyder, 28 July 2008 - 02:26.


#9
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Admiterea in decembrie... se da proba orala... direct la presedinte
http://anchete.reali...sex_333617.html

grabiti-va... oferte speciale de sarbatori...

#10
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Am si eu o problema cu Universitatea Dimitrie Cantemir din Bucuresti. Dupa ce am absolvit Facultatea de Electronica si Telecomunicatii din cadrul UPB, Bucuresti, la stat, am considerat ca ar fi indicat pt mine sa urmez un master in Marketing, avand in vedere intentiile mele viitoare privind viitorul loc de munca. Asa ca toate bune si frumoase, m-am apucat sa ma documentez unde anume pot merge pt un Master. La ASE nota mea de absolvire imi permitea sa ma inscriu, insa m-am trezit tarziu si nu mai erau locuri. Asa ca au ramas facultatile particulare. Dupa o documentare si constient fiind ca nu prea o sa invat mare lucru de la profesori in facultatile particulare (no offense; sa stiti ca nici la ELTC nu prea inveti mai nimic folositor), dar voi avea acces la material didactic, am ales Dimitrie Cantemir.

  Am semnat contract, am dat banii, dar apoi stupoare: orarul initial pt Master (de 3 ori pe sapt, din care de 2 ori in weekend) a fost schimbat dupa ce lumea a dat banii: de 5 ori pe saptamana, de luni pana vineri, intre 16 si 20. Ceea ce pentru mine este imposibil de ajuns din cauza serviciului. Nu pot ajunge, m-am dus de doua ori sa caut profesorii sa aflu ce proiecte trebuie facute, dar nu am gasit pe nimeni. M-am dus cu contractul la secretariat, si raspunzandu-se cu lipsa de respect  ("auzi ba, tu ma iei la misto, sau ce?") de catre secretara de la master, o "doamna" care probabil a picat la viata ei examenul de civilizatie, si careia imi venea sa ii crap capatana, m-am tiganit cu ei timp de cateva minute si apoi am renuntat. Pentru ca vreau sa ma retrag si sa imi primesc banii inapoi, dati pe primul semestru (10,5 milioane). Asa cum am spus, am renuntat la dialog cu primatele de sex feminin din secretariatul respectiv, am consultat un amic avocat si mi-a spus ca formularile din contract in legatura cu schimbarea datelor e destul de ambigua, asa ca am zis ca nu mai pierd timpul dandu-i in judecata pt nerespectarea contractului (desi asa meritau). Si uite asa am pierdut 10 milioane si 1 an, ca ma pot inscrie altundeva de abia anul viitor. Nu banii conteaza, ci lipsa de respect afisata de toti cretinii care sunt pusi acolo sa reprezinte facultatea.

Edited by Genesis, 16 December 2008 - 15:57.


#11
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
daca n-ai dat si tu la o facultate serioasa... :P

#12
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
da, adevarul e ca m-am uitat la bani per total atunci cand m-am inscris. Si ieseam mult mai ieftin ca la romano-americana de exemplu. Asta e, poate ma inscriu la ASE la anul, ca la noi la ELTC nu am ce sa caut:) Mi-au ajuns 5 ani irositi pe materie depasita. Asta e acum, macar sa nu mai faca si altii greseala mea cu inscrierea la Cantemir.

#13
petrescu_dan

petrescu_dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2009
ce va mai chinuiti fratilor atat cu restante si cu altele,nu va este mai ushor sa platiti 400 de euro pt sesiune si nici nu aveti nevoie sa treceti pe la fac tot semestrul?am 4 prieteni care sunt la UDC si toti trei lucreaza,nici nu merg la scoala dar au note foarte bune la examene.nu vreau sa par eu rautacios dar cam asa se procedeaza acolo pt orice fel de problema.banii jos la cei care fac detoate si nu exista problema kre sa nu se poata rezolva.mai interesati-va si voi si o sa vedeti de ce pe unii va pica-pt ca altfel nu ar avea cum sa va ia banii.dak aveti bani de cheltuit si vreti o diploma aici este locul perfect.de aceea este si recunoscuta in asemenea"hal"renumita fabrica de bani Univ.Dimitrie Cantemir

#14
bodo_cluj

bodo_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.02.2010
Oare cum iau legatura cu colegi din UCDC Cluj Drept?????

#15
un_student_la_UCDCBV

un_student_la_UCDCBV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2013
La Dimitrie Cantemir din Brasov se intampla niste lucruri foarte "frumoase" mai nou daca de exemplu esti student la zi nu mai ai voie sa mergi la examen cu cei de la FR cum se putea pana acuma. Cand am fost in audienta la presedinte, care este de o aroganta rar intalnita, a inceput sa imi spuna ca nu se poate ca asa e legea invatamantului...cand am insistat sa imi spuna numarul legii sa o caut si eu sa vad in ce consta mi s-a spus sa caut singur, am insistat mai mult si mi-a spus ca e regulament de orgine interioara, cand am cerut regulamentul, care in mod normal ar trebui sa fie la vedere mai ales studentilor universitatii respective, mi s-a spus sa ies afara din birou ca are treaba...Bineinteles ca nu am vrut sa ies si am insistat sa imi dea regulamentul sau sa imi spuna de cand a intrat in vigoare modificarea ca eu nu stiam nimic de ea, conform contractului ce l-am semnat au voie sa modifice insa cu anuntarea studentilor cu minim 30 de zile, a inceput sa se enerveze si mai tare sa ma dea afara desi nu am cerut nimic imposibil, cand a vazut ca nu vreau sa plec fara sa mi se dea explicatii a iesit dansul afara.... Ceva sugestii cum sa procedez mai departe? Eu sincer sunt pe punctul de a renunta chiar daca sunt in anul 3....

#16
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Numai tu poti sa decizi ce sa faci, macar dupa aia nu ai cui sa reprosezi daca crezi ca nu a fost bine. Oricum, problema e ca idioti sunt peste tot (la noi in tara au obiceiul sa se aglomereze in posturi de conducere) si de obicei au darul de a-ti face nervi cu gramada. Insa sa iei o decizie de genul asta pe baze emotionale e de obicei o idee proasta. Fa-ti o lista cu avantaje versus dezavantaje pentru ambele situatii. Vezi cati bani ai bagat, daca merita sa ii arunci pe fereastra, vezi ce ai de castigat daca te lasi sau daca mergi mai departe. Iti doresc succes.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate