Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Cum credeti ca ar trebui facuta reforma in invatamant...?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

Dj_Bai3t_

Dj_Bai3t_

Junior Member

• Grup: Members
Parerea mea este .. .... ... Pentru a se putea realiza o reforma in invatamant prima data trebuie schimbate cadrele didactice care au nervii la pamant. Degeaba e profesor bun daca intra in clasa si injura vb urat zbiara si creeaza o atmosfera stresanta.... Degeaba se incearca sa se structureze materia si sa se reduca din materii , degeaba se emit variatne pentru examene cand profesorul face tot ce stie el adica ce a invatat acuma 30 de ani. Poate spuneti ca am 19 ani si inca sunt mic dar credetima ca am vazut destule... am avut profesori care intrau in clasa si defiecare data scotea pe cienva de la ore dadeau 2 si 3 fara sa intrebe elevul sau puneau intrebari de care elevul nu avea cum sa stie.... ne faceau imputiti nesimtit nespalati idioti si in toate felurile posibile... si am avut profesori care intrau in clasa si spuneau Bunaziua elevi ce mai faceti ? Haideti sa vedem ce facem astazi... Ce am avut de pregatit ? ( VOrba dulce mult aduce)  si era altfel altfel intelegeam... si uite ca is la facultate si aceeasi problema profesori cu nervii la pamant care distrug generatii....    Acuma am aflat ca fosta mea diriginta le preda celor de clasa a 9-a niste niste opere carenu apar in manuale.. niste aberatii .... Unde  e Eminescu? Unde sunt adevaratii poeti ? De ce noi invatam despre  poetii "moderni" ? E o tampenie....  In concluzie parerea mea e ca trebuei schimbate cadrele didactice prima data si dupaia restul.... Prea multe generatii distruse .. Cunosc educatoare.. care pleznesc copii ... e normal? ......

XZY

XZY

Active Member

View PostDj_Bai3t_, on Jan 28 2008, 14:54, said:

Parerea mea este .. .... ... Pentru a se putea realiza o reforma in invatamant prima data trebuie schimbate cadrele didactice care au nervii la pamant. Degeaba e profesor bun daca intra in clasa si injura vb urat zbiara si creeaza o atmosfera stresanta.... Degeaba se incearca sa se structureze materia si sa se reduca din materii , degeaba se emit variatne pentru examene cand profesorul face tot ce stie el adica ce a invatat acuma 30 de ani. Poate spuneti ca am 19 ani si inca sunt mic dar credetima ca am vazut destule... am avut profesori care intrau in clasa si defiecare data scotea pe cienva de la ore dadeau 2 si 3 fara sa intrebe elevul sau puneau intrebari de care elevul nu avea cum sa stie.... ne faceau imputiti nesimtit nespalati idioti si in toate felurile posibile... si am avut profesori care intrau in clasa si spuneau Bunaziua elevi ce mai faceti ? Haideti sa vedem ce facem astazi... Ce am avut de pregatit ? ( VOrba dulce mult aduce)  si era altfel altfel intelegeam... si uite ca is la facultate si aceeasi problema profesori cu nervii la pamant care distrug generatii....    Acuma am aflat ca fosta mea diriginta le preda celor de clasa a 9-a niste niste opere carenu apar in manuale.. niste aberatii .... Unde  e Eminescu? Unde sunt adevaratii poeti ? De ce noi invatam despre  poetii "moderni" ? E o tampenie....  In concluzie parerea mea e ca trebuei schimbate cadrele didactice prima data si dupaia restul.... Prea multe generatii distruse .. Cunosc educatoare.. care pleznesc copii ... e normal? ......
Normal nu este. Toate ca toate, dar pana la bataie.
Eu cred ca , la fel ca in alte meserii, ar trebui sa li se faca si profilor o testare psihologica anuala dar pe bune. Ca si ei sunt oameni, si ei au problemele lor si nu poate sti nimeni cand incepe sa li se desire si lor scufita.
In al doilea rand , partea aia cu vorba dulce mult aduce de care spui tu este valabila daca ai cu cine. Profesorul trebuie mai intai sa castige respectul elevilor ( dar asta nu se face prin zbierete si jigniri), si apoi ii poate modela. Insa vezi tu, aici intervine o alta problema: daca elevul este " baiat de cartier" si nu este invatat decat cu zbierete si urlete ca altfel te ia de prost , ce faci?
Reforma in invatamant , este o chestie mult mai complexa si trebuie facuta cu cap. Nu schimband metodologia de examen si programa la 2-3 ani, ci stabilind o chestie clara pentru care elevul sa se poata pregati din timp.
De exemplu, pe vremea mea, se facea admiterea la liceu printr-un examen( treapta I) pe care il dadeai la acel liceu. Chiar daca aveai medie mare, care ti-ar fi putut permite sa inveti in alt liceu mai bine cotat, ramaneai acolo unde ai dat examenul, unde te-ai inscris.
Acum, inveti, scoti medie mare, si trebuie sa faci n'spe optiuni. Si, stai asa ca am inteles ca se va desfiinta si examenul de capacitate. Asa ca...

Dj_Bai3t_

Dj_Bai3t_

Junior Member

Da asa e sunt de acrod cu tine dar ar trebui sa fie pedepse pt baiatul de cartier..  nu sa sufere toata clasa si dupa un profesor ar trebui sa isi lase problemele cand intra la ora nu sa se descarce pe elevi.

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

• Grup: Senior Members
S-a mai discutat aici și eu mi-am spus părearea  aici.

La mine în clasa, anul ăsta am fost ascultați o singură dată, la isotrie că am făcut gălagie, și se mai răspunde oral la română și engleză, din când în când.

Multor profesori le-a rămas întipărită mentalitatea comunistă. Mai durează ceva timp până aceștia dispar. Dar sunt de părere că cei care vor urma vor fi și mai varză - să fim serioși la ce salarii sunt cine vrea să devină profesor? Deja am văzut cazuri cu pregătirea tinerilor profesori, tocmai ieșiți de pe băncile facutlății, care permit prea multe copiilor.

Edited by m3th0dman, 28 January 2008 - 18:18.

ReVaNgEr

ReVaNgEr

si...... tot eu....

• Grup: Senior Members
Si daca asta ar fi unica problema .... ....  :coolspeak: :coolspeak:

tudor38

tudor38

New Member

salut tuturor!

In opinia mea, unii profesori sunt intr-adevar inapti, si nu cred ca esti prea mic, Dj_Bai3t_, din contra, elevii/studentii stiu cel mai bine ce se intampla in scolile romanesti, avand in vedere ca o traiesc pe pielea lor. XZY are dreptate cand spune ca e si vina elevilor. Dar astea nu-s singurele probleme ale invatamantului. Meteria chiar este prea incarcata si profesorii, chiar daca isi dau toata silinta, nu au timp sa aprofundeze, sa discute cu elevii.

Si daca un profesor loveste elevii sau le vorbeste vulgar, de ce nu-l reclama nimeni?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate