Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Pereti cortina

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008
as dori o analiza despre pereti cortina versus geam termopan clasic. Avantaje dezavantaje. Atat pt suprafete mai mari cat si pt cele clasice. Se poate "zidi" cadrul de la peretele cortina astfele incat sa se vada aproape numai geamul?

#20
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008

 Claing, on Jan 28 2008, 13:05, said:

Cred ca tu te referi la tipul asta de ,, pereti " nu la cele clasice
Attached File  Dscn2646.jpg   370.6K   158 downloads
Attached File  Dscn2647.jpg   886.05K   211 downloads
Attached File  Dscn2648.jpg   961.73K   167 downloads
Ma-nsel ?

#21
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008
sa zicem ca la fel cum apare in a doua imagine. Ma intereseaza izolarea termica/fonica in comparatie cu geamurile din termopan clasice. Alta intrebare este daca aceste "geamuri" - pereti cortina se fac si cu doua camere (3 straturi de sticla) sau nu e cazul?

Edited by GC5, 10 June 2008 - 13:23.


#22
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008
In foto de care vorbesti se vede numele producatorului distribuitorului , vezi ce zice , gogu "

#23
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 ovidiu1961, on Jun 10 2008, 20:15, said:

In foto de care vorbesti se vede numele producatorului distribuitorului , vezi ce zice , gogu "


Si eu vreau sa construiesc asa ceva ...si tot langa Cluj. Problema e bugetul. Chiar acum am facut o schita, casa va fi un cub  de 10X10 cu intaltime a tavanului de 3 m. Acoperisul se face in sarpanta pe o singura latura.
In zona am vazut kituri de casa din lemn masiv de brad (grinda) la aprox 5000 E kitul pt o casa de 90-100 mp. Daca cumperi lemnul sub forma de bustean sau grinda neprelucrata din zona cred ca iesi mai ieftin. Fundatia se va face de preferat pe piloni, in acest sens am gasit deja un furnizor de traverse de cale ferata la mana a doua...este butuc de stejar impregnat si facut sa reziste la sute de tone. Avand in vedere calitatea estetica nu prea deosebita a lemnului d el anoi casa va fi tencuita in interior cu rigips (de calitate bineinteles) iar la exterior lemnul va fi acoperit (cu exceptia grinzilor) cu izolatie din poliestern. Si eu am calculat tot cam 20 mp de sticla termopan. Deja urmaresc magazinele care intra in restructurare sau demolare...se pot gasi materiale interesante si la 25% din pretul initial. Am sa caut varianta asta pt sticla si in functie d ece gasesc ca dimensiuni voi adapta si kitul de lemn.

#24
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008
aceste "geamuri" - pereti cortina se fac si cu doua camere (3 straturi de sticla) sau nu e cazul?

Edited by GC5, 13 June 2008 - 10:17.


#25
Claing

Claing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.01.2008

 GC5, on Jun 13 2008, 11:16, said:

aceste "geamuri" - pereti cortina se fac si cu doua camere (3 straturi de sticla) sau nu e cazul?
da se pot
cred insa ca nu au rostul 3 camere...ptr ce anume?
si daca stai intr-o zona foarte friguroasa nu ai la astfel de pereti nevoie de 3...
ptr ovidiu1961: daca poti te rog sa spui cine produce acele tipuri de geamuri pe care le-ai postat/sau legatura cu un furnizor.Multumesc

#26
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008
Care este diferenta intre pereti cortina si geam termopan? Poti sa pui in loc de geamuri termopane "clasice", sa pui pereti cortina in eventualitatea ca aceste geamuri ar fi mai mari, sa zicem pana jos?

#27
MODJOM

MODJOM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2008
salut! intervin si eu cu o mica lamurire. Pereti unei casa pot fi "inchisi" cu tamplarie clasica( aluminiu/ pvc/ lemn stratificat/ aluminiu-lemn) sau cu pereti(fatada) cortina. In functie de proiectul arhitectural se alege solutia ce intruneste suma tuturor cerintelor: de statica, rezistenta, estetica s.am.d.. Tamplaria( si aici ma refer atat la tamplarie pvc sau aluminiu/ pereti cortina) este incadrata in clase de izolare termica( cu cat valoarea coeficientului K este mai mica, cu atat tamplaria este mai "buna") - fac o paranteza aici, citeam mai sus despre geamul termoizolant( termopan- e o firma, asa cum e si xerox, de aici si treaba cu merg sa fac un xerox si nu o copie-asa cum ar fi corect, in fine geam termoizolant= geam termopan, iar de aici avem tamplarie cu geam termoizolant  si nu termopane) care, vezi doamne, cu 3 foi de sticla ar fi mai bun dect cel cu 2, lucrurile nu stau tocmai asa, fiindca la un ansamblu de tamplarie imbunatatirea coeficientului de transfer termic de la un geam termoizolant cu 2 foi la unul cu 3 foi este de aprox. 5-10%, ceea ce nu justifica neaparat investitia la o locuinta privata.
In concluzie solutia pretabila pentru o constructie trebuie sa tina cont de urmatorul ansamblu: investitie, functionalitate( peretii vitrati spre deosebire de cei clasici - beton/ caramida/ bca placati cu polistiren - au un transfer termic mai mare), incadrarea in arhitectura cladirii( tamplaria de aluminiu, in general, ofera solutii multiple).

#28
gjordanro

gjordanro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.08.2008

 Claing, on 1st July 2008, 23:15, said:

da se pot
cred insa ca nu au rostul 3 camere...ptr ce anume?
si daca stai intr-o zona foarte friguroasa nu ai la astfel de pereti nevoie de 3...
ptr ovidiu1961: daca poti te rog sa spui cine produce acele tipuri de geamuri pe care le-ai postat/sau legatura cu un furnizor.Multumesc

Nu se pun la peretii cortina cu 3 foi de sticla. Si la tamplaria clasica este un moft...pui tripane pe profil de PVC...sa fim seriosi!

#29
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
Ok s-a discutat si s-au dat pareri....dar pana la urma a realizat cineva asa ceva dintre doritori?  Initiatorul topicului si-a construit casa cu perete cortina? Ne poate da detalii din timpul constructiei si dupa?
Eu unul sunt foarte curios....de mult timp ma bate gandul sa implementez un perete cortina la o casa de lemn...si sa se continue inclusiv la acoperisul podului unde sub sticla vreau sa montez o instalatie solara pt apa calda menajera.

#30
gjordanro

gjordanro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.08.2008

 nike1, on 9th August 2009, 16:56, said:

Ok s-a discutat si s-au dat pareri....dar pana la urma a realizat cineva asa ceva dintre doritori?  Initiatorul topicului si-a construit casa cu perete cortina? Ne poate da detalii din timpul constructiei si dupa?
Eu unul sunt foarte curios....de mult timp ma bate gandul sa implementez un perete cortina la o casa de lemn...si sa se continue inclusiv la acoperisul podului unde sub sticla vreau sa montez o instalatie solara pt apa calda menajera.

In general la casele particulare foarte putini pun perete cortina. Atasez imagini cu o vila unde am executat tamplaria si peretele cortina. Este situata la intrarea in comuna Berceni, pe partea dreapta in planul 3.

Attached Files



#31
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 ovidiu1961, on 10 iunie 2008 - 10:47, said:

Cred ca tu te referi la tipul asta de ,, pereti " nu la cele clasice
Dscn2646.jpg
Dscn2647.jpg
Dscn2648.jpg

In aceste fotografii sunt pereti cortina tip spider.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate