Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Statii emisie receptie pt info trafic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7548 replies to this topic

#181
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 zaxis, on Mar 13 2008, 15:57, said:

videosuzy, cum e cu statia in torpedo? Nu e incomod sa umbli la ea? O lasi acolo peste noapte? firul de la microfon cum l-ai trecut, a avut loc sau a trebuit sa gauresti pe acolo? Pentru suportul microfonului ai gaurit bordul?


Am postat mai sus poze cu modalitatea de prindere a microfonului si cu pozitia statiei in bord. Daca vrei, le repet insa le gasesti la :

http://forum.softped...t...44018&st=80

in postul 112.

Legat de statie, in principiu o las in torpedo iar antena o las pe masina ( aviz amatorilor  :naughty:  ) insa locul de parcare e supravegheat video si nu am avut probleme...Asta nu inseamna ca un bezmetic nu poate fi tentat sa fure antena sau mai rau, sa sparga geamul si sa-mi ia statia...Partea buna e ca am cuprins in noua polita de asigurare de la Generali (unica care mi-a acceptat toate cele montate pe masina...si nu-s putine, dupa cum se vede din poza de la avatar) si statia cu tot cu antena si microfon.
Incomod e daca vreau sa umblu la volum sau SQ pentru ca in rest ramane reglajul asa cum e...Daca ma nemultumeste ceva deschid torpedoul si umblu la butonul cu pricina.
Apropos...mi-am luat si difuzor exterior, ca din torpedou se auzea ca din canal...



Cu stima,

Cata

Edited by videosuzy, 13 March 2008 - 17:05.


#182
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
s-ar putea sa plec putin mai tarziu de la munca azi 9.30 poate... dar oricum, in jur de ora 9 ne auzim. Strig eu dupa florin si andrei  :)

Am vazut pozele alea dar nu se vede bine cum iese firul microfonului din torpedo. Eu am un clio si la mine nu are loc sa iasa. Iar prinderea suportului pe bord... am vazut-o dar ma gandeam ca nu ai gaurit... mie mi-e mila sa dau gauri, incerc sa gasesc o metoda sa lipesc cu banda dublu adeziva...
Cred ca te-am vazut odata pe Barbu Vacarescu, pe la intersesctia cu lacul tei... ai un C5 negru?


a... vezi ca daca dai click pe numarul postului iti da link direct acolo.

Edited by zaxis, 13 March 2008 - 17:46.


#183
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 zaxis, on Mar 13 2008, 17:45, said:

Am vazut pozele alea dar nu se vede bine cum iese firul microfonului din torpedo. Eu am un clio si la mine nu are loc sa iasa. Iar prinderea suportului pe bord... am vazut-o dar ma gandeam ca nu ai gaurit... mie mi-e mila sa dau gauri, incerc sa gasesc o metoda sa lipesc cu banda dublu adeziva...
Cred ca te-am vazut odata pe Barbu Vacarescu, pe la intersesctia cu lacul tei... ai un C5 negru?

Da...e negru...posibil sa fi fost si pe acolo...
Ai dreptate cu gaurelele in masca pentru suportul microfonului (e 150 lei la reprezentanta Citroen daca renunt la statie...  :rolleyes:  ) insa am incercat cu dubluadeziv si nu tine mult timp. Apoi apare problema caldurii la vara...
Pana sa-mi cumpar monitor de 7" care se ataseaza peste oglinda retrovizoare, aveam un Tv auto tot de 7" (ca sa nu "blochez" dvd-ul) si l-am avut lipit cu dubluadeziv...toate bune si frumoase pana au venit caldurile de 50 grade afara (80-90 la nivelul bordului) si l-am gasit atarnand in cabluri...

Cu stima,

Cata

Edited by videosuzy, 13 March 2008 - 18:11.


#184
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 zaxis, on Mar 13 2008, 17:45, said:

s-ar putea sa plec putin mai tarziu de la munca azi 9.30 poate... dar oricum, in jur de ora 9 ne auzim. Strig eu dupa florin si andrei  :)
Eu de la 7 jumate - 8 (in funtie si de traficul pe mihalache-turda) o sa fiu la receptie in 36fm cu sq cat mai jos posibil sa vedem cum merge.

#185
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007

 andreic, on Mar 13 2008, 17:56, said:

Eu de la 7 jumate - 8 (in funtie si de traficul pe mihalache-turda) o sa fiu la receptie in 36fm cu sq cat mai jos posibil sa vedem cum merge.

e perfect. Eu nu cred ca plec mai devreme de 8.30 de la munca orice-ar fi. Gata, cum am iesit incep sa zbier. sper sa ne auzim :)

#186
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Nu reusesc cu nici unul dintre voi sa ma aud... Am dat la minim de tot SQ si nu reusesc.
Culmea e ca aud Bariera Vergului, Progresu, Domnesti, Doi Cocosi, Vitan-Barzesti...Pe unii chiar foarte bine (si ei pe mine, deci nu au amplif ca sa suspectez ca numai eu ii aud)...
Cred ca ceva e intre noi...
Haios a fost unul de la Petromul din Baneasa care imi spune..."colegu, nu-l mai striga pe Andrei ca s-a culcat"..
Ce ma surprinde Andrei e faptul ca am inteles de la tine ca ai antena foarte mare pe bloc si ar trebui sa ma receptionezi...Poate ca tu ma auzi insa eu nu...
La fel si de la Florin am inteles ca si-a montat antena pe bloc.
Hai sa facem altfel.
0722.211.858 e numarul meu de mobil.Lasati-mi amandoi nr. de mobil ca sa va bag in agenda. Cand vreti sa facem o proba dati-mi un bip si cobor la masina si incercam o legatura...

Cu stima,

Cata

#187
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 videosuzy, on Mar 13 2008, 21:29, said:

Haios a fost unul de la Petromul din Baneasa care imi spune..."colegu, nu-l mai striga pe Andrei ca s-a culcat"..
O fi vreun camionagiu dornic de amuzament :)

 videosuzy, on Mar 13 2008, 21:29, said:

Ce ma surprinde Andrei e faptul ca am inteles de la tine ca ai antena foarte mare pe bloc si ar trebui sa ma receptionezi...Poate ca tu ma auzi insa eu nu...
Nu este inca pe bloc inca dar merge ok, problema e ca probabil nu ai receptie sau emisie, caci am vorbit adineauri si cu zaxis si cu Florin Otopeni fara probleme si unu din noi macar te-ar fi auzit.

Edited by andreic, 13 March 2008 - 21:45.


#188
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Am o intrebare retorica, evident : a auzit cineva pe CB in 22 vreo fata comunicand la statie?...
Intreb pentru ca sambata a avut treaba sotia cu masina si a tot auzit trafic pe 22 insa mi-a spus ca ia fost rusine sa intre in vorba sau sa intrebe ceva legat de trafic...
Oare faptul ca "colegii" din 22 sunt mai slobozi la gura fac ca CB-ul sa ramana un deliciu masculin???
Oare acest CB se poate confunda cu un Canal (exclusiv) Barbatesc???

#189
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
Foarte rar se mai aud, rude ale cd-istilor etc. Nu e nici o exclusivitate.

Edited by andreic, 13 March 2008 - 21:55.


#190
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

 videosuzy, on Mar 13 2008, 21:53, said:

Am o intrebare retorica, evident : a auzit cineva pe CB in 22 vreo fata comunicand la statie?...
Intreb pentru ca sambata a avut treaba sotia cu masina si a tot auzit trafic pe 22 insa mi-a spus ca ia fost rusine sa intre in vorba sau sa intrebe ceva legat de trafic...
Oare faptul ca "colegii" din 22 sunt mai slobozi la gura fac ca CB-ul sa ramana un deliciu masculin???
Oare acest CB se poate confunda cu un Canal (exclusiv) Barbatesc???
Am auzit eu pe sos. de centura o gagica. Brusc a inceput apoi lumea sa nu mai injure.

#191
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 fmfmfmfm, on Mar 13 2008, 22:28, said:

Am auzit eu pe sos. de centura o gagica. Brusc a inceput apoi lumea sa nu mai injure.

Oricum, azi am ponderat si eu pe unii care injurau de mama focului un filtru al politiei rutiere...si cand le-am zis "colegi, nu-i mai injurati frate ca ne asculta cu scanerul si il fac varza pe primul sofer cu statie CB ce le intra in mana"...au lasat-o moale de tot...sa vezi ce frumos vorbeau aceeasi care-i balacareau mai devreme pe "cap de creta"...  :rolleyes:

#192
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
eu am auzit o data o fata pe 22... dar era chiar sofer de camion :D

@videosuzy aseara intre 21.20 si 22.00 am mers aviatiei - barbu vacarescu - stefan cel mare - baba novac - campia libertatii - nicolae grigorescu - teodor palady - iesire pe autostrada - centura

Pe andrei si florin i-am auzit si am pana pe la iancului si apoi i-am prins iar (de fapt numai pe florin, andrei nu stiu daca mai era pe receptie) pe la piata Salajan (intersectie Grigorescu cu Pallady) si apoi am vorbit f bine cu el la iesirea pe autostrada.

Tu te afli undeva pe traseul asta?

#193
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 zaxis, on Mar 14 2008, 08:46, said:

eu am auzit o data o fata pe 22... dar era chiar sofer de camion :D

@videosuzy aseara intre 21.20 si 22.00 am mers aviatiei - barbu vacarescu - stefan cel mare - baba novac - campia libertatii - nicolae grigorescu - teodor palady - iesire pe autostrada - centura

Pe andrei si florin i-am auzit si am pana pe la iancului si apoi i-am prins iar (de fapt numai pe florin, andrei nu stiu daca mai era pe receptie) pe la piata Salajan (intersectie Grigorescu cu Pallady) si apoi am vorbit f bine cu el la iesirea pe autostrada.

Tu te afli undeva pe traseul asta?


Nu. Din pacate sunt in zona 13 Septembrie-Sebastian...Diametral opus pentru marea majoritate...

#194
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
Eu zic ca ar fi trebuit sa il auzi macar pe andrei. Incearca sa te asezi intr-un spatiu deschis, sa nu fi aproape de cladiri. Azi dimineata Florin si-a pus statia pe masina si s-a imbunatatit legatura cand a scos masina din curte.

#195
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 videosuzy, on Mar 13 2008, 22:58, said:

Oricum, azi am ponderat si eu pe unii care injurau de mama focului un filtru al politiei rutiere...si cand le-am zis "colegi, nu-i mai injurati frate ca ne asculta cu scanerul si il fac varza pe primul sofer cu statie CB ce le intra in mana"...au lasat-o moale de tot...sa vezi ce frumos vorbeau aceeasi care-i balacareau mai devreme pe "cap de creta"...  :rolleyes:
Chiar crezi ca politistii n-au altceva mai bun de facut decat sa asculte cu scannerul ce injuraturi zic camionagii ?!! :D  Pe ce baza 'il pot face praf' pe un sofer ce merge regulamentar?! Oameni buni, lasati frica si supusenia ca ne mai incarca cu cateva taxe. Ca nu e frumos sa injuri e alta discutie, dar cand versi nervii din trafic ai circumstante atenuante.
Pt. videosuzy :
nevasta-mea a stat si ea pe 22 de la Ploiesti la Cheia si colegii s-au comportat exemplar; cine mai injura era repede apostrofat ca e o doamna in banda si ca treaba asta se intampla atat de rar incat nu mai e cazul sa fie atat de 'slobozi la gura' :D

Edited by rvic77, 14 March 2008 - 14:50.


#196
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 rvic77, on Mar 14 2008, 14:50, said:

Chiar crezi ca politistii n-au altceva mai bun de facut decat sa asculte cu scannerul ce injuraturi zic camionagii ?!! :D  Pe ce baza 'il pot face praf' pe un sofer ce merge regulamentar?! Oameni buni, lasati frica si supusenia ca ne mai incarca cu cateva taxe. Ca nu e frumos sa injuri e alta discutie, dar cand versi nervii din trafic ai circumstante atenuante.
Pt. videosuzy :
nevasta-mea a stat si ea pe 22 de la Ploiesti la Cheia si colegii s-au comportat exemplar; cine mai injura era repede apostrofat ca e o doamna in banda si ca treaba asta se intampla atat de rar incat nu mai e cazul sa fie atat de 'slobozi la gura' :D

Un sofer de TIR nu trebuie sa mearga neregulamentar ca sa-l opreasca un control...Sa nu uiti ca pana la urma CB-ul e o statie a tiristilor dupa care s-au luat si altii...Dar ei sunt cei care chiar folosesc si au mare nevoie de comunicare...
Pe ce "baza" te poate face praf un "cap de creta" cand aude cum ii iei tot neamul la.......????Pardon de "puncte-puncte"....
Nu are nevoie de baza...Are dreptul sa te opreasca si sa te verifice? Mai ai curajul sa-i spui..."sefu'..sa traiti...stiu..."si incepi sa balmajesti cuvinte fara noima???
Tu?...La cum pui problema, probabil ca nu...dar multi, da...pentru ca sefii lor (ai soferilor) mizeaza pe faptul ca "se descurca el"...Si aici ma refer la cei care chiar sunt soferi angajati ai firmelor transportatoare, care pot confirma ce patesc in trafic si cum incearca sa "imbuneze" uitatura crunta a unui control...iar daca le e teama ii asigur ca se asculta si nu cu "scaner" cum glumeam (ca am glumit) ci cu statie CD de doi bani...
Indemnul tau "rvic77" e bine venit doar atata timp cat se refera la injuraturi...In rest???
Pe acest forum nu stiu daca sunt 10% soferi pe tir...Aceeia n-au timp sa stea sa vorbeasca una-alta, chiar si despre statii...Sunt foarte putini care, poate din nevoie, au inteles ca internetul ii poate ajuta mult mai mult decat ar crede ei...

Cu stima,

Cata

Edited by videosuzy, 14 March 2008 - 15:34.


#197
soferu

soferu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.03.2007
Eu sunt unul din cei 10%.
Din experienta va pot spune ca majoritatea autoritatilor care au dreptul la control sunt dotate co CB-uri.
Politia, in schimb, nu prea se incurca cu d'astea. Au alte PRIORITATI.
Drumuri bune!

#198
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Andrei, am uitat sa-ti spun ca la emisie sunt pe amplif...  :mellow:
Chiar nu stiu ce naiba sa fac...O sa incerc o alimentare direct de la baterie (cu absolut toate accesoriile oprite) ca sa vad daca e ceva ce-mi bruiaza receptia...insa repet, daca n-as fi comunicat cu statii din diverse locuri ale orasului as fi suspectat statia sau mai stiu eu ce device instalat pe masina...
Dar asa, nu reusesc sa iau legatura exact cu voi doi....
Daca ai cum sa ma ajuti trec pe la tine cand esti disponibil ca sa te uiti la statie si la cum e cuplata.

Edited by videosuzy, 14 March 2008 - 23:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate