Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hepatita A

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
freerider

freerider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2008
Salutare, am avut hepetita A acum un an!  Acum cateodata ma mai doare ficatul si mie frica sa nu cumva iau B-ul. Mentionez ca in liceu am primit vaccin pentru B !   Se poate ?  :huh:

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Teoretic cam 10% dintre cei vaccinati anti-hepatita B nu sunt protejati fata de hepatita B (vaccinul "nu prinde"). Riscul de a face hepatita B nu e crescut doar pentru ca ai avut hepatita A. Intre virusul hepatitei A si virusul hepatitei B nu exista nicio legatura. Nu sunt inrudite, se transmit pe cai diferite, hepatita A nu cronicizeaza niciodata, pe cand hepatita B poate croniciza.

#3
freerider

freerider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2008

View Postantigen, on Jan 28 2008, 03:19, said:

Teoretic cam 10% dintre cei vaccinati anti-hepatita B nu sunt protejati fata de hepatita B (vaccinul "nu prinde"). Riscul de a face hepatita B nu e crescut doar pentru ca ai avut hepatita A. Intre virusul hepatitei A si virusul hepatitei B nu exista nicio legatura. Nu sunt inrudite, se transmit pe cai diferite, hepatita A nu cronicizeaza niciodata, pe cand hepatita B poate croniciza.

mersi , m-am linistit ! Numai bine  :peacefingers:

#4
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
salut,
ma lamureste si pe mine cineva de specialitate despre vaacinul pt. hep. A
am facut anul trecut in februarie la locul de munca o doza pt. hep.A (harvix 1440) urmand ca urmatoarea doza sa o fac in August.
in august nu au mai avut, m-au amant de la luna la luna...in final in decembrie am plecat de acolo...
se merita sa fac a doua doza acum, dupa un an? se gaseste in farmacii?
nu cred ca are importanta, dar mentionez ca in paralel am facut si vaccinul pt. Hep. B  (3 doze)

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da, se gaseste. Insa trebuie sa stii exact cum se numea cel de B pe care l-ai facut, pentru ca e posibil sa fi continut si pentru A.

Daca vrei sa faci acum separat de A, trebuie sa repeti si prima doza, apoi la interval, ultima.

#6
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postripper, on 22nd January 2012, 12:27, said:

Da, se gaseste. Insa trebuie sa stii exact cum se numea cel de B pe care l-ai facut, pentru ca e posibil sa fi continut si pentru A.

Daca vrei sa faci acum separat de A, trebuie sa repeti si prima doza, apoi la interval, ultima.
nu cred ca cel de B il continea pe ala de A  ca altfel imi facea unul singur...dar mi-a facut 2 unul pt. A (harvix 1440..am cutia) si unul pentru B.

#7
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Intrebare: poate sa te doara ficatul?! :huh:

#8
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
teoretic nu, practic da

#9
reginadealb

reginadealb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2012

View PostLoox, on 22nd January 2012, 12:42, said:

Intrebare: poate sa te doara ficatul?! :huh:


Poate .
Daca tesutul hepatic(ficatul)nu are terminatii nervoase de sensibilitate,acestea sunt insa prezente in invelisul acestuia - capsula hepatica Glisson. Astfel,cand masa tesutului hepatic se mareste,capsula se destinde si apare durerea.

Durerea de ficat (hepatalgia)insa este foarte rara,aparand in boli de inima cu marirea ficatului(insuficienta cardiaca,pericardite),tumori sau chiste mari hepatice ,traumatisme (lovituri) in zona ficatului ,icter mecanic ,toate presupunand distensia capsulei hepatice.

Ceea ce acuza de obicei pacientii ( infatisand-o ca fiind "durere de ficat")este o durere in hipocondrul drept (in dreapta sub coasta),care NU este data de afectarea ficatului,ci a altor organe :
Colecist (fiere) – de obicei litiaza (pietrele la fiere), dar si dischinezia biliara
Intestin gros (colon) – in constipatie, cancer, boli inflamatorii, colon iritabil, etc
Coaste -nevralgia intercostala, fracturi, metastaze in coaste, zona zoster intercostala
Rinichi drept – durerea apare de obicei in litiaza renala, dar si in tumori, chiste mari sau infectii renale
Suprarenala dreapta (glanda endocrina ce se situeaza deasupra rinichiului drept)
Coloana vertebrala -durerea de coloana este iradiata in dreapta sub coaste
Apendice -durerea este iradiata in hipocondrul drept, sau apendicele este situat mai sus decat in mod obisnuit
Stomac -ulcer -durerea este iradiata in hipocondrul drept

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate