Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce se pune diafragma 0 si nu ma lasa sa schimb?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Aanca

Aanca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2007
Am un Nikon D200 si cateodata, desi e pe MANUAL!!!, se pune automat pe 0 diafragma si nu ma lasa sa o schimb. Daca nu-i fac nimic peste cateva minute functioneaza normal. De ce se intampla asta, din moment ce eu nu schimb nici o setare care ar putea avea un asemenea efect?

#2
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Poate nu montezi bine obiectivul.

#3
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Sau poate sunt murdare contactele...incearca sa le cureti...

#4
adi_tim08

adi_tim08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2007
Acelasi lucru s-a intamplat si in cazul meu (Nikon D80). In timp ce faceam poze, a inceput sa palpaie F-- , desi am incercat sa setez diafragma nu ma lasat. In cartea tehica scria la eroarea mentionata mai sus, sa montez un obiectiv cu conectori CPU. Eu foloseam 18-135mm si... avea acei conectori. Am sunat la firma de unde am luat aparatul si mi-au spus ca au mai auzit chestia asta si ar fi obiectivul de vina (probabil acei conectori). Aceasta faza (eroarea F--) am patit-o duminica de trei ori.
Am sa merg vineri pentru niste teste si cu alte obiective sa vad cum se comporta. Sper sa fie de la senzorii obiectivului si nu de la aparat.

#5
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View Postadi_tim08, on Feb 5 2008, 15:48, said:

Acelasi lucru s-a intamplat si in cazul meu (Nikon D80). In timp ce faceam poze, a inceput sa palpaie F-- , desi am incercat sa setez diafragma nu ma lasat. In cartea tehica scria la eroarea mentionata mai sus, sa montez un obiectiv cu conectori CPU. Eu foloseam 18-135mm si... avea acei conectori. Am sunat la firma de unde am luat aparatul si mi-au spus ca au mai auzit chestia asta si ar fi obiectivul de vina (probabil acei conectori). Aceasta faza (eroarea F--) am patit-o duminica de trei ori.
Am sa merg vineri pentru niste teste si cu alte obiective sa vad cum se comporta. Sper sa fie de la senzorii obiectivului si nu de la aparat.


eroarea aia pe un obiectiv cu cpu inseamna ca nu poate sa comunice cu el
in varianta optimista daca nu face si cu alte obiective la fel e posibil sa fie ceva jeg, depuneri pe contacte de la umezeala etc.

Edited by sorin79, 05 February 2008 - 16:56.


#6
adi_tim08

adi_tim08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2007
Da, ai dreptate, nu poate sa comunice cu el. Dar ... din cauza cui, a obiectivului sau a aparatului ? Eroarea mi-a dat-o de trei ori, tot de trei ori am scos obiectivul si l-am pus din nou, dupa care isi revenea. Toatea astea s-au intamplat la obiectivul 18-135mm, cand am montat obiectivul de 50mm, functiona normal.
Vreau sa spun ca atat aparatul cat si obiectivul, le am de mai putin de un an si sunt in garantie. Ma indoiesc sa fie vorba doar de jeg sau depuneri intr-o perioada asa descurta (7 luni), mai ales ca am avut grija de ele (le-am protejat cu capacele, le-am tinut in rucsac - Tamrac, nu au suferit socuri termice).
Eu tind sa cred ca sunt ceva probleme tehnice. Oricum, promit sa revin vineri dupa teste cu mai multe info.

PS. Aanca, tu ce ai rezolvat pana la urma cu D200 ?

#7
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Am si eu o problema asemanatoare si nu s-a rezolvat cu curatatul contactelor.

Am un obiectiv cu f2.8 si de multe ori nu ma lasa mai jos de f3.5. Dupa ce scot obiectivul de pe body si-l pun la loc ma lasa sa ating f2.8.

Atat body-ul cat si obiectivul nu sunt foarte uzate.

:blink:

#8
adi_tim08

adi_tim08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2007
Nu suna prea linistitor. Sa aibe Nikon-ul ceva probleme cu contactele de la obiective sau aparat ?
Din pacate azi nu am mai ajuns sa fac acele teste cu diferite obiective. A ramas pe vinerea viitoare.

Blacknights wh, nu te lasa sa lucrezi cu f/2.8 dar aparatul nu se blocheaza sau sa-ti de-a ceva eroare, nu ? Ma refer la faptul ca poti face poze, dar cu alte diafragme, pentru ca in cazul meu, imi da eroare si gata, nu mai pot face nici o poza indiferent de setari chiar si daca il pun pe manual.

#9
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Ma lasa sa fac poze, dar numai jos de f3.5. Si asta se intampla doar cu un singur obiectiv, desi tin sa cred ca e de la contactele obiectivului. Partea ciudata este ca dupa ce scot si pun obiectivul din nou, problema dispare de fiecare data. Si mi$ s-a intamplat de cel putin 5 ori in ultimele 10 zile, nu se intampla de fiecare data

Eu nu am mai auzit pe nimeni sa se planga de asemenea probleme, nu cred ca e o problema des intalnita.

#10
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
daca e macro ce vezi acolo e f minim variabil in raport cu distanta de focus. nu e un defect :D
daca e zoom cu f variabil presupun ca stii ca daca faci zoom f min se modifica

Edited by sorin79, 08 February 2008 - 22:17.


#11
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
E macro, dar nu e vb de asta. Apare in orice situatie. Am spus, daca il scot si il pun, cu aceiasi focalizare imi da 2.8.

E vorba de nikkor 60mm micro.

#12
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
am patit treaba asta de doua ori. ambele dati cand am trecut de la frig la caldura ... deci parerea mea e ca e de la umezeala . si foarte probabil de la uzarea baionetei din plastic, pe care stiu ca o au majoritatea obiectivelor de kit si acel 50mm f/1.8

#13
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
eu cred ca la macro e cealalta idee. nu are ce defectiune sa limiteze f max, n-am auzit niciodata de asa ceva. de fapt daca o duci la service si era ceva defect sa ne zici si noua ce anume.
http://www.nikonians...h...13313&page=

la tim si dreadboy posibil sa fie cum am zis mai sus, ceva legat de contactele alea. uzura nu cred, ce ar putea sa se uzeze
50mm are montura metalica ca si 18-70 cu care s-a mai vindut kit. la 18-135 e din plastic, singurul minus fata de 18-70

Edited by sorin79, 09 February 2008 - 10:36.


#14
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
eu vorbeam la ale mele ; canon 18 - 55 ( da. inca n-am alt wide :P ) si 50mm f/1.8 astea au montura de plastic , deci ma gandesc ca de la frecarea cu montura aparatului care e din metal ar putea sa se toceasca putin

#15
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdreadboy, on Feb 9 2008, 13:08, said:

18 - 55 si 50mm f/1.8 astea au montura de plastic

cred ca 50mm-u tau e facut pe vapor... ca eu pana acuma n-am vazut 50mm f1.8 cu montura de plastic... si m-am jucat cu vreo 3, in afara de al meu :D

bafta!!!!

#16
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Stai linistit nu e vorba de nici un vapor. Canon EF 50mm f1.8 MKII are montura de plastic si nu mai are nici distance scale. MKI le are dar aia e alta mancare de peste. Lista monturilor de plastic poate continua...

#17
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006

View PostARC, on Feb 9 2008, 23:06, said:

Stai linistit nu e vorba de nici un vapor. Canon EF 50mm f1.8 MKII are montura de plastic si nu mai are nici distance scale. MKI le are dar aia e alta mancare de peste. Lista monturilor de plastic poate continua...


pacat ca nici macar prime-urile nu mai sunt facute cum trebuie!!!!


bafta!!!

#18
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
MKI a fost retras in 1990 asa ca treaba cu monturile de plastic la prime nu e chiar noua.

Iar defectul de tipul asta nu cred ca apare numai de la faptul ca se toceste montura ca doar nu ajunge sa aiba joc obiectivul pe aparat...mai degraba contacte murdare sau defecte in vreun fel...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate