Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Unde poate turna cineva pe cineva care e detine si distribuie filme fara copyright ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
Se poate face chestia asta de cineva in anonimat ? Softpedia nu sustine pirateria . Daca e asa, sa vedem daca poate oferi si solutii la piraterie...

Edited by KALOO, 26 January 2008 - 20:21.


#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
fa o plingere la politie "toti utilizatorii de internet iau si dau filme de pe si pe net"

#3
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
Fara plangere nu pot sesiza politia printr-o alta modalitate indicand ip-ul celui care abuza ?

Edited by KALOO, 26 January 2008 - 20:38.


#4
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
De fapt nu ar fi plangere, ar fi denunt.Dar nu asta e pointul.
Semneaza-te cu o identitate si adresa false si, daca sunt suficiente probe ca ala face ceea ce denunti tu, atunci nu o sa vrea prea tare sa dea de tine ca sa-ti mai ia vreo declaratie. Anonimele nu se iau in consuderare.

#5
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 Gabi73C, on Jan 26 2008, 20:53, said:

De fapt nu ar fi plangere, ar fi denunt.Dar nu asta e pointul.
Semneaza-te cu o identitate si adresa false si, daca sunt suficiente probe ca ala face ceea ce denunti tu, atunci nu o sa vrea prea tare sa dea de tine ca sa-ti mai ia vreo declaratie. Anonimele nu se iau in consuderare.
deci ,se poate trimite prin posta loco un plic timbrat in care se pune o foaie cu denuntul printat...nu ?
Se poate spune ceva de genul " utilizatorul de internet cu adresa de internet fix (IP) x.x.x.x detine peste 200 gigaocteti de informatie electronica constand in filme fara copyright pe care le pune la dispozitia publicului prin intermediul retelei de internet , el afirmand ca are drepturi asupra lor" ?
Destinatar fiind politia judeteana etc. si expeditor printat pe plic de asemenea.

Edited by KALOO, 27 January 2008 - 00:02.


#6
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 KALOO, on Jan 27 2008, 00:01, said:

deci ,se poate trimite prin posta loco un plic timbrat in care se pune o foaie cu denuntul printat...nu ?
Se poate spune ceva de genul " utilizatorul de internet cu adresa de internet fix (IP) x.x.x.x detine peste 200 gigaocteti de informatie electronica constand in filme fara copyright pe care le pune la dispozitia publicului prin intermediul retelei de internet , el afirmand ca are drepturi asupra lor" ?
Destinatar fiind politia judeteana etc. si expeditor printat pe plic de asemenea.
Da. Dar ca sa isa ceva ar trebui ca un judecator sa fie convins sa emita o autorizatie de perchezitie pe adresa aluia, desigur dupa ce in prealabil politia ii afla adresa. Si ma indoiesc ca judecatorul o va face doar pe baza unei hartii A4 care nici macar nu incepe cu "Declaratie. Subsemnatul..., va aduc la cunostinta urmatoarele". Va gandi "daca e o gluma proasta..." Cu totul altceva ar fi daca ai incheia denuntul cu "Ma puteti gasi la nr de tel X...., daca doriti sa realizati un flagrant, eu ma ofer voluntar ca <agent>" S-ar chema ca esti "sageata" :thumbup:

#7
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 Gabi73C, on Jan 27 2008, 00:16, said:

Da. Dar ca sa isa ceva ar trebui ca un judecator sa fie convins sa emita o autorizatie de perchezitie pe adresa aluia, desigur dupa ce in prealabil politia ii afla adresa. Si ma indoiesc ca judecatorul o va face doar pe baza unei hartii A4 care nici macar nu incepe cu "Declaratie. Subsemnatul..., va aduc la cunostinta urmatoarele". Va gandi "daca e o gluma proasta..." Cu totul altceva ar fi daca ai incheia denuntul cu "Ma puteti gasi la nr de tel X...., daca doriti sa realizati un flagrant, eu ma ofer voluntar ca <agent>" S-ar chema ca esti "sageata" :thumbup:
nu prea am inteles termenul de "<agent>" si "sageata "  :notangel:

#8
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 KALOO, on Jan 27 2008, 17:30, said:

nu prea am inteles termenul de "<agent>" si "sageata "  :notangel:
agent sau sageata- colaborator, bagat la inaintare, provocator...

#9
bijutierul

bijutierul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2007
Sorry my friend,  credeam ca generatiile mai tinere nu mai au in sange nevoia de a turna... Se vede ca m-am inselat. Esti atat de las incat nici nu vrei sa-ti asumi denuntul. Deplorabil!
Si cred ca toti cei prezenti pe forumul Softpedia ar trebui sa ia atitudine fata de astfel de mizerii.
Oricum, exista si ceva amuzant: il vad -cu ochii mintii- pe ofiterul de serviciu, un ghiolban de la "paza si ordine", desfacand plicul tau nesemnat si citind: "Va informez pe aceasta cale ca ip-ul xxxxxxxx  detine 200 gigaocteti de filme fara licenta pe care le distribuie fara sa aiba dreptul si fara sa plateasca taxe la stat. Va promit ca in scriisoarea viitoare o sa vi-l dau pe tava pe unul care vinde pileala fara timbru pe okazii. Al dvs, anonimul. PS: Mai am o chestie si despre administratorul blocului, dar n-as vrea sa va aglomerez."

#10
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Vad ca aspiri la statutul social de "sifon", dar te previn ca mai ai mult de munca. Un prim pas ar fi sa te duci direct la sectie si sa dai cu jetu'.  :puke:

#11
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
acum cativa timp in zona Unirii (Bucuresti) era plin de "vanzatori" de filme si nu mai zicea nimeni nimic.

acum de cand a descoperit romanu' torrentu' si dc-u' s-a terminat "afacerea".

:P

#12
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Unde ati invatat ca puteti trimite scrisori anonime la politie? Trebuie sa depui plangere, nu sa trimiti biletele. Daca ai kwae, nail the son of a bitch.
Politia te poate proteja. Eu nu stiu cum dovedesti ca are, dar politia trebuie sa obtina mandat de perchezitie pt a-i intra in casa.

#13
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 KALOO, on Jan 27 2008, 00:01, said:

...
Se poate spune ceva de genul " utilizatorul de internet cu adresa de internet fix (IP) x.x.x.x detine peste 200 gigaocteti de informatie electronica constand in filme fara copyright pe care le pune la dispozitia publicului prin intermediul retelei de internet , el afirmand ca are drepturi asupra lor" ?
Destinatar fiind politia judeteana etc. si expeditor printat pe plic de asemenea.

dupa cazul cioaca, oricine "intra" pe computerul altcuiva, poate fi arestat 29 zile...

#14
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Off with rats' heads! :death:

#15
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
sigur ca da, si spune-le te rog ca si in caminele studentesti sunt cu miile. Hai sa infundam puscariile alea. Treaba asta merita mai multe decat violurile si crimele. Fa ceva constructiv domnu meu, nu cauta nodurile din papura (mai ales daca sunt din invidie sau razbunare).
Te rog sa ma scuzi, dar imi permit sa te intreb un lucru: Daca nu exista pirateria in Romania, tu ajugeai la nivelul la care cunosti astazi IT?
Ca marea majoritate sigur erau inca pe spate, amice.

Nu protejez deloc pirateria, dar sunt impotriva ideii denuntarii ei, in ideea in care si tu ai ceva piratat :) Ai vreun mp3 curat pe calc? Nu zau...

#16
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 Vlad_Draku, on Jan 28 2008, 15:44, said:

sigur ca da, si spune-le te rog ca si in caminele studentesti sunt cu miile. Hai sa infundam puscariile alea. Treaba asta merita mai multe decat violurile si crimele. Fa ceva constructiv domnu meu, nu cauta nodurile din papura (mai ales daca sunt din invidie sau razbunare).
Te rog sa ma scuzi, dar imi permit sa te intreb un lucru: Daca nu exista pirateria in Romania, tu ajugeai la nivelul la care cunosti astazi IT?
Ca marea majoritate sigur erau inca pe spate, amice.

Nu protejez deloc pirateria, dar sunt impotriva ideii denuntarii ei, in ideea in care si tu ai ceva piratat :) Ai vreun mp3 curat pe calc? Nu zau...

Mp3 curat :lol: !! Asta fu tare.

Chiar, poae deschidem un topic in care fiecare sa-si insire originalele pe care le detine.
Eu nici nu stiu de unde sa le cumpar. Chiar, are cineva un mp3 "curat"?

Cred ca am luat-o pe offtopic.

#17
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 KALOO, on Jan 26 2008, 20:33, said:

Fara plangere nu pot sesiza politia printr-o alta modalitate indicand ip-ul celui care abuza ?

KALOO politia nu e inchizitia. Iti trebuie dovezi, martori. Crezi ca sta politia asa la comanda sa intre peste cineva in propria casa?
Eu zic ca ar trebui sa te verifice mai intai pe tine si daca iese bine sa treaca la respectivul.

#18
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006
KALOO tu traiesti in Romania ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate