Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Grupa sanguina schimbata dupa un transplant!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
stefan1977

stefan1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.01.2008
Asta chiar e o treaba ciudata: o fata din Australia a fost operata pentru un transplant de ficat cand avea 9 ani.  La 9 luni dupa, medicii au constatat ca grupa ei sanguina si sistemul imunitar fusesera inlocuite cu cele ale donatorului!


Asa ceva frizeaza imposibilul; de obicei in cazuri de transplant e o problema cu rejectia lor cauzata de sistemul imunitar al gazdei. Medicii banuiesc ca acest caz exceptional s-ar datora unei infectii postoperatorii. (detalli la http://news.softpedi...nt-77172.shtml).

Va putea acelasi lucru sa fie facut oare si in alte cazuri?

Edited by Bean, 31 January 2008 - 14:05.
modificare link


#2
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Pai, chestia asta ar putea avea si avantaje. Acum, nu stiu daca ar avea efect si in cazul bolilor imunodeficitare, dar teoretic un transplant de la un om cu sistem imunitar sanatos la unul cu sistem corupt, ar fi o treaba buna. Dar inca nu se stie cum sa se determine corpul sa accepte si sa-si asume acel sistem imunitar.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Nu cred ca merge, altfel toti bolnavii de SIDA s-ar inghesui pe lista de transplant, unde si asa e bataie...Oricum la cate transplanturi s-au facut pana acum in toata lumea ar fi trebuit sa se intample si la alti pacienti.

#4
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
Credeam ca numai in Romania se intampla lucruri d-astea  :P

#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postm3th0dman, on Jan 24 2008, 23:11, said:

În link îmi arată celebrul 404 ...


Din câte știu eu sângele este produs de măduva osoasă. Nu înțeleg cum de transplantul de ficat a putut determina schimbarea.
Am mai auzit ceva de genu: un om și-a făcut tranplant de inimă, și brusc după aceea a început să îi placă mai multe feluri de mâncare ale primului posesor al inimii, și să facă mai multe din obișnuințele sale.

Edited by m3th0dman, 27 January 2008 - 22:22.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
stirea pe care-am auzit-o eu suna cam asa: inaintea operatiei a avut grupa 0, rh negativ, iar dupa, grupa 0, rh pozitiv.

deci pana una-alta, grupa sanguina NU s-a schimbat, fir-ar ea sa fie, a ramas tot 0. are acum factorul rh, care de obicei e distrus prin formarea de anticorpi. nu stiu daca se poate intampla sa nu se produca acesti anticorpi, in cazul unui organism imunodeprimat rau, dar pare o varianta mai reala decat "stirea de senzatie".

#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai in primul rand nu se poate transplanta un organ cu alta grupa sanguina decat cea a receptorului. Sau cel putin asa zic limitatele mele cunostinte despre medicina.

#8
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008

View PostDragon Warrior, on Jan 28 2008, 03:28, said:

Pai in primul rand nu se poate transplanta un organ cu alta grupa sanguina decat cea a receptorului. Sau cel putin asa zic limitatele mele cunostinte despre medicina.

Nu v-ati gandit la asta, nu ? :))))))))

View Postpufonel, on Jan 26 2008, 13:53, said:

Nu cred ca merge, altfel toti bolnavii de SIDA s-ar inghesui pe lista de transplant, unde si asa e bataie...Oricum la cate transplanturi s-au facut pana acum in toata lumea ar fi trebuit sa se intample si la alti pacienti.

Si care ar fi transplantul in acest caz ? de ficat ?  -_-

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate