Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

polish?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
31raul

31raul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.01.2008
am cateva zgarieturi mici pe tabla  de la gura de alimentare , stie careva cum se scapa de ele, eu m-am gandit la un polis ,dar sincer , nu am habar cum se face . ceva help , eventual un link care mi-ar putea explica .THANX

#2
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
nu e mare lucru de explicat. pe scurt, polishurile sunt de doua feluri: cele lichide care se folosesc atunci cand vopseaua e matuita (pot fi si colorate in nuanta masinii, pot avea in componenta si ceara). astea sunt mai putin agresive si nu rezolva problema zgarieturilor. unele dintre ele se livreaza cu un creion corector... un fel de ruj cu care dai pe zgarieturi adanci cand vopseaua e afectata, frectie la piciorul de lemn (sa nu iei asa ceva).
polishurile facute special pentru zgarieturi sunt in general sub forma de pasta, se vand in tuburi asemanatoare celor de pasta de dinti si sunt suficient de agresive cat sa rascheteze suprafata lacului astfel incat sa nu se mai vada zgarieturile (asta iti trebuie tie).
eu am folosit prevent (pasta), arexons (pasta si lichid) si turtle wax (pasta si lichid). am fost multumit de toate, cu un plus pentru turtle wax "safe cut" pasta.
se aplica un strat subtire pe suprafata de reparat, se asteapta putin ca sa se evapore o parte din substantele volatile care intra in componenta polishului si pe urma se freaca cu o carpa moale din bumbac facand miscari circulare. daca nu iese bine de prima data se repeta operatiunea. polisharea se face pe bucati, marimea suprafetei pe care se aplica polishul si timpul de asteptare inainte de a da cu carpa le gasesti in instructiunile de folosire de pe ambalaj. nu lasa pasta sa se usuce pe masina ca pe urma freci de-ti sar capacele.

repet, pastele care inlatura zgarieturile de fapt rascheteaza din stratul de lac. nu trebuie sa le folosesti excesiv chiar daca ti se pare ca suprafata arata din ce in ce mai bine. cand vezi ca zgarietura a disparut nu mai insista.

#3
beautycar

beautycar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.10.2007
eric are dreptate, polishul nu e o solutie

#4
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Întrebare în 2022:

Mașinile cu vopsea mată se polishează?

Dacă DA, cum apar? E OK?
Dacă NU, de ce nu se face polish? Cum apare după o astfel de operațiune?

P.S. Aveți poze cu polish la mașini ce au culoarea mată?

Edited by musicallro, 18 January 2022 - 18:56.


#5
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
31raoul, mai simplu este asa, daca ai lacul zgariat iese la polish, daca e luat din vopsea atunci nu mai iese nimic, trebuie returs, uneori ajuta (daca este alb, rugina) alteori nu.
Cel mai simplu este sa te uiti la zgarietura si dai cu niste apa pe ea, daca nu se mai vede inseamna ca este lacul si si se atenueaza.
Ca idee de regula poti lua ceva generic scratch x de la meguiars si poti freca cu un burete curat sau o carpa dupa ce ai curatat suprafata. Ce se ia din lac este foarte putin, de regula se atenueaza suprafata zgarierturii si mai sunt uleiuri/ceara care intra si netezeste. Ceara o sa se duca dupa un timp inevitabil.

@musicalro, poti polisa vopseaua mata daca este vopsea cu lac peste ca de fapt vei polisa lacul nu vopseaua.

#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

View Postmusicallro, on 18 ianuarie 2022 - 18:46, said:

Întrebare în 2022:

Mașinile cu vopsea mată se polishează?

Dacă DA, cum apar? E OK?
Dacă NU, de ce nu se face polish? Cum apare după o astfel de operațiune?

P.S. Aveți poze cu polish la mașini ce au culoarea mată?
Polish pe o suprafata mata face suprafata lucioasa.
Pana si cuvantul in sine inseamna a lustrui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate