Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Casa de 72 m patrati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007
Pana la urma acest subiect a luat-o razna ; nu trebuie sa ne certam intre noi referitor pe aceasta tema . Fiecare are opinia lui insa unii mai depasesc limitele . @Sith sa fiu sincer tu cred ca ai inceput primu cu remarci mai "taioase" iar @LED doar ti-a atras atentia in nici un caz nu cauta cred sa se certe cu tine . Oricum nu vad de ce ne-am certa de la un asemenea subiect  B)

#38
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 swimmerz, on Jan 31 2008, 17:11, said:

Oricum la o casa cat de mica ar fi, eu as avea nevoie de inca pe atata teren pt alte constructii: garaj, o magazie pt depozitat diverse, o camaruta cu scule de la A la Z, de la surubelnita la mic grup electrogen.  N-as concepe sa stau la casa ca si cum ar fi un apartament plantat pe pamant fie el oricat de mare. Un put de apa, un stoc "strategic" de combustibil solid etc.
Da, bineintels ca sunt de preferat si aceste spatii desi in caz de nevoie probabil ca mai renunti la unele (daca e posibil iti poti lasa masina si in fata curtii de ex, pe strada.)

#39
zdrmarian

zdrmarian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.09.2007

 Myryam, on Jan 31 2008, 09:22, said:

75 mp pentru o casa nu e mult, dar nici putin, sunt exact dimensiunile unui apartament. Apartamentul nostru are suprafata asta, si avem 2 dormitoare, 2 bai, 3 camari, un hol mai mare si unul mai mic, sufragerie si balcon. Mi se pare suficient pentru o familie ( avem doi copii).
Si noi intentionam sa ne construim casa si n-as vrea sa despaseasca 150 mp locuibili- chiar si asa mi se pare suprafata cam mare. Desigur, fiecare se calculeaza in functie de nevoi, buget, etc.

Nagra, eu ti-as sugera sa construiesti parter de 75 mp, cu mansarda. Iti amenajezi parterul, si daca o sa mai ai nevoie de spatiu te poti extinde la mansarda in timp.

Salutare. Am citit si eu topicul asta si alte cateva cu privire la case tot de pe softpedia. Poate ma puteti lamuri si pe mine cum se calculeaza pretul la o casa, la rosu. De ex sa zicem ca am un proiect pentru o casa de 150m2 construiti (75 parter + 75 podul mansardabil). Din ce am vazut eu pe aici constructorul socoteste la treaba asta 150m2 construiti si nu pare prea ok. Care este pana la urma diferenta intre pretul la o casa doar cu parter si o casa cu parter + mansarda (diferenta la rosu). In conditiile in care la mansarda compartimentarile le fac eu ulterior din rigips. Nu ar trebui sa fie la acelasi pret? Practic in ambele situatii am 75m2 construiti dupa parerea mea. Mersi!

#40
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
pretul se ia la suprafata desfasurata. daca faci casa cu mansarda si declari proiect cu mansarda, se aduna suprafetele pentru ca la mansarda de regula se mai inalta peretii si se considera un fel de eatj, doar ca ai tavanul inclinat.

daca faci casa doar parter si pod, se calculeaza doar suprafata de la parter, pentru ca podul rezulta automat la constructia casei, nu o poti ridica daca nu are si pod. La pod, sarpanta pleaca direct, nu mai ai zidurile exterioare inaltate, iar daca amprenta la sol estemai mica de un optim, n prea ai ce face in pod, adica nu se poate locui, eventual doar depozita, si atunci nu este corect sa platesti bani in plus.

In cazul meu, avand o amprenta la sol mare 211mp construiti, a rezultat un pod mare care in zona lui centrala poate fi mansardat si astfel am castigat sprafata utla penru care nu mi s-au cerut bani suplimenari. pe de alta parte varianta mea ese ma costisitoare din punct de vedere al materialelor care intra la acoperis si in fundatie.

#41
zdrmarian

zdrmarian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.09.2007
Mersi de raspuns, asa ma gandeam si eu. Dar nu mi se pare corect pentru o mansarda sa platesti cat pentru un etaj. Daca as face casa parter + etaj + pod ar insemna ca ies tot la aceeasi suprafata construita ca si in cazul de casa parter + mansarda si la acelasi pret la manopera. Unde gresesc? Sau cine pe cine vrea sa prosteasca. Eu cred ca constructorul, care munceste mai putin pentru o casa doar cu mansarda si ia aceiasi bani!
Asta ca mergeti cu meseriasi de la bodega din colt care au tarife/mp.

Edited by Astra_rullz, 05 February 2008 - 14:09.


#42
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 zdrmarian, on Feb 5 2008, 12:29, said:

Mersi de raspuns, asa ma gandeam si eu. Dar nu mi se pare corect pentru o mansarda sa platesti cat pentru un etaj. Daca as face casa parter + etaj + pod ar insemna ca ies tot la aceeasi suprafata construita ca si in cazul de casa parter + mansarda si la acelasi pret la manopera. Unde gresesc? Sau cine pe cine vrea sa prosteasca. Eu cred ca constructorul, care munceste mai putin pentru o casa doar cu mansarda si ia aceiasi bani!


legat de manopera constructorilor, pretul pe mp desfasurat este fie o justificare a pretului tottal cerut, fie un calcul de baza in eventualele negocieri ulterioare. Ce te retine sa spui ca argument unui constructor ca nu poti sa ii dai aceeasi bani pentru p+E+ pod  si pentru P+mansarda. Si ite asa mai negociezi si ajungi undeva unde va convine amandorura.

Insa, cand platesti proiectul nu prea ai ce comenta. Acolo iti ia clar aceiasi bani in ambele cazuri.
E mai greu un proiect cu mansarda decat unul cu etaj. Grinzi si centuri inclinate, lucarne, alte smecherii. ;)

Edited by Astra_rullz, 05 February 2008 - 14:11.


#43
zdrmarian

zdrmarian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.09.2007
Da, in privinta proiectului sunt de acord. Cu manopera la rosu nu eram lamurit, si acum m-am lamurit ca pretul pe mp este un punct de plecare (apropo meseriasii de la bodega dau preturi pe toata lucrarea, si tocmai firmele vin cu pretul pe mp) si se negociaza in functie de complexitatea lucrarii si probabil de cata zidarie trebuie realizata efectiv. Multumesc!

#44
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007
Mai este varianta sa construiesti casa la rosu cu muncitori necalificati in regie proprie  de cele mai multe ori pretul final de constructie ajunge cu pana la 30-40 % mai ieftin .

#45
zdrmarian

zdrmarian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.09.2007
Am primit o varianta de pret in genul: se face pretul la toate materialele din devizul proiectului, si se mai adauga inca 30% din aceasta valoare sub forma de manopera si asta este
pretul. Ce parere aveti? Este ok asa?

#46
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 zdrmarian, on Feb 12 2008, 21:19, said:

Am primit o varianta de pret in genul: se face pretul la toate materialele din devizul proiectului, si se mai adauga inca 30% din aceasta valoare sub forma de manopera si asta este
pretul. Ce parere aveti? Este ok asa?


pretul manoperei este in general cam 30% din valoarea casei la rosu ceea ce inseamna ca ar trebui sa reprezinte cam maxim 50% din valoarea materialelor. 30% este OK. Acum depinde cine cmpara materialele si la ce preturi sunt puse in deviz. S-ar putea pentru a creste manopera, materialele sa fie usor supraevaluate.

dar t la 150 mp construiti nu ar trebui sa sari de 10.000 euro manopera.

#47
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Ia sa vedem daca iese acelasi lucru:
Daca materialele costa sa zicem 100.000 ron, inseamna ca manopera este 30.000 ron, cum spune zdrmarian, adica 130.000 ron, adica 1,3 mld.
De fapt manopera costa 23 % din valoarea investitiei ceea ce este super OK.
Daca ar fi manopera 30% din valoarea investitiei cum zice Mirela, inseamna ca manopera ar ajunge la 39.000 ron, adica o valoare totala de 1,4 mld.
In mod normal la rosu valoarea manoperei este cam 25% din valoarea totala a lucrarii.
La finisaje in schimb ajunge la un 40-45%, deoarece volumul de munca este relativ acelasi, insa materialele sunt ceva mai ieftine.

#48
zdrmarian

zdrmarian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.09.2007
Scuze, nu am precizat ca este vorba doar de faza la rosu. Nu stiu mai departe cum este cu manopera. Deci, 30% din valoarea materialelor pentru ridicarea la rosu (beton, fier, caramida, lemn) este manopera  pentru ridicarea doar la rosu.

#49
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Astra_rullz, on Feb 13 2008, 23:48, said:

Ia sa vedem daca iese acelasi lucru:
Daca materialele costa sa zicem 100.000 ron, inseamna ca manopera este 30.000 ron, cum spune zdrmarian, adica 130.000 ron, adica 1,3 mld.
De fapt manopera costa 23 % din valoarea investitiei ceea ce este super OK.
Daca ar fi manopera 30% din valoarea investitiei cum zice Mirela, inseamna ca manopera ar ajunge la 39.000 ron, adica o valoare totala de 1,4 mld.
In mod normal la rosu valoarea manoperei este cam 25% din valoarea totala a lucrarii.
La finisaje in schimb ajunge la un 40-45%, deoarece volumul de munca este relativ acelasi, insa materialele sunt ceva mai ieftine.


ca de obicei, ai dreptate. dar e bine sa lasi omul sa-si bugeteze mai mult, sa nu-l ia ameteala pe masura derularii lucrarilor. Apoi nu stii niciodata cum cres iarasi preturile, nu te anunta nimeni din timp ci te ia ca din oala.

#50
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
nagrastar, nu te lasa zapacit de altii, daca vrei casa mica fa-ti casa mica.  Un dormitor mic poti sa-l strecori si la mansarda.

Iata un exemplu de casa realizata cu resurse modeste (structura de lemn umpluta cu baloti de paie si tencuita cu lut) care mie mi se pare ca are o caldura si confort excelente.  E drept ca nu are decat un dormitor, se preteaza pentru pensionari sau familie fara copii. Dar nu vreau sa arat decat ca o locuinta mica nu este obligatoriu meschina - poate fi foarte placuta cu solutii de finisare simple si ieftine de ex. parte din living e pardosit cu ciment patinat cu acid, restu cu scandura slefuita.

Faze constructive: http://www.buildingw...com/house1.html
Cateva imagini: http://www.buildingw...cturetour1.html

Un sopron cu rol de atelier/magazie este construit separat in curte.  Acesta a folosit ca depozit/adapost pe perioada constructiei

Eu inca mai sper sa gasesc constructori care ar fi interesati sa ridice asa ceva

#51
andcor

andcor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.07.2010

 nagrastar, on 28th January 2008, 14:17, said:

Proiectul este acesta acuma nu stiu ce sa fac cum ar fii mai ieftin : BCA sau de lemn tip sandwitch . Nu ma pricep la construirea unei case insa mi se pare ciudat faptul ca toti spun ca o casa de lemn este mai ieftina decat una de Bca/caramida ; insa la calculul meu de exemplu pt o casa de 138 mp construiti ( suprafata peretilor ) am nevoie de 966 buc Bca ( la un pret de 300 ron / mp undeva in jur de 10000 ron doar BCA  ) pe cand la o casa de lemn cu aceiasi suprafata ajunge lejer peste 25.000 EUR . Poate am gresit eu undeva calculele  B)  poate ma corecteaza cineva
eu cred ca daca ai micsora putin livingul si ai mari macar un dormitor iar celalalt e suficienrt pt un copil cat despre cele doua variante lemn sau bca eu unul te sfatuiesc sa o faci din bca ai mai multe avantaje

 zdrmarian, on 5th February 2008, 16:17, said:

Da, in privinta proiectului sunt de acord. Cu manopera la rosu nu eram lamurit, si acum m-am lamurit ca pretul pe mp este un punct de plecare (apropo meseriasii de la bodega dau preturi pe toata lucrarea, si tocmai firmele vin cu pretul pe mp) si se negociaza in functie de complexitatea lucrarii si probabil de cata zidarie trebuie realizata efectiv. Multumesc!
despre manopera poti negocia sunt o sumedenie de firme care fac reduceri asta in cazul in care vrei sa construiesti casa cu o firma.eu as opta pt a o construi cu echipe de constructori particulari e mult mai convenabil si ai o calitate mai buna

#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
17th February 2008, 13:49

Asta a fost data ultimei postari, adica acu vre-o 2 ani si ceva. Cred ca pana acum a luat o decizie omul si are casa lui bine-mersi.

#53
acdmarian

acdmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010

 tehnics, on 21st July 2010, 20:54, said:

17th February 2008, 13:49

ce vremuri frate, mai sa fie linsat bietul om ca vrea casa de 72mp. pai cum naiba sa faci "cotete" din astea cand in 2007, chiar si 2008 , cand decat sunai la banca si le ziceai sa-ti pregateasca pt a doua zi un trei- cinci sute de mii de euro ca vrei un credit cu bulentinu pt o casuta acolo de 3-400 de mp, ca deh, casele ie pt bogati, cotetele ie pt saraci.

#54
fekete1974

fekete1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.09.2006

 acdmarian, on 22nd July 2010, 18:38, said:

ce vremuri frate, mai sa fie linsat bietul om ca vrea casa de 72mp. pai cum naiba sa faci "cotete" din astea cand in 2007, chiar si 2008 , cand decat sunai la banca si le ziceai sa-ti pregateasca pt a doua zi un trei- cinci sute de mii de euro ca vrei un credit cu bulentinu pt o casuta acolo de 3-400 de mp, ca deh, casele ie pt bogati, cotetele ie pt saraci.


Sunt si acum o gramada de "baiatul lui tata" aia care se plimba cu masini de 200-500.000 de euro pe care nu i-a prins criza si isi construiesc si acum case de 300-400 mp. Eu zic ca o casa de 150mp cocheta construita in regie proprie este mult mai ok decat una mare cu bani "fara numar" unde constructorul te fura ca la drumul mare.

Sunt curios daca dnul nagrastar a mai construit ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate