Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa de 72 m patrati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 nagrastar, on Jan 29 2008, 13:51, said:

Acuma am vazut greseala daca pot zice asa  ;)  nu stiam de ce toti zic ca e prea mica ca nu se poate ... poza cu proiectul e pusa de pe site insa eu am comandat un proiect la ei cu urmatoarele specificatii 2 x dormitoare cu 4mX5m , BAIE 3mX3m si living 4mX6m cand primesc proiectul final o sa-l postez aici
ma bucur ca ai vazut eroare -_- si paradoxu' implicit. Ar trebui sa faci o deosebire intre suprafata utila si suprafata construita.Casa oricum ramine un "cotet".
Apropo, cu riscu' de a fi rautacios, casele nu sunt pt. cei saraci, cel putin NU la oras. Cei saraci stau cu chirie. Asa e la noi asa e in toata lumea.

#20
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007
crede-ma ca eu unul nu ma supar ca o sa stau intr-un "cotet" de 140 mp  :lol:  insa cred ca cei care sar simti totusi jigniti sunt acei care stau la apartamente si unde suprafata e intre 40-60 mp in medie ( nu vb de garsoniere sau ap cu o camera cu sup de 18 mp ) iar daca casa aia e cotet ma intreb ap alea cum se cheama  :D

#21
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 nagrastar, on Jan 29 2008, 14:24, said:

crede-ma ca eu unul nu ma supar ca o sa stau intr-un "cotet" de 140 mp  :lol:  insa cred ca cei care sar simti totusi jigniti sunt acei care stau la apartamente si unde suprafata e intre 40-60 mp in medie ( nu vb de garsoniere sau ap cu o camera cu sup de 18 mp ) iar daca casa aia e cotet ma intreb ap alea cum se cheama  :D
este absurd sa compari un apartament cu o casa. In primul rind un apartament este mult mai scump.

#22
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007

 punkt, on Jan 29 2008, 14:27, said:

este absurd sa compari un apartament cu o casa. In primul rind un apartament este mult mai scump.

pai asta era si ideea nu vezi ? de ce sa dau banii pe un apartament ? cand pot face ceva mai mare un pic asta la un pret relativ apropiat si cu avantajele care le ofera casa ? asta vreau de fapt

#23
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

 nagrastar, on Jan 29 2008, 14:37, said:

pai asta era si ideea nu vezi ? de ce sa dau banii pe un apartament ? cand pot face ceva mai mare un pic asta la un pret relativ apropiat si cu avantajele care le ofera casa ? asta vreau de fapt
Ca sa te bucuri de avantajele unei case, fa-ti camere de dimensiuni decente(macar 3x4), spatii de depozitare multe si diverse, zone de tampon intre interior si exterior.

Iar de fundatii vorbim dupa ce faci studiu geo si proiect. Se pot face si cu 150 de milioane (fundatii continui sub pereti de rezistenta), se pot baga miliarde (piloti forati, perne de balast, radier general)

#24
swimmerz

swimmerz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.12.2007
Cei saraci stau cu chirie. Asa e la noi asa e in toata lumea.
[/quote]
Fals! In Romania cei saraci sunt proprietari in procent de aproape 100% pe locuinte si nu s-ar indatora la banci sau sa plateasca proiectanti, diriginti, etc pt. nimic in lume. Deocamdata se imprumuta pt masini de spalat, televizoare si termopane asta e crudul adevar. Cu chirie stau de obicei tineri dupa ce si-au terminat studiile si au ramas prin marile orase si au venituri ridicate dar nu suficient de mari cat sa nu apeleze la banci.

Edited by swimmerz, 29 January 2008 - 15:59.


#25
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007

 swimmerz, on Jan 29 2008, 15:57, said:

Cei saraci stau cu chirie. Asa e la noi asa e in toata lumea.

Fals! In Romania cei saraci sunt proprietari in procent de aproape 100% pe locuinte si nu s-ar indatora la banci sau sa plateasca proiectanti, diriginti, etc pt. nimic in lume. Deocamdata se imprumuta pt masini de spalat, televizoare si termopane asta e crudul adevar. Cu chirie stau de obicei tineri dupa ce si-au terminat studiile si au ramas prin marile orase si au venituri ridicate dar nu suficient de mari cat sa nu apeleze la banci.

cam asa cred si eu  B)

#26
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 punkt, on Jan 29 2008, 14:05, said:

Apropo, cu riscu' de a fi rautacios, casele nu sunt pt. cei saraci, cel putin NU la oras. Cei saraci stau cu chirie. Asa e la noi asa e in toata lumea.
Mentalitate necastigatoare.
Nici macar nu ai dreptate, ca tocmai sarac nu se poate numi unul care poate plati o chirie de 500-600 euro/luna (ca pentru un apartament de doua camere).

#27
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Continuati sa visati, :peacefingers: in acest topic a mai crescut un pic casa acum e de 75 m2,bineinteles ca parerea mea am mai spus-o pe acest forum cu privire la casele sub 150m2 :puke: eu zic sa nu o mai faci daca e asa de mica  :nonobad: stai la bloc cheltuie banii pe excursii vezi lumea macar asa ramai cu ceva frumos :thumbup:

#28
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007

 sith, on Jan 30 2008, 21:59, said:

Continuati sa visati, :peacefingers: in acest topic a mai crescut un pic casa acum e de 75 m2,bineinteles ca parerea mea am mai spus-o pe acest forum cu privire la casele sub 150m2 :puke: eu zic sa nu o mai faci daca e asa de mica  :nonobad: stai la bloc cheltuie banii pe excursii vezi lumea macar asa ramai cu ceva frumos :thumbup:

Nus de unde ai tu asemenea pareri insa intradevar e bine sa visezi si la case pana la 150m cand is banii tai si stii ca ai realizat ceva . AAA era sa uit da frate case peste 150mp cu banii lu TATA ? aia e altceva  B) , si totusi nu inteleg mentalitatea asta : decat sa faci casa de 150mp mai bine stai la bloc !? pai totusi ap are 60-80 mp ( cum ziceam nu vb de garsoniere etc ap cu 1 camera in care cei mai multi tineri care stau in chirie ) si sa stai acolo e ok insa intr-o casa de 150 mp ( suprafata dubla ) e NASOL  :lol:

#29
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 nagrastar, on Jan 30 2008, 22:42, said:

Nu stiu de unde ai tu asemenea pareri, insa intra-devar e bine sa visezi si la case pana la 150mp cand sunt banii tai si sti ca ai realizat ceva . AAA era sa uit, dar frate case peste 150mp cu banii lui TATA ? aia e altceva  B) , si totusi nu inteleg mentalitatea asta : decat sa faci casa de 150mp mai bine stai la bloc !? pai totusi apartamentul are 60-80 mp ( cum ziceam nu vorbesc de garsoniere etc apartamente cu o camera in care cei mai multi tineri stau in chirie ) si sa stai acolo e ok insa intr-o casa de 150 mp ( suprafata dubla ) e NASOL  :lol:
Tu nu intelegi un lucru ca traiesti intr-o societate,toate actiunile pe care le intreprinzi tu se rasfrang mai devreme s-au mai tarziu si asupra celorlalti,nuantez,daca a-ti vei construi un COTET de 75m2 in cazul tau nu numai ca va iesi un COTET dar ne vei traumatiza si vizual cat despre confortul pentru care se costruieste o casa la tine  este 0,in eventualitatea in care ai si o familie deja se numeste lagar in miniatura.
Este foarte frumos ca ai putut realiza acesti bani  prin munca si sudoarea fruntii tale de la o varsta asa frageda, dar asta nu ati da dreptul sa arati cu degetul, daca esti frustrat, te rog sa muncesti mai mult, fa mai multi bani, lasa-i pe cei care au avut o soarta mai usoara, nu te compara cu ei, compara-te cu cei ca tine ce  muncesc si pe urma spune-ne in ce casa te vezi peste 10 ani de munca in care ai castigat indeajuns, in care ai capatat o experienta, ai vazut o mica parte din lume, e cumva gunoiul asta de acum de tispe m2 ?!parerea mea :OK:  join to the dark side ...and get a cooki

Gata cu messu? Mi-a luat 5 minute sa citesc 2 fraze inteligibile.

Edited by Astra_rullz, 30 January 2008 - 23:32.


#30
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007

 sith, on Jan 30 2008, 23:20, said:

Tu nu intelegi un lucru ca traiesti intr-o societate,toate actiunile pe care le intreprinzi tu se rasfrang mai devreme s-au mai tarziu si asupra celorlalti,nuantez,daca a-ti vei construi un COTET de 75m2 in cazul tau nu numai ca va iesi un COTET dar ne vei traumatiza si vizual cat despre confortul pentru care se costruieste o casa la tine  este 0,in eventualitatea in care ai si o familie deja se numeste lagar in miniatura.
Este foarte frumos ca ai putut realiza acesti bani  prin munca si sudoarea fruntii tale de la o varsta asa frageda, dar asta nu ati da dreptul sa arati cu degetul, daca esti frustrat, te rog sa muncesti mai mult, fa mai multi bani, lasa-i pe cei care au avut o soarta mai usoara, nu te compara cu ei, compara-te cu cei ca tine ce  muncesc si pe urma spune-ne in ce casa te vezi peste 10 ani de munca in care ai castigat indeajuns, in care ai capatat o experienta, ai vazut o mica parte din lume, e cumva gunoiul asta de acum de tispe m2 ?!parerea mea :OK:  join to the dark side ...and get a cooki

Gata cu messu? Mi-a luat 5 minute sa citesc 2 fraze inteligibile.


:thumbup:  oricum frustrati sunt aia care dupa cum zici tu muncesc o viata pentru o casa ( PALAT ) si uita ca in viata de fapt altele sunt mai importante ; in viziunea ta  :peacefingers:  ai dreptate ramai with "dark Force"  :naughty:

Edited by nagrastar, 31 January 2008 - 00:10.


#31
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 sith, on Jan 30 2008, 21:59, said:

Continuati sa visati, :peacefingers: in acest topic a mai crescut un pic casa acum e de 75 m2,bineinteles ca parerea mea am mai spus-o pe acest forum cu privire la casele sub 150m2 :puke: eu zic sa nu o mai faci daca e asa de mica  :nonobad: stai la bloc cheltuie banii pe excursii vezi lumea macar asa ramai cu ceva frumos :thumbup:
Spatiul se dimensioneaza in functie de nevoi, nu trebuie sa fie un mastodont.

Exemplul cu excursiile e patetic. Ai macar 16-17 ani? Ai nevoie de un dus rece ca prea te trezesti vorbind.

#32
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
75 mp pentru o casa nu e mult, dar nici putin, sunt exact dimensiunile unui apartament. Apartamentul nostru are suprafata asta, si avem 2 dormitoare, 2 bai, 3 camari, un hol mai mare si unul mai mic, sufragerie si balcon. Mi se pare suficient pentru o familie ( avem doi copii).
Si noi intentionam sa ne construim casa si n-as vrea sa despaseasca 150 mp locuibili- chiar si asa mi se pare suprafata cam mare. Desigur, fiecare se calculeaza in functie de nevoi, buget, etc.

Nagra, eu ti-as sugera sa construiesti parter de 75 mp, cu mansarda. Iti amenajezi parterul, si daca o sa mai ai nevoie de spatiu te poti extinde la mansarda in timp.

#33
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007

 Myryam, on Jan 31 2008, 09:22, said:

75 mp pentru o casa nu e mult, dar nici putin, sunt exact dimensiunile unui apartament. Apartamentul nostru are suprafata asta, si avem 2 dormitoare, 2 bai, 3 camari, un hol mai mare si unul mai mic, sufragerie si balcon. Mi se pare suficient pentru o familie ( avem doi copii).
Si noi intentionam sa ne construim casa si n-as vrea sa despaseasca 150 mp locuibili- chiar si asa mi se pare suprafata cam mare. Desigur, fiecare se calculeaza in functie de nevoi, buget, etc.

Nagra, eu ti-as sugera sa construiesti parter de 75 mp, cu mansarda. Iti amenajezi parterul, si daca o sa mai ai nevoie de spatiu te poti extinde la mansarda in timp.

Pana la urma asa o sa fac . La inceput asa am gandit aceasta casa ( sa aiba suprafata locuibila cat un apartament asta pentru a reduce costurile cat mai mult ) si de aceea cum ziceai mai sus fiecare isi construieste casa in functie de nevoi si de posibilitatile financiare . Si eu as vrea o casa de 400 mp insa daca momentan posibilitatile financiare nu-mi permit asta nu inseamna ca idealul meu este casa de 72mp . Totusi la cei 72 mp daca o sa mai adaug o mansarda ajungand undeva in jur de 130 mp nu va mai arata a "cotet" ( chiar daca pentru asta va mai trebuii sa astept ).

#34
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Eu zic sa il ignorati pe sith cu privire la aceasta problema, el locuieste la Snagov in Palat, nu il putem face sa se coboare la mintea noastra, a muritorilor :) . Oricum, dupa ce imi voi construi casa de 90mp utili, il voi lua pe Sith, il voi lega si il voi tine cateva zile in fata casei pentru a vedea efectul traumatizant asupra lui, sunt curios ce o sa pateasca  :ninja:
Eu propun sa incetati

Edited by Astra_rullz, 31 January 2008 - 20:53.


#35
swimmerz

swimmerz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.12.2007
Oricum la o casa cat de mica ar fi, eu as avea nevoie de inca pe atata teren pt alte constructii: garaj, o magazie pt depozitat diverse, o camaruta cu scule de la A la Z, de la surubelnita la mic grup electrogen.  N-as concepe sa stau la casa ca si cum ar fi un apartament plantat pe pamant fie el oricat de mare. Un put de apa, un stoc "strategic" de combustibil solid etc.

#36
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 LED, on Jan 31 2008, 08:06, said:

Spatiul se dimensioneaza in functie de nevoi, nu trebuie sa fie un mastodont.

Exemplul cu excursiile e patetic. Ai macar 16-17 ani? Ai nevoie de un dus rece ca prea te trezesti vorbind.
In ce vrei sa ne duelam  :angry: ca tocmai am facut dusul zii din prima ca am treaba dar sa fii coerent TINERE scoate tot ce poti chiama-ti si prietenii :thumbup: nimic din ce ai scris tu nu a fost la subiectul topicului deschis inseamna ca vrei sa ai ceva cu mine asa sa te vad :photo:  get a cooki ...and come to the dark side  :naughty:
Offtopic..la a doua abatere te paste o pauza.

Edited by Astra_rullz, 31 January 2008 - 21:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate