Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casa de 72 m patrati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007
Am gasit un proiect pentru o casa cu dimensiuni reduse ( 2 dormitoare 3X6 m , baie 3X3 m , bucatarie 3X3 m si living 3X6 m , Total 72 m patrati construiti ) . Ma intereseaza acuma cam cat mar ajunge construirea la rosu a respectivei case sau mai exact ce tine de zidarie ( cati m cubi de BCA as avea nevoie sa construiesc cei 72 m patrati ? ) eventual cat mar ajunge materialele de constructie BCA , ciment , etc ce tine de ziduri si acoperis totul la rosu nefinisat .

Astept pareri :rolleyes:

#2
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005
poti sa ajungi de la 400 pana la 700 E/mp contruit si finisat, depinde de finisaje.

mc de bca? lungime (m) X latime (m) x inaltime (m)=volum(mc) - matematica clasa a 5-a. masori metri liniari de bca x latimea peretelui x inaltimea lui si iti da .... ai ghicit : metri cubi.

bafta la calcule si tine minte : adaugi min. 10% in plus la calcule ca pierderi si marja de siguranta.

#3
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007
Nu era vorba de matematica aia ( clasa a 5-a )  :lol:  ci ma interesa din experienta celor care au mai facut case de aceaisi suprafata aproximativ pentru ca automat se mai scade spatiul usilor si al geamurilor . Referitor la Bca ma intereseaza ( ma-m exprimat gresit prima oara ) cate bucati sunt intrun palet de 1.8 mc ?


Aici de exemplu toti paletii au 1.8 mc insa difera dimensiunile http://www.materiale...com.ro/bca.html

BCA 10x25x60
BCA 15x25x60
BCA 20x25x60
BCA 30x25x60
BCA 35x25x60
BCA 340x25x60

#4
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
poate pui si tu o poza cu planul casei sa vedem mai bine despre ce e vorba !

#5
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007
Proiectul este acesta acuma nu stiu ce sa fac cum ar fii mai ieftin : BCA sau de lemn tip sandwitch . Nu ma pricep la construirea unei case insa mi se pare ciudat faptul ca toti spun ca o casa de lemn este mai ieftina decat una de Bca/caramida ; insa la calculul meu de exemplu pt o casa de 138 mp construiti ( suprafata peretilor ) am nevoie de 966 buc Bca ( la un pret de 300 ron / mp undeva in jur de 10000 ron doar BCA  ) pe cand la o casa de lemn cu aceiasi suprafata ajunge lejer peste 25.000 EUR . Poate am gresit eu undeva calculele  B)  poate ma corecteaza cineva

Attached Files



#6
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Ieftin: boltari. ;)

#7
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007
Stie cineva la aceasta suprafata construita (138mp BCA) cam cat ar consta manopera ? ( zidaria ) cu firma specializata si in regie proprie cu echipa locala ? B)  sa-mi fac o idee

#8
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
Care e realitatea pana la urma , din ce stpui in titlu e "casa de 72mp" in timp ce din planuri rezulta ca ar fi in jur de 50mp.
Daca imi permiti niste sfaturi  ( acum eu nu stiu ca nu ai specificat daca e casa de locuit permanent sau de vacanta) dormitoarele sunt cam "pricajite" la nici 7mp fiecare + iti trebuie niste spatii cu utilitate practica (gen camara,debara,dressing) unde poti baga diverse lucruri de prin casa (vesela de bucatarie , scule etc. ).

#9
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 nagrastar, on Jan 28 2008, 13:17, said:

Proiectul este acesta
De curiozitate, cum planuiesti sa intri in casa? Metoda Mos Craciun? :)

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
tot planul prezentat mai sus este SF. Pastrind proportia din desen si luind in calcul o modulatie minima ceruta de mobilier ar rezulta ca dormitoru' are 2,7 m latime si cam 4 m adincime = > peste 10 mp.

Spun asta pt. ca un pat dublu are minim 1,5-1,6 m latime si minim 2 m adincime. Ca sa nu zic ca este si ilegal. UN COTET.

#11
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007
Cei drept scump "cotetul"   link catre o firma tip SRL :lol:  ideea e ca am vrut sa iau ideea de la aceea casuta sa o construiesc insa din BCA/caramida . ( nu toata lumea are ca voi sute de mii de euro buget pentru o casa cu atata mai putin eu care sunt student si am strans singur banii cu care am cumparat deja terenul si mi-a mai ramas ceva si de un "cotet"  :P  sper ) sper ca nu am fost rautacios insa observ ceva : toti discuta aici de case , proiecte scumpe insa nimeni de ceva si pentru cei mai "saraci" ca mine  B)

post editat.

Edited by punkt, 29 January 2008 - 13:59.


#12
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

 nagrastar, on Jan 29 2008, 11:48, said:

Cei drept scump "cotetul" http://www.rlh.ro/po...f.../Parang 46  :lol:  ideea e ca am vrut sa iau ideea de la aceea casuta sa o construiesc insa din BCA/caramida . ( nu toata lumea are ca voi sute de mii de euro buget pentru o casa cu atata mai putin eu care sunt student si am strans singur banii cu care am cumparat deja terenul si mi-a mai ramas ceva si de un "cotet"  :P  sper ) sper ca nu am fost rautacios insa observ ceva : toti discuta aici de case , proiecte scumpe insa nimeni de ceva si pentru cei mai "saraci" ca mine  B)
Deloc rautacios, majoritatea celor de pe forum sunt relativ tineri, care muncesc 10-11 ore pe zi (de obicei in fata calculatorului) ca sa plateasca ratele la casa (care rareori ajunge la 100 000 EUR)

Dar gandeste-te ca peste 5 ani o sa fii casatorit si cu 2 copii...unde-i inghesui in 6.65mp? Mai vin si bunicii in vizita...
Crezi ca-ti incap toate hainele de iarna/vara intr-un dulap?
Unde tii harletul, grebla, lopata de dat zapada, fierestrau, ciocan, cuie, bormasina si alte scule care-ti trebuie ?
Ce temperatura va fi in sufragerie daca afara sunt -20, inauntru +20 iar descuiatul usii, scuturatul zapezii de pe picioare, intratul in casa (tu, nevasta cu cumparaturi si 2 copii), incuiatul usii, dureaza 2 minute?
Ce culoare va avea covorul misto din sufragerie dupa o saptamana de ploi?

Ce faci daca la un moment dat vrei s-o vinzi (nu mai ai bani, te muti cu jobul in alt oras/tara)....cui o vinzi? altui student care in momentul respectiv inca mai incape cu gagica intr-un pat de 90cm si-i mai ramane o camera sa culce baietii in caz de se prelungeste baieramul?

Zici ca ti-ai luat deja teren....ai studiu geo? gasesti pe forum persoane care baga 20 000 EUR in fundatii (cu o amprenta nesemnificativ mai mare ca a ta) din cauza solului si a solutiei de fundare. In acest caz ti-ai distrus din prima visul de a construi o casa ieftina.

Nu zic sa renunti la idea de casa compacta cu costuri minime, dar fii realist ...

#13
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
citeste topicul din semnatura mea. mai adauga un 10-15% si aflii pretul

#14
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007
Ideea e ca decat la apartament cu 2-3 camere mai bine casa cu acele dimensiuni . Pana la copii etc eu vreau sa am ceva al meu unde sa stau ca se stie "chiria te omoara" . Pana la urma important e sa ai unde sta nu ? ( ce conteaza  ca sunt 4 camere de toate ) e mai bine la garsoniera d 14 mp ? sa fim realisti eu inteleg ca no sa fie deloc ieftin insa acuma faza cu fundati si restul de 20.000 mi se pare scoasa din filme ; am coleg care ajutat de 3 amici au turnat fundatie cu doar 20 mil  B)

#15
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Ar trebui sa renunti la ideea asta. Masoara-ti baia si iti vei da seama imediat ce ar insemna un dormitor de 6,5mp. Sincer nu mi-am imaginat ca cineva ar putea sa gandeasca asemenea suprafete.

Tinand cont de ce ai zis mai sus, ca ai strans bani de teren si inca ceva pe langa, pari a fi un student cam prea descurcaret. Descurca-te atunci de mai multi bani. Chiar nu merita sa faci asa o chichineata. Sau, in cel mai rau caz, faci o compartimentare living + un dormitor + baie + bucatarie. Casa de vacanta.

Quote

am coleg care ajutat de 3 amici au turnat fundatie cu doar 20 mil  B)
Nu exista asa ceva, indiferent cat ai vrea. Mai degraba asta e SF. Sau fundatia avea 2 mp.  :lol:

Edited by LED, 29 January 2008 - 13:18.


#16
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007

 LED, on Jan 29 2008, 13:16, said:

Ar trebui sa renunti la ideea asta. Masoara-ti baia si iti vei da seama imediat ce ar insemna un dormitor de 6,5mp. Sincer nu mi-am imaginat ca cineva ar putea sa gandeasca asemenea suprafete.

Tinand cont de ce ai zis mai sus, ca ai strans bani de teren si inca ceva pe langa, pari a fi un student cam prea descurcaret. Descurca-te atunci de mai multi bani. Chiar nu merita sa faci asa o chichineata. Sau, in cel mai rau caz, faci o compartimentare living + un dormitor + baie + bucatarie. Casa de vacanta.


Nu exista asa ceva, indiferent cat ai vrea. Mai degraba asta e SF. Sau fundatia avea 2 mp.  :lol:

20 mil turnatul  :lol:  nu si materialele oricum nu 20.000 euro  ; referitor la ceea ce zici tu de dormitor de 6.5 m pai la bloc un ap de 2 camere are dormitorul de 2.5 l pe 5.5 L ce mai zici de asta  :D

#17
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Dupa matematica mea de clasa a V-a, 2,5x5,5=13,75. Tu vrei sa faci un dormitor avand jumatate din suprafata asta. Baia mea de bloc are vreo 4.5mp si mi se pare meschina. Cum te-ai simti intr-un asa dormitor? Iti spun eu, e ca si cum ai dormi in cada.

Ar trebui sa-ti reconsideri serios ideile, multe sunt nerealizabile si nepotrivite cu conditia ta de om.

#18
nagrastar

nagrastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2007
Acuma am vazut greseala daca pot zice asa  ;)  nu stiam de ce toti zic ca e prea mica ca nu se poate ... poza cu proiectul e pusa de pe site insa eu am comandat un proiect la ei cu urmatoarele specificatii 2 x dormitoare cu 4mX5m , BAIE 3mX3m si living 4mX6m cand primesc proiectul final o sa-l postez aici

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate