Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

investitii in terenuri

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
am cautat pe net dar din pacate nu am gasit un loc cu discutii active mai mult sau mai putin specializate despre investitiile in terenuri

de curand am inceput sa fac investitii in terenuri si asa cum se stie sunt foarte profitabile

cu totii am vazut si ama uzit de terenuri la 20 euro/mp care intr-un an a devenit 150 euro/mp - deci de 5 ori mai mult

de exemplu stiam terenuri in toamna care erau 3-4 euro si care au devenit 9-10 euro in cateva luni - profitul deci: mai mult decat dublu imediat

dar pretul de vanzare nu este neaaparat si pretul de tranzactionare, iar randamentul din trecut nu garanteaza randamentul din viitor

sper la o discutie constructiva pe tema asta

care credeti ca sunt inca locatiile care permit un randament mare si care au preturi inca accesibile?

unde cautati sa investiti in terenuri?

#2
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Incearca la Crevedia, au fost acu 1-2 luni cam 5E/mp.
Sunt intradevar f rentabile afacerile cu teren, personal nu dispun de fondurile necesare pt o astfel de investitie. Felicit pe cei care investesc si .... pe cei care cumpara.

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View PostCiprianzet, on Jan 25 2008, 23:13, said:

am cautat pe net dar din pacate nu am gasit un loc cu discutii active mai mult sau mai putin specializate despre investitiile in terenuri

de curand am inceput sa fac investitii in terenuri si asa cum se stie sunt foarte profitabile

cu totii am vazut si ama uzit de terenuri la 20 euro/mp care intr-un an a devenit 150 euro/mp - deci de 5 ori mai mult

de exemplu stiam terenuri in toamna care erau 3-4 euro si care au devenit 9-10 euro in cateva luni - profitul deci: mai mult decat dublu imediat

dar pretul de vanzare nu este neaaparat si pretul de tranzactionare, iar randamentul din trecut nu garanteaza randamentul din viitor

sper la o discutie constructiva pe tema asta

care credeti ca sunt inca locatiile care permit un randament mare si care au preturi inca accesibile?

unde cautati sa investiti in terenuri?

Eheee terenuri sunt problema e ca nu prea e chiar asa usor sa cumperi... Terenurile au probleme juridice, intabulare, mostenitori etc. Nu e chiar asa usor sa gasesti lucrurile asezate doar pentru ca tu sa intri intr-o investitie.

#4
tz29

tz29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.06.2006
incearca pe google earth, sunt oameni mari de afaceri care isi cumpara astfel terenurile...

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostCiprianzet, on Jan 25 2008, 23:13, said:

..............
cu totii am vazut si ama uzit de terenuri la 20 euro/mp care intr-un an a devenit 150 euro/mp - deci de 5 ori mai mult
............
150/20 = 7.5

#6
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
nu prea inteleg ce fel de discutii constructive vrei sa obtii aici...te astepti cumva la "ponturi"  ? :naughty:

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View PostGubyIQ, on Jan 26 2008, 10:11, said:

nu prea inteleg ce fel de discutii constructive vrei sa obtii aici...te astepti cumva la "ponturi"  ? :naughty:

Si daca ai primi niste ponturi, mergi si faci achizitiile sau doar vorbesti asa...

Daca vrei sa faci aceste investitii cu adevarat, dezvolta si dicutam serios.

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Sunt afaceri bune pentru cei ce le cumpara si le tranzactioneaza repede.
Ramane de vazut cat de bune vor fi si pentru cei ce le cumpara pentru a construi ceva pe ele.
Sunt atat de multe probleme legate de terenuri incat te ia durerea de cap cand intri in hora.

#9
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.10.2004

View Postterratec, on Jan 26 2008, 16:47, said:

Sunt afaceri bune pentru cei ce le cumpara si le tranzactioneaza repede.
Ramane de vazut cat de bune vor fi si pentru cei ce le cumpara pentru a construi ceva pe ele.
Sunt atat de multe probleme legate de terenuri incat te ia durerea de cap cand intri in hora.

e greu sa construiesti. am luat un pamant anul trecut si acum incerc sa ridic o casa si pot sa va spun ca am numai probleme. dc le rezolv o sa fie reusita anului :)

#10
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005

View Post_Smiley_, on Jan 26 2008, 10:58, said:

150/20 = 7.5


vroiam sa spun cel putin 5 ori ... dar cine mai sta sa numere? :P

#11
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005

View Postfloraur, on Jan 26 2008, 00:28, said:

Eheee terenuri sunt problema e ca nu prea e chiar asa usor sa cumperi... Terenurile au probleme juridice, intabulare, mostenitori etc. Nu e chiar asa usor sa gasesti lucrurile asezate doar pentru ca tu sa intri intr-o investitie.

partea juridica o verifica un notar oricum ca de aia e platit si extra un avocat + poti solicita oricand extras informativ sa vezsi clar situatia juridica

iar pt o mai mare siguranta poti cumpara numai terenuri care au cadastrul finalizat

#12
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
ok eu cred ca pt investitii sunt bune orice terenuri se afla in viitoarea zona metropolitana (zmb.ro), au pe planul urbanistic al primariei ca destinatie ansamblu de locuinte si costa inca cativa euro - cu conditia sa nu fie cu deschideri prea mici, inundabile sau cu probleme juridice, suprapuneri, prob de cadastru etc .... inca se mai gasesc dar greu, ideea este ca ai randament mai mare de la 3 euro/mp decat de la 60 ....

Edited by Ciprianzet, 26 January 2008 - 22:32.


#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Mai stai putin si o sa vezi reactia.
In primul rand reactia mea.

deja cand o dam in site-uri si sfaturi...

#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Bun deci discutia este principiala sau vrei sa cumperi cu adevarat? Raspunde fear pentru a-mi face o idee de spre tipul toppic-ului pe care l-ai deschis. Sunt asa de multe de genul "ce ati face cu 10.000...", incat chiar nu mai vreau sa scriu de pomana

#15
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostCiprianzet, on Jan 25 2008, 23:13, said:

am cautat pe net dar din pacate nu am gasit un loc cu discutii active mai mult sau mai putin specializate despre investitiile in terenuri

care credeti ca sunt inca locatiile care permit un randament mare si care au preturi inca accesibile?

unde cautati sa investiti in terenuri?

Acolo unde gasesti vanzator dispus sa vanda ieftin. Afacerile bune in imobiliare nu se fac doar la vanzare, ci mai ales la cumparare.

Adesea, tranzactiile bune se fac atunci cand exista un vanzator strans cu usa, cu datorii, cu rate scadente, cu lichidatorii la usa sau care a dat avans la altceva, si se apropie vertiginos termenul scadentei...

Deci daca vrei sa investesti in terenuri, nu cauta terenuri, prin agentii imobiliare neprofesioniste, ci cauta OMUL DISPUS SA VANDA RAPID, nevoit sa vanda etc.

Chestia e valabila la orice tranzactie.

Terenurile in 99% din cazuri au preturi umflate artificial, sunt supraevaluate, se sot la vanzare mai mult din lipsa de ocupatie, sau pentru testarea pietei, decat pentru a fi tranzactionate.

Restul de 1% din cazuri sunt CASTANE, si se vand rapid si ieftin, si tot rapid se gasesc si cumparatorii, oameni de actiune care se decid rapid, si au capitalul necesar lichid, disponibil imediat.

Daca ai banii cash, sau poti scoate rapid un credit, si STII SA VANEZI BINE OCAZIILE, atunci merita sa cumperi practic orice gen de teren/imobil. Ti-o spun din experienta.

Edited by Dani Mois, 27 January 2008 - 19:09.


#16
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007

View PostCiprianzet, on Jan 26 2008, 22:29, said:

ok eu cred ca pt investitii sunt bune orice terenuri se afla in viitoarea zona metropolitana (zmb.ro), au pe planul urbanistic al primariei ca destinatie ansamblu de locuinte si costa inca cativa euro ....
Nu numai Bucurestiul se poate lauda cu asa ceva, vor urma si alte orase mari din tara sa puna accent pe terenurile de la periferie. Se poate investi f bine in terenuri de langa Constanta, Pitesti, Cluj, etc.

#17
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005

View Postfloraur, on Jan 27 2008, 19:37, said:

Bun deci discutia este principiala sau vrei sa cumperi cu adevarat? Raspunde fear pentru a-mi face o idee de spre tipul toppic-ului pe care l-ai deschis. Sunt asa de multe de genul "ce ati face cu 10.000...", incat chiar nu mai vreau sa scriu de pomana

cumpar si vand mereu cam din data in care m-am inscris pe forumul asta

de anul trecut insa am inceput si cu terenurile

#18
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005

View Postelfos, on Jan 28 2008, 01:05, said:

Nu numai Bucurestiul se poate lauda cu asa ceva, vor urma si alte orase mari din tara sa puna accent pe terenurile de la periferie. Se poate investi f bine in terenuri de langa Constanta, Pitesti, Cluj, etc.

bine punctat!

era o vorba "la marginea orasului, acolo unde incepe porumbul" se pare ca in ziua de astazi s-a schimbat in "acolo de unde incep vilele"

terenurile de la periferia oraselor din provincie urmeaza acelasi boom pe care le-au avut si cele de langa Bucuresti

a gasit cineva un top al potentialului de investitii in terenurile din periferia oraselor din provincie? era un top facut de Capital parca in care Craiova era pe locul 1 sau asa ceva ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate