Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Creare site pentru atestat.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
porto111

porto111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2008
As avea si eu nevoie de putin ajutor. As vrea sa fac pentru atestat un site. Am o carte despre flash 8 si as vrea sa stiu daca e destul de usor programul pentru un incepator. Deasemenea nu prea stiu ce trebuie sa fac dupa ce termin de facut fisierele site-ului(cum sa le uploadez pe un host...etc.). Si as vrea sa rog pe cineva care stie bine sa foloseasca programul, sa imi de-a idul lui de mess, si sa ma ajute in cazul in care nu stiu ce sa fac. Orice parere este bine primita.

#2
^_^

^_^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.09.2006
pentru un website iti recomand html. Acum depinde si ce vrei sa faci cu site-ul ala. Pentru teste poti instala server web pe calculatorul tau, apoi poti opta pentru un domeniu, hosting , etc.

#3
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Un site != flash
Un site se creeaza cu ajutorul HTML (si CSS) si eventual cu ajutorul unei tehnologii server site (PHP, ASP, CF, etc).
De asemenea se mai poate folosi Javascript si/sau AJAX.
Un pas de inceput ar fi http://forum.softped...howtopic=323496

#4
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postdarkangelbv, on Jan 25 2008, 16:59, said:

Un site != flash
poti detalia putin?  :huh:

#5
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
flash-ul e usor pana la action script care nu ca e greu, dar in 2 -3 luni  in cat  trebuie sa-l inveti ... mi-e teama ca nu poti, dar eu spun sa incerci. orice iti va iesi ,daca are brizbrizuri  e acceptat  la atestate. :D
eu spus sa incerci ca nu ai nimic de pierdut, ba din contra ceva de invatat, mai ales ca poti citi oriunde despre flash.

si da, poti face un site numai in flash....doar ca trebuie sa-l inclui intrun index.htm

bafta

#6
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
îmi pare rău să te dezamăgesc, dar la atestat nu se acceptă site-uri în flash. nici cele statice, singurele site-uri acceptate sunt cele care au în spate programare.

#7
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postcrst_g, on Jan 25 2008, 19:04, said:

poti detalia putin?  :huh:
Da, pot.

Site said:

Un website este alcătuit de regulă din mai multe pagini web. O pagină web este un document creat cu ajutorul unui limbaj de programare cum ar fi HTML, PHP, ASP sau AJAX, fiind accesibil utilizatorilor ("vizitatorilor") prin intermediul protocolului HTTP, care transferă informația de la server la browser. Pagina web se numește așa deoarece afișată pe un ecran, ea se aseamănă cu o pagină de ziar: de obicei paginile web au o lățime care încape în întregime pe ecran. În schimb, pagina poate fi chiar mult mai înaltă decât înălțimea ecranului, ea putînd fi totuși ușor afișată pe ecran prin funcțiile normale ale mausului și browserului folosite, prin "tragere" în sus și în jos. De asemenea, un website poate fi vizualizat pe orice dispozitiv conectat la Internet capabil să afișeze informații prin intermediul protocolului HTTP (telefoane mobile, PDA-uri, etc.).

Un website alcătuit din mai multe pagini web are o pagină principală numită homepage, de la care pleacă legături către paginile interioare, secundare. Structurile și schemele de "navigare" din interiorul website-urilor sunt foarte diferite, în funcție de scopurile, dorințele și posibilitățile ofertantului de informații. De obicei această homepage este chiar pagina de start a website-ului, sau prima sa pagină, pe care ofertantul o face cunoscută vizitatorilor interesați.

flash said:

Adobe Flash sau mai pe scurt Flash este o aplicație utilizată pentru dezvoltarea obiectelor-aplet de tip Flash disponibile în cadrul unor pagini WEB. Prin intermediul obiectelor flash, veți putea crește dinamismul unei pagini precum și facilita interacțiunea cu utilizatorul. Inițial dezvoltată de Macromedia, aplicația Flash a fost preluată de către Adobe© odată cu achiziționarea companiei sus amintite.

Intre astea 2 nu vad nici o legatura inafara de faptul ca un flash (.swf), POATE fi inclus intru-un site, DAR la fel de bine, POATE sa nu existe, deci nu putem pune = intre site si flash.

#8
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
Jinx , eu sper sa te inseli , pentru ca profa (:)) a spus ca putem face in orice dorim , si cum toti "programatorii" fura cate un template fac site-uri , i-am spus ca-l fac in flash; a spus ca-i bine. Nu vad de ce n-as putea sa fac ceva in flash atestatul +as. Nu scrie pe nicaieri ce si cum , sau nu stiu eu.

dark, stiu stiu , tie cand iti zice cineva de site flash ii spui ca nu e corect si-i bagi tot fragmentul de mai sus :).
stii ca am dreptate.

Edited by Purice`, 25 January 2008 - 22:46.


#9
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
când am dat eu atestatul asta era clar, site-urile erau acceptate doar dacă aveau programare în spate, altfel nu (nu lucram eu la un site tot semestrul dacă nu se cerea așa ceva :P )

#10
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
darkangelbv, nu prea inteleg unde bati(adica inteleg da nu pricep de ce te chinui), poate s-o numi flashul doar un applet cum e si java si mai stiu eu ce, dar din moment ce tot ce este inclus intr-un browser se numeste pagina web, poti sa incluzi un flash mare cat tot browserul si se numeste tot pagina web. si una sau mai multe pagini web din acelasi loc se numeste site. se numesc siteuri full flash mai exact.

acum, daca trebuie neaparat programare pt un site de atestat desi specificatiile aste depind de fiecare liceu, html-ul nu este limbaj de programare, doar daca folosesti si php,asp... poti numi ca ai programat. pentru flash iti trebuie macar 1% din ActionScript.

#11
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postralcr, on Jan 26 2008, 07:13, said:

darkangelbv, nu prea inteleg unde bati(adica inteleg da nu pricep de ce te chinui), poate s-o numi flashul doar un applet cum e si java si mai stiu eu ce, dar din moment ce tot ce este inclus intr-un browser se numeste pagina web, poti sa incluzi un flash mare cat tot browserul si se numeste tot pagina web. si una sau mai multe pagini web din acelasi loc se numeste site. se numesc siteuri full flash mai exact.

acum, daca trebuie neaparat programare pt un site de atestat desi specificatiile aste depind de fiecare liceu, html-ul nu este limbaj de programare, doar daca folosesti si php,asp... poti numi ca ai programat. pentru flash iti trebuie macar 1% din ActionScript.

Vroiam sa spun ca intr-un website POATE lipsi flash-ul, dar la un website "FULL FLASH", nu poate lipsi HTML-ul.

#12
porto111

porto111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2008
Am inceput sa fac siteul in HTML, insa vreau sa adaug si niste javascripturi sau alte lucruri mijto si nu prea reusesc. Daca ma poate ajuta cineva, ma gasiti la id-ul [email protected] .Multumesc

#13
Cosmi

Cosmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.08.2006
Uita-te pe aici: http://www.dynamicdrive.com/ gasesti de toate :P

#14
EvolAdi

EvolAdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.05.2007

View Postralcr, on Jan 26 2008, 07:13, said:

darkangelbv, nu prea inteleg unde bati(adica inteleg da nu pricep de ce te chinui), poate s-o numi flashul doar un applet cum e si java si mai stiu eu ce, dar din moment ce tot ce este inclus intr-un browser se numeste pagina web, poti sa incluzi un flash mare cat tot browserul si se numeste tot pagina web. si una sau mai multe pagini web din acelasi loc se numeste site. se numesc siteuri full flash mai exact.

acum, daca trebuie neaparat programare pt un site de atestat desi specificatiile aste depind de fiecare liceu, html-ul nu este limbaj de programare, doar daca folosesti si php,asp... poti numi ca ai programat. pentru flash iti trebuie macar 1% din ActionScript.


Ii dai tu bani de .ASP? :P
Ce tot filosofati atata, voi cand faceti un site care, sa fiu si eu in ton, e FULL FLASH, nu ziceti simplu: "E site in flash" ?

Apropo, Jinx, de cand e obligatoriu programarea in spatele unui atestat?
Cate, sau mai bine zis, CE liceu din Romania are un server web instalat pe localhost care suporta PHP, etc?

Edited by EvolAdi, 28 January 2008 - 00:33.


#15
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View PostEvolAdi, on Jan 28 2008, 00:30, said:

Ii dai tu bani de .ASP? :P
Ce tot filosofati atata, voi cand faceti un site care, sa fiu si eu in ton, e FULL FLASH, nu ziceti simplu: "E site in flash" ?

Apropo, Jinx, de cand e obligatoriu programarea in spatele unui atestat?
Cate, sau mai bine zis, CE liceu din Romania are un server web instalat pe localhost care suporta PHP, etc?
dint totdeauna a fost această condiție și nu-ți trebuie un calculator care să aibă deja server propriu, îi instalezi tu înainte de a prezenta unul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate