Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Marile tepe de la Ford

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 28.11.2005

View PostRoget, on Nov 21 2008, 16:21, said:

Eu am un mondeo, tdci, iar injectoarele au picat la 160.000.

Sa inteleg ca e normal sa pice?

#38
inu123

inu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 16.07.2006
asta cu picatul injectoarelor la TDCI nu mai e de actualitate (eu la modele noi dupa 2005 nu am auzit sa fie probleme).
La primele generatii au mai fost (si la Ford si la pejo,renault chiar si BMW si mercedes). Asta e... Common rail-ul este mai performant si mai sensibil. Acum tehnologia s-a mai pus la punct .

Edited by inu123, 25 November 2008 - 09:34.


#39
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
primele modele de mondeo TDCI, pana prin a 2-a jumatate a lui 2002, aveau o problema la pompa de motorina, se atingeau usor ceva piese in miscare si se producea pilitura. care evident ajungea in filtrul de motorina, dar o parte din ea trecea si de filtru si strica injectoarele.

#40
seamanro

seamanro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2008

View Postdanpopescu m, on Nov 14 2008, 12:37, said:

F O R D =fix' it or  repair daily


FOUND ON the ROAD DEAD...asta in stil american....e un fel de Dacia 1300 a lor!! toti se pricep sa-l repare dar nimeni nu-i da de cap!!!!!!!

#41
ichimarmand

ichimarmand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2009
ce-ai zice atunci ,domnule,sa plece draq cu toate masinile lor de-aici?
daca vand in Romania si la vanzare iti promit PATRU ANI GARANTIE FARA LIMITA DE KM si tu naiv cumperi masina noua si vii cu ea la reparat dupa cateva zeci de mii de km ca nu stiu ce nu merge si iti dau flit,cam nu seamana a escrocherie ?
ce-ar trebui,sa alimentam in austria ? nu prea merge...pacat,insa ca nu prea avem mare lucru de facut in aceasta privinta,si lucrurile se vor reglementa dupa alti cativa ani cand nu le vor mai merge vanzarile (apropo,stiti ca si criza asta ajuta din punctul asta de vedere?)
concluzie:dati-i masiv in judecata ca-si revin fortat

#42
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ca sa-i dai in judecata ti-ar cam trebui bonuri de motorina pentru aproape toti kilometrii facuti... si oricum nu prea ai cum sa demonstrezi ca n-ai oprit intr-o seara langa un tractorist care te-a rezolvat cu o galeata de motorina. La jegurile care le fac astia cred ca doar o actiune colectiva a catorva sute de posesori se poate rezolva favorabil cumparatorului, ca daca vin eu si zic ca s-a stricat n-am credibilitate, insa daca vin 1000 care sunt sansele sa fi baga toti motorina de kko?

#43
komy

komy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2006
nu ca apar pe Ford.. dar o cunostinta buna de-a mea si luat ford modeo tdci 115 cp din 2003 de nou, acum are 180 000 km si a bagat in afara de reviziile cat a fost in garantie doar 1000 lei in niste bucse. Persoana respectiva foloseste motorina de la orice fima, indiferent ca e omv, petrom, lukoil sauomv. de unde apuca. eu mi-am luat un transit din 2005, acum am 70 000km si nu am bagat un ban, doar un rulment de 300 lei, si placute de frana de 250 lei.
Poate a fost doar norocul meu.
Numai bine!

Edited by komy, 11 January 2009 - 00:12.


#44
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,681
  • Înscris: 30.01.2006

View Postfilipxxx, on Jan 10 2009, 21:10, said:

Ca sa-i dai in judecata ti-ar cam trebui bonuri de motorina pentru aproape toti kilometrii facuti... si oricum nu prea ai cum sa demonstrezi ca n-ai oprit intr-o seara langa un tractorist care te-a rezolvat cu o galeata de motorina. La jegurile care le fac astia cred ca doar o actiune colectiva a catorva sute de posesori se poate rezolva favorabil cumparatorului, ca daca vin eu si zic ca s-a stricat n-am credibilitate, insa daca vin 1000 care sunt sansele sa fi baga toti motorina de kko?

Dar de ce trebuie sa-i dau in judecata? de ce trebuie sa am bonuri, de ce trebuie sa demonstrez ca nu am bagat de la Locomotiva?
In mod normal lumea baga de la peco, de la orice peco din romania, sau alte tari. Eu am masina in garantie, s-a stricat injectorul din orice problema, tu trebuie sa mi-l schimbi, sau sa-mi demonstrezi rapid ca am bagat de la locmotiva, daca am bagat de la locmotiva, am participat la un furt, si trebuie sa fac parnaie, deci concluzia, ma faci HOT? sau cum? Deci nu ai dreptul asta pana nu ma judeci, pana ma judeci trebuie sa-mi schimbi injectoarele, daca nu ai de gand sa ma judeci si nici sa-mi schimbi injectoarele o sa vin cu OPC-ul, apoi o sa te dau in judecata, si o sa-ti cer despagubire pentru ca am asteptat aiurea, apoi pentru calomnie ca m-ai facut hot!!!

Cum, nu m-ai facut hot? atunci repara masina, si apoi ceartate cu statul ca lasa sa se bage motorina proasta in pecouri.

Cel mai tare ma intristeaza ca sunt unii care sustin ideea celor de la Ford, si multi altii. CUm pielea mea sa nu-mi repare injectorul pentru ca e motorina proasta, dar asta chiar nu e traba mea, eu mi-am cumparat masina de la o anumita marca cu o garantie, deci trebuie reparata pe garantie. AAA daca dau cu ciocanul in motor pana se rupe ciocanul atunci e normal sa nu mi-o repare, dar nu vi si-mi spui ca e motorina proasta. Daca e proasta nu mai vinde masini in tara cu motorina proasta ca ti se strica masina si te faci de kko.

Nu stiu cum reusiti voi, dar dupa o faza ca asta as pleca direct la avocat, si apoi direct la OPC.

Mi-au mai spus mie cunostinte ca daca-ti sar airbagurile de la o groapa asigurarea nu te despagubeste, din te miri ce motive, e uite ca dupa 2 ani si 9 luni o sa mi le repare ca nu mai au de ales, acum i-as da in judecata ca m-au pus in pericol 2 ani si 9 luni neavand airbaguri, insa nu mai am chef, oricum le-am demonstrat ce era de demonstrat, asa ar trebuii sa faca fiecare, si ar lasao mai moale, dar cat timp gasesc fazani care inghit in sec, si platesc din buzunar ceea ce nu ar trebuii platit, si nu ma refer doar in cazul asta, romania o sa ramana la fel, o tara de jigodii si de tapari.

ultimele cuvinte noff topic in postul asta kilometric, daca am da cu totii statul in judecata pentru taxa auto sigur am castiga, si ar fi nevoiti sa ne plateasca si cheltuielile de judecata, puna pariu ca ar disparea taxa instant si orice alta taxa ilegala, insa romanu e guster si mananca tot. Iar Ford, Seat, etc. au invatat rapid.

Mult succes.

#45
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Romanul are o frica instinctuala de Politie, Tribunale, etc datorata prea multor ani de comunism si legilor din Romania care se aplica asa cum vor cei cu mai multi bani. O sa mai treaca ceva pana o sa ajungem ca in afara sa ne judecam pentru orice abuz... asa cum este cel al hotilor din service-uri care nu vor sa scimbe pe garantie dand vina pe combustibil.

#46
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004

View Postsanddy1964, on Feb 17 2008, 21:59, said:

Pai nu prea cumpara nimeni porcariile cu acest nume, Sunt foarte putine saracii de genu asta pe sosele si tocmai pt costurile EXAGERATE ale pieselor sic calitatea de kkt a intregii masini FORD-indiferent modelul.
Sunt bne pt masini de inchiriat, si sa fie vandute pe nimic dupa 20000km...dupa aia, salut si n-am cuvinte...
Si gratis sa-mi dea una si nu as conduce asa ceva.
Motorina e buna pt rablele de Audi sau Mercedes dar nu e buna pt  marea scula Ford... :lol:
Nu cumva tot mosu ala vinde si Forduri in Romania? Adica Tiriac,,,ca nu mai stiu


Asta cred ca e duma anului :))))

Edited by Alexutz_C, 15 January 2009 - 04:40.


#47
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Sunt probleme   la injectoare cu focusul 1,6   90 cai  , an fabricatie 2006  ??Imi puteti dai si mie detalii?

#48
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
nu, la cel de 1.6 si 90 cai nu sunt probleme.

  Acum referitor la problemele cu Ford, scriu si eu despre una:

  Problema cu Plus Auto Craiova, se va ajunge probabil in instanta. Focus-ul meu e la alt membru al familiei si a fost acrosat usor de o alta masina. S-a dus sa vopseasca bara fata pe RCA-ul individului. Numai ca, dupa 3 incercari, bara fata a ramas de o culoare mata si nu argintiu metalizat cum e masina, iar singura explicatie a fost ca "asta e, noi atat putem face". Au mai inlocuit si parbrizul, masina nu a ajuns inca la o spalatorie pt a vedea daca e etans sau nu...dar nu m-ar mira sa fie probleme si acxolo.

   Dar incompetenta service-ului e nimic pe langa ce s-a intamplat mai departe. Mai mult, masinii i-au fost schimbate oglinda retrovizoare si bara spate, nu mai sunt cele originale ale masinii, ci sunt altele, intr-o stare destul de proasta. Dupa ce mecanicul care s-a ocupat de masina a inchis telefonul cu o replica gen "nu am timp de aberatiile dumneavoastra" a urmat un scandal monstru. La Romcar la relatii cu clientii nu raspunde nimeni, dar cel putin in privinta barei fata, pot fi dati in judecata conform avocatului. Seful de service, care am inteles ca e un om destul de ok, a incercat sa remedieze problema, oferind neconditionat o alta oglinda retrovizoare (noua am inteles) si o alta bara spate la schimb. Deocamdata atata stiu pe moment, urmeaza ca zilele urmatoare masina sa mearga intr-un service profesionist pt a cauta si alte eventuale componente care au fost schimbate in service cu altele mai vechi.

Deci feriti-va cat puteti de Plus Auto Craiova!

Am avut evenimente neplacute si cu Dona Craiova, care la leon-ul meu a amenintat ca il lasa pe marginea soselei ca nu vreau sa il ridic (mi-au pus alta componenta decat ce comandasem si refuzau sa o mai dea jos fara sa platesc din nou manopera lor si revopsitul). Nu stiu la alte service-uri din Craiova cum e, dar la acestea doua am ramas cu un gust amar. La Seat s-a rezolvat amiabil in cele din urma (dupa amenintari cu opc si etc), dar la Plus Auto se va ajunge in instanta probabil, este inadmisibil sa duci masina in service si sa te trezesti ca ti-au inlocuit componente in stare excelenta cu altele intr-o stare mediocra.

#49
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Ia masina si du-o la dealerul VW, la FHL (astia sunt mai in fata de cel Ford, chiar aproape), sau la un service Opel/Chevi care se cheama Top Speed. Toti astia fac treaba buna, vazut munca lor pe diverse masini, inclusiv pe  portocaliul ala metalic de Aveo, si a iesit impecabil.

#50
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
Mersi ca exista topicuri obiective, in care se scot in evidenta problemele masinilor, si se trece peste chestia tipic romaneasca in care fiecare-si ridica in slavi masina pe care o are.
Pt ca-s in cautare de o noua masina mai mare, iau la rand majoritatea topicurilor.
Concluziile de aici:
1. Never Diesel
2. Never Ford

E totusi aberant sa dai vina pe motorina, i-as strange de gat pe magarii aia. Cum piz mas alte masini n-au probleme cu motorina?

#51
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postvladdygo, on 16th December 2009, 13:20, said:

Mersi ca exista topicuri obiective, in care se scot in evidenta problemele masinilor, si se trece peste chestia tipic romaneasca in care fiecare-si ridica in slavi masina pe care o are.
Pt ca-s in cautare de o noua masina mai mare, iau la rand majoritatea topicurilor.
Concluziile de aici:
1. Never Diesel
2. Never Ford

E totusi aberant sa dai vina pe motorina, i-as strange de gat pe magarii aia. Cum piz mas alte masini n-au probleme cu motorina?

Daca ai vazut ce scrie aici inseamna ca nu trebuie sa-ti mai cumperi masina....ci bicicleta . La aia cade doar lantu si-l poti pune singur inapoi !

Aberant e sa spui ca nu poti da vina pe motorina :D

P.S. ia da matale singur zoom pa goagal !

Edited by cosmin_miu, 16 December 2009 - 13:39.


#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,461
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvladdygo, on 16th December 2009, 13:20, said:

Mersi ca exista topicuri obiective, in care se scot in evidenta problemele masinilor, si se trece peste chestia tipic romaneasca in care fiecare-si ridica in slavi masina pe care o are.
Pt ca-s in cautare de o noua masina mai mare, iau la rand majoritatea topicurilor.
Concluziile de aici:
1. Never Diesel
2. Never Ford

E totusi aberant sa dai vina pe motorina, i-as strange de gat pe magarii aia. Cum piz mas alte masini n-au probleme cu motorina?
EU pentru tine as zice, 3. Never car .. si ai terminat bataia de cap.

Hai sa fim seriosi bre,. Sunt zeci de mii de forduri in tara asta, si cateva au probleme, si facem isterie ca la gripa de porc, si generalizam ca toata marca , defapt toate marcile de masini, toate masinile sunt niste porcarii.  Hai da-le dracu de masini, cat costa un cal? Dar si ala se imbolnaveste  
Io cred ca astia care si-au stricat masinile baga motorina furata din sant, sau cumparata de la marginea drumului in canistre.
Zau mai oameni buni, voi ati auzit de filtru de combustibil? Ce rost are ala, care e scopul sau, pentru ce s-au mai obosit sa-l puna in masina?
La Opel in carte , cea in limba romana, se specifica undeva un tabel cu anumite tari printre care si Romania, toate non-ue la vremea aceeia, (serbia, ukraina, bulgaria, macedonia, grecia) nu respecta anumite norme de calitate ale motorinei. Dar cu toate astea, milioanele de masini functioneaza.
Ba chiar am un coleg cu un Ford, care si-a instalat un program cu o baza de date on line. Cu codul de caroserie, a aflat despre masina,  inclusiv specificatia ca era facuta pentru romania , cu anumite diferente constructive fata de cele pentru germania sau europa de vest. Ceva similar cum Daewo vindea modelul Cielo in Romania, si sub numele de NEXIA in restul europei, si cu modificari aferente. Astea fiind spuse, este chiar probabil ca un ford facut pentru romania, pe comanda de la dealer, sa aibe chiar unele adaptari generale pentru specificul zonei, tocmai ca sa faca fata cu brio.

#53
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005

View Posttfmercedez, on 17th December 2009, 10:39, said:

Ba chiar am un coleg cu un Ford, care si-a instalat ..... tocmai ca sa faca fata cu brio.
Omu a recunoscut in alta parte pe forum ca are prejudecati despre Ford si nu numai, deci a citit ce i-a convenit....
Poti da amanunte despre acele diferente constructive / adaptari ?

Edited by cornel001, 17 December 2009 - 11:17.


#54
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
scuze daca intervin desi nu am ford
chestia cu motorina proasta e un mare fas. dc spun asta? cineva, o cunostinta buna care lucreaza la lukoil(rafinarie) la controlul calitatii mi`a povestit cum se lucreaza acolo si calitatea motorinei, adica este de calitate, de standarde occidentale. si ii acord toata credebilitatea deoarece e o persoana de cuvant si plus de asta am vb foarte mult cu el si cand venea vorba despre jobul lui su cum lucrau acolo si cum tineau cont de toate specificatiile sunt sigur ca nu mintea. plus de asta toata motorina si benzina din tara provine de la rafinariile noastre cu aditivi din diferite tari, deunde provine firma mama. cred ca mitul cu motorina proasta e de cand se fura din conducte la greu si toti foloseau.sau daca bagi numai de la peco fantoma (care au cam disparut acum)
cred ca motorina romaneasca proasta e valabila doar pentru cei care vor sa dea vina pe cineva in lipsa de alte motive
o zi buna

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate