Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sistemul nervos

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#37
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View Postm3th0dman, on Mar 13 2008, 23:36, said:

Cred că sinapsele electrice au și dezavantaje față de cele chimice.
Pe ce te bazezi cand spui asta? :huh:

#38
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View Postnelu97, on Mar 10 2008, 14:33, said:

Exista anumite proteine care permit transportul ionilor de o parte si de alta a membranei celulare si astfel se schimba sarcina electrica, dand nastere acelui impuls electric, care se propaga.
Mi-a placut tare mult. Imi mai dai detalii? Please, pretty please. :)

#39
c17h21no4

c17h21no4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.12.2007

View Postblueunicorn, on Jan 24 2008, 20:38, said:

Din tot ce inseamna stiinta, cred ca cel mai mult ma pasioneaza sistemul nervos. Vreau sa invat cat mai multe. De la voi, sper. Daca ati citit ceva interesant, spuneti-mi/ne.

Hai sa incep eu cu o intrebare. In manualul de liceu, de anatomie, zicea ca celulele nervoase nu se pot regenera, ci doar ca celulele gliale uneori pot prelua functia neuronului "vecin". Am citit intre timp pe undeva (nu-mi amintesc unde) ca, conform ultimelor experimente, s-a observat ca neuronii se pot regenera. Am inteles bine? Exista pe undeva dovezi, explicatii? Thanks.

stiu ca ati trecut de subiect , dar conform ultimelor descoperiri , celulele nervoase se regenereaza , dar extrem de lent , si nu ma refer ca iti trage unu un glontz in cap de iti lasa vizor si in timp se asupa la loc cu alti neuroni ci de exemplu daca niste neuroni mor sa spunem din cauze naturale , pot dezvolta 100 de cazuri , dar ma refer nu sa moara dintr-un soc fizic.
m-as departa de la discutia actuala prea mult ca sa vorbesc de serotonin , dopamina etc detaliat.
cand spui sistemul nervos te referi in special la creiei sau pana si la receptorii din piele , etc ...
vreti sa pun problema filozofic cu exemple stiintifice sau vrei sa-ti desenez scheme in paint ? :P
eu zic sa dezvoltam problema ceva mai in detaliu daca vrei sa inveti ceva interesant , care e treaba cu emotiile , rapiditatea in gandire , pana si cum actioneaza drogurile asupra creierului , dar incercati sa nu mai dati copy/paste de pe wiki etc , daca stiti explicati omului pe limba lui , daca nu ... abtineti-va de la posturi
legat de regenerarea neuronilor nu vorbesc prostii , doar ca mai incolo poate dezvoltam si un alt subiect cum sa ne "dopam creierul" exista substante care pe limbaj popular ne fac mai destepti exista tot felul de cercetari , sunt unele medicamente atat de radicale incat anumiti pacenti in stari avansate ale bolii alzheimer incep sa nu mai uite si asta fara efectele negative ale substantelor "vechi" care mareau tensiunea sangelui in creier , iar cu timpul puteau provoca accidente vasculare , etc etc ...

Edited by c17h21no4, 17 March 2008 - 21:53.


#40
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
Si totusi nu ai spus nimic concret.
Daca ne poti explica ceva interesant despre sistemul nervos, eu inca astept cu nerabdare. :)

#41
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

View Postblueunicorn, on Mar 15 2008, 20:33, said:

Mi-a placut tare mult. Imi mai dai detalii? Please, pretty please. :)

Ar fi o intreaga teorie si eu nu sunt medic, asa ca prefer sa atasez cateva fotografii dintr-un mic manual editat de Alpha test din Italia -  Il cervello.

Cred ca limba italiana nu constituie o problema.

Legat de regenerarea neuronilor, din ceea ce am citit se pare ca nu se regenereaza, dar sa admitem ca este posibil sa se regenereze.

Daca rata de regenerare nu o depaseste pe cea de pierdere a neuronilor, nu este foarte utila.
Pierdem cam 200.000 neuroni pe zi, dar asta nu este o mare tragedie pentru ca, in acest ritm, daca traim 100 ani, vom pierde cam 7% din totalul neuronilor nostri, ceea ce nu ar fi asa de grav. Marea parte a informatiilor importante sunt memorate in mod redundant, adica informatia se afla in mai multe locuri, astfel ca pierderea unui neuron in general nu duce la pierderea informatiei.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   517.13K   32 downloads
  • Attached File  2.JPG   416.11K   13 downloads
  • Attached File  3.JPG   513.04K   7 downloads
  • Attached File  4.JPG   322.49K   14 downloads


#42
Andrei_Mihai

Andrei_Mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.12.2007
Fratilor ... sunt niste mici discrepante. Trebuia facuta diferentierea dintre Sistemul nervos Central si Sistemul nervos Periferic. In SNP se regenreaza tot. In SNC se regenereaza doar neuronii olfactivi. Cum se stocheaza infromatia la nivelul SNC-ului ? Cum ati spus prin sinapse. Ia ganditi-va ce s-ar intampla daca , dupa ce un neuron ar murii , ar trebui sa apara alt neuron care sa ocupe exact aceeasi pozitie , si sa realizeze exact aceleasi sinapse ca si precedentul ??? Ma indoiesc ca ar fi o rata de succes foarte mare. Si din moment ce un neuron poate avea si 10.000 de sinapse cu neuronii din jur , alterarea acestora ar duce la un haos informational. Insasi stabilitatea sistemului nervos este data de incapacitatea acestuia de a se regenera.
Rolul celulelor gliale este trofic , de sustinere, de protectie... fiind o componenta cheie in bariera hemato-encefalica, astfel golurile lasate de neuronii intrati in apoptoza sau in necroza sunt inlocuiti de zeci de nevroglii simultan astfel rata de de mentinere a legaturilor sinaptice este aproape perfecta.


Ce sunt celulele stem ? Celule al carui destin nu a fost inca deci , deci pot fi influentate de celulele aflate in vecinata sau li se pot sugera ce cale trebuie sa apuce prin anumite substante chimice. Depinde si varsta emprionara din care au fost recoltate celulele. Daca se recolteaza celule de la embrioni de 10 ore sa zicem, celulele vor fi totipotente (destin genetin nestabilit => pot genera orice celula a viitorului organism) , daca se vor recolta dupa o perioada sa zicem de cateva zile atunci celulele vor fi multipotente (destin genetic stabilit => pot genera orice celula dintr-o anumita foita embrionara).

=> celulele stem din cordon au capacitate de determinare restransa.

#43
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
ce intelegi tu prin transplant de ochi??????????????
poate vrei sa zici de cornee?

#44
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postcaroline_hi, on Jan 25 2008, 21:09, said:

Oricum, cel mai interesant lucru pe care l-am auzit despre creier e faptul ca el nu face diferenta intre ceea ce vezi(ceea ce e real) si ceea ce iti imaginezi. Foarte interesant.
:)

confirm, asa este :D

#45
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View PostAndrei_Mihai, on Apr 2 2008, 13:00, said:

Fratilor ... sunt niste mici discrepante. Trebuia facuta diferentierea dintre Sistemul nervos Central si Sistemul nervos Periferic. In SNP se regenreaza tot. In SNC se regenereaza doar neuronii olfactivi.

Ce sunt celulele stem ? Celule al carui destin nu a fost inca deci , deci pot fi influentate de celulele aflate in vecinata sau li se pot sugera ce cale trebuie sa apuce prin anumite substante chimice. Depinde si varsta emprionara din care au fost recoltate celulele. Daca se recolteaza celule de la embrioni de 10 ore sa zicem, celulele vor fi totipotente (destin genetin nestabilit => pot genera orice celula a viitorului organism) , daca se vor recolta dupa o perioada sa zicem de cateva zile atunci celulele vor fi multipotente (destin genetic stabilit => pot genera orice celula dintr-o anumita foita embrionara).

=> celulele stem din cordon au capacitate de determinare restransa.
Tot n-am inteles ce legatura este intre celulele stem si problema regenerarii neuronilor.
Ati auzit de vreun caz rezolvat prin transpalntul de celule stem? Sau numai speculatii?

#46
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postm3th0dman, on Mar 13 2008, 22:36, said:

Cred că sinapsele electrice au și dezavantaje față de cele chimice.

da, sa stii ... marele dezavantaj al sinapselor electrice ar fi ca sunt prea viteziste .. adica uiti ce-ai vrut sa zici  :D

#47
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Legat de regenerarea neuronilor, stiu ca se pot inmulti , dar trebuie sa ai la dispozitie culturi de neuroni (vreo 1000 de euro una :rolleyes: ). Intr un laborator de nanomedicina, in conditii speciale (asigurarea oxigenului, glucozei, temp optima si altele ) se poate stimula diviziunea neuronala.Detalii mai specifice nu stiu, dar sigur se gasesc pe net.
Oricum, pe la noi din pacate nu sunt asemenea centre, doar acum incep sa se miste lucrurile si in directia asta. <_<

#48
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

View Postkonami, on May 26 2008, 22:46, said:

da, sa stii ... marele dezavantaj al sinapselor electrice ar fi ca sunt prea viteziste .. adica uiti ce-ai vrut sa zici  :D

Ba eu cred ca marele dezavantaj al unui om cu un creier cu sinapse exclusiv electrice ar fi faptul ca n-ar mai avea efect alcoolul asupra lui :P  - sau unii hormoni de exemplu.

Later: sau alvocalminul - da' tot de alcool i-ar pare rau mai mult.

Edited by florin_buda, 06 May 2009 - 08:00.


#49
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postblueunicorn, on Jan 24 2008, 21:38, said:

Din tot ce inseamna stiinta, cred ca cel mai mult ma pasioneaza sistemul nervos. Vreau sa invat cat mai multe. De la voi, sper. Daca ati citit ceva interesant, spuneti-mi/ne.

Hai sa incep eu cu o intrebare. In manualul de liceu, de anatomie, zicea ca celulele nervoase nu se pot regenera, ci doar ca celulele gliale uneori pot prelua functia neuronului "vecin". Am citit intre timp pe undeva (nu-mi amintesc unde) ca, conform ultimelor experimente, s-a observat ca neuronii se pot regenera. Am inteles bine? Exista pe undeva dovezi, explicatii? Thanks.


Spune pe puncte si babeste ce vrei sa afli si iti voi spune totul.

Daca te referi exclusiv la regenerare, pot sa-ti spun ca celulele gliale sunt celule de grasime de sustinere a neuronilor si axonilor=cablurile neuronice, si deci ele nu fac mai mult.

In creier neuronii se mai regenereaza si se produc, insa in cantitati nesemnificative din celule stem.

(Pasaricile cantatoare isi regenereaza pe tot parcursul vietii neuronii cerebrali si inca intr-o cantitate mare) ar fi bine sa se faca si la om pe viitor acelasi lucru.

#50
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostInfinitty, on May 6 2009, 12:00, said:

(Pasaricile cantatoare isi regenereaza pe tot parcursul vietii neuronii cerebrali si inca intr-o cantitate mare) ar fi bine sa se faca si la om pe viitor acelasi lucru.
asta nu stiam  :)

intrebare: nu e mai important defapt numarul conexiunilor neuronale, decat numarul neuronilor ?

#51
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostSundanceKid, on May 6 2009, 12:30, said:

asta nu stiam  :)

intrebare: nu e mai important defapt numarul conexiunilor neuronale, decat numarul neuronilor ?

e o descoperire recenta de 1 an ?

La batranete incepe sa conteze si numarul neuronilor.

Apropo cu privire la memorie, cu ceva timp in urma se credea ca ea sta in conexiuni, apoi s-au presupus niste proteine-ADN in neuroni care stocheaza memoria in intregul creier (anii '70-'80), apoi s-a descoperit aceasta proteina (in urma cu cativa ani in urma (1998-2008 ?), iar de curand s-a descoperit ca memoria de lunga durata sta in Hipocamp la baza creierului...

Sa fie creierul doar un procesor al memoriei dintr-o arie restransa ... hipocamp ?!  B)

http://en.wikipedia.org/wiki/Brain

http://en.wikipedia....iving_organisms

http://en.wikipedia....iki/Immortality

http://en.wikipedia....puter_interface

In 2003, a team led by Theodore Berger at the University of Southern California started work on a neurochip designed to function as an artificial or prosthetic hippocampus. The neurochip was designed to function in rat brains and is intended as a prototype for the eventual development of higher-brain prosthesis. The hippocampus was chosen because it is thought to be the most ordered and structured part of the brain and is the most studied area. Its function is to encode experiences for storage as long-term memories elsewhere in the brain.[44]


Scientific "Elixir of Youth"

Scientists believe that boosting the amount or proportion of a naturally forming enzyme, telomerase, in the body could prevent cells from dying and so may ultimately lead to extended, healthier, lifespans. Telomerase is a protein that helps maintain the protective caps at the ends of chromosomes.[18] A team of researchers at the Spanish National Cancer Centre (Madrid) tested the hypothesis on mice. It was found that those mice which were genetically engineered to produce 10 times the normal levels of telomerase lived 50% longer than normal mice.[19]

In normal circumstances, without the presence of telomerase, if a cell divides recursively, at some point all the progeny will reach their Hayflick limit. With the presence of telomerase, each dividing cell can replace the lost bit of DNA, and any single cell can then divide unbounded. While this unbounded growth property has excited many researchers, caution is warranted in exploiting this property, as exactly this same unbounded growth is a crucial step in enabling cancerous growth.

Embryonic stem cells express telomerase, which allows them to divide repeatedly and form the individual. In adults, telomerase is highly expressed in cells that need to divide regularly (e.g., in the immune system), whereas most somatic cells express it only at very low levels in a cell-cycle dependent manner.


http://en.wikipedia....cal_engineering

Edited by Infinitty, 06 May 2009 - 15:11.


#52
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostInfinitty, on May 6 2009, 15:58, said:

http://en.wikipedia.org/wiki/Brain

http://en.wikipedia....iving_organisms

http://en.wikipedia....iki/Immortality

http://en.wikipedia....puter_interface

In 2003, a team led by Theodore Berger at the University of Southern California started work on a neurochip designed to function as an artificial or prosthetic hippocampus. The neurochip was designed to function in rat brains and is intended as a prototype for the eventual development of higher-brain prosthesis. The hippocampus was chosen because it is thought to be the most ordered and structured part of the brain and is the most studied area. Its function is to encode experiences for storage as long-term memories elsewhere in the brain.[44]


Scientific "Elixir of Youth"

Scientists believe that boosting the amount or proportion of a naturally forming enzyme, telomerase, in the body could prevent cells from dying and so may ultimately lead to extended, healthier, lifespans. Telomerase is a protein that helps maintain the protective caps at the ends of chromosomes.[18] A team of researchers at the Spanish National Cancer Centre (Madrid) tested the hypothesis on mice. It was found that those mice which were genetically engineered to produce 10 times the normal levels of telomerase lived 50% longer than normal mice.[19]

In normal circumstances, without the presence of telomerase, if a cell divides recursively, at some point all the progeny will reach their Hayflick limit. With the presence of telomerase, each dividing cell can replace the lost bit of DNA, and any single cell can then divide unbounded. While this unbounded growth property has excited many researchers, caution is warranted in exploiting this property, as exactly this same unbounded growth is a crucial step in enabling cancerous growth.

Embryonic stem cells express telomerase, which allows them to divide repeatedly and form the individual. In adults, telomerase is highly expressed in cells that need to divide regularly (e.g., in the immune system), whereas most somatic cells express it only at very low levels in a cell-cycle dependent manner.


http://en.wikipedia....cal_engineering

iata inca cateva:  ;)

Attached Files



#53
radical-din-1-la-suta

radical-din-1-la-suta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.02.2009

View Postblueunicorn, on Mar 18 2008, 07:10, said:

Si totusi nu ai spus nimic concret.
Daca ne poti explica ceva interesant despre sistemul nervos, eu inca astept cu nerabdare. :)

Haideti sa gasim ceva concret.


POTENTIAL MENTAL RIDICAT LA ADULTI
DEZVOLTAREA INTELIGENTEI

Constatare: Cateva studii au indicat ca inteligenta creste de-a lungul timpului ca rezultat al participarii la programul MT. Acest lucru este demn de atentie deoarece inteligenta fluida, care este in general masurata prin teste de inteligenta non-verbala, nu se imbunatateste de obicei dupa adolescenta si adesea este in declin dupa varsta de 20 de ani. Elevii de liceu care au practicat tehnica Meditatiei Transcendentale si-au crescut inteligenta fluida non-verbala dupa o perioada de 14 saptamini in comparatie cu grupurile de control (ref. 1.). Un alt studiu (ref.2.), a constatat ca studentii universitari si adultii care au practicat programul MT si-au imbunatatit testul rationamentului figural dupa o perioada de 16 luni. S-a descoperit ca regularitatea practicii MT se coreleaza semnificativ cu modificari ale scorului inteligentei.
Interpretare: Programul MT creste inteligenta generala, permitand individului sa raspunda la noi situatii cu o mai mare adaptabilitate, creativitate si intelegere. Aceasta crestere este notabila pentru ca inteligenta generala se opreste in mod tipic dupa adolescenta. Conform ?tiintei Vedice a lui Maharishi, tehnica MT permite mintii sa experimenteze nivele mai subtile si mai cuprinzatoare ale gandului pe masura ce el transcende la sursa gandului, campul inteligentei pure. Experientele regulate ale procesului transcenderii dezvolta fara efort mai mult din inteligenta innascuta a individului. Aceste rezultate sunt consistente cu alte cercetari ce indica faptul ca programul MT creste inteligenta si capacitatea de intelegere a studentilor, imbunatateste performanta academica si creste ordinea in functionarea creierului, care a fost corelata cu nivele mai inalte de dezvoltare neurologica, intelectuala si emotionala.
Referinte:
1.  H. E. Shecter, “A Psychological Investigation into the Source of the Effect of the Transcendental Meditation Technique”[Investigatie psihologica asupra susrsei efectului tehnicii Meditatiei Transcendentale], (Ph. D. diss., York University), Dissertation Abstracts International 38, 7-B (USA: 1978): 3372 - 3373.
2.  A. S. Tjoa, “Meditation, Neuroticism and Intelligence: A Follow Up,”[Meditatie, neuroticism si inteligenta: o urmarire], Gedrag: Tijdschrift voor Psychologie [Behavior: Journal of Psychology] 3 (The Netherlands: 1975): 167 - 182.


COERENTA EEG MARITA

Constatare: Coerenta EEG, un index cantitativ al gradului ordonarii spatiale de rang mare a undelor creierului, creste intre si in interiorul emisferelor cerebrale pe durata tehnicii Meditatiei Transcendentale (ref. 1.). Coerenta EEG creste global in toate zonele creierului pe durata experimentarii subiective a constiintei transcendentale si incetinirii ratei respiratiei (ref. 2.). in plus, coerenta EEG creste chiar mai mult pe durata programului avansat MT-Sidhi (ref. 3.) si creste longitudinal in timp ca rezultat al practicarii Meditatiei Transcendentale (ref. 4.).
Interpretare: Nivelele inalte ale coerentei EEG au fost corelate pozitiv cu factori fiziologici, psihologici si emotionali care indica o optimizare a functionarii creierului. Coerenta mai mare a creierului insotita de multe alte modificari fiziologice produse de tehnica MT, sugereaza un stil unic de functionare neurofiziologica pe durata practicii - o stare de odihna alerta. Coerenta EEG s-a constatat ca este corelata cu nivele mai inalte de creativitate, inteligenta, rationament moral si eficienta neuromusculara si cu experiente de stari mai inalte de constiinta. Aceste constatari sprijina interpretarea ca coerenta EEG crescuta produsa de tehnica MT si programul MT-Sidhi indica optimizarea functionarii creierului. Aceasta interpretare este de asemenea consistenta cu cercetarea care demonstreaza ca practica Tehnologiei Maharishi a Cimpului Unificat imbunatateste global functionarea pe o gama larga de indici ale abilitatii mentale.
Referinte:
1.  P. H. Levine, “The Coherence Spectral Array (COSPAR) and its Application to the Study of Spatial Ordering in the EEG,”[Matrici de coerenta spectrala (COSPAR) si aplicatiile sale la studiul ordonarii spatiale in EEG], Proceedings of the San Diego Biomedical Symposium, vol. 15 (USA: 1976).
2.  K. Badawi, R. K. Wallace, D. W. Orme-Johnson, A. M. Rouzere, “Electrophysiological Characteristics of Respiratory Suspension Periods Occurring During the Practice of Transcendental Meditation Program,”[Caracteristicile electrofiziologice ale perioadei de suspensie respiratorie ce apar pe durata practicii programului Meditatiei Transcendentale], Psychosomatic Medicine 46 (USA: 1984): 267 - 276.
3.  D. W. Orme-Johnson, G. Clements, C. T. Haynes, K. Badawi, “Higher States of Consciousness: EEG Coherence, Creativity and Experiences of the Sidhis,”[Stari mai inalte de constiinta: coerenta EEG, creativitatea si experientele sidhi], Scientific Research of the Transcendental Meditation Program, Collected Papers, Volume 1, ed. D. W. Orme-Johnson, J. T. Farrow (Livingston Manor, N.Y.: MERU Press, 1977): 705 - 712.
4.  M. C. Dillbeck, E. C. Bronson, “Short-Term Longitudinal Effects of the Transcendental Meditation Technique on EEG Power and Coherence,”[Efectele longitudinale pe termen scurt ale tehnicii Meditatiei Transcendentale asupra puterii si coerentei EEG], International Journal of Neuroscience 14 (USA: 1981): 147 - 151.

Attached Files



#54
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Am citit, nu mai stiu unde, ca meditatia budista, Zen sau Vipassana, are o anumita influenta asupra sitemului nervos. S-au facut niste teste pe calugari si s-au observat modificari pozitive la nivelul mintii si implicit al creierului.


edit: am gasit un articol interesant

http://serendip.bryn...hange/node/4004

Interestingly, the meditators had a significantly higher pain tolerance than did the non-meditators even when not engaging in meditation. This finding suggests that the long-term practice of Zen meditation may in fact permanently alter the brain.

Edited by Eminovici, 31 July 2009 - 21:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate