Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sistemul nervos

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
Din tot ce inseamna stiinta, cred ca cel mai mult ma pasioneaza sistemul nervos. Vreau sa invat cat mai multe. De la voi, sper. Daca ati citit ceva interesant, spuneti-mi/ne.

Hai sa incep eu cu o intrebare. In manualul de liceu, de anatomie, zicea ca celulele nervoase nu se pot regenera, ci doar ca celulele gliale uneori pot prelua functia neuronului "vecin". Am citit intre timp pe undeva (nu-mi amintesc unde) ca, conform ultimelor experimente, s-a observat ca neuronii se pot regenera. Am inteles bine? Exista pe undeva dovezi, explicatii? Thanks.

#2
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Probabil ca era vorba de celule stem care ar putea ajuta persoanele cu Alzheimer sa-si recapete memoria.

#3
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
pai ce treaba au celulele stem cu asta?
cum adica sa ajute? :huh:

#4
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

View Postblueunicorn, on Jan 24 2008, 20:42, said:

pai ce treaba au celulele stem cu asta?
cum adica sa ajute? :huh:
Pai celulele stem se pot transforma in orice alte celule din organism chiar si in neuroni. Nu stiu exact cum functioneaza sistemul insa ziceau ca o sa vindece si boli precum Alzheimer si Parkinson.

#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Anul ăsta, am învățat (sau ar fi trebuit să învăț și eu) sistemul nervos mai detaliat, și rețin că celula gilală poate înlocui orice neuron (ăsta fiind scopul ei general), dar că neuronii nu se pot regenera; numărul de celule gliale fiind mult mai mare decât cel al neuronilor.

Sistemul nervos (sistemul nervos central - encefalul) este interesant deoarece este cel mai puțin înțeles în ziua de azi.

Teoretic celule stem ar putea vindeca multe boli, dar producția celulelor stem este din punctul unora de vedere (și al meu) una imorală, adică trebuie sacrificați embrioni (viitori oameni) pentru a putea face ceva.

#6
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
1. Exista anumite tipuri de neuroni care se regenereaza. nu stiu exact care dar eu o cred pe profa de neurologie.
2. tehnologia celulelor stem se dezvolta si acum se obtin din celule epiteliale. Exista niste probleme si obstacole dar se ajunge si acolo.
Poate-i dati un bip lui LazyPawn :)
uite un fel de sursa. http://sanatate.jurn...-se-regenereaza

Edited by katman, 25 January 2008 - 16:27.


#7
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Despre celule stem am citit cate ceva si eu si am vazut un documentar, dar se pare ca nu functioneaza de fiecare data.
Oricum, cel mai interesant lucru pe care l-am auzit despre creier e faptul ca el nu face diferenta intre ceea ce vezi(ceea ce e real) si ceea ce iti imaginezi. Foarte interesant.
:)

#8
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postcaroline_hi, on Jan 25 2008, 20:09, said:

Oricum, cel mai interesant lucru pe care l-am auzit despre creier e faptul ca el nu face diferenta intre ceea ce vezi(ceea ce e real) si ceea ce iti imaginezi. Foarte interesant.
:)
totul e o interpretare, așa că și ce vedem tot o interpretare e, nu e adevărul obiectiv. ce e real și ce e imaginație?
chestia-i mai filozofică decât pare ;)

#9
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postgigel de hohențolărn, on Jan 26 2008, 08:49, said:

totul e o interpretare, așa că și ce vedem tot o interpretare e, nu e adevărul obiectiv. ce e real și ce e imaginație?
chestia-i mai filozofică decât pare ;)
Iar mie imi place filozofia. ^_^
De acord cu tine, nu exista interpretare obiectiva, ci doar o interpretare mai obiectiva decat alta. Nu poate fii vorba decat de grade de obiectivitate.
Pentru individ, real este ceea ce crede el ca e real, sau real este pentru ca crede ca e real.
Dar pentru ca ceva sa fie considerat real cu adevarat, trebuie sa fie confirmat de mai multe surse/observatori si nici atunci nu e sigur. Totul depinde de observator =>relativitate.
Dar oare de ce face creierul aceasta confuzie?????O fi folositoare omului??Poate ca omul e prea fragil emotional ca sa poata face fata realitatii.Daca aceasta confuzie nu ar exista, atunci nu ar exista nici individualitatea individului, am fi toti robotei. :lol:

#10
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postcaroline_hi, on Jan 26 2008, 15:16, said:

Iar mie imi place filozofia. ^_^
De acord cu tine, nu exista interpretare obiectiva, ci doar o interpretare mai obiectiva decat alta. Nu poate fii vorba decat de grade de obiectivitate.
Pentru individ, real este ceea ce crede el ca e real, sau real este pentru ca crede ca e real.
Dar pentru ca ceva sa fie considerat real cu adevarat, trebuie sa fie confirmat de mai multe surse/observatori si nici atunci nu e sigur. Totul depinde de observator =>relativitate.
Dar oare de ce face creierul aceasta confuzie?????O fi folositoare omului??Poate ca omul e prea fragil emotional ca sa poata face fata realitatii.Daca aceasta confuzie nu ar exista, atunci nu ar exista nici individualitatea individului, am fi toti robotei. :lol:
Dacă nu mă înșel este în filosife ceva teorie ce spune că acest copr există aici doar pentru că eu îl văd (sau mai mulți îl văd). Privind problema așa, cum ar mai fi explicate halucinațiile?

Edited by m3th0dman, 27 January 2008 - 14:19.


#11
bogdzy

bogdzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.12.2007

View Postm3th0dman, on Jan 24 2008, 21:51, said:

Teoretic celule stem ar putea vindeca multe boli, dar producția celulelor stem este din punctul unora de vedere (și al meu) una imorală, adică trebuie sacrificați embrioni (viitori oameni) pentru a putea face ceva.
se mai recolteaza si din cordonul ombilical .. da' oricum e o "afacere" in dezvoltare

View Postm3th0dman, on Jan 27 2008, 14:18, said:

Dacă nu mă înșel este în filosife ceva teorie ce spune că acest copr există aici doar pentru că eu îl văd (sau mai mulți îl văd). Privind problema așa, cum ar mai fi explicate halucinațiile?

vazusem cu ceva saptamani in urma un documentar despre filmul "Matrix" si il tot arata pe unu care se batea cu pumnu'-n piept ca matrixu' exista ... da' imi vine greu sa cred ca lumea asta traieste prin noi

#12
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postm3th0dman, on Jan 27 2008, 14:18, said:

Dacă nu mă înșel este în filosife ceva teorie ce spune că acest copr există aici doar pentru că eu îl văd (sau mai mulți îl văd). Privind problema așa, cum ar mai fi explicate halucinațiile?
Pai cum am zis, ca ceva sa fie considerat real, trebuie sa fie confirmat de mai multi observatori /surse ca fiind real. Tu ai o halucinatie, il vezi pe Iisus, dar daca doar tu l-ai vazut , acest fapt este cel putin indoielnic tocmai din cauza ca creierul nu face diferenta dintre imaginar si real. Deci, in universul tau subiectiv, ceea ce vrei tu sa fie real sau adevarat este pentru tine, nici o problema. Daca eu cred ca pe Marte sunt omuleti verzi, pentru mine ei exista. Dar ca un fapt sa fie universal real/valabil/adevarat, exact cum sugereaza cuvantul "universal" , faptul ca exista omuleti verzi pe Marte trebuie sa fie valabil pentru toti, confirmat de toti.


bogdzy
vazusem cu ceva saptamani in urma un documentar despre filmul "Matrix" si il tot arata pe unu care se batea cu pumnu'-n piept ca matrixu' exista ... da' imi vine greu sa cred ca lumea asta traieste prin noi

Pai, in ce sens spune ca Matrix-ul exista???????Poate se refera doar la concept. Daca te uiti la film cu atentie vei observa ca el reprezinta de fapt o anumita idee, e un fel de  alegorie. Uite , un exemplu aplicat al acestei idei ar fi ca lumea aia virtula din film e de fapt lumea in care traim noi si ca cealalta, care e vazuta ca fiind reala in film, e dupa moarte, in eventualul rai sau iad. E doar un exemplu si mai pot fi altele.
Deci, la ce se referea tipul?

#13
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postbogdzy, on Jan 27 2008, 18:13, said:

se mai recolteaza si din cordonul ombilical .. da' oricum e o "afacere" in dezvoltare
Dacă nu mă înșel, cei din cordonul ombilical sunt de calitate inferioară, față de cei din pre-embrion (nu poate înlocui toate tipurile de celule pe care le înlocuiesc cei din urmă).

View Postbogdzy, on Jan 27 2008, 18:13, said:

vazusem cu ceva saptamani in urma un documentar despre filmul "Matrix" si il tot arata pe unu care se batea cu pumnu'-n piept ca matrixu' exista ... da' imi vine greu sa cred ca lumea asta traieste prin noi
Din punct de vedere filosofic, ar putea fi adevărat.
Din punct de vedere logic, de ce ar trebui să ne transmită mașinile impulsuri nervoase pentru a simula viața; se conumă energie, iar lor le trebuie energie. Ne puteau ține ca pe niște legume, fără să ne transmită impulsuri nervoase, deoarece creierul consumă multă energie.
Oricum mie mi se pare ceva pur ficțional.

View Postcaroline_hi, on Jan 27 2008, 19:28, said:

Pai cum am zis, ca ceva sa fie considerat real, trebuie sa fie confirmat de mai multi observatori /surse ca fiind real. Tu ai o halucinatie, il vezi pe Iisus, dar daca doar tu l-ai vazut , acest fapt este cel putin indoielnic tocmai din cauza ca creierul nu face diferenta dintre imaginar si real. Deci, in universul tau subiectiv, ceea ce vrei tu sa fie real sau adevarat este pentru tine, nici o problema. Daca eu cred ca pe Marte sunt omuleti verzi, pentru mine ei exista. Dar ca un fapt sa fie universal real/valabil/adevarat, exact cum sugereaza cuvantul "universal" , faptul ca exista omuleti verzi pe Marte trebuie sa fie valabil pentru toti, confirmat de toti.
Nu m-ai înțeles ce vreau eu să spun. Spre exemplu monitorul la care mă uit eu acum există pentru simplu fapt că eu mă aflu în fața lui ca să îl văd. De asemenea el este pentru oricine care îl privește (nu numai eu). Dacă nu se uită nimeni la el, sau nu îl atinge, el nu există.
Desigur din punct de vedere științific, așa ceva este aberant.

Edited by m3th0dman, 27 January 2008 - 21:05.


#14
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postm3th0dman, on Jan 27 2008, 21:04, said:

Nu m-ai înțeles ce vreau eu să spun. Spre exemplu monitorul la care mă uit eu acum există pentru simplu fapt că eu mă aflu în fața lui ca să îl văd. De asemenea el este pentru oricine care îl privește (nu numai eu). Dacă nu se uită nimeni la el, sau nu îl atinge, el nu există.
Desigur din punct de vedere științific, așa ceva este aberant.
Aha, acum inteleg.
Da, filozofic ai dreptate. Monitorul nu mai exista pentru tine. Ideea filozofica suna cam asa: Ceea ce eu nu vad, nu exista (pentri mine). La asta te referi nu?
Si ce nu intelegi despre halucinatii?

#15
bogdzy

bogdzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.12.2007

View Postcaroline_hi, on Jan 27 2008, 19:28, said:

bogdzy
vazusem cu ceva saptamani in urma un documentar despre filmul "Matrix" si il tot arata pe unu care se batea cu pumnu'-n piept ca matrixu' exista ... da' imi vine greu sa cred ca lumea asta traieste prin noi

Pai, in ce sens spune ca Matrix-ul exista???????Poate se refera doar la concept. Daca te uiti la film cu atentie vei observa ca el reprezinta de fapt o anumita idee, e un fel de  alegorie. Uite , un exemplu aplicat al acestei idei ar fi ca lumea aia virtula din film e de fapt lumea in care traim noi si ca cealalta, care e vazuta ca fiind reala in film, e dupa moarte, in eventualul rai sau iad. E doar un exemplu si mai pot fi altele.
Deci, la ce se referea tipul?

in sensul ca noi traim intr-o lume ireala si cealalta lume (cea reala) e peste gandirea noastra

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postcaroline_hi, on Jan 27 2008, 19:28, said:

Pai, in ce sens spune ca Matrix-ul exista?

View Postbogdzy, on Jan 27 2008, 21:44, said:

in sensul ca noi traim intr-o lume ireala si cealalta lume (cea reala) e peste gandirea noastra
Mai exact, noi fizic trăim în niște pungi asemănătoare cu cele în care am fost concepuți, având ceva legat la creier care să ne dea impulsuri nervoase cum că am trăi în lumea în care o vedem noi. Acest lucru este făcut pentru ca să oferim energie mașinilor.

#17
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postm3th0dman, on Jan 27 2008, 22:17, said:

Mai exact, noi fizic trăim în niște pungi asemănătoare cu cele în care am fost concepuți, având ceva legat la creier care să ne dea impulsuri nervoase cum că am trăi în lumea în care o vedem noi. Acest lucru este făcut pentru ca să oferim energie mașinilor.
:lol:
Asta chiar mi se pare SF, dar cred ca nu trebuie sa ne limitam strict l sensul propriu al filmului, ci el duce la o idee mult mai profunda.

#18
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View Postblueunicorn, on Jan 24 2008, 21:38, said:

Am citit intre timp pe undeva (nu-mi amintesc unde) ca, conform ultimelor experimente, s-a observat ca neuronii se pot regenera. Am inteles bine? Exista pe undeva dovezi, explicatii? Thanks.
Am gasit intre timp o referire in treacat intr-un articol, dar nu suficient. Oare chiar produce creierul adult noi neuroni?

„Timp de decenii a fost larg răspândită părerea potrivit căreia oamenii se nasc cu toate celulele creierului pe care le vor avea vreodată“, se afirmă în The New York Times. Deși, încă din 1965, experimentele pe animale au indicat că creierul lor genera noi neuroni, mulți neurologi erau de părere că acest lucru nu se întâmplă și în cazul oamenilor. În ultimele decenii însă, numărul dovezilor care indică faptul că creierul produce într-adevăr noi neuroni și că, probabil, se reînnoiește în mod constant a crescut.
Anul trecut, cercetătorii au descoperit că se formează noi celule într-o zonă a creierului asociată cu memoria pe termen scurt. În prezent, unii oameni de știință cred că „creierul se "repară" tot timpul“.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate