Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nissan Qashqai 2.0 dCi

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
kristicj

kristicj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 26.02.2007
Asadar dupa comanda data la Nissan Cluj acum 7 luni a sosit, a meritat totusi asteptarea cred eu. Cateva date tehnice... 2000cmc diesel, 150 cp, 4x4, cut. manuala 6 viteze, culoare "hazy gold" adica culoarea alunei mai precis. Masina se comporta foarte bine, are putere, sunt placut impresionat, e si primul diesel. Puterea incepe sa se simta de pe la 2400 rpm desi cuplul e la 2000. Motorul e foarte silentios, daca nu l-ai conduce nu ai zice ca e diesel. Pozitia foarte inalta de condus necesita adaptare, la parcari mai ales, dar are avantajul unei mai bune vizibilitati. Dintre cele 3 variante de echipare am ales-o pe cea de mijloc si ofera tot confortul dorit. Ca spatiu interior poate ca persoanele foarte inalte ar atinge plafonul pe bancheta din spate in rest e foarte confortabil. Suspensia este in general tare, dar se simte doar la unele "cratere" mai mari. Nu am testat-o inca la un drum lung, si inca e asa-zisa perioada de rodaj. Consumul urban este 8,9-9% cu motorul rece, iar apoi scade la valoarea indicata in fisa tehnica adica 8,7%. Modul 4x4 e destul de interesan el fiind in mod auto, putandu-se bloca totusi 4x4 permanent dar se dezactiveaza automat dupa 40km/h. Este un mini-suv daca se poate zice asa care pentru drumurile din Romania e numai bun.

voi pune ceva poze cand voi avea timp.

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Felicitari pentru masinuta, multi km fara probleme!
Poze? :D

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
oooo.. felicitari. multi km fara probleme. asteptam poze. A inceput sa imi placa nissan-ul asta din ce in ce mai mult, desi cand am vazut-o prima data in poze, ziceam ca Nissan a scos o uratenie.

#4
Khaled

Khaled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.11.2007
Fiind la primul post,vreau sa salut cu simpatie toata lumea de pe acest forum!
  Nissan Qashqai...o masina interesanta si practica-zic eu-in jungla urbana,felicitari pentru achizitie!
  La lansare am fost si eu interesat de masina,dar pretul nitel cam piperat si termenul prea lung de livrare m-a descurajat.
   Acum,cit mai multe amanunte...pret,plusuri si minusuri.....asteptam cu nerabdare.
   Iti pare rau dupa vreo optionala anume care nu o ai pe masina?
   Multumiri....

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Felicitari de achizitie si mai ales de rabdare! Multi km fara probleme.

#6
DyZzO

DyZzO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.01.2008
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente !

Cred ca ti`ai dorit foarte mult aceasta masina avand in vedere timpul pe care ai fost dispus sa il astepti. In alta ordine de idei, sunt curios de ceva plusuri si minusuri venite din partea unui utilizator.

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
asteptam poze :D

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt un foarte mare fan al acestei masini. Imi place la nebunie si mi se pare o solutie foarte potrivita pentru Romania. Pune-ne multe poze cu interiorul.

#9
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

 sebulbus, on Jan 28 2008, 12:36, said:

Sunt un foarte mare fan al acestei masini. Imi place la nebunie si mi se pare o solutie foarte potrivita pentru Romania. Pune-ne multe poze cu interiorul.

La 25000 de coco, mi se pare scumputa rau. Mai ales ca un Outlander Invite e 27000. Si zic eu ca e mult mai bine dotat pt off-road, iar ca spatiu interior e net superior.

Oricum, felicitari pt rabdare kristicj, sa ai parte de toate satisfactiile alaturi de proaspata achizitie si implinirea tuturor asteptarilor.

#10
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 22.08.2006
Foarte frumoasa si foarte practica. In plus, cea mai sigura masina din lume la ora actuala.
Felicitari!

#11
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
baga niste poze tata, ca si eu sunt mare fan al acestei masini

#12
Hifidor

Hifidor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.10.2007

 kristicj, on Jan 24 2008, 20:30, said:

Este un mini-suv daca se poate zice asa care pentru drumurile din Romania e numai bun.
voi pune ceva poze cand voi avea timp.

Felicitari pentru achizitie si nu uita sa pui pozele si sa ne mai impartasesti impresii.Este intr-adevar o masina interesanta si o varianta ce o am si eu in vedere la viitorul "up-grade".Singura mare problema pe care o vad este pretul.Este foarte apropiat de cel al unui RAV-4, care este totusi o masina mai bine vazuta (cel putin pana acum, dar nu stiu sa se fi facut un test comparativ intre cele doua).Ca sa nu mai vorbim ca daca mai pui vreo 2-3 mii euro (pret CIP) iei o frumusete de Mazda CX-7, care deja este in alta clasa.Sau, cu mult mai putini bani, iei un SX-4 (e drept mai putin spatios).Altfel, fara discutii, Qashqai mi se pare o masina foarte potrivita pentru conditiile de la noi. Ai avut si alte variante in vedere cand ai cumparat Qashqai-ul ?

#13
kristicj

kristicj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 26.02.2007
multumesc de aprecieri. masina a fost 27.700 ddp cu variante de echipare tekna. cei care sustineti ca este o masina scumpa va rog sa faceti o comparatie atenta cu modelele similare. eu am facut-o si va pot spune ca in afara de Hyundai Tucson care este cu aproximativ 1000 euro mai ieftin restul concurentilor sunt mai scumpi. eu am luat in comparatie de la fiecare model motorul 2.0 diesel varianta 4x4 si pachetul de dotari cat se poate de asemanator, poate la alta variante de echipare sau motorizare preturile sunt altfel dar in cazul acesta nu. am avut in vedere la inceput hyundai tucson, chevrolet captiva, Qashqai si Mitsubishi Outlander. dintre acestea cel mai ieftin era tucsonul mai primeai si ceva reducere dar era un model invechit care nu imi placea ca aspect. outlanderul masina foarte buna dar mai scumpa cu aproape 3000 euro nejustificat fata de qashqai. chevy captiva era atragator chiar la pretul de 30000 era totusi o clasa mai mare. si in fine nissanul un model nou aparut cu un motor diesel nou foarte laudat, dar cel mai mult m-a atras  aspectul, total diferit de ceea cu ce te-ai obisnuit din parte Nissan. nu degeaba acest model a cucerit toata europa si se asteapta 7 luni dupa el (in romania cel putin). inca ceva ar fi faptul ca prima revizie se face la 30.000km sau 2 ani deci si costurile de intretinere sunt reduse semnificativ.

dupa inca 1 saptamana de utilizare m-am obisnuit deja cu masina si mi se pare deja mai usor de controlat decat cealalta (chevy lacetti). consumul a scazut suprinzator la 8.3% in oras adica mai putin decat in fisa tehnica. am impresia ca vizibilitatea laterala nu este foarte buna fata de un hatch sau berlina obisnuita.

recomand oricui sa aleaga qashqai. eu sunt foarte multumit.

Edited by kristicj, 31 January 2008 - 23:03.


#14
bodobodo

bodobodo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2005
salutare,


Eu am un Qashqai, 2.0 dci, 150CP, 4x4, cutie automata, Tekna, culoare negru. Masina o am din septembrie 07 si am deja 6500KM, facuti cu un drum in afara tarii.

INtr-adevar, masina este foarte frumoasa si iti lasa o impresie aparte. La mine insa consumul e undeva la 10% in oras (Bucuresti) dar asta se poate explica datorita traficului infernal. Motorul diesel nu mi se pare solentios, as zice chiar ca e zgomotos la rece.

In rest, nici o problema.

#15
trosnic

trosnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.09.2007
Felicitari si pune poze. Vreau sa vad ce am pierdut  :)
. Era una dintre optiunile sugerate de cumnatul  meu ,cind am luat masina eu ( acu 2 luni)

#16
ancuta_

ancuta_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2008
Am vazut reclama in aprilie la televizor si mi-am dorit-o instantaneu. Cand am aflat de timpul de asteptare- 6-8 luni si negasind-o la Sibiu, am inceput sa caut la dealerii din tara. Cu un noroc fantastic si incredibil am gasit la Targu Mures  ce am vrut: Echipare Tekna, culoare rosu- visiniu, cutie automata, plafon panoramic, cheie inteligenta, pe motorina si cu motor de 1995 cc si 150 cp. O am din septembrie si am facut aproape 6000 km, atat in oras cat si la munte. Sunt f. incantata de ea, se  comporta admirabil, nu am avut probleme pe drumuri de munte cu zapada mare iar faptul ca are si 4x4 iti ofera libertatea de a merge cam pe unde vrei..Pun si cateva poze

Attached Files



#17
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
felicitari! multi km fara probleme. despre masina , doar un cuvant: superb. Eu unul astept mai multe poze, eventual din interior..

#18
B25ZCZ

B25ZCZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.05.2008
Dupa o asteptare de 5 luni am luat si eu QQ-ul. Este nivelul de echipare Tekna cu pachetul de optiuni (P1- ESP, cruise control. senzori de parcare, magazie CD-uri) si motorizare 1.6 benzina.
Dupa parcurgerea a primilor 1000 km concluzille (nerelevante) sunt bune. Singurul lucru care nu imi place este ca suspensiile (spate) sunt zgomotoase. Consumul urban 100% (Bucuresti) este de 10.5l/100 conform computer de bord
Masina mi-a placut de cum am vazut-o. Inainte de a lua decizia de a o cumpara am cautat informatii cat mai multe pe diverse forumuri din Franta si UK. La un moment dat m-a batut gandul sa iau Tiguan insa abordarea celor de la Porsche lasa de dorit.
am sa revin cu informatii dupa un drum ce urmeaza sa-l fac prin tara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate