Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cardiologi

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
Stie cineva unde sunt medici cardiologi mai buni prin Bucuresti? Sau un centru medical cu o aparatura buna pentru un examen cardiologic?
Eu am facut niste analize la inima si nu mi s-a gasit nimica in neregula, dar am mereu senzatia de "gheara" in piept si mi s-a intamplat sa fac un fel de crize in care pe langa aceasta puternica senzatie in piept mi s-a taiat respiratia si am intrat intr-un fel de fibrilatii.  Am avut noroc ca eram in vizita la parinti intr-un oras de provincie si salvarea a venit imediat. Mi se inclestasera mainile si muschii faciali, iar durerea in piept era insuportabila, simteam ca imi va exploda inima. De multe ori mi se intampla sa am palpitatii puternici si bruste, din senin, chiar si cand sunt relaxata. Poate imi dati si mie niste sfaturi unde ar trebui sa ma duc, pentru ca nu stiu ce sa mai fac, iar medicului de familie cand i-am zis nu m-a lamurit cu nimica, nu a acordat atentie acestui aspect.

#2
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
in bucuresti nu stiu
eu te-as trimite in cluj la spitalul judetean de urgenta
medici - simiti si catinean

#3
Vladgbv

Vladgbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.01.2008
Cel mai bine este sa mergeti la un serviciu de urgenta la Fundeni de exemplu, sau la alt spital (nu cunosc prin Bucuresti) si le explicati problemele dumneavoastra si in mod normal se face un EKG pe loc si daca se gaseste ceva este necesara o internare pentru controale mai amanuntite. Daca durerile nu apar la repaos, ci doar la efort sau emotii va fi necesar un test de efort pentru a evidentia ischemia pe EKG, asta ca sa fie justificata o conduita terapeutica intr-un anumit sens. Este normal, daca EKG-ul nu este facut in criza nu apar modificari. De aceea este testul de efort are o valoare foarte mare.

Trebuie sa le spuneti exact problemele dumneavoastra, si sa stiti exact istoricul dumneavoastra medical. Dupa cum spuneti dumneavoastra, se contureaza a fi o angina pectorala instabila, dar prin monitor greu isi da cineva seama. Orientarea diagnosticului depinde de raspunsurile la intrebarile de mai jos :
Cand faceati aceste crize? Cat de mult tineau ? Sub ce circumstante apareau ? Apareau si la repaos ? Ce faceati ca sa va treaca ? Nitroglicerina in criza ati luat vreodata ? Scadea durerea in intensitate daca adoptati o anumita pozitie? (ex ghemuit, pe scaun, intinsa pe spate etc) Se accentuau aceste dureri cu respiratia ?
Ce alte boli mai aveti ? (diabet zaharat,HTA, dislipidemie, obezitate, trombofilie, fibrilatie atriala, tromboze venoase profunde etc...)


Acestea sunt intrebari la care neaaparat trebuie sa stiti sa raspundeti. In concluzie, cand aflati de un doctor (imi pare rau ca aici nu va pot ajuta) internati-va si stati linistita ca in zilele de astazi este imposibil sa nu fie dotate sectiile de cardiologie din capitala.

#4
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008
Clinici bune de cardiologie in Bucuresti sunt:
1. Spitalul Universitar (fost municipal) clinica Prof. Cinteza si Prof. Vinereanu
2. Institul CC Iliescu- Fundeni
3. Spitalul Floreasca

#5
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
[quote name='Vladgbv' date='Jan 24 2008, 01:59' post='3967045']

Am fost chiar la Fundeni si mi-au facut EkG dar acolo nu s-a vazut nimica decat ceva batai in plus sau ceva de genul asta.
Nu am niciuna din bolile de care mi-ati spus. Important cred e ca aceste "crize" mi-au aparut intr-adevar mai mult in preajma unor suparari.Prima data cand s-a intamplat, primisem un telefon care anunta o veste foarte proasta, si exact in momentul cand am auzit-o mi s-a instalat senzatia de "gheara". Am alergat la locul cu pricina unde eram chemata si dupa ce am vazut ca nu pot rezolva problema, desi eram calma, am simtit deodata o usoara ameteala si mi s-a taiat respiratia, apoi au urmat sintomele de care am scris mai sus: durerea in piept insuportabila, mainile si muschii fetei inclestate si un fel de fibrilatii. Cei cu care am vorbit au pus toate astea in seama lipsei de calciu. Nu sunt sigura ca e asta si de asta caut sa merg la niste cardiologi mai buni, pentru ca am 20 de ani si nimeni nu ma ia in seama cand spun toate astea, pentru ca se presupune ca la varsta asta nu poti avea probleme cu inima. Eu cred ca nu e asa "imposibil". Au mai urmat si alte dati in care am avut crize aproape identice dar de o intensitate un pic mai mica. Un amic care este paramedic pe ambulanta a ajuns la mine cand ma linistisem putin dupa o criza d-asta dar tot ma mai durea inima si mi-a facut o coma indusa. Vazand ca m-am calmat toata lumea a pus asta in seama stresului, ca fiind o reactie ce apare pe fond psihic. Nu cred ca e asta caci atunci nu imi explic nici palpitatiile aiurea care ma apuca din senin, uneori mai am si jughiuri si vreau totusi sa fac niste analize mai amanuntite.

#6
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008
La 20 de ani si fiind femeie fiind ( pana la menopauza femeile beneficiaza de protectia estrogenica anticolesterol) nu prea ai cum sa ai angina pectorala sau infarct. Daca nu ti-au gasit la spital aritmie probabil sa n-o ai. E perfect normal daca ai o emotie puternica sa ai senzatia pe care tu o descrii ca fiind fibrilatie.
Pentru comfortul tau psihic mai mergi la una dintre clinicile pe care ti le-am recomandat.
Chestiunea cu calciul sa stii ca e foarte posibila. Femeile tinere au tendinta sa faca crize de spasmofilie. N-ar strica sa bei lapte si sa manci branzeturi mai mult. Daca nu le suporti cate o pastila efervescenta de calciu poate face minuni.
Analize mai amanuntite in domeniul cardiologiei:
- testul Holter- monitorizare EKG pe 24h ( sau mai mult dc e nevoie)
- proba de efort
- radiografie cord-pulmon
-ecografie cardiaca

REPET nu cred insa ca ai avea nevoie de asa ceva!
Sper sa-ti fie de folos

Edited by mianna, 25 January 2008 - 17:32.


#7
ingerasi

ingerasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.11.2007
Am avut aceleasi simptome pe care le-a descris @apasha.
Am fost la un cardiolog si mi-a spus ca am tahicardie nu-mai-stiu-cum. Mi-a dat aspacardin, extraveral si preductal.
inca nu am inceput tratamentul. nu prea as lua extraveral, pentru ca nu am deloc probleme cu somnul, iar despre aspacardin am inteles ca are multe efecte adverse. Ce spuneti?

#8
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postingerasi, on Jan 25 2008, 17:20, said:

Am avut aceleasi simptome pe care le-a descris @apasha.
Am fost la un cardiolog si mi-a spus ca am tahicardie nu-mai-stiu-cum. Mi-a dat aspacardin, extraveral si preductal.
inca nu am inceput tratamentul. nu prea as lua extraveral, pentru ca nu am deloc probleme cu somnul, iar despre aspacardin am inteles ca are multe efecte adverse. Ce spuneti?
Tu ce varsta ai? Ca dupa cum ai observat toti se bazeaza pe varsta ca sa dea un diagnostic.
@ penicilinaV
ms  mult, o sa incerc sa fac si analizele alea. Eu consum lactate destul de multe. Plus ca iau calciu atat efervescent cate o data cat si pastile :)

Edited by apasha, 26 January 2008 - 01:20.


#9
ingerasi

ingerasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.11.2007
Pai e normal sa te intrebe toata lumea ce varsta ai.
Bolile de inima se instaleaza in mod normal la varste de peste 40 de ani la barbati si mai tarziu la femei.
Dar se pare ca nu prea mai stau in picioare aceste ~reguli~.
eu am 30.

#10
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postingerasi, on Jan 26 2008, 09:51, said:

Pai e normal sa te intrebe toata lumea ce varsta ai.
Bolile de inima se instaleaza in mod normal la varste de peste 40 de ani la barbati si mai tarziu la femei.
Dar se pare ca nu prea mai stau in picioare aceste ~reguli~.
eu am 30.
Da inteleg dar asta nu inseamna ca e imposibil sa iti apara si mai devreme.Eu mai am ceva probleme medicale care tot asa mi s-a zis ca vai nu mi-ar putea aparea asa ceva decat dupa 45 de ani si ca e imposibil bla bla, pana cand am facut analizele amanuntite si a iesit ca chiar aveam. D-aia ma tem.

#11
Y.Glam

Y.Glam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.07.2007

View Postapasha, on Jan 23 2008, 23:47, said:

Mi se inclestasera mainile si muschii faciali, iar durerea in piept era insuportabila, simteam ca imi va exploda inima. De multe ori mi se intampla sa am palpitatii puternici si bruste, din senin, chiar si cand sunt relaxata. Poate imi dati si mie niste sfaturi unde ar trebui sa ma duc, pentru ca nu stiu ce sa mai fac, iar medicului de familie cand i-am zis nu m-a lamurit cu nimica, nu a acordat atentie acestui aspect.

Dupa simptomele descrise de tine, ar putea fi o criza de spasmofilie hipomagnezica, nu neaparat hipocalcemica, frecventa la tinerele de 18-27 de ani. Sau chiar probleme cu glanda tiroida, hipertiroidism. Ai slabit in ultima vreme, obosesti usor, ai senzatia ca nu te poti concentra? Incearca si la un endocrinolog.

#12
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View PostY.Glam, on Feb 3 2008, 22:15, said:

Dupa simptomele descrise de tine, ar putea fi o criza de spasmofilie hipomagnezica, nu neaparat hipocalcemica, frecventa la tinerele de 18-27 de ani. Sau chiar probleme cu glanda tiroida, hipertiroidism. Ai slabit in ultima vreme, obosesti usor, ai senzatia ca nu te poti concentra? Incearca si la un endocrinolog.
Nu am slabit sau ceva, ma mentin de multi ani cam la aceasi greutate. Da, obosesc destul de usor in ultima vreme. eu eram foarte energica si acuma chiar nu stiu ce se intampla. Ametesc uneori si chiar nu prea resusesc sa ma concentrez. Hmm, deci poate fi vorba si de probleme cu glanda tiroida? La asta nu m-as fi gandit.

#13
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007
buna ziua ,

Va rog cine imi poate recomanda un medic cardiolog FOARTE BUN  (indiferent de tarif ) in a carui ingrijire sa imi duc parintii (de preferat cu consultatii intr-o clinica particulara ) .

#14
pink_28

pink_28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2008
mergeti in bucuresti la "c c iliescu"- prof Apetrei sau dr Ghioncel
feriti-va de "marele"prof. Socoteanu Ion-clinica de cardiologie Timisoara-un mare spagar si neprofesionist, un criminal imputit- ne-a cerut in 2005 suma de 900eur numai partea lui pt o operatie pe care stia de la bun inceput ca nu o poate realiza; am cheltuit 1500 eur in total cu toate spagile aferente asistentilor lui si personalului medical de acolo plus cheltuieli de operatie(am cumparat pana si tifon si perfuzoare); nu a facut decat sa ne prelungeasca agonia. nu cred ca are sens sa va povestesc toata "istoria", dar in orice caz, nu inseamna ca daca este celebru este si corect. urmareste numai faima sa, dar cu ce pret o cladeste?pe suferinta altora?pe banii altora?

#15
NelsonLeo

NelsonLeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.02.2007
Se stie ca profesorul Socoteanu Ion de la Timisoara a fost expulzat de "minunata" echipa de la Bucuresti, tocmai din cauza faptului ca le strica piata spagilor. Asta o stie orice student la medicina. Profesorul Socoteanu este cunoscut pentru faptul ca este credincios, acesta fiind motivul din care refuza spaga.
Incredibil ca tocmai despre un astfel de OM sa se spuna ca ia spaga.  :rolleyes:

Dar, pana la urma, fiecare ii cantareste pe doctori si il alege pe cel care considera. Nu-i cu suparare, pentru ca fiecare pacient isi merita doctorul pe care il alege.
Nu stiu insa daca incape comparatie intre doi medici cardiologi si un medic chirurg cardiovascular. Din punctul de vedere al unui medic, nu incape comparatie intre mere si pere, fiind specialitati diferite: una este ramura a medicinii interne, alta este ramura chirurgicala.
Si punctul meu de vedere personal (pe care nu vreau sa il impun nimanui) este ca nu incape comparatie intre profesorul Apetrei (despre care recunosc ca este un bun profesionist si stie sa predea logic cardiologia) si profesorul Socoteanu (despre care pot sa spun ca este si profesional, dar si ca om de nota zece).
à bon entendeur, salut! :naughty:

#16
sir3n6

sir3n6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2010
Pink... sunt o pacienta a carei tetralogie Fallot a corectat-o dr. Socoteanu acum 20 de ani............. FARA sa ceara bani sau alte recompense. Nu sunt singura care a avut experienta asta surprinzatoare, dat fiind faptul ca la vremea aceea ( ca si acum) toto shpaga ramane de baza. Imi pare rau ca ai avut experienta neplacuta, dar nu cred sa fie din cauza dr-lui Socoteanu. Si mi se pare dovada de mitocanie pura sa vorbesti despre omul asta in felul in care ai facut-o tu in expunerea ta. Punct! :thumbdown:

#17
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Ma intereseaza sa iau legatura cu cineva care a fost operat la Institutul de cardiologie din Timisoara, eventual de dr Cocora Mioara sau dr. Gaspar Marian.

#18
elianu

elianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2010
sotul meu a fost operat acum 3 saptamani la timisoara de dl. dr. Socoteanu - un doctor foarte bun
Este acasa de 2 saptamani si se simte foarte bine
incearca la dl doctor ca sigur poate rezolva orice problema, noi am ajuns la el dupa ce toti marii doctori din bucuresti nu ii dadeau nici o sansa, iar dl. dr l-a operat si a scapat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate