Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Atentie la "saltelele ucigase"!

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
saltea

saltea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.11.2012
Sunt printre persoanele care au studiat problema inainte de a cumpara. Am optat pentru o saltea ortopedica Bio Textima Fitness cu fibre de cocos latexate, certificari, 12 ani garantie etc. etc. Am dat pe ea 296 EUR. Ca sa dorm bine. Dupa 6 luni a mucegait. Am schimbat-o pe garantie. Dupa alte 6 luni aceeasi poveste. Am ramas pe cap cu ea deoarece furnizorul a refuzat sa-si respecte obligatiile ce ii revin. Asta e!
Recomand sa va cumparati saltele normale (ca structura si pret). Oricum este recomandat sa le inlocuiti periodic.

#56
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Hernie de disc.
Nu dorm decat de nevoie pe altfel de saltea decat dintr-aia cu memorie. Asta dupa ce am facut cativa ani de nopti albe pe fel de fel de saltele normale.

#57
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,030
  • Înscris: 09.01.2007
Saltea din paie batute. Am vazut la tara. Am un feeling ca se pot reimprospata la costuri minime. Dupa ultimele studii ar fi chiar eco.

#58
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Eu am probleme cu spatele, in zona lombara, de vreo 10 ani. Din motivul asta, acum vreo 7ani, am cumparat o saltea din arcuri, foarte tare, pentru ca, nu-i asa? Daca ai probleme cu coloana, e recomandat sa dormi pe tare.  Si uite sdsa, vreo 4 ani am dormit pe tare, trezindu-ma in fiecare dimineata intepenit de spate si devenind consumator periodic de calmante si antiiinflamatoare. Pe urma, am schimbat patul, cu unul mai mare si....evident, a trebuit sa schimb si salteaua. M-am dus la Mobexpert, pen'ca acolo le poti testa, sa aleg o saltea. Nu am plecat chitit pe vreun fel de saltea, aveam in cap doar..un buget de 1000lei. Dupa ce am tr
Estat toate saltelele de acolo vreo ora, am plecat cu o saltea din latex, cu strat de spuma cu memoria formei de 5cm, cu 5 zone de portanta diferita, care a costat 2000 lei. Cand m-am asezat pe salteaua respectiva, mi s-a parut prea moale. Cand m-am intins insa......dupa 1minut, eram atat de relaxat, ca am atipit. Si-atunci am luat-o fara sa ma gandesc de 2 ori.  De 3 ani folosesc salteaua respectiva si viata mea chiar s-a schimbat in bine. Ma trezesc mai odihnit, spatele ma mai doare doar ocazional, dorm drept indiferent de pozitia pe care o am. Nu a mirosit niciodata, nicicum. Nu spun ca n-o elimina diversi compusi mai mult sau mai putin toxici, dar daca o face, la un nivel periculos pentru organism (chestie de care ma indoiesc profund) acesti compusi sunt complet inodori.  Deci din punctul meu de vedere...go for latex, for a better life.
Exista intr-adevar si saltele foarte bune cu arcuri, impachetate individual, unele avand chiar si stratul de spuma cu memoria formei deasupra, am dormit foarte bine si pe asa ceva, pe la hotelurile bune. Dar aceste saltele, sunt in speta mult mai scumpe decat cele din latex.

#59
cataman___

cataman___

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.05.2006
Am citit postarile vostre de petopicul acesta.

Am probleme cu spatele, e vorba de lombosciatica pe partea dreapta. Cauza: am ridicat greutati pe care a trebuit sa le tin in echilibru. Totul s-a agravat pe fondul condusului la volan pe distante relativ lungi.

Problema mea este in curs de rezolvare, prin vizite la kinetoterapeut, innot (doar un anumit stil, pe spate, cu coloana dreapta, si actiune din maini fara a le roti deasupra umerilor) si corectura a posturii ( trag umerii in spate, icerc sa imi apropii omoplatii). In cazul in care ridic accidental greutati, sa ma prind de bara si sa imi las greutatea in maini, pentru a detensiona spatiul intervertebral.

Cu privire la suprafata de somn: structura patului este:
- somiera cu lamele din lemn
- saltea din spuma poliuretan inalta densitate (12 cm) si spuma vascoelastica (6 cm)
- salteaua are suplimentar un strat de lana merinos de aprox 3 cm si o husa matlasata din tesatura lana si umplutura lana merinos.
Produsul l-am facut pe comanda la un atelier din Piatra Neamt, se numeste merino.

Ce sa va zic: imbunatatire a starii de sanatate peste asteptarile mele. In primul rand cu lombosciatica, dar si cu diverse dureri ce le puneam pe seama purtatului gentii pe umar, piciorului incordat pe acceleratie, etc.

Mai mult, indiferent de temperatura din camera, niciodata cand te bagi in pat nu ai senzatia de pat rece.

Ei nu au produsul la vanzare, insa colaboreaza cu Eurofoam si va propun solutii foarte bune, produse pe cererea clientului.

#60
windsurfing1

windsurfing1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2009
Trebuie sa recunoastem ca materialele sintetice  castiga teren . Toate hainele izolatoare termice folosite de alpinisti sunt sintetice . Totul de la ciorpi in sus , folosit de schiori , e sintetic . Si eu acum , prefer incaltamintea sintetica pentru ca nu trage apa .  Pana acum 15 ani nu suportam decat pielea naturala si bumbacul 100% .

De ce latexul ar fi o exceptie ?  Eu am dormit o saptamana pe o saltea scumpa de latex si o perna la fel .Nu dau nume .  Imi placea  de fiecare data cand ma rasuceam in pat . Doar ca ma dureau oasele a doua zi .  Poate nu m-am acomodat . Dar imi placea al dracului de mult si nu avea miros  .

#61
icoman

icoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.12.2006
... Interesant ce zice domnul asta despre Tempur ... dar ...

Ieri 03.02.2014 am participat la primul curs de pregatire in Italia la saltele Marca Dorsal - firma italiana, nu e prezenta in Romania si nici nu a fost, este posibil sa fie in curand ..

Deci s-a discutat la prezentare multe aspecte singura concurenta a firmei Dorsal fiind marca Tempur .. diferentele intre cele doua sunt:

Saltelele Dorsal.it/en/ cu memorie si gel, si toate cu 7 zone sunt lavabile, nu au miros, straturile  saltelelor (minim 2 maxim 5 excluzand arcurile ca strat) sunt lipite cu adezivi ecologici ca si materialul folosit nu este spuma poliuretanica ci spuma obtinuta din ulei de floarea soarelui dupa diferite tehnologii si va aduc la cunostiinta ca firma asta are peste 80 ani in productia de paturi ortopedice si saltele ortopedice .. ca preturi este peste tempur asa ca nu isi permite oricine.

DaCA MA INTREBATI PE MINE, care am testat 14 paturi cu saltele la prezentare, dintre care 5 au fost comfortabile pentru mine, si asta din cauza duritatii medii a saltelei si toate cu 7 zone de confort pe ARCURI din acelasi material dar densitate mare .. este de acceptat ca fiecare dintre noi are o placere in a simti pe toata suprafata corpului o saltea mai dura sau medie sau soft -- adica tine de fiecare dintre noi si va recomand sa va ganditi bine inainte de a comanda un anumit tip de saltea mai ales daca dormiti pe o parte (saltea medie Elisir model 1000 - model 5000, sau matrimoniala in cazul cuplurilor Posted Image) ).

Puteti spune ca fac reclama la firma asta, eu consider ca incerc sa va invat ce este sanatos pentru fiecare din noi pentru ca v-ati tot intrebat aici de materiale ecologice .. eeeee acum le aveti dar la un pret in unele cazuri peste tempur.

Eu intentionez sa dechid curand un showroom in Romania cu produsele lor.

Va reamintesc ca toate straturile saltelelor sunt lavabilile si sunt lipite cu adezivi ecologici, deasemenea Saltelele lor sunt spalate in fabrica si uscate, iar pentru acasa se recomanda spalarea saltelelor daca este cazul la jet de apa, aceasta nu adera, nu este absorbita de materialul saltelei, pur si simplu trece prin ea, are si strat termic (cele cu gel) si am facut filmari video la ansamlarea saltellelor .. le voi posta imediat ce este gata magazinul on-line .. cam in 30 zile ...

Deci daca bebele face pipi nu e o problema .. spalarea se face rapid .. si uitasem de partea de anti-alergeni .. anti-mucegai .. anti-acarieni ... capitol la care da clasa tuturor saltelelor existente datorita faptului ca sunt lavabile si sunt spalate in fabrica si apoi datorita sistemului de aerisiri al saltelei.

Va astept cu intrebari daca aveti .. informatii gasiti si pe site-ul lor in italiana si engleza ...

Mare parte din saltelele lor sunt Ortopedice, recomandate de  Asociatia medicilor Fizioteraputi din Italia, daca nu ma credeti va invit sa vizitati site-ul lor in limba engleza.

Edited by icoman, 04 February 2014 - 09:30.


#62
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
oameni buni am nevoie de o saltea care sa aiba doua calitati: ieftina si tare (fara memorie sau alte nebunii)!
voi dormi pe ea doar in weekenduri eu cu nevasta (amandoi insumam 120kg), sa ma tina 2-3ani fara sa se deformezePosted Image

#63
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postbadsica, on 09 februarie 2014 - 10:19, said:

oameni buni am nevoie de o saltea care sa aiba doua calitati: ieftina si tare (fara memorie sau alte nebunii)!
voi dormi pe ea doar in weekenduri eu cu nevasta (amandoi insumam 120kg), sa ma tina 2-3ani fara sa se deformezePosted Image
pai si la stii tu ce Posted Image  nu trebuie sa reziste?sau o sa va abtineti?Posted Image Posted Image

#64
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
vedem noi ce si cum unchiule Posted Image


E o promotie la kaufland cu saltelele dormeo, parca 6mil...e buna? gasesc ceva mai ieftina care sa indeplineasca conditiile de mai sus?



Salteaua Ecocell Clima
Bucură-te de un somn de calitate şi cu adevărat odihnitor! Această saltea are 3 zone de susţinere şi este făcută din 16 cm de spumă flexibilă ECOCELL®. Este concepută ergonomic pentru susţinere şi confort maxim. Canalele speciale din nucleul saltelei permit circulaţia aerului.

Husa saltelei este tratată cu ioni de argint care au un efect antibacterian și antimicrobian natural. Protejează de mirosurile neplăcute şi are proprietăţi anti-statice. Țesătura de sistem AirX permite aerului să circule, păstrând suprafaţa de dormit curată și uscată.

Edited by badsica, 10 February 2014 - 18:53.


#65
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
Nu stiu ce sa zic de saltelele de la Kaufland. Par sa fie echivalente cu Siena , tot de la Dormeo. Ar fi o reducere de cateva milioane.
Poate are cineva o saltea din spuma flexibila de la Dormeo si ar putea sa dea ceva detalii.

#66
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Postphanebest, on 11 februarie 2008 - 17:18, said:

Informatia asta poate fi adevarata ... dar este prezentata prea alarmistic. Mie imi miroase a hoax. Sau a reclama la saltele "naturiste". Care costa de rup.


Futui. Deci existã saltele mai scumpe de 12000 de RON :w00t:

#67
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005

View Postmarilena_dr, on 11 februarie 2014 - 07:05, said:

Nu stiu ce sa zic de saltelele de la Kaufland. Par sa fie echivalente cu Siena , tot de la Dormeo. Ar fi o reducere de cateva milioane.

(in caz ca ar fi aceeasi) Siena 90x200 la dormeo 569, aia din kaufland 499
Siena 160x200 la dormeo 999, kaufland 799

#68
J@XXOLINA

J@XXOLINA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.04.2007
Experientea mea - aici.

Nu sunt ipohondru, chiar ma ustura (aduce parca a arsura) gatul si putin plamanii.
Inclin tot mai mult sa cred ca informatiile privind toxicitatea sunt corecte si afecteaza in forme diferite. Daca "prinzi una" de care sa fii constient, atunci poate mai ai vreo sansa. Ca daca-i fara simptome evidente, atunci chiar ca-i poate ultima saltea pe care ti-o cumperi...cea cu memory foam.
Nu stiu care sunt "sanatoase", habar nu am ce sa imi cumpar acum...as da orice suma sa gasesc una atat de confortabila ca Tempur, dar care sa nu fie daunatoare.

Si cand te gandesti ca nu ma mai durea spatele cand dormeam...chiar crezusem ca am rezolvat-o cu salteaua. Acum, o iau de la capat...si mi-am mai iritat si gatul si plamanii stand cu nasu'n perna si salteaua cu memory foam-ul asta.

Fiti cu bagare de seama, ca am ajuns sa platim tot noi ca sa ne facem rau...memory foamul chiar ii toxic si stam 7/8 ore cu nasul in el, noapte de noapte!

Edited by J@XXOLINA, 16 September 2015 - 14:11.


#69
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Iefteneaua  cea mai vanduta performanta/cost saltele clasice semitare  fara fite este salteaua marca  SALTEX Superortopedic lux ( 23 cm grosime)   un exemplu 160x200               www.expert-saltele.ro/saltea-superortopedica-lux-saltex-160x200/                        Pentru bugete nelimitate   marcile de lux  Dorsal....si  Tempur.

Edited by eboda, 28 October 2016 - 23:57.


#70
ilicescu

ilicescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2008
uite ce am gasit aici despre saltele cu memorie sau memoryfoam:

https://salteleforum...-si-onest-ghid/

mi s-a parut de bun simt si nu are reclame pe el.

#71
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Ok. Am parcurs threadul si intr-adevar se confirma faptul ca poliuretanul (si alte substante sintetice) din componenta saltelelor sunt de evitat.
Am gasit in US chiar si un top cu saltele eco-friendly probabil l-ati vazut. Sper ca nu se considera reclama, chiar daca as vrea sa imi iau o saltea Naturepedic spre exemplu, slabe sanse as avea, topul respectiv reflectand situatia din US mai greu cu transportul / vama, nu se justifica.

In conditiile astea, ati gasit ceva alternative eco-friendly in piata locala acum in 2017?
Ma uitam la Ikea Hesseng si in afara de 15% latex sintetic, restul imi par componente non-toxice; pe de alta parte nici nu gasesc vreo certificare in acest sens; ati studiat?
Threadul este destul de vechi, in ideea asta intreb initiatorul si ceilalti participanti.
merci

#72
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Am citit despre principala materie prima din saltelele astea si ar fi spuma HR ( spuma high resilience , spuma de inalta rezistenta )   si din ce am gasit se pare ca in procesul de productie al spumei apare CO2 ,  dioxid de carbon ; dar asta apare doar atunci cand spuma este produsa
Pot sa confirm  ca atunci cand mi-am luat salteaua cam o luna de zile am simtit un miros ciudat   ;
pana acum n-am murit , iar ca si senzatie de odihna  sunt foarte multumit de saltea
Daca cineva are de gand sa se documenteze ce sa caute in momentul in care-si cumpara o saltea poate citi ceva si => AICI

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate