Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

protectie contra fulger la switch sau hub

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
videanuadrian

videanuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.06.2004
are cineva o schema sau stie vreo metoda de a proteja un switch sau hub la fulgere?
va multumesc!

#2
videanuadrian

videanuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.06.2004
oare nu mere cu un optocuplor pe fiecare fir de retea???

#3
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
switchul are deja in el optocuploare sau cel putin majoritatea ar trebuii...
si oricum protectie reala contra fulgerelor NU EXISTA. Gandeste-te numa la puterea care o are un fulger, pur si simplu va face arc electric si tot va distruge switchul.
Poti folosi protectie contra incarcaturilor electrostatice de pe fir.

Aveam eu o schema pe aici buna. O sa ma uit si revin.

#4
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
Salutare lume !

Apropo de cabluri ce trec pe la 1000m inaltime !  ;)
Poti sa tragi cabluri la un bloc cu 100 etaje si sansa
de a prinde un fulger este mai mica de 0.001 % !

Pot sa garantez ca nu va lovi fulgerul atata timp
cat exista un paratraznet pe bloc !

:cool:

#5
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Si uite ca se poate ! Acum doi ani mi s-au ars componente in valoare de 2mil. A fulgerat lateral pe bloc , a prins linia telefonica  , a intrat prin modem si s-a imprastiat prin cele 3 calculatoare care le aveam legate in retea cu cablu BNC. S-a busit modemul si toate placile de retea pe mufa BNC , una si pe cea UTP.Doua din placi au ramas cu UTP bun. Calculatoarele erau oprite , dar nu scoase din priza. S-a defectat si un monitor SMILE , o dioda la alimentare , dar acesta cred ca prin reteaua de alimentare ~. Din cartier au scapat foarte putini  cu televizoare  intregi sau cu defectiuni minore. Majoritatea au platit sume enorme pt reparatii. Eu am fostb multumit ca nu s-au dus procesoare si alte cele de prin calculatoare.

#6
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
S-a mai discutat despre asta:
http://forum.softped...30&pagenumber=1
si s-a ajuns la concluzia ca nu e de la fulgere ci de la incarcatura electrostatica. Schema de protectie:
http://forum.softped...=&postid=246589

#7
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Nu cred ca exista scheme de protectie pt problema care mi s-a  intamplat mie si la multi altii , flama ca sa zic asa a cuprins 4 blocuri apropiate imprastiindu-se prin tot ce a existat conducator de electricitate. Paratraznetele se pare ca nu au fost de ajuns.

#8
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Daca te gandesti ca un fulger parcurge sute de metri prin aer, care este considerat dielectric foarte bun, e crezi tu ca va sta in calea fulgerului? un raspuns ar fi un corp care sa aiba legatura foarte buna cu potentialul pamantului care este negativ, deci ca sa-l atraga sa se "scurga" in pamant....de exemplu ideea ca dak stai in masina nu te poate trasni pt. ca ai cauciucuri...prostii...iideea e ca fulgerul calatoreste numai prin caroserie, apoi iese prin bara de protectie si ajunge in pamant, masina actioneaza ca o cusca, deci pt. switch-uri o impamatare buna le poate salva si bineanteles fiecare calculator a aiba impamantare, deci sa vie mai multe puncte de masa, si cat mai dese daca se poate...

#9
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
...... asta daca fulgerul ar lovi in carcasa, si nu direct in conductori ...., care de regula sunt pozati prin aer intre cladiri.

#10
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
pai daca ai impamantare foarte buna fulgerul nu se duce unde nu exista potential negativ, el se va propaga doar prin carcasa, care de regula e legata la ground

#11
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
cind e sa vina fulgerul nici mama pamintului nu scapa

#12
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004

Quote

Originally posted by PsichoDaddy
pai daca ai impamantare foarte buna fulgerul nu se duce unde nu exista potential negativ, el se va propaga doar prin carcasa, care de regula e legata la ground


si la impamnatarea aceea nu se duce prin fire si electronica ?Daca loveste direct in fire  , acestea nu sunt la masa , deci trece prin electronica  switch-ului ca sa ajunga la carcasa si apoi la masa?!

#13
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
la ce sectiune au firele de utp le prajeste fulgerul pe toate, sa te uiti sa vezi ce conductori se folosesc la impamantare, adik mai mult bare si cu sectiuni mari, si ma gandesc ca traseele din switch sar de nu se vad, la fel si celelalte cabluri

#14
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
la impamintare?cred ca ultima impamintare care am vazut-o avea o platbanda de 25x3mm si 8 bucati de teava de fier de 30mm sudate intre ele la vreo 3m si ingropate la vreo 3m si bine inteles conectat la vreo 3 paratraznete si surpriza...cind a venit fulgerul sa dus la 10m intr-un transformator de tensiune nu acolo unde i sa pregatit terenul

#15
sarateanu2004

sarateanu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.03.2004
Cred ca ar merge cu eclatoare conectate intre fiecare fir care intra in ruter shi  masa

#16
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
sa vorbeasca cu aia de la Electrica sa le puna transformatoare in loc de paratraznete

#17
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
enjoy...  :naughty:

Attached Files



#18
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
@cniky,

stii ce tip de diode sunt cele zener (din cate inteleg BYV26C sunt cele normale)??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate