Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Renovare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kabul

kabul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2005
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Orice informatie, sugestie sau sfat sunt binevenite.
Concret. Am o casa veche din 1930, fara etaj, fara fundatie din beton, fara centura de rezistenta, fara planseu de beton, pe care doresc sa o renovez si apoi sa o mansardez. Solutia expertului de rezistenta este: se  decoperteaza peretii exteriori si interiori si se imbraca in plasa. La exterior se sapa un sant pe langa pereti si se toarna beton, iar in acest beton se prinde plasa exterioara. La interior se scoate pardoseaua existenta si se toarna o sapa de beton de 10 cm in care se fixeaza plasa interioara. Cele 2 plase se prind prin perete (se dau niste gauri). Apoi se pune ciment peste plase si se tencuieste casa.
Asta este solutia fara stalpi de rezistenta prin casa.
Pentru etapa a doua, mansardare, se da jos pamantul din pod si se mai pun niste barne pe jos pe langa cele existente, apoi se pune blana. S-ar putea ca tavanul casei sa se crape in momentul lucrarilor si nu am inteles daca si cum se mai poate repara. Apoi se amenajeaza mansarda. Popii exitenti am inteles ca se pot pastra, desi nu era f sigur.
Cam atat a zis expertul.
Problema e ca as vrea ca locuinta sa poata fi locuita pe parcursul lucrarilor. Deci prima intrebare:
1. Este posibila renovarea casei pe bucati, camera cu camera, in asa fel incat sa se poata locui in camerele in care nu se lucreaza?
2. Ce se intampla cu utilitatile, gaze, curent electric, pe timpul lucrarilor? Tevile de gaze existente trebuiesc scoase de pe pereti ca sa se poate lucra? Va fi impusa oprirea gazelor pe parcursul lucrarilor? In cazul in care se opresc gazele sau curentul este clar ca nu se mai poate locui in casa din pacate :(
3. Ce alte probleme mai ridica aceasta renovare?
4. Cam cat dureaza o operatiune de acest fel? (casa are 135 mp)
5. Cam cat costa o renovare de acest tip?
6. Cam cat dureaza eliberarea actelor, executia proiectului? (momentan nu am demarat nimic)
Va multumesc pentru ajutor!

#2
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
eu zic ca te complici degeaba. Obtine autorizatia pentru modrnizare si apoi darami tot si faci alta. Tot trebuie sa faci fundatie, n-ai nici sapa, nici plafon, mai da si pamantul din pod jos..... e aceeasi munca ca sa cand faci alta .

#3
kabul

kabul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2005
Nu e o solutie! Vreau sa fac totul legal, nu sa ma apuc sa declar ceva si apoi sa fac altceva. Nici daca as vrea nu as putea sa fac asta. Am vecini care nu sunt prea binevoitori. Asa ca singura solutie este renovarea. Astept in continuare raspunsuri. Va multumesc.

#4
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
eu unul as face lucrarea putin altfel: temelie de beton ca la carte in jurul casei, stalpi de sustinere pe exteriorul casei conform specificatiilor unui proiectant ales de tine, turnate grinzi de sustinere intre toti acesti stalpi peste care se va trece la executarea podelei pt mansarda din lemn, grinzi si tot ce mai e necesar. in acest mod ai putea locui in casa pe timpul lucrarilor.
dezavantajul ar fi legat de costul lucrarii desi nu e neaparat de speriat, cat si faptul ca va tb demontat acoperisul sau cel putin o parte din el la turnarea stalpilor si a grinzilor iar mai apoi demontat de tot pt a se putea executa mansardarea.
cat despre interior se poate tencui camera cu camera, avand astfel posibilitatea de a te muta in alta.
cat despre acte, termene si costuri...greu de spus.numai un proiectant poate stabili costurile executiei.
lumina e ok daca nu tb sa muti firida, in caz contrar ai de umblat si pe la electrica. la gaz, nu cred sa fie problema decat daca schimbi traseul tevii.
daca te apuci acum de acte ai sanse ca pana la toamna sa vezi casa toata gata!

bafta!

#5
kabul

kabul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2005

 sisifjunior, on Jan 22 2008, 15:01, said:

eu unul as face lucrarea putin altfel: temelie de beton ca la carte in jurul casei, stalpi de sustinere pe exteriorul casei conform specificatiilor unui proiectant ales de tine, turnate grinzi de sustinere intre toti acesti stalpi peste care se va trece la executarea podelei pt mansarda din lemn, grinzi si tot ce mai e necesar. in acest mod ai putea locui in casa pe timpul lucrarilor.
dezavantajul ar fi legat de costul lucrarii desi nu e neaparat de speriat, cat si faptul ca va tb demontat acoperisul sau cel putin o parte din el la turnarea stalpilor si a grinzilor iar mai apoi demontat de tot pt a se putea executa mansardarea.
cat despre interior se poate tencui camera cu camera, avand astfel posibilitatea de a te muta in alta.
cat despre acte, termene si costuri...greu de spus.numai un proiectant poate stabili costurile executiei.
lumina e ok daca nu tb sa muti firida, in caz contrar ai de umblat si pe la electrica. la gaz, nu cred sa fie problema decat daca schimbi traseul tevii.
daca te apuci acum de acte ai sanse ca pana la toamna sa vezi casa toata gata!

bafta!

Poti te rog sa mai dai cateva detalii? Stalpi de sustinere pe exterior...turnate grinzi de sustinere intre toti acesti stalpi: adica stalpi care sunt prinsi in temelia de beton dar care trebuie fixati si in ziduri? Si peste acesti stalpi se fac grinzile de sustinere. Dar problema e ca nu cred ca se pot crea doar stalpi pe exterior. Casa e aproape patrata si are latura de apox 10m, asa ca eu cred ca trebuie sa fie turnati si stalpi in interior, ceea ce inseamna distrugerea tavanului si evident a podelei.
Solutia cu stalpi e mai putin costisitoare decat cea cu "imbracarea" casei in beton?

#6
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
eu m-am gandit doar ca si idee alternativa la ce ti-a propus expertul. bine-nteles ca stalpii sunt prinsi in temelie,pot prinde si peretii sau pot sa fie adiacenti zidului existent iar in privinta distantei de 10 m nu cred ca ar fi o problema daca se aplica grinda corect dimensionata.
repet, doar un expert iti poate preciza in detaliu daca solutia aceasta este viabila si mai ales costul ei. desi, in opinia mea ar iesi mult mai ieftin decat sa imbraci toata casa in beton plus ca nu e sanatos atata beton, ca sa nu mai spun ca tine umezeala de unde si o senzatie de frig in casa.

bafta
:arigato:

#7
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005

 kabul, on Jan 22 2008, 14:30, said:

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Orice informatie, sugestie sau sfat sunt binevenite.
Concret. Am o casa veche din 1930, fara etaj, fara fundatie din beton, fara centura de rezistenta, fara planseu de beton, pe care doresc sa o renovez si apoi sa o mansardez.

Solutia pe care am dat-o altora aflati in cazul tau este: Autorizatie de demolare/constructie. In acelasi timp bagi actele la primarie pentru demolare a constructiei vechi si construirea uneia noua. Asa elimini decalajul intre cele 2 autorizatii si deci economisesti timp si bani cu actele. Totul este legal.

Si acum raspuns la intrebarile tale:

1. Nu nu este posibil. Pe timpul santierului se intrerup gazele si curentul electric, precum si apa. NU ai cum sa lucrezi intr-o casa la asemenea nivel si sa risti o lovire a unei tevi de gaze sau sa infigi tarnacopul intr-un cablu sub tensiune. Toate instalatiile trebuiesc probabil modificate si astfel automat se intrerup.
2. Ti-am raspuns la 1
3. Probleme la o asemenea lucrare o sa ai multe. De la descperirea unor pereti umpluti cu kko pana la fisuri majore in structura peretilor. O casa cu o asa varsta fara nici un fel de element de rezistenta nu se poate sa nu aiba urmari grave in urma cutremurelor si chiar a tasarii pamantului avand in vedere lipsa fundatiei. De aceea iti recomand cu toata bunavointa: NU te apuca de asa ceva.
4. Ca durata nu pot sa spun nimic pt ca depinde de f multe probleme care pot aparea, insa comparativ cu demolarea si costructia de la 0 durata poate ajunge chiar de 2-3 ori mai mare.
5. Costa f mult. Putini constructori au priceperea si curajul sa se inhame la o asa lucrare. Trebuie sa ai mare grija sa iei pe unii care au mai facut asa ceva, nu doar pe unii cu gura mare ca stiu si nu e mare lucru.
6. Durata actelor este cam aceeasi cu autorizatia de demolare si constructie. NU este mai rapida, poate doar mai inceata din cauza ca trebuie explicate si detaliate toate solutiile de consolidare alese. Deci in primul rand e mai scumpa pt ca munca inginerilor si arhitectului este cel putin dubla.

In final vreau sa spun ca solutia de a consolida o astfel de casa este, de obicei, aleasa pt o cladire protejata de patrimoniu si are niste elemente ce trebuiesc pastrate si conservate(gen ornamente facute de nus'ce mester). De aceea este una foarte scumpa si creatoare de probleme.
Este mult mai usor, mai ieftin si mai rapid sa o dai jos, si sa faci alta de la 0. Poti lucra cu majoritatea constructorilor, inginerilor, arhitectilor de pe piata la preturile obisnuite si nu la unele prohibitive, pentru ca pentru asa lucrare iti trebuie oameni buni si cu experienta care normal ca si costa o carca de bani. SI toate astea pt ce? Niste caramizi infipte direct in pamant? In afara de le nu-ti mai ramane nimic din casa.
Acoperisul trebuie dat in intregime jos. Nu poti sa configurezi peretii mansardei dupa niste popi de acum 70 de ani. Lemnul e imbatrinit si probabil intr-o stare precare deci nu cred ca vrei sa faci o casa cu finisaje noi asezate pe o structura la limita duratei de viata.
La fel si caramida, este facuta varza in mod sigur. Cand vei da jos tencuiala probabil se va vedea cerul prin ele. NUmai gandeste-te ca a trecut prin cutremurul din '77 fara sa le mai pui pe celelate, fara fundatie si centuri. Sta in picioare numai datorita sarpantei.
As mai putea sa continui insa ma opresc aici sperand ca te-am convins sa nu faci vreo prostie si sa te apuci de asa ceva.  :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate