Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Asistenta juridica online

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#1
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Salut! Sunt jurist de profesie si am anumite cunostinte, precum si acces la documente legislative, hotarari etc.
In urma frecventarii acestui forum am vazut ca multi au probleme legate de justitie si aplicarea legii, in special in domeniul afacerilor. Nu mi-ar permite nici timpul si nici functia niste sedinte deschise si foarte complexe dar, pot sa fiu destul de folositor astfel incat sa va scot din ceata.

Astept dilemele voastre pe PM si pe acest topic. Sper sa va fiu de folos.

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
up

#3
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postsnipest, on Jan 22 2008, 09:37, said:

up
snipest , am propus acelasi lucru la sefii cei mari , sa faca o arie speciala de drept pentru ca sunt multe intrebari legate de drept si care sunt puse cam peste tot pe forum.
sa vedem ce o sa iasa.

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postsolitudes, on Jan 22 2008, 09:39, said:

snipest , am propus acelasi lucru la sefii cei mari , sa faca o arie speciala de drept pentru ca sunt multe intrebari legate de drept si care sunt puse cam peste tot pe forum.
sa vedem ce o sa iasa.

E o chestie foarte buna. Chiar lipseste din organizarea forumului si am vazut ca multi useri au dileme legate de probleme de drept.
Laudabila initiativa!

#5
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postsnipest, on Jan 22 2008, 09:42, said:

E o chestie foarte buna. Chiar lipseste din organizarea forumului si am vazut ca multi useri au dileme legate de probleme de drept.
Laudabila initiativa!
ai PM. astept raspuns

#6
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Ce misto .. bravo !

#7
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postmanchimen, on Jan 22 2008, 12:56, said:

Ce misto .. bravo !
hello.. restul de dreptaci unde e????
christie , pe unde esti?
voi ce parere aveti?

#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Nu v-am lua bani, dar onorariul minimal ne obliga!  :naughty:

#9
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Fiindca esti atat de dragut... poate ma ajuti si pe mine cu o solutie...
Caz rutier:
Masina parcata, peste noapte vine unul si o rade pe toata partea dreapta. politie, asigurare, service... La service mi se da decontul iar asigurarea imi zice ca din suma de 95 mil imi aproba doar 85 de mil. Nu pot lua masina pana nu platesc diferenta, o platesc imi iau masina.
Pt cei 10 milioane am cum sa fiu despagubit de cineva? Ce se poate face juridic? A trecut de la plata diferentei 2 luni, iar de la accident ~4 luni.

Multumesc anticipat!

#10
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostRavy, on Jan 22 2008, 13:11, said:

Fiindca esti atat de dragut... poate ma ajuti si pe mine cu o solutie...
Caz rutier:
Masina parcata, peste noapte vine unul si o rade pe toata partea dreapta. politie, asigurare, service... La service mi se da decontul iar asigurarea imi zice ca din suma de 95 mil imi aproba doar 85 de mil. Nu pot lua masina pana nu platesc diferenta, o platesc imi iau masina.
Pt cei 10 milioane am cum sa fiu despagubit de cineva? Ce se poate face juridic? A trecut de la plata diferentei 2 luni, iar de la accident ~4 luni.

Multumesc anticipat!

nu ai cum sa fi despagubit. cei 10 mil, care se calculeaza ca procent din daune, cred, reprezinta fransiza, adica suma pe care tu te obligi sa o platesti prin contractul de asigurare. termenul de2, respectiv4 luni nu-si gaseste relevanta aici. Oricum, esti bine daca te-au terminat asa de repede. Pe unii nu-i ajuta deloc firma de asigurare.

#11
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View PostRavy, on Jan 22 2008, 13:11, said:

Fiindca esti atat de dragut... poate ma ajuti si pe mine cu o solutie...
Caz rutier:
Masina parcata, peste noapte vine unul si o rade pe toata partea dreapta. politie, asigurare, service... La service mi se da decontul iar asigurarea imi zice ca din suma de 95 mil imi aproba doar 85 de mil. Nu pot lua masina pana nu platesc diferenta, o platesc imi iau masina.
Pt cei 10 milioane am cum sa fiu despagubit de cineva? Ce se poate face juridic? A trecut de la plata diferentei 2 luni, iar de la accident ~4 luni.

Multumesc anticipat!
ce motivatie a oferit asigurarea ca sa nu plateasca diferenta?
faptasul a fost identificat?

#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View Postsnipest, on Jan 22 2008, 13:20, said:

nu ai cum sa fi despagubit. cei 10 mil, care se calculeaza ca procent din daune, cred, reprezinta fransiza, adica suma pe care tu te obligi sa o platesti prin contractul de asigurare. termenul de2, respectiv4 luni nu-si gaseste relevanta aici. Oricum, esti bine daca te-au terminat asa de repede. Pe unii nu-i ajuta deloc firma de asigurare.
asigurarea rca a lu cel care m-a lovit. masina mea nu avea casco sau alte asigurari...
dat fiind ca masina era parcata... nu a fost accident "provocat"... nu pot sa-i cer despagubiri? pur si simplu raman cu paguba? conteaza daca el a fost sub influenta alcoolului, sau ca nu si-a lasat date de contact ci a trebuit sa-l caut eu prin tot brasovul? (l-am gasit si am fost la politie la 48 de ore dupa accident din acest motiv)
Termenul de x luni l-am pus pt cazul in care are vreo relevanta... prescriere... etc...
Mersi oricum pt raspuns!

Quote

ce motivatie a oferit asigurarea ca sa nu plateasca diferenta?
faptasul a fost identificat?
asigurarea mi-a platit dupa cum zic ei maximul valorii care o pot despagubi pt masina mea... (Skoda felicia 1.9D din 2001 - val maxima de asigurat 85 mil)
faptasul... vezi mai sus in acest post

Edited by Ravy, 22 January 2008 - 13:28.


#13
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postsolitudes, on Jan 22 2008, 13:21, said:

ce motivatie a oferit asigurarea ca sa nu plateasca diferenta?
faptasul a fost identificat?

Banuiesc ca tu ai asigurare Casco.
In Legea nr. 136/1995 gasesti ceea ce te intereseaza.
Motivatia sta chiar intr-o clauza a contractului de asigurare pe care tu l-ai incheiat cu firma. Acolo, este prevazuta fransiza

  Art. 27. - Despăgubirile ce se plătesc de asigurător se stabilesc în funcție de starea bunului din momentul producerii riscului asigurat.
    Despăgubirile nu pot depăși valoarea bunului din momentul producerii riscului asigurat, cuantumul pagubei și nici suma la care s-a făcut asigurarea, dacă nu s-a prevăzut altfel în contractul de asigurare.
    În contractul de asigurare poate fi stipulată o clauză conform căreia asiguratul rămâne propriul său asigurător pentru o franșiză sau o sumă determinată care nu se despăgubește de către asigurător.

Asta e articolul din lege care se refera la despagubiri si la partea din despagubire de la plata careia ei se pot sustrage.
Se aplica nu numai la CASCO.

Edited by snipest, 22 January 2008 - 13:28.


#14
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View Postsnipest, on Jan 22 2008, 13:26, said:

....
Se aplica nu numai la CASCO.
Vezi un pic mai sus postul... nu e CASCO...

L.E. nu stiu daca are relevanta... masina lovita este pe firma, firma a fost lipsita de masina pt 2 luni - poate pe aceasta baza sa-i pot face ceva. Cel care mi-a lovit masina avea/era: masina de firma, conducatorul nu era nici angajat la aceea firma, nu foaie de parcurs....

Edited by Ravy, 22 January 2008 - 13:36.


#15
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostRavy, on Jan 22 2008, 13:29, said:

Vezi un pic mai sus postul... nu e CASCO...

L.E. nu stiu daca are relevanta... masina lovita este pe firma, firma a fost lipsita de masina pt 2 luni - poate pe aceasta baza sa-i pot face ceva. Cel care mi-a lovit masina avea/era: masina de firma, conducatorul nu era nici angajat la aceea firma, nu foaie de parcurs....

Citeste mai bine, am zis ca se refera NU numai la casco.
Daca nu esti tu proprietar nu te ia nimeni in seama, ca n-ai interes sa faci nimic. Nu era masina ta, nu suporti tu daunele.

#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Pai am interes... sa recuperez banii platiti de firma. Ideea finala este deci ca indiferent de situatie... nu am ce face? Un ghinion pur si simplu?
Pt viitor (am vrut si atunci cand am patit accidentul, dar eram bucuros ca l-am gasit si nu am mai facut-o) are vreo acoperire legala un document facut de mana cu martori cum ca el se obliga sa plateasca diferentele de plata care nu sunt acoperite de asigurare? (Era sa mai trec prin acelasi caz acum 2 ani si stiam ca asigurarea e posibil sa nu acopere la o masina mai veche toata suma)

Multumesc inca odata pentru raspunsuri!

#17
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
O problema care ma framinta de ceva timp.

Orice autovehicul are un numar maxim de persoane impus din faza de proiectare. Acest numar este reglementat prin lege si nu poate fi depasit. Daca se depaseste soferul este amendat de catre politie.

Unde vreau sa ajung?!

Intentionez sa dau in judecata RATB pt. ca mi'a pus viata in pericol de cel putin 1000 de ori in anii studentiei in timp ce am calatorit in autobuzele dinsilor platind bilet. Practic am ramas cu o trauma atit de mare incit consecintele au fost devastatoare.

Sugerez sutelor de mii de utilizatori RATB sa faca acelasi lucru.

Intrebare!

-De ce politia nu opreste autobuzele amendind soferii cind acestea sunt supraaglomerate?!

#18
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostRavy, on Jan 22 2008, 13:45, said:

Pai am interes... sa recuperez banii platiti de firma. Ideea finala este deci ca indiferent de situatie... nu am ce face? Un ghinion pur si simplu?
Pt viitor (am vrut si atunci cand am patit accidentul, dar eram bucuros ca l-am gasit si nu am mai facut-o) are vreo acoperire legala un document facut de mana cu martori cum ca el se obliga sa plateasca diferentele de plata care nu sunt acoperite de asigurare? (Era sa mai trec prin acelasi caz acum 2 ani si stiam ca asigurarea e posibil sa nu acopere la o masina mai veche toata suma)

Multumesc inca odata pentru raspunsuri!

E inscris sub semnatura privata, dar poti sa-l folosesti numai in instanta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate