Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Monitoare LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#73
laurentiuene70

laurentiuene70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.12.2008
doua sau trei monitoare se puteau lega la o placa video performanta inca cu multi ani in urma. Ce anume ti s-a parut deosebit aici?

#74
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postlaurentiuene70, on 4th June 2011, 22:43, said:

doua sau trei monitoare se puteau lega la o placa video performanta inca cu multi ani in urma. Ce anume ti s-a parut deosebit aici?
pune-ti ochelari..e un singur monitor cu rezolutia de 5XXX pe 1XXX
numai ca e  format din 3 bucati ..in poza nu se vede bine poate dar te simti in mijlocul jocului.::))

#75
body_soull

body_soull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 03.03.2008
salutare.imi cer scuze ca nu am postat unde trebuie dar am si eu o problema cu un monitor lcd lg de 17 inch
il aprind din buton se aprinde ecranul dar ramane alb complet il conectez la pc si la fel ecranul ramane alb complet ,cine ma poate ajuta sa-mi spuna cam care ar fi cauza,daca mai merge reparat  si daca se merita sa incerc sa-l repar,de preferinta ar fi sa stiu ce piese au murit sa le pot schimba eu acasa

#76
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Salutare !

Am un monitor Philips de 19" si am doua optiuni unde sa îl pun: pe birou (dar ma deranjeazã ca e cam aproape) sau într-un fel de raft fãcut în perete.

Dacã îl tin în acel raft are doar 2 cm liberi în partea de sus unde are ventilatorul (cred ca acolo este :D). Ma gândesc sa nu se încãlzeascã prea tare si sa se strice ceva prin el.

Acum întrebarea: sa-l las pe birou sau îl pot tine în acel spatiu ?

PS: Monitorul merge cam 4 ore pe zi.

Edited by robyzz, 19 November 2011 - 16:38.


#77
Isildor

Isildor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.12.2011
de ce sunt monitoarele atât de scumpe ? monitoarele plate au aparut de multi ani dar inca sunt f. scumpe

#78
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pentru ca tehnologia evolueaza. monitoarele de azi de 7 mil nu sunt aceleasi ca cele de acum cativa ani. alea vechi abia reuseau 1024x768. astea au fullhd(mereu uit ce rezolutie e)... alea aveau timp de raspuns greoi, culori mai putine(mai sterse pe intelesul multora), timpul de raspuns era mic, asa ca daca jucai cantar straic sau altceva de genu ziceai ca ai lag.. sunt mai luminoase, sunt mai eficiente in privinta consumului de energie... si lista poate continua.
daca nu iti permiti unul nou, cauta unul sh.

#79
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Oricum ai da-o monitoarele pentru pc nu au prea evoluat în ultimul timp. 99% dintre ele au rămas tot la rezoluţia de full hd. Le prind telefoanele mobile din urmă. Eu cred că un 4k pentru un monitor de pc ar fi excelent. Sunt unele voci care zic că full hd e suficient, dar fonturile se pot interpola si scala foarte bine cu 4K daca se vrea. Cred ca e nevoie de o evolutie. Incet incet cu pasii melcului cred ca se va trece la 4K. asta peste vreo 10 ani la cum merg lucurile.

#80
liquid33

liquid33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.04.2010
Salut,

Ca să nu deschid un topic inutil, întreb aici:Care e diferenţa intre LED şi LCD, mai precis între http://www.emag.ro/m...n/pd/DPL5JBBBM/ şi http://www.emag.ro/m...e/pd/EDL4DBBBM/ .Şi de ce nu scrie Full HD la LCD?

Mersi!

#81
liquid33

liquid33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.04.2010

View Postliquid33, on 16 decembrie 2013 - 21:09, said:

Salut,

Ca să nu deschid un topic inutil, întreb aici:Care e diferenţa intre LED şi LCD, mai precis între http://www.emag.ro/m...n/pd/DPL5JBBBM/ şi http://www.emag.ro/m...e/pd/EDL4DBBBM/ .Şi de ce nu scrie Full HD la LCD?

Mersi!
Anyone?

#82
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Salut, am o problema cu monitorul meu LED Acer H226hql.De ceva timp vad ca au aparut niste pete mici gri in colturile de jos ale monitorului, la inceput am observat cateva, dar vad ca din cand in cand mai apar si altele , acum au aparut mai inspre centru si mai sus, pixeli morti nu cred ca sunt pentru ca 1. nu sunt puncte negre ci un gri spalacit 2, nu sunt perfect patrate, unele se vad ca niste scame mici lunguete si oricat de mult as sterge ecranul ele raman tot acolo, 3. daca ma uit mai din lateral acele pete imi par ca se muta, am facut un test, am facut o poza cu un mic patratel rosu care sa vina exact unde am una dintre acele pete, m-am uitat din lateral drapta/stanga si acea pata s-a mutat de pe acel patratel rosu. Eu unul banuiesc ca imi intra praf intre panel si sticla sau undeva intre straturile alea, alta explicatie nu am si ceva ce ma face mai mult sa cred asta e si faptul ca acest monitor e un zero frame, adica rama foarte subtire, si intre rama si panou in partile stanga/sus/dreapta e un mic spatiu, in coltul de sus si putin la marginea din dreapta chiar se vede lumina alba de la leduri cand e intuneric in camera. Astept parerile voastre si as dori sa-mi spuneti,se  poate trimite la garantie?

#83
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Salut, nu prea ma am in monitoare.
Mi-am luat recent un monitor LG 20M35A, mai exact (http://www.lg.com/ae...itors/lg-20M35A), sunt multumit de el, e ce trebuie, dar o singura intrebare am, si asta am vazut'o la monitoare de genu' de ce se vede alb din diverese unghiuri, e enervant atunci cand ma pun pe scaun tre' sa-mi gasesc pozitia ca sa vad oarecum clar, si parca ma oboseste la ochi(ma ustura) , monitoru e prost sau? Se poate elimina respectiva ceata?

Edited by Calypsso, 23 July 2014 - 19:41.


#84
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007

View PostCalypsso, on 23 iulie 2014 - 19:41, said:

Salut, nu prea ma am in monitoare.
Mi-am luat recent un monitor LG 20M35A, mai exact (http://www.lg.com/ae...itors/lg-20M35A), sunt multumit de el, e ce trebuie, dar o singura intrebare am, si asta am vazut'o la monitoare de genu' de ce se vede alb din diverese unghiuri, e enervant atunci cand ma pun pe scaun tre' sa-mi gasesc pozitia ca sa vad oarecum clar, si parca ma oboseste la ochi(ma ustura) , monitoru e prost sau? Se poate elimina respectiva ceata?
Da,e prost monitorul, stiu asta pentru ca am luat si eu modelul mai mare 22M45 pe care o sa-l retunez inapoi deoarece e defect,la anumite imagini apar artefacte sau palpaie lumina.In primul rand vezi daca Windowsul ti-a recunoscut monitorul ,este instalat si e pus pe 1920x 1080 ,rezolutia maxima.Faptul ca oboseste ochii e din cauza  refresh rate(numarul de cadre pe secunda) care la acest model e 60 Hz maxim,pot sa spun jenant tinand cont ca am avut monitor crt care mergea la 85Hz.

#85
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Ceva pareri despre monitoarele iiyama...ma intereseaza un model de 20": http://www.iiyama.co...lite-e2083hd-1/  sau http://www.iiyama.co...ite-b2083hsd-1/  ?

Ca alternativa ma gandesc la AOC: http://aoc-europe.co...etail-technical

Folosesc pc-ul pentru office/browsing si ocazional filme si jocuri.

Edited by gabrolio, 09 January 2015 - 14:55.


#86
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
Sunt firme ok,mai putin cunoscute la noi,insa te sfatuiesc sa te orientezi spre un monitor  de 21-23 inch,nu e mare diferenta de pret, iar ca panel unul IPS net superior ca imagine si unghi de vizualizare.Acum depinde de cati bani vrei sa investesti .

#87
andrei619619

andrei619619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 31.07.2014
Salut! Am un monitor LG 19" --------- 1440 x 900   ------ pixel pitch 0.285mm  (Wide). De azi... fara sa ii fac nimic, din senin se tot schimba din vedere wide in vedere 4:3. Ce are...? e destul de stresant...

#88
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Nu stiu unde sa ma adresez, sper ca nu scriu off topic. Am achizitionat recent un monitor iiYama ProLite E2407HDS ... stiu, o chinezarie. caut de nebun driver pentru acest model si nu gasesc pe nici un site. Ma puteti ajuta cu informatii, unde as putea gasi sau orice altceva care sa ma ajute? Peste tot pe unde caut, descarct tot felul de porcarii care nu au nici in clin, nici in maneca cu driver pentru monitor.

#89
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
Pentru monitor nu ai nevoie de driver incepand de la windows xp.Daca nu merge la rezolutia specificata de producator probabil ai nevoie de driver pentru placa video,pe care le gasesti la producator,ATI sau NVIDIA

#90
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012

View Postalin2o, on 12 februarie 2015 - 16:32, said:

Pentru monitor nu ai nevoie de driver incepand de la windows xp.Daca nu merge la rezolutia specificata de producator probabil ai nevoie de driver pentru placa video,pe care le gasesti la producator,ATI sau NVIDIA

Era problema cu difuzoarele, dar am aflat in alt topic problema. Iti multumesc.

Edited by catavencuadelin, 12 February 2015 - 22:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate