Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taierea aripilor la pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
ruxy67

ruxy67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2007
am stat si am citit topicul si nu ma impac cu ideea ca puteti gandi asa !
poate ca nu stiti insa penele dor in momentul in care sunt taiate , iar daca acest lucru se face mai devreme de 1 an , asa cum cred ca procedeaza cei ce vor sa imblanzeasca repede o pasare , exista posibilitatea ca pasarea sa sangereze , abia dupa 1 an unii pot taia varful penelor principale la una sau ambele aripi insa personal consider asta o barbarie !am si am avut mereu papagali, perusi si canari , mereu am incercat sa ii faca sa se simta cat mai aproape de mediul lor natural , cu rabdare am reusit sa ii dresez pe toti ( inclusiv canarii) si niciodata nu am taiat nici aripi si nici gheare ! exista mai multe metode de a ii ajuta sa isi rezolve singuri problema ghearelor , a ciocului ( bloc mineral , bete abrazive , rondele de lemn) asa incat pasarea sa fie bucuroasa cand te vede nu stresata!

#38
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Ghearele papagalilor mei se fac uriase. :) Stiu ca nu le place sa le tai, dar inca nu cunosc o metoda care sa-i ajute in acest sens (daca tot ai deschis discutia, poate dai o informatie - multumesc).

#39
ruxy67

ruxy67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2007
Eu am procedat asa : am facut niste cerculete din lemn de tei ( cu niste carote de rigips ies f. bine ) de diferite marimi , in ele isi antreneaza ciocul si ghearele , de asemeni , e f. benefic un bloc mineral JUMBO care ii ajuta si la cioc , si la gheare si chiar la digestie ! Exista si bete abrazive speciale pt . papagalii mari , ( nu folositi bete mai mici de 10 mm in diametru caci pt . micul alexandru pot fi cel mult scobitori ! Se gasesc in pet-shop iar in Bucuresti sunt si la Cora -pantelimon si la pet ul din incinta , realizati cred ca in natura nu sta nimeni sa le faca pedichiura si nu au nici o problema din acest motiv ! plus ca taiatul e o operatiune stresanta si in romania nu am vazut inca o foarfeca -ghilotina care sa fie capabila , exista ceva in pet-shop insa e o tentativa nereusita , aveti toate sansele sa dati prietenului vostru o unghie peste cap sau sa ii spargeti o portiune de cioc , lucru care duce la multe complicatii - imposibilitatea de hranire , dureri la apucat obiecte mai dure , etc.
personal recomand pentru cei care nu au timpul necesat sa faca mici bucatele de lemn , taierea unor crengute de salcie la 5-10 cm lungime insa nu mai subtiri de un deget si plasarea lor in colivie . salcia ii si calmeaza pe micutii rozatori si ciocul si ghearele devim mai rezistente , frumos lustruite si sanatoase natural !

#40
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Eu ii tai perusului meu ghearele cu unghiera, os de sepie nu roade, ii place mai mult tencuiala  :w00t: Se supara cand trebuie sa efectuam operatiunea (cam de 2-3 ori pe an), dar ii trece repede si redevenim prieteni. Penele nu i le-am taiat niciodata, si cred ca s-ar supara foarte tare daca as face-o, acum naparleste si i-au cazut penele din coada, nu mai e asa mandru de el. Poate se justifica taiatul penelor prin faptul ca pasarea va fi mai putin expusa accidentelor si va fi mult mai greu sa "evadeze", totusi cred ca e de preferat sa iei alte masuri de siguranta care sa il protejeze de accidente. Cat despre taiatul penelor ca sa se ataseze mai repede de tine, mi se pare o prostie. Pasarea se va atasa de tine daca ii vei castiga increderea, si pentru asta trebuie sa ii acorzi atentie si timp. Cu si mai multa rabdare si cu putin noroc, poti sa-l inveti chiar sa vorbeasca (al meu vorbeste si fluiera toata ziua  :quietsign: )

#41
ioana09

ioana09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2010
buna..
de 13 ani cresc perusi si sunt cu adevarat indragostita de ei. citind topicul am tras niste concluzii. sunt de acord ca papagalii sa fie liberi,
dar nu cei din pet-shop. va ganditi ca daca dati drumul unui papagal moare pentru ca nu poate supravietui in libertate?
nu fiti rautaciosi, si cei care nu aveti animale in casa nu ne criticati. papagalii mei sunt fericiti si zboara in casa
ori de cate ori vor.
de curand am achizitionat o perusita pt ca cealalta a murit saracuta de batranete. niciodata nu am taiat aripile nici unui perus pentru ca nu am considerat.
insa aceasta, este atat de salbatica si zboara ca nebuna, ca sa nu mai zic ca numai rani am la mana. am decis pt prima data sa tai aripile, pt a fi mai usor de capturat
si pentru protectia ei. penele ii vor creste, si daca se va linisti i le voi lasa, daca nu i le voi taia din nou.
ideea e ca daca consideri necesar pt papagalul tau sa-i tai din aripi , fa-o. daca nu,nu i le taia.

#42
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am avut nenumarati perusi, o perusita superba bleu era tare salbatica, dormea numai pe galeria de la perdea. i-am taiat penele lungi de la aripi si...2 luni era cea mai cuminte perusita din lume, statea doar pe umarul lui tata...da' dupa 2 luni -au crescut la loc si evident ca iar a inceput sa nu ne mai bage in seama si sa stea numai sus pe galeria de la perdea. nu le-am mai taiat dupa aceea deoarece ne-am gandit ca asa e ea salbatica (si salbatica a ramas toata viata ei, dupa 6 luni de la achizitionarea ei am luat si un baietel-baietelul venea la noi, ne pupa, vorbea cu noi...ea statea doar sus pe galerie si intra in cusca doar ca sa manance si sa bea apa)

PS: penele nu au sangerat si nici nu a durut-o (intrebati un vet si va va spune ca e mare aberatie asta cu durerea si sangerarea)

#43
ioana09

ioana09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2010
@ anknic

ma poti ajuta si pe mine..ti-am zis..eu asa perus salbatic si care musca nu am mai vazut.. ce pot face sa nu mai muste??? am numai rani la mana.. am incercat sa scot sunete ascutite sa-i atraga atentia :)) cred ca asta merge numai la caini si pisici, ca odata ce ma prinde cu ciocul nu  imi mai da drumul

#44
ioana201111

ioana201111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2011
buna. eu am un jako si vara trecuta mi-a zburat... a traversat tot orasul si dupa 9 zile l-a gasit cineva intr-o padure d la marginea orasului.... as fi putut dupa tot ce am patit sa ii tai penele dar il iubesc atat de mult incat nu pot sa ii fac asta. pe de alta parte dupa cum vedeti papagalii pot supravietui in salbaticie chiar daca au fost crescuti in captivitate. cel care l-a prins era un cioban si s-a chinuit 3 zile sa il prinda... iar apoi mi-a povestit k in fiecare zi pleca pe camp dupa mancare si probabil apa si seara se intorcea in acelasi copac... ei au instinct de supravietuire oriunde s-ar naste....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate