Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce parere am despre Mere

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Lucifer999

Lucifer999

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 191
  • Înscris: 18.12.2007
Merele nu se amesteca cu Perele,nici Mac-urile cu PC-urile

Ceea ce imi place e ca Steve Jobs e un aristocrat ,care munceste pe gratis pt utilizatorii Apple ,scade pretul la Apple TV si ii dubleaza capacitatile,munceste 10 ani pe un sistem de operare scris numai in Basic,care se cupleaza perfect cu interpretoul de comenzi Basic(facand virusii ineficienti) ,apoi il da la un pret derizoriu de 100$
Compania e f ingrijita,cu oameni care sar sa te ajute cand ai o problema si toate produsele lor sunt ingrijite si arata f frumos.
Muncesc zi si noapte pt a imbunatati sistemul de operare ,in toate componentele sale,inclusiv interpretorul de comenzi in Unix BSD, si ofera munca lor pe gratis lumii intregi
Aplicatiile oferite sunt la preturi derizorii fata de calitatea lor si munca incorporata in ele(scrise in Basic!!!)
Macbook Air e cu adevarat extraordinar si va ajunge in tara la 1600 euro

Pe de alta parte...

un sistem scris in Basic are nevoie de memorii cu corectie a erorilor,pt ca daca ti se duce un bit intr-un program Basic ti s-a dus dracului tot programul;de aceea memoria e de 8 ori mai scumpa
calculatoarele lor sunt scumpe si perifericele sunt si mai scumpe(300$ pt un tvtuner,de ex)
Aplicatiile mai serioase sunt f scumpe
Toate produsele sunt cu 80% mai scumpe pe apple.ro decat pe apple.com
singura solutie o reprezinta B&H sau un alt reseller pe plan mondial
am incercat de curand iTunes pe sistemul meu Vista:melodiile se aud bine,au fost convertite rapid din wma ,dar wmv-urile nu le vede deloc:((
in schimb foloseste 25% din procesor in loc de 3% cat ia Winamp=ul
filmele se vad sacadat si cred ca si cele cumparate is tot asa
exista optiuni de a cumpara doar din sua

Una peste alta,compania e perfecta ,dar stau f prost la capitolele globalizare si faptul ca folosesc un mediu de programare antic cum e Basic-ul face ca eforturile lor sa fie mult mai mari ca ale concurentei si mult mai predispus la erori
Cred ca in momentul de fata nu prea mai au....
Desi...
sunt multi care prefera calitatea cantitatii
Dar va veni momentul in care un program in Java va fi mult mai usor de implementat decat unul in Basic
deja suntem acolo
si ala va fi sfarsitul Merelor

#2
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
sunt mai scumpe componentele pt ca nu exista rivalitate la astia .. sau cel putin nu e nici pe departe fata de cum e la PC-uri :)

#3
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Ha ha ha.
Ce frumos e in teorie.
Draga Lucifer, explica-mi, atunci, de ce macurile crapa de 10 ori mai rar decit PC-urile? De ce memoria e mai bine protejata si de ce sistemul corecteaza din mers erorile?
Memorii de 8 ori mai scumpe? Poate daca esti fraier sa iei de la Apple. Merg toate memoriile adevarate.
Produsele din Europa sint cu 30% (diferenta dolar-euro) mai scumpe ca in SUA. La noi, se mai pune inca un TVA, deci inca 19%. De ce? Nu stiu. Dar asta nu e treaba lui Apple.
iTunes nu vede WMA. De altfel, nici nu e treaba lui.
Filmele se vad bine, nu e treaba lui iTunes sa proiecteze filme. As vrea, insa, sa vad cum se vede un .mov pe pc.
Deci… sa nu amestecam mere cu pere.
Cel mai bine e sa ai un mac si sa vorbesti cu el in fata!
Cit despre Java, da, e OK, numai ca merge ca ochii mortului, parca am fi in urma cu 20 de ani!

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
De unde ai scos toate aberatiile legate de sistemul de operare fiind scris in basic?

#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Are dreptate :) DAR, acum, MAC-ul este net superior sistemelor de la Microsoft. Mult mai placut si mai stabil. Iar hardware-ul este superb DACA nu cumperi prima versiune :D
Colectia de software oferita e bestiala! Apple e pe val...

#6
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

View Postfloriniaru, on Jan 24 2008, 02:01, said:

explica-mi, atunci, de ce macurile crapa de 10 ori mai rar decit PC-urile?

Explicatia este extrem de simpla: multitudinea de alternative hardware. Poti sa iti iei un PC cu componente proaste sau unul cu componente bune, poti sa iei un sistem deja asamblat de un producator sau poti sa ti-l faci tu cu ce piese vrei.

PC-ul nu e un brand si nici o entitate bine definita, tot ce poti sa spui despre un PC e ca nu este Mac. Nu se poate vorbi despre PC ca despre un produs al unei singure firme, e doar un termen generic care inglobeaza o multitudine de configuratii foarte diferite din multe puncte de vedere.
Macul e relativ rigid, configuratiile initiale sunt saracacioase (din punct de vedere al alternativelor), e normal sa ai mai putine defectiuni deoarece ai un numar mic de variabile.

Din cauza diversitatii pieselor care se pot gasi intr-un PC o comparatie intre raportul macuri stricate/macuri vandute si PC stricate/PC vandute nu are sens, cel mult ai putea sa faci o comparatie intre macuri si sisteme asemanatoare (din punct de vedere al calitatii) de la alte companii, Dell, HP, BOXX etc., si astfel obtii o comparatie intre diversi producatori, nu intre PC si Mac.

In legatura cu ce a spus Lucifer999 in postul initial, as dori sa-i amintesc de comunitatea open-source care munceste "mai pe gratis" (e licenta poetica :D) pentru utilizatori, pentru ca face asta indiferent de sistemul de operare (SJ nu face prea des gesturi d-astea :P) si iti mai ofera si codul sursa tot pe gratis (pentru mine si multi altii conteaza enorm).

As mai vrea sa adaug ca Air-ul e produs fantastic pentru cine vrea asa ceva (nu imi dau seama cine ar putea intra in target), personal nu vad de ce ar fi avantajos un laptop ultralight daca trebuie sa iau dupa mine si un DVD si un HDD extern.
Trebuie amintit ca avem de-a face cu laptop ale carui performante sunt depasite cu lejeritate de fratele mai mare si mai Pro care costa cu $200 mai mult (varianta de baza), dar si de fratele mai micut care costa cu $600 mai putin (varianta cu 2GB de memorie).

Edited by the_nightfly, 15 March 2008 - 16:51.


#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
doamne miluieste-ne pe toti si da-i minte lu apple sa treaca de basic

#8
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Eu tot n-am inteles ce-i cu prostiile alea despre Basic...  :confused:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate