Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @fiuny!

Ghiocei - nu mai infloresc

Laowa 10mm F/2.8 pentru FF

Daca imi fac casa cu fosa, cat co...
 Navigatie Octavia 3

Cum obtin reducere la Bolt? Sau e...

Garantie reciclabile, monopolizata?

Suport auto biciclete
 A murit Vasile Diba 1954-2024

A postat pe tiktok o varianta cu ...

Sfat curațare TEI

Shell script pentru 3 update-uri ...
 Pareri plita cu inductie cu hota ...

"Incident" in mall

Credit si avans cu plata cash - l...

alternativa pentru artelac night ...

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4960 replies to this topic

piciul

piciul

Active Member

• Grup: Members
Nu ai panouri pe camper?

foxbat

foxbat

Guru Member

• Grup: Senior Members
Evindent ca am.cam 400..600w.

piciul

piciul

Active Member

View Postraducut123, on 17 aprilie 2023 - 16:16, said:

Inteleg ca vara va fi bataie de cap cu incarcarea?

De ce numai vara?

radu90

radu90

Junior Member

Pentru ca se presupune ca va fi un flux de turiști cu EV-uri ce va depăși infrastructura Bulgariei.
Totusi, eu intr-un an de EV, și 43000 km, in care am cutreierat cam toată EU, o singura data am văzut coada la încărcare și m-am speriat pe moment, pe centura Budapesta. Eram a 7-a mașina la coada, dar chiar și așa mi-a venit rândul in 25’. Toate mașinile alea trăgeau cu max 250kw, exceptând-le pe cele mai vechi care trăgeau cu 150kwh.
In Bulgaria, pe care am traversat-o spre Thassos, sau spre Sozopol, nu mi s-a întâmplat sa stau la coada in anul ce a trecut. Doar o singura data, la întoarcere, prin Dobrich, am găsit stația Kaufland ocupată, dar era curentul moca și e de înțeles.
Cum spuneam, Bulgaria sta ok-ish la infrastructura de încărcare, se poate merge cu încredere, iar priza de 220V de la cazare e sfânta!

foxbat

foxbat

Guru Member

Vesti bune.not. prea.
Asa cum s-a postat pe aici, drumurile s-au cam stricat. Se repara(intr-un mod ciudat, fara sa inchida si/sau opresca circulatia "curat" ( ca la noi de exemplu)) prin plombare pe bucati.
Carpitul este ok si calitatea reparatiei este buna insa nu se compara cu ce era acum 1an sau 2 cand puteai sa mergi "blana". Peste 90..100 deja ai nevoie de jeep-ulet si tot o sa cam fie nevoie de inlocuire elementele de pe calea de rulare.
De exemplu - de la Ruse spre Shumen - am preferat s-o iau "pe stradute" (m-am jucat nitel cu navigatia de la EV care imediat a recalcultat cand a vazut reparatiile).
Pe aceste drumuri am mers impecabil - n-am intalnit nicio masina!!  si au asfaltul perfect (fiind foarte putin circulate). Insa nu recomand pentru cei care au masini rapide si nu au rabdare :). Sunt drumui de vis pentru moto si peisaje.
Revenind la drumurile principale(inlclusiv autostrada, Burgas, Suzopol. Ruen. Aytos &co) - nu mai e de mers noaptea - sunt gauri urate si adanci in care iti rupi jantele si la 40 km/h.
Eu am mers si cu un Duster si tot  a fost nevoie sa reduc viteza. Chiar foarte mult
De la o medie de peste 70 (ziua, cu trafic),end to end am ajuns ( in aceleasi conditii ) cu ea sub 50.
Mentionez asta pentru "vitejii " pe care i-am vazut ieri (erau trenulete formate imediat dupa iesirea din vama la Ruse, pana in zona cu vigneta)- m-au depasit ca in F1 si i-am intalnit 30 min mai tarziu pana in Ragrad,pe dreapta, opriti, schimbat ceva roti (fusesera cateva gropi din cele mentionate).  Nu mi-am facut griji prea mari- erau oameni cu greutate (1.70 cm max si peste 110 kg in viu). :)).

Partea buna este lipsa traficului local. Am mers mai bine de o ora si n-am intalnit masini (pe drumurile mentionate).
Bulgarii lucreaza la reparare insa nu va asteptati sa mai fie la fel ca inainte.

Aslfalt uscat si Dacia Sandero Stepway, 2l turbo sa traisca:)

foxbat

foxbat

Guru Member

Interesant. Lumea de aici (cel putin) s-a cam blazat. Pesemne ca s-a mutat pe FB.
anyway. pe scurt. plin de "bumpere" pe care s-a sters vopseaua deci atentie mare.
Dupa zile de vis, natura de paradis, macare adevarat(atentie- preturile s-au dus in sus si in Bg) - a trebuit sa mi-o iau in freza la intrarea in tara. La Bg taxa pot toate casele deschise, la noi coada incepea imediat dupa pod.(estimez ca s-a mai lungit ceva dupa ce am ajuns eu, seara).
Asa ca am lasat cateii sa ii admonesteze pe vamesi (bg + ro) in acompaniament de claxoane. Deh, ei au cerut sa las geamul din spate jos. (nu duceam decat vizle nu si migranti).
Natura de mai a fost mai faina ca niciodata, pozele sunt pe topicul meu.
Drumuri libere de de vis. Pesemne ca in vara o sa fie un cosmar, acum a fost ca in pandemie, RAI!

mondo_76

mondo_76

Member

Va salut!
Mai stie cineva cum este drumul in Bulgaria dupa vama Negru Voda? Acum 2 ani era terminat. Coloana de tiruri de km si gropi uriase. Cosmar!
Daca e in acelasi hal, clar ies pe la Vama Veche.

cristiany

cristiany

Senior Member

Se pare ca si acum e in acelasi stadiu: https://www.roads-bg...43.7428/28.1099

Music-Box

Music-Box

Senior Member

Am fost ieri spre zona Sumen la Veliki Preslav,drumul este bun,se mai lucreaza si se mai fac peticeli si se circula ''la semafor'',marcajele de pe ''bumpere''  s-au cam sters dar se stie regula ca sunt in orase sau comune la trecerile de pietoni dar au inceput sa apara pe navigatii cu specificati ''groapa sau lucrari''.
3 radare fixe,2 mobile,si multe masini de Toll.

foxbat

foxbat

Guru Member

peticelile sunt nasoale. Ruse shumen (de exmeplu ) se mergea tare tare. ACum nu prea sari de 130 ( pe SUV) ca l indoi.

Leonard_pl

Leonard_pl

Junior Member

Salutare !

In ultima perioada cine a trecut in Bulgaria cu Bacul pe la Calarasi - Silistra ?
Merita luata in calcul aceasta optiune pentru minivacanta 1-4 Iunie la Balcic cu plecare din Ploiesti ?

Multumesc

piciul

piciul

Active Member

De ce nu adaugi in calcul si punctul vamal Negru Voda,vei calatori mai putin pe drumurile din Bulgaria care dupa parerea mea sunt praf in acest an

Music-Box

Music-Box

Senior Member

View PostLeonard_pl, on 04 mai 2023 - 09:11, said:

Salutare !

In ultima perioada cine a trecut in Bulgaria cu Bacul pe la Calarasi - Silistra ?
Merita luata in calcul aceasta optiune pentru minivacanta 1-4 Iunie la Balcic cu plecare din Ploiesti ?

Multumesc
Bacul vine cam la 45 minute maxim 1 ora in functie de cați pasgeri are,anul trecut costa 65 sau 70 lei  de turism (nu imi mai aduc aminte sigur),drumul prin judetul Calaras este bun si nu o sa ai probleme,asemeni drumul prin Bulgaria pana la Balcik este foarte bun.
Vama Silistra este imediat la iesirea de pe BAC si vezi sa nu o ratezi ca te ia prin surprindere poziționarea ei.
Sa iti iei vignetă imediat din vama de la "barăcile" de vigneta ca apoi nu prea mai gasesti pe drum pana la prima cameră de vignete....daca nu o faci online.Am trecut anul trecut de 2 ori in septembrie si octombrie la Ostrov-Silistra.

LE daca intr-un final vrei sa mergi pe varianta Ruse-Șumen pe E70 drumul este bun cu mici exceptii unde pe asfaltează cateva porțiuni.
Acum 4 zile am facut traseul si nu am avut probleme.

Attached Files

Edited by Music-Box, 05 May 2023 - 05:04.

Leonard_pl

Leonard_pl

Junior Member

View Postpiciul, on 05 mai 2023 - 04:13, said:

De ce nu adaugi in calcul si punctul vamal Negru Voda,vei calatori mai putin pe drumurile din Bulgaria care dupa parerea mea sunt praf in acest an

Multumesc de sfat. O sa iau in calcul si varianta ta.

View PostMusic-Box, on 05 mai 2023 - 04:54, said:

Bacul vine cam la 45 minute maxim 1 ora in functie de cați pasgeri are,anul trecut costa 65 sau 70 lei  de turism (nu imi mai aduc aminte sigur),drumul prin judetul Calaras este bun si nu o sa ai probleme,asemeni drumul prin Bulgaria pana la Balcik este foarte bun.
Vama Silistra este imediat la iesirea de pe BAC si vezi sa nu o ratezi ca te ia prin surprindere poziționarea ei.
Sa iti iei vignetă imediat din vama de la "barăcile" de vigneta ca apoi nu prea mai gasesti pe drum pana la prima cameră de vignete....daca nu o faci online.Am trecut anul trecut de 2 ori in septembrie si octombrie la Ostrov-Silistra.

LE daca intr-un final vrei sa mergi pe varianta Ruse-Șumen pe E70 drumul este bun cu mici exceptii unde pe asfaltează cateva porțiuni.
Acum 4 zile am facut traseul si nu am avut probleme.

Multumesc pentru detalii.

cristiany

cristiany

Senior Member

Vamesii de la Negru Voda au un stil " mai aparte " la control. Adica foooarte incet.
La ei stai cam 15 minute pentru 3 masini controlate.
Asa ca daca ai in fata mai multe masini, trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare.

piciul

piciul

Active Member

15 minute de asteptat intr-un punct vamal nu este o tragedie,probabil nu se grabesc din cauza traficului redus iar daca traficul creste nu cred ca mai stau la vrajeala .

cristiany

cristiany

Senior Member

Intradevar, 15 minute nu sunt multe, dar trebuie sa ne raportam si la numarul de masini verificate. Una e sa verifice 3 si alta e sa verifice 15.
Mai mult de 1 minut / masina nu au ce verifica.

piciul

piciul

Active Member

Daca spui tu te cred cu toate ca eu sunt de alta parere

Edited by piciul, 05 May 2023 - 14:51.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate