Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4996 replies to this topic

#4663
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

 Maskatu, on 10 noiembrie 2022 - 14:17, said:

numai dacă folosești rețeaua de drumuri naționale, NU și în orașe. La fel ca și la noi. Nu te pune nimeni să iei rovinietă dacă nu ieși din București; nici chiar dacă mergi până la aeroportul Otopeni, care nu e în București, dar nu mergi pe niciun drum între localități, ci doar în interiorul lor.
Ți-am spus mai frumos mai sus că vorbești (scrii) prostii - cu referire la regula de la noi. Nu știu cum e la bulgari, dar la noi nu e cum zici tu.

Art 1 al 21 din OG15 / 2002 actualizată:
Tariful de utilizare se aplică pe rețeaua de drumuri naționale din România, astfel cum este definită la alin.
(1) lit. d), cu excepția sectoarelor de drum național aflate în intravilanul municipiilor între indicatoarele de
intrare/ieșire în/din acestea.


​Deci în orașe tranzitate de DN (y compris Otopeni, ca exemplu) trebuie rovinietă (pe DN, nu pe orice străduță din localitate).

Da, am greșit și eu mai sus, am zis că sunt exceptate numai orașele (care oricum sunt municipii toate) reședină de județ, dar se pare că toate municipiile.

#4664
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

 Maskatu, on 11 noiembrie 2022 - 12:01, said:

Cautand pe net alte surse de informare am dat de postarea de aici
https://forum.softpe...ria-stat-1-ora/
Unde culmea... tot tu ziceai ca NU ai nevoie, acum te-ai sucit. Posted Image)))
Subsemnatul intre timp a mai intrebat "autoritatea" la fata locului, a mai primit si raspuns pe mail, a mai aflat si cum vine o amenda acasa si se plateste la infamul ghiseu 13, etc...
Drumuri bune.

Attached Files


Edited by AdrianHH, 11 November 2022 - 15:49.


#4665
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 AdrianHH, on 10 noiembrie 2022 - 23:06, said:

Inca o data repet : site-urile terte, ...
Cred ca nu ai observat, dar linkul pe care ti l-a dat vamesul ( https://dv.parliament.bg ) este fix acelasi pe care l-am citat si eu in postarea mea. Doar ca vamesul a " omis " sa-ti dea intreaga decizie. Deci nu e site tert, este acelasi site.

Nu stiu daca ai avut curiozitatea sa intri pe https://vinetki.bg ( cel indicat de vames in mail ), dar acolo scrie negru pe alb:
" As of the beginning of toll collection in Bulgaria, ITS AD delivers the most contemporary, high-tech solutions to all its customers owning or managing heavy goods vehicles. This allow them to easily, accurately and quickly track the distance travelled by their vehicles. Learn all about tolling in Bulgaria at TollPass.bg "

Adica fix siteul unde am facut eu simularea si scrie foarte clar ca nu se plateste nimic daca intri in Ruse sau daca mergi pe centura.

 AdrianHH, on 10 noiembrie 2022 - 23:06, said:

Panoul acela de pe stalp este identic cu cele care se vad in printscreen-urile puse de mine.
Mai mult ca sigur si acea camera este de monitorizarea traficului, nu este o camera pentru verificarea buvinietei.

Edited by cristiany, 11 November 2022 - 17:54.


#4666
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Autostradă de la Ruse la Veliko-Târnovo. Un tronson de 76 de km va costa peste 1,4 miliarde de leva
Acesta arată că la data de 7 noiembrie a fost semnat un contract cu executantul, iar termenul de implementare este de 1.810 zile, sau 60 de luni.
Anul viitor Agenția Rutieră va anunța o licitație publică pentru proiectarea prelungirii autostrăzii Ruse-Veliko Târnovo până la Makaza, pentru a asigura conectivitatea de la granița cu România la cea cu TurciaPosted Image

Edited by cata, 22 November 2022 - 13:26.


#4667
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Turcia, Grecia, astea sunt amanunte, nu trebuie sa ne cramponam de ele. Posted Image

#4668
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009

View Postcata, on 22 noiembrie 2022 - 13:24, said:

Autostradă de la Ruse la Veliko-Târnovo. Un tronson de 76 de km va costa peste 1,4 miliarde de leva
Acesta arată că la data de 7 noiembrie a fost semnat un contract cu executantul, iar termenul de implementare este de 1.810 zile, sau 60 de luni.
Anul viitor Agenția Rutieră va anunța o licitație publică pentru proiectarea prelungirii autostrăzii Ruse-Veliko Târnovo până la Makaza, pentru a asigura conectivitatea de la granița cu România la cea cu TurciaPosted Image
    Bravo lor. Sa nu mai aud ceva peiorativ de gradinarii cu ceafa lata.

#4669
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
Pai cine ar merge in Turcia, la un moment dat cred ca pe la HASKOVO ar incepe sa se duca spre Kapikule ca de la Makaza cum ajungi in Turcia? Ori intri prin Grecia , o traversezi si intri in TR pe la Kipoi/Ipsala, ori cum am zis initial.

Linia rosie ar fi presupusa autostrada, linia albastra ar fi traseul de pe care ai iesi pe autostrada sa mergi spre TR.

Attached Files



#4670
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Personal nu cred ca autostrazile sunt prioritare acum pentru noi,mai e o săptămână până la Consiliul JAI în care ar trebui să se decidă dacă România si Bulgaria primește undă verde pentru Schenge.

#4671
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Acuma trebuie sa priotizam iara autostrazile sa recuperam pierdera prin vami Posted Image

#4672
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
salut, urmează sa plec in VARNA si doream sa va întreb daca stiti intre ce ore si zile parcarea pe parcările publice - Blue Zone - este FREE ?

#4673
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View PostMihai_3, on 21 decembrie 2022 - 12:31, said:

salut, urmează sa plec in VARNA si doream sa va întreb daca stiti intre ce ore si zile parcarea pe parcările publice - Blue Zone - este FREE ?

Aici gasesti toate informatiile:
https://visit.varna....zone_varna.html

#4674
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Super informatie ,multumim !

#4675
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
VINIETA DE BULGARIA mai mica in 2023

https://www.economic...023_636527.html

#4676
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
si eu care am facut o deja pe  inca 1 an..uof

#4677
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View Postpiciul, on 25 decembrie 2022 - 09:56, said:

VINIETA DE BULGARIA mai mica in 2023

https://www.economic...023_636527.html

Foarte, foarte tare!
Si nu, nu ma refer la valoarea nominala a reducerii. Puteau sa reduca si cu doar 2%.

#4678
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Da nea KING asa ma gandeam si eu,cand am citit stirea mam gandit oare la noi cu cat se scumpeste

View Postfoxbat, on 25 decembrie 2022 - 21:46, said:

si eu care am facut o deja pe  inca 1 an..uof
Nea Fox stai linistit platesc eu diferenta pentru tine,da-mi IBAN-ul tau Posted Image

#4679
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
e prea tarziu,banii pierduti sunt  pierduti. nu vreau sa impart povara asta cu tine, chiar de imi esti aproape. Iti multumesc!
:)))))))))

de fapt daca ma gandesc mai bine- accept sa imi dai banii. Trimite-mi pe PM nr cardului de la contul tu si cvc ul  sa primesc banii.

#4680
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Nea Fox nu mai sti de gluma,eu sunt zgarcit nu pot sa-ti trimit nimica strang si eu un ban pentru vacanta viitoare poate am si cu ce,la cum se misca piata auto acuma poate ratez vacanta de la anul Posted Image lucru care nu s-a intamplat nici in pandemiePosted Image

Edited by piciul, 27 December 2022 - 05:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate