Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4996 replies to this topic

#2197
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Ghiseul pentru vignete este chiar in cadrul vamii de la Negru Voda. Am mers doar intre Negru Voda si Dobrici, iar drumul este OK.
La fel si intre Vama Veche si Balcic, este bun drumul.

Edited by cristiany, 16 May 2018 - 13:13.


#2198
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Și eu prefer sa trec pe la Negru Voda, drumul este mult mai puțin aglomerat, ieși lângă Balcic în I9 și de acolo mai e foarte puțin pana la Albe a. Vigneta bulgărească se ia chiar de la clădirea politiei imediat de cum ai trecut de control. Câteva pagini în urma am pus și eu o poza.

#2199
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Super. Merci frumos!

#2200
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De la Durankulak la Balcic drumul nu mi s-a părut niciodată aglomerat; între Mangalia şi Vama Veche da, mai ales din cauza celor care merg pe carosabil mulţumită primarilor din 2 Mai şi Vama Veche, care încă nu se îndură să facă trotuare largi, dar şi a celor care aşteaptă microbuzul sau autostopul tot pe carosabil, din acelaşi motiv.
Chiar dacă erau mai multe maşini, se putea merge cu viteza legală fără probleme.
Atenţie, însă, pentru cei care parcurg noaptea drumul Durankulak-Varna (nu numai până la Balcic): pe câteva porţiuni se formează ceaţă foarte groasă. Inclusiv în decembrie 2017 am trecut prin ceaţă.

#2201
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Se vorbește de o sosea secundara începând de la curbă de întrare în 2 mai și care sa meargă pana la Vama de peste 20 de ani. Chiar dacă între timp au apărut multe case tot e loc.

#2202
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Şi se va mai vorbi.
Noi, însă, plătim vigneta fără să mai discutăm.

#2203
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Buna ziua,
Puteti, va rog, sa confirmati daca varianta de drum spre Sinemorets, indicata in google maps, este cea recomandata?
Par cateva portiuni mai dubioase intre Sumen si Aitos.
https://www.google.c...86!2d42.0604321
Multumesc mult.

Edited by vali_geodezu, 18 May 2018 - 16:04.


#2204
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Din Shumen spre Burgas prin Aitos am traversat muntii in ultimii ani si e bun drumul,nu e dubios deloc.

Edited by raducut123, 19 May 2018 - 18:48.


#2205
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 raducut123, on 19 mai 2018 - 18:48, said:

Din Shumen spre Burgas prin Aitos am traversat muntii in ultimii ani si e bun drumul,nu e dubios deloc.
e mistocut dar e mai lent decat cel spre Karnobat. Cred ca de tura de "plimbare" merge.dar cand vrei sa mergi repede si intins alege-l pe celalat.

 vali_geodezu, on 18 mai 2018 - 15:47, said:

Buna ziua,
Puteti, va rog, sa confirmati daca varianta de drum spre Sinemorets, indicata in google maps, este cea recomandata?
Par cateva portiuni mai dubioase intre Sumen si Aitos.
https://www.google.c...86!2d42.0604321
Multumesc mult.
e perfect. go si distractie faina in Sinemorets. Si nu ne fa de basme ca acolo s oamenii mai "neobisnuiti cu turistii".

#2206
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Corect, daca te grabesti, cel mai rapid e prin Karnobat, iesi apoi pe A1 , apoi Burgas.

#2207
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Multumesc de raspunsuri.
Deci, sa recapitulam. Ma refer strict la portiunea Kamcia Burgas.
E mai rapid prin Karnobat si apoi pe autostrada? Google maps spune ca nu e asa. Cel mentionat de mine pare preferatul lui. Dar vreau sa tin cont si de experienta celor care l-au batut, ca google-ul mai bate campii cateodata.
Si apropos de oamenii care merg acolo, promit sa iau cu mine boxele cele mari si ultimu' album al lui Guta.
Nu trebuie sa ii dam pe brazda si pe astia, ultimii mohicani?

#2208
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
O harta cu starea drumurilor din Bg,din pacate,doar in limba lor.Am inteles doar ca Verde=drumuri foarte bune;Rosu=acceptabile; Portocaliu=proaste (cu gropi)...In rest,trebuie sa stii macar alfabetul lor,ca sa poti citi localitatile,sau sa o compari cu alta harta omeneasca,ca sa vezi traseul dorit...
http://www.roads-bg.eu/

#2209
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

 danpet, on 22 mai 2018 - 12:53, said:

...Am inteles doar ca Verde=drumuri foarte bune;Rosu=acceptabile; Portocaliu=proaste (cu gropi)..
Ai inteles gresit

 cristiany, on 22 mai 2018 - 08:07, said:

rosu - drum prost
portocaliu - satisfacator
verde - bun
Sper ca de data asta te-ai lamurit.

#2210
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 vali_geodezu, on 20 mai 2018 - 21:04, said:

Multumesc de raspunsuri.
Deci, sa recapitulam. Ma refer strict la portiunea Kamcia Burgas.
E mai rapid prin Karnobat si apoi pe autostrada? Google maps spune ca nu e asa. Cel mentionat de mine pare preferatul lui. Dar vreau sa tin cont si de experienta celor care l-au batut, ca google-ul mai bate campii cateodata.
Si apropos de oamenii care merg acolo, promit sa iau cu mine boxele cele mari si ultimu' album al lui Guta.
Nu trebuie sa ii dam pe brazda si pe astia, ultimii mohicani?

Asa te vreau.gutza la max!

#2211
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 cristiany, on 22 mai 2018 - 13:22, said:

Ai inteles gresit

Sper ca de data asta te-ai lamurit.
Ai dreptate.Multumesc pentru corectie...Vezi ce erori pot aparea cand harta nu e scrisa intr-o limba omeneasca?! :) ...Norocul meu,e ca pe langa limbile straine pe care le stiu (engleza,franceza,italiana),am invatat si alfabetul rus si pe cel grec,iar asta ma ajuta la unele chestii in Bulgaria/Grecia,care nu sunt traduse...Dar chiar daca citesc pe acea harta:"Slancev Briag",n-am cum sa stiu ca asta inseamna Sunny Beach! :)
Important e ca ne descurcam si ca ne ajutam reciproc cu sfaturi si lamuriri.
Drumuri bune si fara evenimente!

#2212
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

 Kokoshmare, on 16 mai 2018 - 17:25, said:

Și eu prefer sa trec pe la Negru Voda, drumul este mult mai puțin aglomerat, ieși lângă Balcic în I9 și de acolo mai e foarte puțin pana la Albe a. Vigneta bulgărească se ia chiar de la clădirea politiei imediat de cum ai trecut de control. Câteva pagini în urma am pus și eu o poza.
Si eu am mers pana anul trecut prin Negru Voda din Bucuresti catre litoralul din zona nordica - mediana bulgareasca. Dupa ce am stat penultima oara cca 1 ora si ultima oara cca 2 ore vara nu l-as mai recomanda. Sunt vamesi care scaneaza lent actele si mai verifica si portbagajul de multe ori. Ca sa nu mai zic ca in weekend autostrada soarelui va fi autostrada iadului ca inghesuiala si accidente.

#2213
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ruta mea, indiferent despre care parte a litoralului bulgăresc vorbim, va fi de acum înainte prin Giurgiu şi Ruse, din Bucureşti. Şi aşa vă recomand tuturor. Între Ruse şi Varna se merge uniform, sunt puţine localităţi, iar o parte este autostradă. Autostrada aceea ar trebui să vină dinspre Sofia, dar vine numai pe hârtie, deocamdată. Şi tot pe hârtie este şi autostrada Ruse-Sofia. Au şi bulgarii minusurile lor.
Inclusiv la Balcic am ajuns venind prin Giurgiu-Ruse.
A2 nu ştiu dacă va mai intra în calculele mele vreodată, decât dacă mă voi mai hotărî vreodată pentru o zi pe litoralul nostru, căci despre sejur nu se pune problema.

#2214
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 xhermesx, on 23 mai 2018 - 10:53, said:


Si eu am mers pana anul trecut prin Negru Voda din Bucuresti catre litoralul din zona nordica - mediana bulgareasca. Dupa ce am stat penultima oara cca 1 ora si ultima oara cca 2 ore vara nu l-as mai recomanda. Sunt vamesi care scaneaza lent actele si mai verifica si portbagajul de multe ori. Ca sa nu mai zic ca in weekend autostrada soarelui va fi autostrada iadului ca inghesuiala si accidente.
Poți sa o iei pe DN 4 către Oltenița și de acolo pana la Chiciu de unde iei bacul și treci Dunărea. Poți trece la bulgari la Silistra dar pe urma drumurile sunt mai proaste. Dar poți sa mergi înainte pana la noul Ptf Lipnita și de acolo la bulgari. Eu m-am plimbat pe acolo de doua ori anul trecut  DN 3 este foarte bun,  sunt acceptabile și DJ-urile dar nu știu  cum o fi la bulgari după ce treci de PTF Lipnita. Pana acu, pe cele câteva forumuri pe care le frecventez nu a zis nimeni nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate