Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5000 replies to this topic

#1927
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011
Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei dileme:
-vreau sa ajung la Nessebar. Googlemaps ma trimite pe Calarasi-bac-Silistra, dar mai am varianta Negru Voda. Prima varianta mai scurta, dar timp pierdut la bac, a doua mai lunga. Ce sfat imi dati? Se trece repede cu bacul la Calarasi?
Multumesc!

#1928
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdigi2011, on 30 mai 2017 - 17:16, said:

Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei dileme:
-vreau sa ajung la Nessebar.

De unde?
Pentru ca s-ar putea sa fie chiar o trilema :)
Functie de punctul de plecare ai mai avea si varianta Giurgiu - Ruse.

#1929
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011

View PostBlueKing-69, on 30 mai 2017 - 19:37, said:

De unde?
Pentru ca s-ar putea sa fie chiar o trilema Posted Image
Functie de punctul de plecare ai mai avea si varianta Giurgiu - Ruse.
BUZAU.

#1930
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Mergi pe Calarasi - Silistra.
Din ce am mai citit nu se pune problema de cozi la bacuri. "Bacuri" pentru ca sunt mai multe, de mai multe capacitati - se pleaca din doua puncte de "la noi".
Cu cat mai putini kilometri la noi, cu atat mai bine!

Edited by BlueKing-69, 30 May 2017 - 20:48.


#1931
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View PostBlueKing-69, on 30 mai 2017 - 20:46, said:

Mergi pe Calarasi - Silistra.
Din ce am mai citit nu se pune problema de cozi la bacuri. "Bacuri" pentru ca sunt mai multe, de mai multe capacitati - se pleaca din doua puncte de "la noi".
Cu cat mai putini kilometri la noi, cu atat mai bine!
Sunt doua puncte de plecare la Chiciu cu o pereche de bacuri mai mici (35 de lei) si unul mai mare la urmatoarea curba. Se trece din juma in juma de ora in functie de cat de calma e Dunarea. DN3 de la Ostrov/Silistra e excelent, nu va luati dupa imaginile de pe Google Maps acolo sunt vechi.


#1932
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Si am facut ieseala de 1 iunie. Traseul dorit ar fi fost Bucuresti-Negru Voda- Balcic- Dalboka- Capul Kaliakra-Tiulenovo-vama veche-Bucuresti. Am tot stat cu ochii pe avertizarile meteo dar am avut parte de o vreme perfecta, a fost furtuna mereu dupa ce trecusem noi pe acolo.
Am luat-o pe A2 si era plin nene nu cred ca am mai vazut autostrada asa aglomerata. La primul OMV ziceai ca era targ de masini nici nu am putut sa intram. De abia pe la Drajna am putut sa oprim si dupa statul la inevitabila coada am putut sa ne luam si noi ceva.
Am iesit pe la nodul de la Valea Dacilor si pe urma spre Topraisar si Negru Voda. La frontiera cam aglomerat plus stat la coada la vigneta dar in vreo 45 de minute am trecut. Pe urma am mers spre General Toshevo prin niste sate, drum acceptabil si am ajuns in Balcic.
Si ca si anul trecut ne-a dus waze-ul prost. Setasem destinatia gradina botanica si ne-a dus jos la faleza.
Bine ca stiam drumul si am ajuns la aleea de intrare de la faimosul La Ariciu.
Am gasit loc de parcare cam 10 lei trei ore de stat.
Dupa palat am luat-o spre Dalboka, drumul e ca anul trecut nicio imbunatatire. La Dalboka am testat panta cu Loganul merge dar hill assist-ul s-a facut ca ploua. Poate nu l-am invatat eu cum trebuie. De la Dalboka am luat-o spre Tiulenovo, am scos din traseu Kaliakra. Am luat -o pe drumul paralel cu marea, cam peticit dar liber. Am reintrat dupa Shabla on I-9, era mai aglomerat cu romanii care se intorceau acasa. Am nimerit la pctf de la vama veche fix cand isi facea echipa romano-bulgara schimbul. Si au facut-o cu toata lenea posibila. Cei de la Negru Voda lucrasera cate 4 chiar facusera toate eforturile sa mearga masinile repede.
De la vama incolo pe la noi am luat-o pe A4/A2 trafic mai lejer. Era Intuneric datorita unui pkafon gros de nori asa ca am bagat faza lunga de cateva ori. De abia in apropiere de Bucuresti s-au risipit norii si a aparut luna.
Consum 7.6 mers pe autostrada cu 150 maximum, am facut aproape 700 km.
Maine tre sa spal masina, am facut genocid de gaze.

#1933
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Mai stie cineva cum este drumul spre Giurgiu, venind dinspre Pitesti, pe A1, iesire la Vanatorii Mici > Crevedia Mica > Clejani > Giurgiu
In urma cu 4 ani, drumul era practicabil, avea cateva zone mai proaste, dar avea si linii drepte, lungi, in afara localitatii, pe care puteai merge lejer cu 100 km/h

#1934
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am fost anul trecut in toamna pe traseul dat de tine. Eu m-am oprit in Vlasin (Dupa Ghimpati si Schitu) cam cu 25 km inainte de Giurgiu si mi s-a parut un drum ok, fara mari probleme.
Daca traseul il faci noaptea iti recomand sa mergi mai bine pe centura bucuresti si apoi Bucuresti-Giurgiu (prin Calugareni) - drumul e parfum pe doua benzi, liber etc.

#1935
Mimi Mumu

Mimi Mumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 13.07.2006

View Postxplozia, on 02 iunie 2017 - 11:00, said:

Mai stie cineva cum este drumul spre Giurgiu, venind dinspre Pitesti, pe A1, iesire la Vanatorii Mici > Crevedia Mica > Clejani > Giurgiu
In urma cu 4 ani, drumul era practicabil, avea cateva zone mai proaste, dar avea si linii drepte, lungi, in afara localitatii, pe care puteai merge lejer cu 100 km/h
Excelent, mai ales Crevedia Clejani, reabilitat proaspăt.

#1936
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Vicepremierul Bulgariei: Problemele de trafic de la frontiera cu România vor fi rezolvate foarte curând

#1937
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 12.09.2013

View Postwalking^human, on 30 mai 2017 - 13:02, said:

A mai fost cineva pe traseul Bucuresti- Negru Voda - Varna? Cum mai e asfaltul? As merge pe acolo in ideea ca e mai libera vama, si pentru varierea traseului clasic pe care l-am facut de 10000 ori
Prin Negru-Voda -Varna merg de 3-4 ani si e foarte bun asfaltul, nu e asa aglomerat.

#1938
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
Nu da din casa.negru voda e doar pentru initati

#1939
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Salut.

M-am uitat pe waze si pe langa traseul clasic Bucuresti - Sunny Beach (Giurgiu - Razgrad - Shumen - Varna - SB) de aprox 364km, imi da si varianta mai scurta, de ~324 km (de la Shumen se merge spre sud, trecand prin Lyulyakovo - Ruen - Goritsa, pana in SB). Pe Gmaps drumul pare cat de cat practicabil, un fel de drum inter-satesc de pe la noi. Insa ultimul update al imaginilor este din 2012. Stie cineva traseul asta? Multumesc.

Edited by feitosak1, 07 June 2017 - 23:00.


#1940
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Drumul era OK, dar informatiile mele-s vechi.
Altceva ar fi de spus despre el: te scoate (scotea) la Burgas, de unde trebuie sa te intorci vreo 30 km spre SB.  Daca si acum e la fel, uita-l !  Pe bucata aia se merge mai rau decat pe serpentinele de pe varianta clasica. Daca s-a facut vreo iesire directa spre SB, poate ca merita luat in calcul. Eu unul n-as rata serpentinele, da' altora poate nu le plac.

Edited by Barboso, 07 June 2017 - 23:23.


#1941
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Wazeul arata un drum care iese direct in SB, fara a trece prin Burgas.

Si mie imi plac serpentinele, dar copiilor nu prea :D

#1942
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Nu inteleg deloc de ce dracu bulgarii nu-si fac un system de plata online al vignetei.
Acu tre sa stai la coada imediat dupa controlul documentelor ca sa iti iei minunea, care tre pusa neaprata in coltul din dreapta jos al parbrizului. Si daca vrei sa o dezliupesti iti lasa parbrizul jegos

#1943
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eh, asa ziceau si vesticii despre noi acum cativa ani. E valabil același răspuns, daca il ai. Au zis la începutul anului ca vor sa aplice si ei reteta noastră dar probabil vor mai trece vreo 2 ani cel puțin. Plata online, sms etc faci cand ai si rețeaua de verificare si nu cred ca au.

#1944
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostKokoshmare, on 08 iunie 2017 - 11:24, said:

Nu inteleg deloc de ce dracu bulgarii nu-si fac un system de plata online al vignetei.
Acu tre sa stai la coada imediat dupa controlul documentelor ca sa iti iei minunea, care tre pusa neaprata in coltul din dreapta jos al parbrizului. Si daca vrei sa o dezliupesti iti lasa parbrizul jegos
Daca stiii s-o lipesti, ramane perfect curat la dezlipire :)

Desfaci vigneta de pe folie si inainte sa o lipesti o dai cu partea lipicioasa de tricou/pantalon de cateva ori. O lipesti fara sa freci ca disperatul si la dezlipire, o sa vezi minunea :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate