Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Bloc nou in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cristinel_ro

cristinel_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2005
ceau! am gasit un apartament in bloc nou in constructie in Timisoara (stadiul este la etaj 2-3) si constructorul a dat unei firme de imobiliare sa le vanda ei dar are cateva apartamente care nu le-a dat la firma de imobiliare, din care imi vinde mie unul.proprietarul este persoana fizica si imi cere 30% avans adik in jur de 15.000 euro, 50% la final si 10% la predare. eu nu am toti banii si vreau sa ii propun sa fie 70% la final cand are CF-ul si semnam contractul la notar. Cum ma sfatuiti sa fac antecontractul? cum il pot verifica daca el este proprietarul si nu este un sarlatan care imi ia banii si gata? Ar trebui sa semnam si antecontractul la notar? Ce acte sa ii cer sa imi arate?
Va multumesc.

Edited by cristinel_ro, 19 January 2008 - 13:12.


#2
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

View Postcristinel_ro, on Jan 19 2008, 13:12, said:

ceau! am gasit un apartament in bloc nou in constructie in Timisoara (stadiul este la etaj 2-3) si constructorul a dat unei firme de imobiliare sa le vanda ei dar are cateva apartamente care nu le-a dat la firma de imobiliare, din care imi vinde mie unul.proprietarul este persoana fizica si imi cere 30% avans adik in jur de 15.000 euro, 50% la final si 10% la predare. eu nu am toti banii si vreau sa ii propun sa fie 70% la final cand are CF-ul si semnam contractul la notar. Cum ma sfatuiti sa fac antecontractul? cum il pot verifica daca el este proprietarul si nu este un sarlatan care imi ia banii si gata? Ar trebui sa semnam si antecontractul la notar? Ce acte sa ii cer sa imi arate?
Va multumesc.

Salut!

Despre ce firma si ce bloc este vorba. Cumva blocul din zona Soarelui? Si eu sunt in Timisoara si am, de asemena intentia de a achizitiona un apartament anul acesta. Nu sunt inca hotarat daca sa optez pt un apartament nou construit sau unul intr-un bloc mai vechi, comunist, dar nu foarte vechi. Te-as ruga sa-mi dai mai multe amanunte despre cazul tau, daca se poate si daca nu sunt prea indiscret.
Evident, dupa parerea mea - se impune clar sa faci un precontract! si de dorit a fi "cat mai legal posibil" - adica semnat si parafat de notar. O doza de risc insa tot exista. Ai putea sa-i ceri sau sa-ti dea o copie xerox dupa actele pe care le-a semnat el cu firma de constructii si de asemenea o copie dupa buletinul lui - sa reiasa ca intr-adevar el e proprietarul si nu a gasit actele pe undeva.
Astept noutati de la tine.

#3
davidjust9

davidjust9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 24.04.2008

View Postcristinel_ro, on Jan 19 2008, 14:12, said:

ceau! am gasit un apartament in bloc nou in constructie in Timisoara (stadiul este la etaj 2-3) si constructorul a dat unei firme de imobiliare sa le vanda ei dar are cateva apartamente care nu le-a dat la firma de imobiliare, din care imi vinde mie unul.proprietarul este persoana fizica si imi cere 30% avans adik in jur de 15.000 euro, 50% la final si 10% la predare. eu nu am toti banii si vreau sa ii propun sa fie 70% la final cand are CF-ul si semnam contractul la notar. Cum ma sfatuiti sa fac antecontractul? cum il pot verifica daca el este proprietarul si nu este un sarlatan care imi ia banii si gata? Ar trebui sa semnam si antecontractul la notar? Ce acte sa ii cer sa imi arate?
Va multumesc.


Salut,sfatul meu ar fi sa verifici foarte bine cf-ul pamintului pe care se face blocul,sa nu ex ipoteci sau situatii juridice incerte(eventual angj.un avocat),antecontractul sa aiba clar scris k pretul ramine cel stabilit la semnarea antecontractului,oricum e un risc enorm sa dai o caruta de bani pe o idee.La noi nu ex. dezvoltatori seriosi,puternici ,acestia construiesc blocurile din banii lor si abia dupa aia le vand.Si mai e o problema ai grija la stabilirea pretului in euro sau lei ,ei pun pretul in euro(mai ales dk e firma sigur te incaseaza in lei),dk ai ghinionul sa creasca euro platesti mai multi lei,si mai pierzi si la schimbul  valutar dk iei credit in valuta,deci stabileste in antecontract o marja de curs min.pt ei si max pt tine.Bafta!

Edited by davidjust9, 03 August 2008 - 10:03.


#4
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Parerea mea este ca daca nu vrei sa mai astepti pana o sa scada preturile , atunci sa cumperi un apartament pe care poti sa-l vezi , sa nu cumperi ceva ce nu exista !
Chiar si pentru o datorie de un ban , o firma poate intra in insolventa , plus ca de foarte multe ori terenurile pe care sunt construite imobilele au un statut juridic incert .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate