Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#3907
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Nu desfface robinetul si nu pune robinet de tur pe retur. Inbus ai deja, pune unul de retur si aia e. Herz, Caleffi sunt marci foarte bune.

Ia-ti teflon mai gros (cel in rola mare) si fii pregatit sa nu iti cada din prima la pozitie pentru ca filetul pe noul robinet e probabil sa nu inceapa tot unde incepea cel vechi. Daca intai il demontezi pe cel vechi si apoi mergi la magazin cu el vei putea compara si lua cat mai asemanator. Daca nu, teflon, prin incercari.

#3908
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Merge foarte bine snurul de teflon.

#3909
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
E mai dificil de controlat grosimea cand vrei sa mai pierzi/castigi jumatate de tura de filet. La banda e simplu, mai adaugi cateva infasurari.

#3910
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Teflon ? Snur de teflon ? Posted Image Posted Image Posted Image

Godaro, prima data deschzi cu un imbus robinetul la maxim, ca sa ai caldura.
Dupaia:
- Daca acel robinet are "capac" metalic, cumperi o garnitura de cauciuc care sa intre "fortat" in interiorul "capac-ului" si stringi "capacul"
- Daca ai "capac" de plastic, atunci cumperi un robinet nou, dar unul cu capac metalic, plus o garnitura si pui capacul robinetului nou, la robinetul existent.
Nu prea gasesti garnitura sa se potriveasca perfect, dar te descurci tu. Cumperi una de 1/2 de cauciuc si mai iei din ea cu foarfeca. Sau o bagi cumva fortat.

La vara, sau cind ai tu chef, inlocuiesti robinetul.

Asta este cu capac metalic:
Attached File  Retur cu capac metalic.jpg   109.7K   3 downloads


Asta este cu capac din plastic:
Attached File  Retur cu capac plastic.jpg   133.53K   2 downloads

#3911
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Am rezolvat problema, am schimbat robinetul. Capacul nu-l mai aveam, mulțumesc tuturor pentru sfaturi și timpul acordat.

+1 pentru șnurul de teflon. Orice nepriceput poate lucra cu el, inclusiv eu. A trebuit sa dau înapoi juma' de tura și nu au fost probleme, nu picura. Deocamdată :)

Mai țin sub observatie o săptămână. Bănuiesc că dacă nu picura acum, nu va picura nici peste un an.

#3912
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Deci, se da o delegatie de 1 sapt de azi. Ieri seara constat ca un radiator avea o dunga de rugina pe fata - un por si picura apa usor, usor... Am inchis robinetii si, surpriza, ala de retur, ca la userul de mai sus, se umezeste putin dupa ce l-am inchis de tot.
L-am lasat in pace peste noapte, nu a curs, dar daca bag servetel in el apare o mica pata de apa...

Acum intrebarile:
- radiatoarele astea sunt "stas" la prinderi, in sensul daca se va potrivi noul radiator cu prinderile si colete de la cel vechi? ca tevile ies din perete exact la cote.. sa stiu la ce munca sa ma astept.
- daca ala de retur nu curge asa inchis saptamana asta, as putea sa zic ca am scapat si nu va curge nici cand il deschid? Ca mi-e groaza sa il schim si pe asta, e prins cu canepa si pasta de 10 ani, e posibil sa fie "beton" si sa stric mufa de la teava de ppr.

#3913
vermilion2006

vermilion2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 26.07.2008
Salut,

Vrem sa schimbam 3 calorifere din apartamentul in care stam care sunt acuma de profil K22 (11cm latime) in unele de K33 (16 cm latime) ca sa fie mai cald la iarna.
Ne-am tot uitat la diferite marci de calorifere dar nu stim care ar fie cel mai Ok ca si calitate/pret.
Voi ce producator de calorifere recomandati.

Mersi

#3914
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Folosesc de câțiva ani Kermi. Cumpără la ce primești cel mai mult garanție.

#3915
alfa33

alfa33

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.02.2022

View Postvermilion2006, on 02 octombrie 2023 - 13:49, said:

Salut,

Vrem sa schimbam 3 calorifere din apartamentul in care stam care sunt acuma de profil K22 (11cm latime) in unele de K33 (16 cm latime) ca sa fie mai cald la iarna.
Ne-am tot uitat la diferite marci de calorifere dar nu stim care ar fie cel mai Ok ca si calitate/pret.
Voi ce producator de calorifere recomandati.

Mersi

Purmo.
si eu am trecut cu toate caloriferele pe tip 33

#3916
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 06.06.2006
Mie mi-au recomandat Vogel

#3917
vermilion2006

vermilion2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 26.07.2008

View Postbirau1982, on 02 octombrie 2023 - 18:34, said:

Folosesc de câțiva ani Kermi. Cumpără la ce primești cel mai mult garanție.

View Postalfa33, on 02 octombrie 2023 - 22:59, said:

Purmo.
si eu am trecut cu toate caloriferele pe tip 33

View Postkretzu77, on 03 octombrie 2023 - 09:47, said:

Mie mi-au recomandat Vogel

Mersi pentru recomandari

#3918
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 16.05.2018
Salutare,
Am si eu o situatie putin mai ciudata ,am cumparat un apartament intr-un bloc vechi ( '84) , l-am renovat de la 0, in baie am gasit calorifer montant , l-am inlaturat si am pus unul nou (portprosop 40x70cm) , a venit presedinta de bloc acum cateva saptamani pe motiv , sa verifice la colona " ceva" si a vazut portprosopul in baie , iar acum vrea sa-l dau jos , ca in bloc doar etajul 10 si parterul are calorifere, daca nu ma da in judecata cu asociatia .
Ce este de facut in situatia aceasta ? ( persoanele de la care am luat apartamentul au avut calorifer montat in baie , mult mai mare decat cel pus de mine).
Ma deranjeaza sa-l dau jos pentru simplu fapt ca raman cu 3 gauri in placa de gresie ..fiind si mare 120x60

Edited by VerSus_88, 05 October 2023 - 18:13.


#3919
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Zi-i sa ii calculeze suprafata echivalenta termic si s-o adauge la calculul dupa care se repartizeaza costul incalzirii. Sau ii pui repartitor daca aveti, si aia e.

Administrator inapoiat.

#3920
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 16.05.2018

View Postsebulbus, on 05 octombrie 2023 - 18:16, said:

Zi-i sa ii calculeze suprafata echivalenta termic si s-o adauge la calculul dupa care se repartizeaza costul incalzirii. Sau ii pui repartitor daca aveti, si aia e.

Administrator inapoiat.

nu este prevazut  blocul cu repartitoare din pacate

#3921
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 06.10.2019
Salut.
Nu ai poze de dinainte de renovare, in care sa ii arati ca exista un calorifer, si ca tu doar l-ai inlocuit ?

Daca poti sa ii arati asta, o sa inteleaga ca tu nu ai vrut sa ii tragi in piept, si ca doar ti-ai renovat apartamentul, si ai inlocuit niste lucruri vechi, cu unele noi. Ii spui ca nu il dai jos, si ca vrei sa ti-l ia in calcul atunci cand stabileste costurile cu incalzirea.

Edited by razvan-softpedia, 05 October 2023 - 19:40.


#3922
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.02.2020
Am niște calorifere comuniste care n-au mai fost încălzite de peste 7 ani. Vecinii s-au debranșat cu toții și furnizorul n-a mai vrut să dea căldură pentru un singur apartament. Țevile au rămas conectate. Nu știu dacă au golit instalația sau nu. Oare mai sunt bune caloriferele? Le-aș folosi cu centrală proprie.

#3923
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Faceam si eu niste calcule pentru renovarea unui apartament, la calorifere am estimat urmatoarele:
dormitor 11.9 x 3 = 1785 w 1 perete exterior, altul spre balcon neincalizt
baie 4.3 x 3 = 645w 1 perete exterior
baie 3.7 x 3 = 555w 1 perete exterior
dormitor 13.5 x 3 = 2025w 1 perete exterior, altul spre balcon neincalizt
sufragerie 19.4 x 3 = 2910w 1 perete exterior
dormitor 10 x 3 = 1500w 1 perete exterior
bucatarie 13 x 3 = 1995w 1 perete exterior
Bloc din '88, din beton, pereti grosi dar neizolat. Termopanele vor fi de calitate superioara.

Volumul a fost inmultit cu 50W pentru un calcul empiric, fara sa masor ferestrele. Comparand pretul, observ ca pentru radiatoare de otel iese la vreo 3300 ron iar la aluminiu 4300 ron. Nu am luat in calcul kituri de instalare si accesorii in ambele situatii pentru ca nu stiu exact ce costuri aditionale este la cele de aluminiu.
Vi se pare corect calculul si plauzibila diferenta de pret? As merge mai degraba pe cele de aluminiu, tevi PPR, centrala pe gaz. Aveam impresia ca cele de aluminiu sunt mult mai scumpe, nu doar cu 30%.

#3924
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006
Sfatul meu e sa tineti cu dintii de radiatoarele din fonta.
Reprezinta confortul si economia maxima dupa IPAT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate