Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3984 replies to this topic

#3763
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
Cred ca etajul fura caldura de la pater, trebuiau circuite separate cu pompe separate.
Daca ai robineti poti inchide etajul partial sau total, dupa aia vezi ce si cum.

#3764
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Nu are cum daca instalatia este aerisita c orect si robinetii deschisi corespunzator.

#3765
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
O intrebare am si eu: daca ultimul calorifer din circuit (cel mai indepartat de centrala) are robinet simplu, netermostatat, il pot da la minimum, camera fiind nelocuita, astfel incat sa mai economisesc caldura sau gaz? Pt. ca stiu de la voi ca la ultimul calorifer robinetul trebuie tinut deschis la maximum ca sa nu "omori" pompa de recirculare. Deci are ceva daca il tin deschis ff. putin gen una sau doua rotatii? Pot inchide putin si din returul acestui calorifer pt. a le avea un pi9c mai calde pe celelalte din circuit sau nu influenteaza cu nimic treaba asta, si mai bine las returul la maxim?
P.S: va rog nu-mi ziceti sa pun robinet termostatat pe tur acum, iarna, fiindca nu se poate, doar la vara.
Pe scurt: se poate economisi ceva la consumul lunar de gaz (gen 5-10% lunar), daca tin caloriferele din camerele nelocuite, cu robineti ficsi, deschise la minimum? Sau centrala incalzeste oricum aceeasi cantitate de apa (toata cea din circuit), indiferent daca ei tin deschise sau nu toate caloriferele, si o recircula oricum, deci nu mai are importanta cate calorifere sunt la maximum deschise si cate nu?

#3766
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Nu este indicat sa inchizi total incalzirea dintr-o camera.
Dar se poate diminua daca nu se locuieste in ea.
Dupa cum ai spus, sa deschizi 1, 2ture robinetul de tur este suficient, fara sa umbli la retur.
Daca ai 4 calorifere si inchizi unul...mare economie nu este.
Daca ai 10 si inchizi 5, cu siguranta acea centrala va munci, implicit consuma cu aproape jumatate gaz mai putin.

#3767
gabi2g4

gabi2g4

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2021
salut,as avea o intrebare,daca pun radiatoare noi de aluminiu de 2 metri u=inaltime,vreo 5 sau mai multi elementi,pompa din centrala are vreo problema cu inaltimea asta e calorifere?stie cineva?multumesc

#3768
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Nu are nici o problema.

#3769
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
Salutare!
O opinie, va rog.  Are cineva montate calorifere de aluminiu Fornello (poate chiar modelul G600F, 166w / element)? Sau dintre profesionisti, sunteti care le recomandati / folositi in lucrari? Am inteles ca sunt poloneze si nu italiene (..pe care toti le recomanda). Au garantie 20 de ani, nu stiu daca este inclusa si decolorarea dar oricum garantia este in regula.
Nu ma pricep, ce brand sa urmaresc daca acestea nu sunt cea ce trebuie?
Vor avea dimensiunea dintre axe de 600mm; vor fi montate in apartament, cu centrala pe gaz.
Recunosc ca sunt in ceata, as aprecia opiniile obiective.
Multumesc!

Attached Files


Edited by gavroche83, 19 December 2021 - 23:26.


#3770
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009

 big_vik, on 27 octombrie 2021 - 14:31, said:

Salut.
In primul rand multumesc pentru toate informatiile din acest topic, unele foarte specifice.
In alta ordine de idei, va cer si eu parerea legata de montarea a doua calorifere intr-un apartament de bloc cu caldura din reteaua comuna si ulterior repartitoare.
Ma gandeam initial la cele de tabla dar am citit ca ar fi probleme cu infundarea lor, apoi m-am orientat catre aluminiu (aici am dat de corodarea electrochimica....)
Pe lista scurta am lasat totusi aluminiul:
1. Innovita de la Mathaus - 42 lei elementul (pare ca ar avea cea mai mare putere calorica 208 la delta T de 60, poate si pt ca producatorul spune ca intra 0,54l de apa pe element destul de mult fata de restul de pe piata)
2. Fornellocare e si pe emag - sub 40 de lei elementul (aici inafara de 20 de ani garantie nu am gasit prea multe date scrise de producator, mai ales ca fornello pare un brand autohton, ei zic ca sunt facute in Polonia...pe emag apare o putere de 1665W la 10 elementi si o capacitate de 3,5l pe element)
3. Ar mai fi cele de la Romstal care sunt ceva mai scumpe si usor mai slabe din specificatii fata de cele de la Mathaus, dar aici cred ca reprezinta un avantaj faptul ca ti le monteaza ei direct in numarul de elementi de care ai nevoie. In primele doua variante trebuie sa cumperi cate 10.
Camerele nu sunt foarte mari si conform calculelor mele as pune cam asa:
- sufragerie - 16,5m - undeva intre 15-20 elementi
- dormitor - 11,5m - 10-12 elementi
Voi ce ma sfatuiti? De asemenea aveti idee cum ar impacta caldura/inregistrarea repartitoarelor la cel din sufragerie care ar urma sa fie acoperit de un coltar daca il montez fix la mijlocul ferestrei? Ar fi mai ok sa il montez mai spre coltul camerei sa nu stea in spatele canapelei? Multumesc mult pentru orice sfat/idee.

Salut! Ce ai ales pana la urma, unul din cele modele prezentate sau altceva?

Edited by gavroche83, 20 December 2021 - 00:26.


#3771
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.03.2007
Salut,

Am montat un robinet termostatic la unul din calorifere și atunci când valva e aproape închisă, într-un alt calorifer se aude o bătaie continuă, ca de motor de motocicletă. Care ar fi legătura dintre acestea două?

#3772
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
La caloriferele port-prosop din baie si din wc, daca nu am nevoie de caldura permanent, sau de caldura mai putina, pot inchide la minimum turul? Iar returul ar trebui deschis la maxim, sau tot asa, il pot deschide doar una-doua ture?
La cel din baie se poate pune robinet termostat, pt. a regla caldura in cazul in care se face prea cald, sau nu e cazul, si pot regla si din robinetul simplu de tur?

#3773
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

 toto_riina, on 30 decembrie 2021 - 18:45, said:

La caloriferele port-prosop din baie si din wc, daca nu am nevoie de caldura permanent, sau de caldura mai putina, pot inchide la minimum turul?
poti sa faci absolut orice vrei, nimeni nu va stii !
Daca ai facut un reglaj bun, e bine.. daca nu, il refaci la loc.

Quote

La cel din baie se poate pune robinet termostat
caloriferul nu stie daca ai pus vreun robinet la el sau nu, si nici ce tip de robinet e montat.
Evident ca poti monta ventil termostatic si la portprosop.
Robinetul termostatic actioneaza el singur cand se atinge temperatura reglata. Poti face acelasi lucru si manual -de cateva ori pe zi.

#3774
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 toto_riina, on 30 decembrie 2021 - 18:45, said:

La caloriferele port-prosop din baie si din wc, daca nu am nevoie de caldura permanent, sau de caldura mai putina, pot inchide la minimum turul? Iar returul ar trebui deschis la maxim, sau tot asa, il pot deschide doar una-doua ture?
La cel din baie se poate pune robinet termostat, pt. a regla caldura in cazul in care se face prea cald, sau nu e cazul, si pot regla si din robinetul simplu de tur?
Si ce economie estimezi ca vei face ?! Iti spun eu = zero.

#3775
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014

 doinastela, on 30 decembrie 2021 - 19:16, said:

poti sa faci absolut orice vrei, nimeni nu va stii !
Daca ai facut un reglaj bun, e bine.. daca nu, il refaci la loc.
caloriferul nu stie daca ai pus vreun robinet la el sau nu, si nici ce tip de robinet e montat.
Evident ca poti monta ventil termostatic si la portprosop.
Robinetul termostatic actioneaza el singur cand se atinge temperatura reglata. Poti face acelasi lucru si manual -de cateva ori pe zi.
Voiam sa te intreb, la cel portprosop se tine returul la minim daca e cel mai aproape de centrala, adica exact la fel ca un calorifer obisnuit, pt. echilibrarea hidro, sau ala, fiind vertical, trebuie sa aiba returul deschis la maxim?

 BaXXXon, on 30 decembrie 2021 - 19:19, said:

Si ce economie estimezi ca vei face ?! Iti spun eu = zero.
Nu neaparat pt. economie, ziceam ca daca se face prea multa caldura in baie...Am baia ff. mica.

#3776
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

 toto_riina, on 30 decembrie 2021 - 21:22, said:

se tine returul la minim
care "minim" ?!
Tu nu-ti dai seama ca sunt reglaje facute din ochi, cel putin aproximative ?

Repet: fa un reglaj, ORICARE, si vezi daca e bine. Daca nu, faci alt reglaj. Asa simplu e.

P.S daca "freci" mult robinetii de radiator o sa inceapa sa curga. Mai ales daca sunt model "economic", cu etansare pe garnitura.

Edited by doinastela, 30 December 2021 - 21:47.


#3777
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Cand am zis "minim", ma refeream la momentul cand incepe sa se auda apa in calorifer (la asta portprosop se aude cand circula apa, cand merge pompa desigur). Eh, atunci ma opresc. Pt. ca ati spus voi ca, cel mai apropiat calorifer de centrala se deschide ff.putin, apoi al doilea putin mai mult etc. pana la ultimul din circuit care tb. deschis la maxim la retur.

#3778
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Deschizi un sfert de tura.

#3779
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
As dori sa achizitionez un calorifer portprosop de la Dedeman.Am vazut ca acesta are puterea de 876w si temperatura maxima de lucru de 90 grade.Intrebarea este: Puterea respectiva este puterea la temperatura maxima de lucru sau la o temperatura de 60grade sa zicem. Am vazut si la calculatoarele de calorifere ca iti recomanda ca acel calorifer pe care doresti sa il montezi trebuie sa aiba o anumita putere in camera in care ar functiona.Acea putere la ce temperatura e luata daca nu se precizeaza special (de ex: 800 w la 60 grade)?

#3780
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

 gavroche83, on 19 decembrie 2021 - 23:20, said:

Salutare!
O opinie, va rog.  Are cineva montate calorifere de aluminiu Fornello (poate chiar modelul G600F, 166w / element)? Sau dintre profesionisti, sunteti care le recomandati / folositi in lucrari? Am inteles ca sunt poloneze si nu italiene (..pe care toti le recomanda). Au garantie 20 de ani, nu stiu daca este inclusa si decolorarea dar oricum garantia este in regula.
Nu ma pricep, ce brand sa urmaresc daca acestea nu sunt cea ce trebuie?
Vor avea dimensiunea dintre axe de 600mm; vor fi montate in apartament, cu centrala pe gaz.
Recunosc ca sunt in ceata, as aprecia opiniile obiective.
Multumesc!


Salut!

Acum aproape 20 de ani eu am cumparat calorifere de aluminiu asemanatoare , tot de 600, numai ca in acte ale mele erau de 200W/element. Marca Radox. Puterea are legatura si cu numarul de aripioare exterioare de disipare a caldurii. Functioneaza OK si acum . Poate te ajuta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate