Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#3745
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 kolfleading, on 03 noiembrie 2021 - 14:11, said:

Iti repet ce ai: omul are un calorifer intr-o camera nefolosita
eu am ridicat o problema principiala. Nu m-a interesat ce are "omul".

 kolfleading, on 03 noiembrie 2021 - 14:11, said:

Consumul incaperii depinde, printre altele, si de temperatura interioara.
da, depinde si de orientare Nord, Est sau Sud. Depinde si de locatie, Busteni sau Giurgiu. Depinde si de viteza vantului in zona, precum si de numarul zilelor insorite din an. Si de izolarea termica, precum si de suprafata totala vitrata. Conteaza si daca e o incapere de colt sau una de mijloc.
Conteaza si daca casa e de sine statatoare sau e o casa alipita -sau un apartament de bloc. La apartament conteaza daca vecinii incalzesc sau nu.

Si ca tot vorbim de apartamente.. la termoficare cand avem un Apartament care inchide toti robinetii.. dar apartamentul respectiv e inconjurat dreapta-stanga jos-sus de alte apartamente care sunt incalzite de termoficare... tu consideri ca Radet-ul va consuma mai putina energie in acest caz ?

Edited by doinastela, 03 November 2021 - 15:05.


#3746
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 doinastela, on 03 noiembrie 2021 - 15:00, said:

eu am ridicat o problema principiala. Nu m-a interesat ce are "omul".
Pai eu am raspuns concret la ce are omul.
Iar tu ai contrazis ce am zis eu, venind cu un alt caz special care n-are nici o legatura cu ce a intrebat omul.

#3747
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 kolfleading, on 03 noiembrie 2021 - 15:40, said:

Iar tu ai contrazis ce am zis eu, venind cu un alt caz special care n-are nici o legatura cu ce a intrebat omul.
eu am contrazis la nivel principial. Dar da, am gresit ca nu m-am ocupat de problema omului ! Posted Image

O sa las totusi consideratiile teoretice pe forum, ca mai citesc si altii.

#3748
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011

 bobalex18, on 27 octombrie 2021 - 21:57, said:

Acei 80-90 de cm sunt ok. Hai pune 100 daca pui 11. Nu recomand mai lat pot că îți fura din lățimea terasei. Știam niste preturi la 140-160 in sensul că oricum sunt ieftine.

Salut, am ales calorifer radox de tip 11, lungime 110 cm .pret 300+robineti cu termostat 100 lei . Multumesc pentru sfaturile utile !!!

#3749
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Hello,

Se da o camera la casa parter de 5.25m x 4.10m x 2.9m la casa izolata binisor, camera cu 2 pereti exteriori, clima de deal subcarpatic in muntenia, deci asprime iarna medie.

Fereastra camerei este una singura, pe o latura de 4.10m si are 2.4m x 1.3m. Voi pune calorifere de Al. Cum sa procedez, un calorifer mare e ok, sau trebuie doua la o camera de genul? Unul mai lung e ok? Ceva de vreo 2m lungime?

Sa nu ziceti de incalzire in pardoseala, pentru ca nu pot, va trebui sa am covor gros si intins peste tot din motive personale ce tin de acustica.

Edited by Municipalwaste, 15 November 2021 - 16:58.


#3750
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,385
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
Caut un radiator/calorifer de perete 33X600 x 1000-1200mm. Am facut ceva achizitii de acest fel prin iulie. Acum nu mai gasesc la marile magazine nimic cu 33x ....
Doar 11x /22x.
Ce s-a intamplat? Am venit la spartul targului in noiembrie sau e criza sau nu se mai produc?

#3751
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Ca o paranteza, acum nu mai contează ce vrei sa cumperi, e criza de tot…ce se poate cumpara.

#3752
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Cu ce aș putea încălzi 10 ore/zi, eficient, un container de 18mp? Am doar curent electric.

#3753
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ca o alta paranteza, nu cred ca ne raspunde nimeni aici, doar threadurile nou-deschise au sanse sa fie bagate in seama

#3754
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 partyman, on 16 noiembrie 2021 - 12:52, said:

Cu ce aș putea încălzi 10 ore/zi, eficient, un container de 18mp? Am doar curent electric.
O mare parte din sezonul de incalzire, cu un aparat de aer conditionat cu functia de incalzire.
Dar s-ar putea ca in miezul iernii sa fie nevoie de un calorifer electric.

#3755
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Sau un sirocou cu motorina de 5...8kw.

#3756
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
intrebare
am robineti pt colorifere, surubul de reglaj de la retur daca il desfac la maxim iese afara? sau are un limitator ca cel de tur.

#3757
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Are limitare antiprost.Altfel " dorel" ar inunda vecinii...

#3758
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
normal ar fi sa aiba, dar nu sunt sigur si nu am chef de zugraveli.

#3759
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Pai ce, te cheama " dorel", de ce te temi...
...de aia nu scapi!

#3760
empoempo

empoempo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.07.2014
Salut domnilor!Am o problema,nustiu dacă am nimerit unde trebuie dar dacă tot am întrat... .Caloriferele mele de la parter nu se incalzesc.Cele de la etaj sunt ok.Din camera tehnica circuitul se ramifica:pt etaj o ia în sus,iar pt parter prin pardoseala.Am desfăcut caloriferele de la parter,le am spălat,am măsurat presiunea de pe tur la ele și este ok.Am băgat apa pe returul care e prin pardoseala și nu e înfundat.Pompa de la centrala am desfăcut o și e ok.Nustiu de unde poate sa fie problema.Deci la etaj,am calorifere din otel,iar la parter din fonta.Sa schimb caloriferele din fonta cu unele din otel?

#3761
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Nu, să închizi ușor returul la etaj.  Vezi dacă atunci se încălzesc cele de la parter. Fiind fontă, sa ai răbdare

#3762
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Daca au fost demontate, au fost inchise atit robinetul de tur cit si cel de RETUR
Deschide si returul si probabil va fi ok.
Sa nu ai robinet pentru partier in camera tehnica/INCHIS, trebuie Deschis.
Aeriseste bine fiecare calorifer cu ambii robineti la maxim.
Spor!!!

Edited by XTH, 27 November 2021 - 20:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate