Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3984 replies to this topic

#37
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
unGuru: mai gresim si noi, nu sunt profesionist deci.. nu fi atat de virulent. Suntem aici pentru a ajuta, nu luam premii.

Quote

10-un panou radiant
11- un panou radiant+un convector
21- doua panouri radiante+un convector
22- doua panouri radiante+doua convectoare
33- trei panouri radiante+trei convectoare


Last edited by Kidu on 01-09-2004 at 04:26  
Why: Corectat la sugestia userului unGuru! Multumim
.


#38
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
ca tot veni vorba (threadul), cine are un link sau text despre necesarul de caldura functie de volumul incaperilor ? as vrea sa imi iau calorifere shi nu stiu ce dimensiuni, am auzit de 40w/mc daca am termopane si un perete la exterior dar mai vreau o sursa.

thanks

#39
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Vreau si eu sa-mi iau niste calorifere de otel dar nu stiu de care. Pana acum am gast 2 firme care ma atrag:  Vogel & Noot si DeLonghi. Ce parere aveti? Zic ca au tabla de 1.25mm super tratata... garantie 5 ani.

#40
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
am pus DeLonghi, sunt ok ca si design, acum astept apa de la Radet :angry:

#41
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,596
  • Înscris: 14.10.2004
Am vazut la Amber, radiatoare RADSON (parca sunt belgiene) stie cineva ceva de ele?

#42
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Cred ca faza cu garantia 5 ani se aplica EXCLUSIV centralelor de apartament. Cand e vorba de calorifere de bloc ramane la 1 an. Eu am unu de tabla si sunt multumit. Cand se va sparge? Sa curga apa...

#43
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
jarrive, eu nu cred. pe certificatul de la romstal scrie 5 ani garantie punct. fara stelute, fara note, alte specificatii, deci o iau ca atare.
si eu am de tabla, numai ca am (?) o mica nemultumire. uzual se incalzeste doar jumatatea superioara a caloriferelor (1400/600/22, 1600/600/22, 1000/600/11); partea de jos este rece (la temperatura camerei); pe lungime, caloferul se incalzeste uniform. nu ca m-ar deranja foarte tare (in camera e cald si bine, mai ales dupa ce am pus rigips) dar daca se pun astia cu repartitoarele pe treaba ... mai bine-mi pun calorifere de 300 inaltime.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Nu ca si alea tot jumate o sa fie...

2 cauze

- viteza agentului termic prea mica
- aer in calorifer

#45
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
suri:

sper ca n-ai si turul si returul montate in partea superioara a caloriferelor ;).. la lungimile alea, nici pe-aceeasi parte a caloriferului nu e recomandat..

#46
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004

Andrei Cioaca, on Nov 5 2004, 08:18, said:

Nu ca si alea tot jumate o sa fie...

2 cauze

- viteza agentului termic prea mica
- aer in calorifer

<{POST_SNAPBACK}>


aer nu este, am oarece grija cu aerisirea; daca ar fi atunci caloriferele ar fi reci sus, nu jos. si eu am zis ca viteza mica a at e de vina, sau mai precis presiunea diferentiala tur-retur prea mica. :wallbash:

apropo de asta, exista publicate sau disponibile pe undeva niste standarde de calitate pentru serviciile radet? care de altfel ar trebui sa fie anexa la contract - ceva de genul: 'temperatura apa calda - xx grade celsius, presiune apa calda - x bar, temperatura at ... samd'.


unGuru, on Nov 5 2004, 09:58, said:

suri:

sper ca n-ai si turul si returul montate in partea superioara a caloriferelor ;).. la lungimile alea, nici pe-aceeasi parte a caloriferului nu e recomandat..

<{POST_SNAPBACK}>


caloriferele sunt conectate diagonal, cu turul si returul la locul lor (sus, respectiv jos). asta daca nu cumva au incurcat mesterii coloanele la momentul 0. :D

Edited by suri, 05 November 2004 - 10:48.


#47
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
gasesti Vogel&Noot si la 7 ani garantie...cauta pe forum ;)  Intr-adevar sunt unii care conditioneaza radiatoarul in functie de apa folosita... nu trebuie sa aiba steluta in dreptul garantiei..undeva in textul de pe garantie specifica ca esti obligat sa folosesti apa conforma cu **** si cu ***. Adica esti obligat sa ai filtre si solutii anticalcar. Practic, cu un astfel de certificat de garantie, nu ai nici o baza in el daca le folosesti pe radet.

Cred ca cele mai bune radiatoare de otel sunt ( in ordine alfabetica ): DeLonghi, Ferroli, Finimetal, Radson, Vogel&Noot si ma refer la cele mai populare...

Feritzi-va de starpan si panelli (varianta ecotype) care sunt aproape goale pe dinauntru :( a..da..sunt ieftine  :coolspeak:  :cursing:  :death:  :puke:

Edited by Kidu, 05 November 2004 - 19:52.


#48
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Cred ca cele mai bune radiatoare de otel sunt ( in ordine alfabetica ): DeLonghi, Ferroli, Finimetal, Radson, Vogel&Noot si ma refer la cele mai populare...
merci, kidu.. tocmai mi-am cumparat vreo 25 de radiatoare DeLonghi ;) .. sa le stapinesc sanatos!

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Ai facut o alegere buna daca chiar ai luat, daca nu ia ca merita.
DeLongi.

#50
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Caloriferele din otel(tabla) nu trebuie sa ramina fara apa in ele dupa ce au fost montate in instalatie .Ruginesc mult mai repede daca au fost cu apa si acum sint in contact cu aerul(din interior bineinteles).In rest nu au alte dezavantaje dupa cite stiu eu.In legatura cu problema Cupru in contact cu Aluminiu,dela calorifer,intodeauna teava de cupru se lipeste de un ''fiting''de alama sau un robinet tot de alama,acesta ,fitingul sau robinetul se insurubeaza in caloriferul de aluminiu .Alama nu are nici o reactie ciudata sau de orice fel cu aluminiul.Ceea ce spune-ti despre Cu si Al este valabil in special la conductori electrici,unde Cu poate sa vina in contact DIRECT .La calorifere tehnologic ,prin existenta fitingariei de alama,este greu ca Al sa vina in contact direct cu,Cu si sa faca electroliza. din punct de vedere al randamentului termic si al inertiei sunt destul dasemanatoare caloriferele din otel si cele din Al .Pretul poate fi un factor de decizie...

#51
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
goguboeru:

ai partial dreptate cu fitingurile intermediare intre Cu si AL.. dar, uite.. de ex, eu am teava de Cu bagata direct in robinetul de tur/retur al radiatorului (se keama fiting prin compresiune!) si acest robinet nu e din alama, ci din otel.. btw, din ce-am citit nu e musai sa fie in contact direct Cu si Al.. e suficient ca se plimba apa de la unul la altul.. si e gata electroliza ;)

Edited by unGuru, 01 February 2005 - 02:03.


#52
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Eu am calorifere din aluminiu si sincer sunt dezamagit! nu stiu daca de ele in general sau doar de modelul pe care il am.. Mare majoritate a caloriferelor le am puse in dreptul geamului, iar la geam al perdea..bunnn... problema este ca perdeaua se innegreste, iar fenomenul apare doar in partea superioara a perdelei! Unde am perdea si nu am calorifer in dreptul ei, nu apare nimic, motiv pentru care am ajuns la concluzia ca vina o poarta caloriferul. Am ajuns le le spal lunar si nu imi explic ce se intampla! Are careva ceva idei?

#53
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
...treci pe otel...asa fac alea de aluminiu!

#54
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Ce inovatie in domeniu atunci! Din pacate nu prea am cum sa trec... Ar insemna sa schimb in jur de 12 calorifere, ceea ce inseamna ceva bani, pe care nu imi permit sa ii arunc aiurea.. Alta solutie nu exista? (Se exclude si renuntarea la perdele!)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate