Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2881
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
Pai le poti scoate si sa le cureti pe fiecare in parte cu jet de apa. Daca le scoti capacele, poti sa le dai cu dusul si pe la aripioarele alea, sa le cureti de praf, scame...

Tratamente se fac la instalatii noi. A ta nu mai are nevoie decit de curatare temeinica...

#2882
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Normal ca nu are nevoie de spalare temeinica. Daca o speli "temeinic" o sa ai surprize destul de mari cu caloriferele alea de otel. Oricum, si daca le desfaci de la robineti o sa ai de lucru cu ceva garnituri si etansari cu calti, asa ca ... da un acatist si incepe sa probezi.

#2883
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
Cam ce surprize crezi că va avea? Posibil ceva mizerie depusă la baza fiecărui radiator și atît. Robineții ii desface din olandeze și gata treaba. Daca 16 ani n-am avut treaba cu ele o să aibă subit?
Nu bag mina in foc pt robineți, de ce etanșare au ...

#2884
biboy

biboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.04.2014
Atunci ramane asa.Dintre centrale pe care merita sa-l iau?

#2885
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View PostEvergreen, on 20 ianuarie 2017 - 23:09, said:

Cam ce surprize crezi că va avea? Posibil ceva mizerie depusă la baza fiecărui radiator și atît. Robineții ii desface din olandeze și gata treaba. Daca 16 ani n-am avut treaba cu ele o să aibă subit?
Nu bag mina in foc pt robineți, de ce etanșare au ...
Ai incercat vreodata sa desfaci un robinet dupa 16 ani in care a fost strans? Ia incearca, sa vezi cate oringuri sau garnituri o sa rupi ... Sa nu mai vorbim de cazurile cand incerci sa desfaci olandezul si se rupe robinetul, sau se fisureaza radiatorul. Cu spalarea temeinica atunci cand caloriferele sunt pe pozitie tine in primul rand de tabla din care sunt facute radiatoarele si de faptul daca instalatia a stat si fara apa. Am vazut calorifere de mai putin de 10 ani care, atunci cand au suferit actiunea agentului de curatare, au inceput sa curga.
Vreau doar sa atrag atentia asupra unor probleme (frecvente) care apar in cazuri, nu incerc sa descurajez pe nimeni sa faca economii.

#2886
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
Culmea stii care e? Am facut asta in doua etape si nu s-au petrecut minunile de care zici. Nici cind am schimbat robineti simpli cu termostatati nici cind am schimbat centrala.

In ce calitate faci acele afirmatii? Ms.

#2887
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostEvergreen, on 22 ianuarie 2017 - 09:10, said:

Culmea stii care e? Am facut asta in doua etape si nu s-au petrecut minunile de care zici. ....
Esti norocos sau bisericos ....
Si eu zic ca nu este recomandabil sa speli o instalatie cu radiatoare de otel , cu solutii chimice , si in principiu orice instalatie .
In ziua de azi se folosesc materiale diverse , combinatii , asa ca n-ai de unde sa cunosti ce se poate intimpla , ce pe cine " ataca " .
Sa nu spun ca unele depuneri , sint de multe ori benefice instalatiei ...
Referitor la desfacerea instalatiei ...olandezi sau imbinari filetate ...se poate face , dar in majoritatea cazurilor , dupa ani de functionare , nu se stie cit si ce se mai poate re - monta ... Garniturile sint sigur duse , fitingurile obosite ...

#2888
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View PostEvergreen, on 22 ianuarie 2017 - 09:10, said:

Culmea stii care e? Am facut asta in doua etape si nu s-au petrecut minunile de care zici. Nici cind am schimbat robineti simpli cu termostatati nici cind am schimbat centrala.

In ce calitate faci acele afirmatii? Ms.
Te cred. Dar poate ai avut tu noroc. Eu nu am avut. Aveau 16 ani vechime (de cand nu s-a umblat la ele)? Eu am avut intotdeauna probleme cu caloriferele vechi (de fonta sau otel) care trebuiau doar curatate si puse pe o instalatie noua. Oricum, nici un producator nu recomanda sa pui calorifere folosite la o centrala noua.
Oricum problemele pe care le pot aduce caloriferele vechi nu fac obiectul garantiei, asa ca ... MULT NOROC!!!

Edited by maricmanu, 22 January 2017 - 21:23.


#2889
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Buna seara.
Am si eu o nelamurire poate ma ajutati va rog.

Rolul pufferului intr-o instalatie de incalzire cu centrala pe lemne ar fi sa inmagazineze caldura si
sa o dea mai departe in calorifere.
Astfel diferentele de temperatura ale agentului termic furnizat de centrala, datorita arderii inegale ,la inceput
puternic si spre sfarsitul arderii mai putin caldura produsa, nu se mai simt in calorifere.

Acum vine problema.
Nu cumva "batranii "rezolvasera problema asta fara acel pufer ci doar cu acele calorifere ,mari din fonta?
Care se incalzeau greu intradevar dar se si raceau greu.
Astfel faceau un fel de buffer fata de variatia in temperatura a agentului termic datorita incalzirii cu lemne?
Si caloriferele erau calde fara variatii de temperatura sesizabile.

Acum io nu stiu daca DPDV  economic astazi sa pui toate caloriferele din fonta ca sa nu mai ai puferul acela renteaza.
Dar ma gandesc pt cei ce nu au loc de "magaoaie"

#2890
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Masa termică a caloriferelor, fie ele şi de fontă, e mult mai mică decât a puffer-ului, un calorifer conţine sub 10L de apă deci vreo 50L plus fonta hai să zicem 1-1,5kWh, în timp ce un puffer de 500L stochează cam 12kWh de energie termică (pt. o scădere cu 20C a temperaturii).

Edited by mihaicozac, 08 February 2017 - 01:33.


#2891
kik

kik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2006
Stie cineva ceva despre caloriferele de otel Kermi?
Multumesc frumos

#2892
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
ceva, ce?

#2893
kik

kik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2006
Raport calitate pret. Sunt ok comparativ cu ce marcile mult vehiculate pe-aici? Are cinveva si ne poate impartasi experienta, Pot fi montate in sistemul centralizat de incalzire avand in vedere acea garnitura (sau cum i-o zice) ce se monteaza
Cam din astea

#2894
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
As avea o intrebare ... poate cam stupida. Daca la intrare in calorifer de otel as avea temp egala cu cea din IPAT ... cat de mare ar trebui sa fe caloriferul ca sa dea suficienta caldura? Merita oare investititia? Merci mult. Am gasit ceva foaie de calcul dar mi se pare ca scade cam prea mult puterea oferita (-75%)

Edited by mitre, 03 March 2017 - 23:11.


#2895
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Atasez tabelul cu coeficientii de supra-dimensionare a radiatoarelor in functie de temperaturi tur / retur / ambiant.
Coeficientii sunt relativi la 75 / 65 / 20.

De exemplu, un calorifer de 1 metru lungime, la 75 / 65 / 20 incalzeasca cu aceeasi putere ca un calorifer de 2.83 metri lungime la 45 / 40 / 20.

Attached Files


Edited by kolfleading, 04 March 2017 - 07:39.


#2896
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Mda... mansarda izolat temeinic 3,5x4x2,35 ... ma gandeam sa merg pe 40/30 si marimea calculata a radiatorului este .... la temp asta la un radiator de tip 33 si 1600 mm ... 846 w fata de 5129 la 90/70. Nu prea ajunge nici la 20 C

#2897
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
intrebare de nestiutor...
daca intr-o instalatie toate caloriferele sunt de 60 inaltime si doar unul este de 90, exista riscul ca cel de 90 sa nu se incalzeasca de sus pana jos?
sau sa optez pt.unul de 33K dar tot la 60 inaltime?

#2898
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004

View Postkik, on 02 martie 2017 - 11:47, said:

Raport calitate pret. Sunt ok comparativ cu ce marcile mult vehiculate pe-aici? Are cinveva si ne poate impartasi experienta, Pot fi montate in sistemul centralizat de incalzire avand in vedere acea garnitura (sau cum i-o zice) ce se monteaza
Cam din astea
Sint ok, dar cum zici si tu, cu acea garnitura in sistem centralizat poti avea pb. Pt acest sistem ia cele mai ieftine radiatoare, ca la garantie tot atit ai (3 ani)

View Postmitre, on 03 martie 2017 - 22:50, said:

As avea o intrebare ... poate cam stupida. Daca la intrare in calorifer de otel as avea temp egala cu cea din IPAT ... cat de mare ar trebui sa fe caloriferul ca sa dea suficienta caldura? Merita oare investititia? Merci mult. Am gasit ceva foaie de calcul dar mi se pare ca scade cam prea mult puterea oferita (-75%)
nu ai perete pentru radiatorul ala....

View PostValmont43, on 07 martie 2017 - 09:36, said:

intrebare de nestiutor...
daca intr-o instalatie toate caloriferele sunt de 60 inaltime si doar unul este de 90, exista riscul ca cel de 90 sa nu se incalzeasca de sus pana jos?
sau sa optez pt.unul de 33K dar tot la 60 inaltime?
Nu ai riscuri, centrala are un aerisitor in interior ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate