Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#19
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
When dissimilar metals are in contact a galvanic (electrochemical) cell is created. One metal will go into solution, determined by the metals' relative positions in the Electrochemical Series. This series is a law of nature and a property of the metal in the form in which it is used. Copper is the most noble metal used in the domestic system, so it never corrodes, but all other metals will sacrifice in its presence. Aluminium is particularly susceptible being far away from copper in the table, i.e., a very high corrosion current is generated. (N.B. pH plays an important role in the case of aluminium, due to the oxide coating). The sacrificial metal wastes away at the closest contact point.

iti dau si link(urile), daca vrei..

#20
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
kidu:
.................................
"Daca esti si tu unu dintre cei care nu au pus mana in viata lor pe o teava dar stiu sa explice doct cum se face filet la teava neagra...lasa-ne....Aici avem nevoie de pareri mai avizate nu de zvonuri aruncate de nenea Costica, instalatoru de la trei"
..................................

oftopic:

merci.. deci stau la 3 si ma keama mitica? sa ma duc?

iar vii cu satira ieftina.. am observat mai demult ca te cam deranjeaza faptul ca au aparut si altii care au aprecieri decente asupra lucrurilor.

sfatul meu: nu te lasa orbit de invidie (incalci nushce porunca!).. nu-mi purta tu de grija, ca n-ai tu practica in domeniul tehnic (si nu numai) cita am eu..

filetul la teava neagra sa-l explici nepoteilor tai (if applicable).. bafta!

#21
ovisod

ovisod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 28.11.2002
Revenind la subiect, si eu sunt in acelasi impas, ce tip de calorifere sa aleg.
In ce am citit mai sus nu am vazut specificat daca este vorba de o centrala termica proprie sau termoficare - centrala de zona.

Pe mine ma intereseaza sa imi schimb caloriferele, dar in cazul pentru termoficare - centrala de zona.

Am auzit jdemii de pareri cum ca fonta e cea mai buna. Mie unul imi displace un calorifer din fonta - e super greu, plus ca nu e deloc estetic. Cel putin nu am vazut calorifere de fonta care sa arate bine.
Pe de alta partea am auzit ca otelul fie si tratat si de calitate nu prea tine in cazul termoficarii datorita apei si a presiunii.
Se pare ca optiune buna ar fi si aluminiul ?!

Astept comentarii si pareri despre acest subiect.

#22
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
si eu ma cam aflu in aceeas situatie cu voi, numai ca eu sunt clar hotarat sa merg pe tabla...La 10 ani garantie mi se pare super OK...Cele de aluminui am inteles ca arata mai bine, insa nu m-as baga...din motivele spuse mai sus...
insa toata lumea zice ca cele din fonta sunt cele mai bune...acum, pe langa pret si look, mai exista un dezavantaj, zic eu, intr-o instalatie cu calorifere de fonta intra mult mai multa apa decat in aceeasi instalatie cu calorifere de tabla...asta insemna in primul rand vas de expansiune mare...
in fine, daca in cazul centralei termice eu voi alege tabla, daca ar fi sa le montez pe termoficare cred ca as merge pe fonta...
by the way, cam in 2 saptamani eu dau jos caloriferele mele din fonta, arata binisor, si daca sunt date jos pot si si spalate si eventual aranjate...
daca e cineva interesat...sunt din ploiesti...
bafta!

#23
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
inca ceva, uite un link catre niste calorifere de fonta...
eu n-as zice ca arata asa rau, cel putin pe sticla....
http://www.romstal.r...class.jsp?ID=I3

preturile sunt pe element fata TVA...
asa ca sunt scumpute....
bafta!

#24
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003

Quote

daca imi aduci o hartie semnata de un laborator de profil precum ca radiatoarele de aluminiu dau reactie chimica cu tevile de cupru sau un certificat care sa sublinieze ca nu ai voie sa folosesti acest tip de radiatoare cu tevi de cupru


CE nu  a fost clar in ceea ce am zis? :hmm:

#25
mariusnt

mariusnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.12.2001
Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat ca nu prea am timp sa prospectez piata. Problema e cam asa: Vreau sa imi schimb caloriferele vechi (cele de fonta) ! Ideea e ca as avea cam 10 - 12 mil. pt. aceasta operatiune si as vrea sa stiu si eu ce sa cumpar si mai ales de unde. Suprafetele pe care tre sa le acopar ar fi cam urmatoarele:
bucataria: 8.4 m.p.
sufragerie: 17.3 m.p.
baie: 4.3 m.p.
dormitor: 10 m.p.
As vrea la baie modelul "de pus prosoape" :) (nu stiu cum se numeste)

#26
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
nu e vorba doar de suprafete, in primul rand trebuie volumul...
in al doilea rand, necesarul termic se calculeaza in fct.de mai multe date, de ex. nr. pereti exteriori, suprafata geamurilor si starea tamplariei (apar pierderi mari pe acolo)...
sunt multe de luat in calcul...
a, ca sa nu ma intelegi gresit, eu nu te-as putea ajuta, adica nu stiu cum se calculeaza necesarul termic pentru o camera...
bafta!

#27
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
55-80 W/m3 (s-a discutat pe alt thread).. cu o medie de 65 W/m3

oricum, e bine sa supradimensionezi un pic caloriferele (mai ales daca ai incalzire centralizata  - la bloc) si sa-ti pui robineti termostatici, astfel incit vei avea o temperatura optima garantata.

acele radiatoare pentru baie, pe care se aseaja prosoapele, se keama.. "portprosop"!

#28
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
are cineva idee care sunt puretile la caloriferele Ferroli de 11 cm?
ma gandesc ca cele de 22 sunt cam groase si as pune de 11...
asta daca ar avea necesrul termic pentru o camera de 5.25X3.15X2.4 cu o fereastra de geam termopan de 1.6X1.2...si bine inteles nu ar fi mai mari de 1.5 m...altfel, merg pe 22 si asta e...
mentionez ca aceea camera are un perete exterior de 3.15 m pe care se afla fereastra, iar peretii sunt din placi de beton...
ma poate cineva ajuta, macar cu o aproxikatie, daca are de 11 intr-o camera asemantoare si cum se comporta...
merci!

#29
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Ai aici puterile...

Attached Files



#30
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
dante01:

"11", "22"  nu reprezinta latimea in cm, ci e un cod!

prima cifra reprezinta numarul de panouri radiante, iar a doua cifra reprezinta numarul de convectoare..

caloriferele mele "11" (DeLonghi) au cam 6 cm grosime.. cam pe acolo tre sa fie dimensiunile si la Ferroli..

referitor la dimensionare, inmulteste volumul camerei cu 65 W/m3 si vezi ce putere iti da.. apoi cauta in tabelul oferit de Kidu dimensiunile corespunzatoare ale caloriferului (alegi inaltimea si vezi ce lungime se "potriveste", sau invers)

good luck!

ps: as fi facut eu calculul, dar e mai bine sa ai tu satisfactia asta, nu?!

#31
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003

Quote

Originally posted by unGuru
dante01:

"11", "22"  nu reprezinta latimea in cm, ci e un cod!
prima cifra reprezinta numarul de panouri radiante, iar a doua cifra reprezinta numarul de convectoare..


asta nu stiam pe bune...
de fapt, cred ca m-am si pacalit singur un picut...
am un astfel de calorifer de otel si masunrandu-l are 11 cm...
m-am gandit ca asta e de 11, iar ala de 22 mi se parea prea mare, am zis ce draq e mai gros decat ala vechi de fonta?...
pe de alta parte, mi se parea ciudat sa dea dimensiunile in felul asta 22(cm)X600(mm)X1000(mm)...
dar am zis ca e vreo cheste...
merci de info, am inteles care e spilul acum...
Bafta!

#32
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
10-un panou radiant
11- un panou radiant+un convector
21- doua panouri radiante+un convector
22- doua panouri radiante+doua convectoare
33- trei panouri radiante+trei convectoare

#33
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
m-ati lamurit!
adica tot nu pricep ce-s cu convectoarele si aripioarele alea, dar acum stiu ca 11/22 nu inseamna cm...
merci!

#34
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Kidu:

iar aberezi, frate.. nu poti sa te abtii sa nu comentezi si tu??

ce numesti tu "aripioare" se keama convector.. iar ce numesti tu "convector" se keama panou radiant..

iar "33" inseamna TREI panouri radiante si TREI convectoare..

ps: indrazneste sa ma contrazici!

#35
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
dante01:

download this..

Attached Files



#36
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
gata, priceput...
merci unGuru, asta a fost chiar mura in gura!...
bafta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate