Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#127
danv68

danv68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2008
As dori un modul de calcul pierderi termice daca se poate .
Multumesc

#128
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdon_King, on Jun 5 2008, 21:59, said:

Am casa la rosu aproape gata, nu pot trece la finisaje (tencuieli interioare) fara sa iau caloriferele.

Cum adica ?? Intai pui caloriferele si apoi tencuiesti ???  :w00t:

#129
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001

View PostDDuras, on Jun 22 2008, 20:36, said:

Cum adica ?? Intai pui caloriferele si apoi tencuiesti ???  :w00t:
Exact asa se face, si iti explic de ce. Plecand de la idea ca tevile NU sunt aparente, ca sa poti trece la tencuielile interioare trebuie sa ai rezolvate instalatiile electrice/sanitare/termice.
Cu alte cuvinte cumperi caloriferele, vezi EXACT unde trebuie sa iti iasa tevile din perete plus sistemele de prindere, iar dupa ce tragi tevile, scoti caloriferele. Poti trece la tencuieli linistit, urmand ca dupa finisarea peretilor (tencuieli/gret/vinarom) sa poti monta inapoi caloriferele.

Edited by don_King, 22 June 2008 - 20:44.


#130
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Exista radiator (NU ventiloconvector) cu o inaltime mai mica de 300mm?

Arhitectul a calculat aiurea inaltimea parapetului la geamurile din living, nu a observat nimeni, si acum raman cu doar 35cm de la finisajul podelei pana la geam.

#131
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001

View PostLED, on Jun 23 2008, 19:06, said:

Exista radiator (NU ventiloconvector) cu o inaltime mai mica de 300mm?

Arhitectul a calculat aiurea inaltimea parapetului la geamurile din living, nu a observat nimeni, si acum raman cu doar 35cm de la finisajul podelei pana la geam.
da, Korad. PM me.

#132
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdon_King, on Jun 22 2008, 21:44, said:

Exact asa se face, si iti explic de ce. Plecand de la idea ca tevile NU sunt aparente, ca sa poti trece la tencuielile interioare trebuie sa ai rezolvate instalatiile electrice/sanitare/termice.
Cu alte cuvinte cumperi caloriferele, vezi EXACT unde trebuie sa iti iasa tevile din perete plus sistemele de prindere, iar dupa ce tragi tevile, scoti caloriferele. Poti trece la tencuieli linistit, urmand ca dupa finisarea peretilor (tencuieli/gret/vinarom) sa poti monta inapoi caloriferele.


Da, ingropate e alta treaba, eu ma gandeam la tevi aparente.




A auzit cineva de radiatoarele de otel  ECCORAD ? Stie cineva ce e cu ele ?

Merci.

#133
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostDDuras, on Jun 23 2008, 17:12, said:

Da, ingropate e alta treaba, eu ma gandeam la tevi aparente.




A auzit cineva de radiatoarele de otel  ECCORAD ? Stie cineva ce e cu ele ?

Merci.

sint turcesti,produse de un holding Eleks.se pare ca tu te-ai orientat spre Romstal(Orlan,Eccorad).in celalalt topic,cautai informatii despre Orlan sau Vigas.
mai bine scotoceste dupa oferte( in perioada de vara apar promotii) si prinzi un Vitolig 150 sau un Supraclass Excellence de la Junkers....pe viitor,cine stie,poate doresti sa extinzi cu solar,aste-a doua marci sint cele mai indicate ptr. asa ceva(au automatizari concepute special ptr. asa ceva).
radiatoarele Vogel&Noot sint f. bune,Viessmann la fel.

#134
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdon_King, on Jun 23 2008, 19:59, said:

da, Korad. PM me.
Am trimis, sper sa il primesti. Nu uita sa raspunzi pe mail. :)

#135
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcaldut, on Jun 23 2008, 21:40, said:

sint turcesti,produse de un holding Eleks.se pare ca tu te-ai orientat spre Romstal(Orlan,Eccorad).in celalalt topic,cautai informatii despre Orlan sau Vigas.
mai bine scotoceste dupa oferte( in perioada de vara apar promotii) si prinzi un Vitolig 150 sau un Supraclass Excellence de la Junkers....pe viitor,cine stie,poate doresti sa extinzi cu solar,aste-a doua marci sint cele mai indicate ptr. asa ceva(au automatizari concepute special ptr. asa ceva).
radiatoarele Vogel&Noot sint f. bune,Viessmann la fel.

Multumesc!

Romstal pt. ca altceva nu am pe la mine. Au si Vissmann Vitolig 150 , cu vreo 15 000 000 mai scump ca Orlanul; intelesesem insa ca sunt cam tot pe acolo. E diferenta semnificativa intre ele? Poti da niste amanunte in acest sens? De exemplu din ce am vazut eu Orlanul e creditat cu randament pana in 91% iar Vitolig cu pana in 85%.

E ceva care sa merite 15 mil. in plus? Multumesc oricaruia doreste sa raspunda.



View Postdon_King, on Jun 5 2008, 22:14, said:

destule sefu', dar eu nu am buget de DeLonghi. Mi-am pus in apartament Radson si stiu ca am plans cateva luni langa ele  :rolleyes:


Si adica ce aveau de te-au facut sa plangi langa ele ?

Edited by DDuras, 24 June 2008 - 11:02.


#136
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostDDuras, on Jun 24 2008, 09:00, said:

Multumesc!

Romstal pt. ca altceva nu am pe la mine. Au si Vissmann Vitolig 150 , cu vreo 15 000 000 mai scump ca Orlanul; intelesesem insa ca sunt cam tot pe acolo. E diferenta semnificativa intre ele? Poti da niste amanunte in acest sens? De exemplu din ce am vazut eu Orlanul e creditat cu randament pana in 91% iar Vitolig cu pana in 85%.

E ceva care sa merite 15 mil. in plus? Multumesc oricaruia doreste sa raspunda.






Si adica ce aveau de te-au facut sa plangi langa ele ?

nu difera f. mult,e adevarat,dar nu au optiuni ptr. automatizare asa avansate ca Viessmann(Vitotronic).mai greu vei gasi aut. compatibila,in caz ca vei dori si panouri solare pe viitor.daca nu ai de gind sa extinzi vreodata sistemul,atunci poti renunta la Viessmann.

#137
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
spuneti-mi daca ati auzit de nessli. fara sa aruncati cu nimic! am avut nevoie urgenta de un calorifer port-prosop si a fost tot ceea ce am gasit la hipermarketul din apropiere. promit ca nu mai fac fara sa intreb, insa va rog sa imi dati un minim de idee daca am aruncat sau nu banii pe fereastra.

problema nr. 2: pentru o baie de 6 mp am luat 500x1200 (port-prosop)- cea mai mare marime la hipermarket  :thumbup: . avand in veder ca am centrala in condensatie, credeti ca este de ajuns? nu mai am ce face acum, dar ar trebui sa stiu pentru a suplimenta incalzirea in camera vecina, de nevoie.

multumesc

#138
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jun 29 2008, 04:24, said:

spuneti-mi daca ati auzit de nessli. fara sa aruncati cu nimic! am avut nevoie urgenta de un calorifer port-prosop si a fost tot ceea ce am gasit la hipermarketul din apropiere. promit ca nu mai fac fara sa intreb, insa va rog sa imi dati un minim de idee daca am aruncat sau nu banii pe fereastra.

problema nr. 2: pentru o baie de 6 mp am luat 500x1200 (port-prosop)- cea mai mare marime la hipermarket  :thumbup: . avand in veder ca am centrala in condensatie, credeti ca este de ajuns? nu mai am ce face acum, dar ar trebui sa stiu pentru a suplimenta incalzirea in camera vecina, de nevoie.

multumesc

e de ajuns - ptr. problema nr.2.
Nessli sint facute la Giurgiu,producatorul am impresia ca e o firma turceasca.

#139
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
multumesc mult, macar am rezolvat jumatate din problema.

#140
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Posthanako, on Jun 29 2008, 09:51, said:

multumesc mult, macar am rezolvat jumatate din problema.
Nessli sunt cele mai proaste radiatoare pe care le-am intalnit pana acum (mai proaste decat Baykan...).
Am impresia ca in timp se dezintegreaza... La cei care aveau radiatoare Nessli a fost necesar sa mergem odata pe luna pentru curatarea centralei.

Turcii cand au vrut sa-si ia o linie noua de producere radiatoare, au plasat vechea linie in Ro: asa a aparut marca Nessli.

Edited by scheleton, 29 June 2008 - 12:08.


#141
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001

View PostDDuras, on Jun 24 2008, 12:00, said:

Si adica ce aveau de te-au facut sa plangi langa ele ?
Pretul exagerat ...

#142
aiurelbn

aiurelbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2007
Poti incerca aici : http//www.calcul-termic.blogspot.com

#143
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Tocmai am finalizat instalatia de apa la o casa noua. Aceasta este pe distribuitori, 4 la numar. Apa pleaca de la demisol unde intra intr-un distribuitor si merge mai departe, pe pexal de fi 20, la un alt distribuitor la mansarda, deci aproximativ la 6 m mai sus. Mentionez ca peretii sunt inca netencuiti, iar distribuitorul si tevile de pexal nu sunt fosrte bine fixate . Problema este sus la mansarda. In momentul in care dau drumu la apa, sus la mansarda, la presiune mica se aud niste sunete destul de puternice ca niste impuscaturi iar apa nu are un debit constant si este aruncata intermitent. Tevile de pexal ce vor alimenta ghiuveta, wc si cada sunt de fi 16. Daca dau la maxim robinetul distribuitorului, sau chiar la o presiune intermediara aceste pacaneli nu se mai aud iar apa curge sub jet continuu. Jos, la demisol nu se intampla acest fenomen, aici nu sunt probleme.
Nu stiu care ar fi cauza, poate ma poate ajuta cineva.
Inca un indiciu, am 4 distribuitori cate 2 pentru apa rece si 2 pentru apa calda. Unul din ele este altfel decat celelalte, adica producatorul este altcineva, si tocmai pe acest circuit face probleme. Am fost nevoit sa iau alt model de distribuitor deoarece in magazin, la achizitionarea acestora, nu mai avea modelul de distribuitor cu 3 cai ca celelalte 3. Sa fie oare de la distribuitor?

#144
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,482
  • Înscris: 30.01.2008

View Postxplozia, on Jul 18 2008, 10:27, said:

Tocmai am finalizat instalatia de apa la o casa noua. Aceasta este pe distribuitori, 4 la numar. Apa pleaca de la demisol unde intra intr-un distribuitor si merge mai departe, pe pexal de fi 20, la un alt distribuitor la mansarda, deci aproximativ la 6 m mai sus. Mentionez ca peretii sunt inca netencuiti, iar distribuitorul si tevile de pexal nu sunt fosrte bine fixate . Problema este sus la mansarda. In momentul in care dau drumu la apa, sus la mansarda, la presiune mica se aud niste sunete destul de puternice ca niste impuscaturi iar apa nu are un debit constant si este aruncata intermitent. Tevile de pexal ce vor alimenta ghiuveta, wc si cada sunt de fi 16. Daca dau la maxim robinetul distribuitorului, sau chiar la o presiune intermediara aceste pacaneli nu se mai aud iar apa curge sub jet continuu. Jos, la demisol nu se intampla acest fenomen, aici nu sunt probleme.
Nu stiu care ar fi cauza, poate ma poate ajuta cineva.
Inca un indiciu, am 4 distribuitori cate 2 pentru apa rece si 2 pentru apa calda. Unul din ele este altfel decat celelalte, adica producatorul este altcineva, si tocmai pe acest circuit face probleme. Am fost nevoit sa iau alt model de distribuitor deoarece in magazin, la achizitionarea acestora, nu mai avea modelul de distribuitor cu 3 cai ca celelalte 3. Sa fie oare de la distribuitor?


nu cred ca e de la distribuitor, cred e de la hidrofor sau de la reteaua de apa fiindca ce auzi sunt goluri de aer!

pune un tub de protectie peste pexal(tip electric)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate